1025 років Хрещення Київської Русі
Скачати 126.69 Kb.
Назва1025 років Хрещення Київської Русі
Дата конвертації13.12.2013
Розмір126.69 Kb.
ТипДокументы
uchni.com.ua > Історія > Документы
Тема : 1025 років Хрещення Київської Русі

Мета :

Освітня мета: Розкрити учням подію Хрещення Київської Русі.

Вміти аналізувати українську історію. Вміти поєднювати

подію Хрещення з Святим Письмом ( Біблією).

Виховна мета: Розкрити учням поняття «справжній християнин»,

«праведний», «рівноапостольний».

Виховувати в учнів любов до Бога і ближнього ,

відповідальності за долю свого народу , а також бажання

виконувати Заповіді Божі дані Богом у Біблії.

Розвиваюча : Розвивати в учнів вміння правильно розуміти історію

свого народу, памятаючи , що ми також є творцями

сучасної історії України.

^ Біблійна основа :

Вірші з Біблії : Мт. 28 : 19-20; Мк. 16 : 14 , 15-16; Ів. 3 : 5 .

Ключовий вірш: «Тож Ідіть і навчайте всі народи, христячи їх в Ім′я Отця, і Сина,

і Святого Духа , навчаючи їх зберігати все те , що Я вам заповів» (Мт. 28 : 19 -20).

^ Словник понять і термінів : справжній християнин, праведність, рівноапостоль-

ний , жертвоприношення , язичник .

Епіграф: К. Ушинський: «Є тільки один ідеал довершеності, перед яким схиляються всі народності, — це ідеал, що дає нам християнство…»
Обладнання та наочність: Ікона рівноапостольного Володимира, Біблія, мультимедійний комплекс

І. Вступна частина.

^ 1.Психо-емоційне налаштування на роботу на уроці.

Вчитель: цитує з Біблії: « Споконвіку було Слово , а Слово в Бога було, і Бог було

Слово» ( Ів. 1 : 1)

Учень:

І йшли віки …І сотворилося слово українське

І як сталося так

То сказало Слово по-свойому

І благословилося

І прилетіли птиці

І вродилася калина

І стало все називатися:

І земля і матір

І Вітчизна-

По-українському

С.Сапеляк

Вчитель: Діти, у християн заведено будь-яку справу починати з молитви. Давайте й ми помолимось перед початком нашого уроку.

( учень чи учениця читає молитву «Отче наш»)
Вчитель: Дорогі учні, сьогодні як ніколи, є потреба - виховати людину, яка вміє любити і служити ближньому, вчитися молитися, прощати і любити ближнього свого….

Тому школа спільно з церквою мусять шукати засоби, як повернути кожну дитину до Бога, до добра, дати в руки духовну зброю — Десять Божих Заповідей. Лише за цієї умови, лише з такого коріння зможе вирости міцне квітуче дерево — українська нація, з’являться гідні правнуки «славних прадідів великих».

Вчитель: Оголошує тему та мету уроку
^ Евристична бесіда:

Вчитель: Діти , що означає бути справжнім християнином?

Діти : Відповідають (вірити в Бога, бути праведним, виконувати заповіді Божі, бути чемним і ввічливим).

Вчитель : Діти, а що означає – праведність чи бути праведним ?

^ Діти відповідають : чеснота людини;виконує Божі настанови ;той, хто дотримуєтся правди, норм моралі; завжди говорить правду, не ображає інших, не вживає лайливих слів, робить добрі справи, допомагає іншим , виконує свою роботу чесно і добросовісно , завжди живе з Богом у серці.

Вчитель: Процес виховання справжнього християнина дуже відповідальний , трудомісткий і довготривалий, а коріння його сягає 10 століття , коли рівноапостольний князь Володимир ( вчитель звертає увагу на ікону рівноапостольного Володимира) прийняв хрещення .

Звернімося до витоків історії.

Слайдовий супровід

І. Передумови та причини прийняття християнства

Слово вчителя: Прийняття християнства — акт надзвичайно великої ваги, найголовніше досягнення святого Володимира Великого. Пригадаємо, що до цього християнство пустило вже глибоке коріння у Києві. Його проникнення на Русі почалося задовго до офіційного запровадження. Ще київський князь Аскольд, здійснивши відомий нам похід на Візантію у 860 р., повернувся християнином. За князя Ігоря частина князівських дружинників прийняла християнство і про це ми дізнаємось з Лаврентіївського літопису в якому розповідається про договір Ігоря з греками у 944 р. ,а саме , що «охрещена Русь присягала в церкві св. Іллі,бо багато з варягів були християни» .Нарешті, княгиня Ольга, прийняла християнство у 957році. Можна припустити, що чимало християн було і в оточенні князя Святослава. За нього влада офіційно не підтримувала християнство, але й не переслідувала його послідовників.
Отже, до офіційного визнання державною релігією, християнство встигло проникнути в широкі верстви українського суспільства і знайти послідовників, насамперед серед знаті.
На час правління князя Володимира склалися нові політичні, соціальні і духовні умови. Завершення формування державності, адміністративна реформа, проведена Володимиром, зміцнили Київську Русь. Натомість, на черзі постала реформа ідеології. Язичництво вже пережило себе, і Володимир Святославович це розумів. Адже було очевидним, що потрібна нова ідеологія, яка могла б об’єднати різноплемінну Київську державу.

І такою ідеологією могла стати одна із світових релігій, яка проповідувала поклоніння єдиному Богові: іслам, іудейство чи християнство.
^ Після довгих роздумів Володимир зупинив свій вибір на візантійському православ’ї.
ІІ.Володимир Великий (тематичні слайди)
Вчитель: Володимир став князем у 980 році. Сівши на київський престол, Володимир Святославович почав докладати зусилля для зміцнення й об’єднання держави. Народ любив свого князя й називав його «красним сонечком».

Але мало хто знає про нього як хрестителя Київської Русі, про те, що його звуть рівноапостольним, про різку зміну його характеру, світогляду після хрещення.

До хрещення князь Володимир був язичником.

Вчитель: Напередодні ви отримали випереджувальне завдання підготувати повідомлення: яким же був Володимир до прийняття хрещення?
Учень: Володимир, новгородський князь, іде з дружиною на Київ. Його не зупиняє навіть те, що там князює його старший брат Ярополк, він захоплює київський престол, влаштовує розправу над рідним братом і…бере собі за дружину його вагітну вдову.
Учень:А ось Володимир забажав руки Рогніди, княгині Полоцької. І тоді він захопив Полоцьк, а батьків Рогніди стратив на її очах, і взяв її таки за дружину.

Вчитель : За свідченням літописця, князь мав кілька дружин. І все це для язичницького світу було нормою. Володимир готовий був принести в жертву богам двох варягів-християн. Жертвопринесення не відбулося тільки тому, що піддані князі самі розправилися з іновірцями. Ось, що таке язичництво. Людина нашого часу швидше за все вирішила б, що це звірство. І сам князь про себе скаже: «Я був як лютий звір».

І ось цей буйний правитель приймає хрещення.
Вчитель: Що цьому передувало?
Варто згадати, що певний вплив на прийняття християнства мала його бабуся княгиня Ольга . Вона виховувала своїх внуків, серед яких був і князь Володимир , у пошані до Христової віри , в любові до Бога. Вона з раннього дитинства намагалася прищепити їм любов до Слова Божого , адже розуміла , що хтось із її онуків буде правити Київською Руссю. Княгиня дуже хотіла , щоб майбутній правитель , князь , був послідовником Христа ( тобто прийняв хрещення) і втілював заповіді Божі не тільки в своєму житті , але й у керівництві країною.

^ Діти,а давайте звернемося до Біблії і дізнаємося як вона навчає про Хрещення (переглядаємо слайд) « Тож ідіть і навчіть всі народи , христячи їх в Ім’я Отця , і Сина , і Святого Духа , навчаючи їх зберігати все те, що Я вам заповів …» (Мт.28:19-20 ).

« Ідіть по цілому світові , та всьому створінню Євангеліє проповідуйте ! Хто увірує й охреститься – буде спасенний , а хто не ввірує – засуджений буде» ( Мк. 16 : 14, 15 – 16 ).

Крім цього ,Ісус Христос у бесіді з Никодимом говорив :»Поправді , поправді кажу Я тобі:Коли хто не родиться з води й Духа , той не може ввійти в Царство Боже» ( Ів. 3:5 ).

Вчитель: Діти, а тепер давайте звернемося до історії!
Учень: У 986 році у Візантійській імперії була смута. Імператор звернувся за допомогою до київського князя. Той погодився, але в нагороду просив отримати руку візантійської царівни Анни, сестри імператора. Для зміцнення авторитету Київської Русі це мало велике значення. Адже Візантія була квітучою, розвинутою, цивілізованою державою.
Вчитель: В 988 році князь хрестився. Пропоную пригадати як це було:

(перегляд уривка анімаційного фільму « Сказання про Хрещення Русі» )

Слово вчителя : Що відбувалося в його душі після того, ніхто не знає. Хрещення могло бути і політичним кроком князя: щоб і з Візантією поріднитися, і щоб об’єднати воєдино розрізнені слов’янські племена. Але ніхто не сумнівається, що після хрещення Володимир став зовсім іншою людиною, про що свідчать його справи. Ви мали випереджувальне завдання –зясувати яким став Володимир після прийняття християнства.
Учень 1: Він відмовляється від своїх попередніх дружин і живе лише з Анною як прийнято в християнстві.
Учень 2 : Постійно роздає своє багатство бідним. Почувши євангельське «блаженні милостиві, бо вони помилувані будуть», він наказав кожному нужденному і вбогому приходити на княжий двір і брати все необхідне…але немічні не могли прийти, тоді він наказав положити на вози хліб, м’ясо, рибу, різні овочі, мед, розвозити по місту, запитуючи: «Де хворі і вбогі?» – і роздавати їм все, що треба. Це стосується і знаменитих банкетів князя: туди тепер пускали і київську бідноту. Людина могла безперепонно спілкуватись з князем у його палаці.

Учень: Мало того, почувши заповідь «не вбий», Володимир забажав скасувати смертну кару. І це той безжалісний і войовничий Володимир!
Вчитель: Можливо, саме тоді в народі прозвали князя «красним сонечком». Неймовірна щедрість вражала людей. Як знати, чи не це привело багатьох до нової віри. Для чого робив це князь? Адже його ніхто до цього не примушував. Мабуть, він належав до тих людей, які не могли не ставитися серйозно до того, на що зважилися.


Вчитель: Чому ж князя Володимира церква вважає святим? За видатні заслуги перед церквою? Адже багато було правителів, які теж хрестили свої народи. До речі, в народі Володимира визнавали святим ще задовго до офіційного церковного прославлення. Чимось же він вразив серця людей, щось, видно, було особливим у його постаті.

Після хрещення князь різко змінився, він духовно переродився. Християни вірять, що самій людині це не під силу. Князь Володимир – натура цільна, глибока. За поширення віри Христової і за служіння , яке

було подібне апостольському , Церква тому і прославляє його як рівноапостольного. Крім цього, його прагнення до Бога повернуло весь хід руської історії.
ІІІ. Значення хрещення Русі

Вчитель: переходимо до наступного етапу нашого уроку- значення запровадження християнства у Київській державі
1.Робота в групах .


Працюємо в групах «Історики» й «Моралісти».

У запропонованих текстах вичленувати головну інформацію історикам- історичне значення Хрещення Русі моралістам – моральний аспект.

^ Група «Історики»:

Текст 1. Для групи «Історики».

Учень: Прийняття християнства принесло позитивні зрушення у внутрішньому житті держави.

Нова віра зміцнила зв’язок між окремими частинами могутньої держави.

^ Учень: В особі церкви князь знайшов потужну ідеологічну опору,

яка освячувала владу князя і підтримувала його в управлінні державою.
Учень: Християнство, як релігія загальноприйнята в Європі, ще більше зблизила давньоукраїнську державу з європейськими країнами, підняла їхні стосунки на новий рівень.

Учень: Установлюється тісний взаємозв'язок між світською та церковною владою. Адже до прийняття християнства не у всьому Володимиру довіряли християни…

Учень: Церква сприяла створенню на Русі чудової архітектури, мистецтва (особливо іконографії). Більшість кам’яних споруд, збудованих протягом Х–ХІІ століття на Русі, були храми, щедро прикрашені монументальним і станковим живописом.

Учень: Отже, Русь, прийнявши християнство, змогла наблизитися до надбань європейської культури, тим самим поглиблюючи і розвиваючи свою власну.

Вчитель: З прийняттям християнства на Русі поширилася писемність.

Під впливом християнства розвивалися книжкова справа, література, історія, філософія, з'явилися перші літописи, церковна література. У школах навчалися люди з різних верств населення. Володимир закладав школи в Києві, а згодом і в інших містах. Учителями були священики з Корсуня, які знали слов’янську мову. 

Вчитель : читає «Отче наш» -грецькою мовою.

Чому саме грецькою? –Християнство і писемність прийшли до нас з Греції і однією з оригінальних мов написання «Біблії» є давньогрецька мова.

Інтерактивний метод «Мозковий штурм»

Вчитель: Діти а чому саме християнській релігії надав перевагу Володимир Святославович?

^ Очікувана відповідь: На прикладі перевтілення князя Володимира ми побачили як позитивно впливає християнство на душу людини.

Вчитель: Група «Моралісти» підготувала інформацію про те що принесло християнство у Русь з огляду моралі.

^ Текст 2. (для вибіркової роботи групи «Моралісти»)
«Християнство, на відміну від усіх інших релігій, не є релігією агресії. Воно приваблює людей не солодкими обіцянками в земному житті. Навпаки, Господь Христос не приховував від Своїх учнів, що вони за віру в Нього будуть нести тяжкий хрест і «страждання зазнаєте у світі» (Ів. 16:33). Але усі проблеми, які турбують людину щоденно, починають сприйматися зовсім інакше, коли людина приймає в серце і в розум Господа Ісуса Христа. Християнство ж буквально перероджувало людей — від можновладних царів до найнещасніших рабів. Приклад внутрішнього переродження Володимира Великого красномовно свідчить, що може зробити Христос з людиною!

Написано і видано чимало книжок про акт хрещення в Києві 988 р., але дуже мало і невиразно писалося про духовні цілі.

Християнство доби Київської Русі дало багато прикладів благочестя, подвижництва і мучеництва за Христа. Боротьба з язичництвом не була такою простою і переможною, як це може здатися на перший погляд. За віру полягло багато мучеників, серед них сини князя Ярослава Мудрого — Борис і Гліб.
Здавалося, що їй покладе край навала в середині ХІІІ ст. жахливої Золотої Орди монгольського хана Батия. Цей хан знищив, розвалив нашу стародавню державу — Київську Русь. Але церква вижила і до самого сформування Запорізької Січі та постання Гетьманату замінювала

українському народові державу: Християнство сприяло дотриманню належної моралі в народі, берегло скарбницю національної свідомості й культури, розвивало писемність і шкільництво,— одним словом, опікала своє стадо від розсіяння перед обличчям вовків-завойовників, які звідусіль намагалися шматувати беззахисне тіло Матері-України.


Вчитель: ( підсумовує етап) Отже, діти, прийняття християнства означало зміну всього ладу життя. Тепер центром суспільного життя стала Церква. Вона проповідувала нову ідеологію, прищеплювала нові ціннісні орієнтири, виховувала нову людину. Християнство робило людину носієм нової моралі, заснованої на культурі совісті, яка витікає з євангельських заповідей. Про це – в наступній частині уроку .

Вчитель: (підсумки аспектів духовності) одна з ознак духовності – толерантне ставлення одне до одного = любов до ближнього.

^ Гра «Примирення»


Підсумок уроку:

Вчитель: Підсумовуючи наш урок повепнімось до епіграфу нашого уроку (записаний на дошці й на екрані) Відомий К. Ушинський: «Є тільки один ідеал довершеності, перед яким схиляються всі народності, — це ідеал, що дає нам християнство…»

Рефлексія вивчного на уроці (зворотний зв'язок).

1.Евристична бесіда:

Вчитель: Чи переконались ви впродовж уроку що Хрещення Русі – подія справді велична й вагомаДіти, як ви думаєте, чи просто і легко бути християнином сьогодні? (Думки дітей, обговорення).
^ Діти відповідають.

Вчитель: А який головний урок життя винесли Ви з сьогоднішнього уроку? Що принесло християнство нашим предкам русичам і сьогодні додає нам сили?

Давайте спробуємо дати відповідь на це запитання після невеличкої гри.

Гра «Клубочок» .

Всі учасники уроку ( і члени журі) стають у коло по периметру класу .

Вчитель говорить фразу (що принесло християнство русичам) і передає клубочок далі тримаючи кінець ниточки аж поки клубочок не повернеться знову до нього а ниточка обєднає всіх у коло.

Відповідь на запитання: Християнство обєднало Київську Русь а сила і міць народу – у єдності.

Тільки у світлі Христової науки людина може творити чи робити щось добре для суспільства, для сім’ї, для свого ближнього.
Сьогодні світ приходить до усвідомлення необхідності жити за законами тисячолітньої давності, за законами мудрого вчення Біблії. Притча про лозину віника

Учень: У світі перекручень і обману,
Де стільки хитрих і кривих дзеркал,
Там, де за добрим сховане погане,
Так важко віднайти свій ідеал.
Учень: Шукай його не зором, а душею,
Не вір усьому, що блищить.
Лиш Боже слово мудрістю своєю
Нас напоумить як на світі жить.
Учень: Моліться щиро, всії люди,
Зневіра хай розтане в млі,
Твоя хай, Боже, воля буде
На небесах і на землі.

Звучить «Боже ,Великий, Єдиний, нам Україну храни !»

Схожі:

1025 років Хрещення Київської Русі iconМетодичні рекомендації щодо підготовки відзначення 1025-ї річниці...
Ької Русі, доручення Кабінету Міністрів України від 23. 11. 2009 року №64462/1/1-09, листа Міністерства освіти І науки України від...
1025 років Хрещення Київської Русі iconПлан заходів щодо підготовки до відзначення 1025-річчя хрещення Київської...
Проведення єдиної тематичної години спілкування «Хрещення Київської Русі та його історичне значення у розвитку християнства»
1025 років Хрещення Київської Русі iconКонспект уроку на тему: «Хрещення Русі»
Хрещення Русі — процес прийняття І поширення християнства на землях Київської Русі
1025 років Хрещення Київської Русі icon-
...
1025 років Хрещення Київської Русі iconВідкритий діалог «Джерело вічності», присвячений 1025 річчю хрещення Київської Русі
Вступне слово Кушнірчука Я. В. (ідея заходу, мета проведення, очікувані результати)
1025 років Хрещення Київської Русі iconОрієнтовний конспект першого уроку в 2013/2014 навчальному році в...
Обладнання: презентація, фільм «Історія України, ч. 1» 16 серія, аудіозапис «Боже Великий, Єдиний»
1025 років Хрещення Київської Русі iconЗаставнівська районна державна адміністрація
Київської Русі» відділ освіти молоді та спорту Заставнівської райдержадміністрації інформує, що упродовж червня цього року необхідно...
1025 років Хрещення Київської Русі icon«Виховання молоді на християнських моральних цінностях»
На виконання розпорядження Чернівецької обласної державної адміністрації від 05. 03. 2013 №108-р «Про організацію та відзначення...
1025 років Хрещення Київської Русі iconУкраїна комсомольська міська рада міський відділ освіти
Участь представників освітніх закладів у конференції до 1025-річчя Хрещення Русі
1025 років Хрещення Київської Русі iconМетодичні рекомендації щодо проведення єдиної тематичної години спілкування
«Про заходи щодо відзначення в Сквирському районі 1025- річчя хрещення Київської Русі» від 18. 03. 2013 № 80, та листа відділу освіти...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Школьные материалы


База даних захищена авторським правом © 2014
звернутися до адміністрації
uchni.com.ua
Головна сторінка