Марк Твен. «Пригоди Тома Сойєра»
Скачати 169.69 Kb.
НазваМарк Твен. «Пригоди Тома Сойєра»
Дата конвертації03.02.2014
Розмір169.69 Kb.
ТипДокументы
uchni.com.ua > Історія > Документы

Тема. Марк Твен. «Пригоди Тома Сойєра». Сонячний, радісно-бешкетливий світ дитинства в повісті

  

Мета: ознайомити учнів з життям і творчістю Марка Твена; показати особливості зображення світу дитинства у повісті Марка Твена «Пригоди Тома Сойєра»; розвивати вміння цілісно сприймати текст великого обсягу, аргументувати свою думку, користуватися набутими знаннями; розвивати зв’язне мовлення, навички виразного читання; виховувати в учнів оптимістичні погляди на життя.

 

Обладнання: мультимедійне обладнання, конверти із завданням для роботи в парах, кольорові картки, картки із завданням для груп, таблички з назвами груп, тестові завдання, робочі зошити, відеоролик, презентація вчителя

 

Тип уроку: урок - дослідження

Епіграф:

Природа хоче, щоб діти були

дітьми, перш ніж стати дорослими.

Ж.-Ж. Руссо

^ Хід уроку

1.Оргмомент.

Слово вчителя. Хоча погода сьогодні далеко не весняна, я сподіваюсь, що від наших посмішок стане усім тепліше і веселіше. Давайте щиро, від усього серця посміхнемося один одному і гостям та побажаємо собі цікавих відкриттів та творчості на уроці. А відкриття будуть напевне, тому що сьогодні ми побуваємо там, де огортає тепло, відчуваєш безтурботність, радість і бажання, де почуваєш себе у повній безпеці.

( Музика)

Під музику звучить вірш:

Дитинство – це пора казкова:

цікава, добра, золота

у ньому вічність дріб’язкова,

живе лиш мрія молода.

Там сміх і радість, хвилювання,

очей замріяний політ,

падіння, злет, розчарування,

життя грайливе юних літ.
^ Мотивація навчальної діяльності

Слайд Ви вже зрозуміли, що сьогодні ми будемо говорити про дивовижну країну під назвою Дитинство.

  Всі ми, дорослі і діти, родом з дитинства. Дитинство — це цілий світ: яскравий, різноманітний, сповнений таємниць і загадок. У ньому завжди знайдеться місце для пустощів і розваг, для подвигів і безглуздих вчинків, для першого кохання і для перших зрад та розчарувань.

^ Розвиток асоціативного мислення.

Зараз я вам задам незвичайне питання.

- Якого кольору дитинство? (За допомогою кольорових карток діти показують колір).

 • Чому ви обрали саме такі кольори? ( світ дитинства є сонячним, радісним)


^ Оголошення теми та мети уроку

Вчитель. Сьогодні на уроці ми познайомимось з Марком Твеном та героями його повісті «Пригоди Тома Сойєра», поринемо у сонячний, радісний світ дитинства, розглянемо особливості зображення світу дитинства у повісті відомого американського письменника. Наша команда у складі «Журналістів», «Акторів», «Художників» відправляється у подорож.

Слайд^ Презентація теми урок

Марк Твен. «Пригоди Тома Сойєра».

Сонячний, радісно-бешкетливий світ дитинства в повісті

Природа хоче, щоб діти були дітьми,

перш ніж стати дорослими.

Ж. –Ж. Руссо

^ ОСМИСЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Вчитель. Мабуть, не помилюся, коли скажу, що для дітей писати важче, ніж для дорослих. Чому? Тому, що вони більш вимогливі, чистіші душею, відчувають найменшу фальш. Для них слід розповідати веселі й правдиві історії, захоплюючі й ненав'язливо повчальні.

  Слайд Саме такі твори писав улюбленець дітей усього світу — американський письменник Марк Твен. Не одне покоління дітей і дорослих читало й перечитувало його захоплюючі повісті «Принц та зли΄дар», «Пригоди Тома Сойєра», «Пригоди Гекльберрі Фінна», «Янки при дворі короля Артура» та багато інших.

(Виставка творів Марка Твена).

   А хотілось би вам на початку подорожі побачитися із самим автором цих чудових, захоплюючих історій?(стук у двері) А ось і перша несподівана зустріч.

(Привітання письменника: Добрий день, шановні добродії!)

 • Діти, ви вгадали, хто це такий?

У «Журналістів» є чудова нагода поставити питання письменнику.

Інсценівка «Інтерв'ю з Марком Твеном». «Журналісти» ставлять питання.

- Великошановний пане письменнику. Ви бачите, яка велика аудиторія зібралася, щоб від Вас особисто дізнатися деякі подробиці Вашого життя.

- Із задоволенням відповім на всі питання, мені дуже приємно, спілкуватися з такими освіченими молодими людьми.

- Рік Вашого народження?

- Я народився 1835 року, а залишив цей світ через 75 років, у 1910-му.

- В якому місті Ви народились?

- У містечку Флорида, штат Міссурі.

- ^ Марк Твен — це Ваш літературний псевдонім?

- Так. Марк Твен — тобто «мірка-два!» Цей вислів у річників Міссісіпі означав глибину, достатню для безпечного плавання суден.

- Чи була у Вас у дитинстві заповітна мрія?

-О, звичайно. Я хотів стати матросом.

- Ваша мрія здійснилася?

- Так, я став лоцманом, знав фарватер Міссісіпі як власну долоню, водив пароплави.

(Ло́цман — провідник суден, добре обізнаний із навігаційними умовами певної ділянки моря, річки, судноплавного каналу тощо).

- Ваша професія?

- Замолоду я змінив багато професій: був репортером, журналістом, шукачем золота, друкарем, лоцманом. А з 60-х років ХІХст. — письменник.

- Містечко Сент-Пітерсберг дуже схоже на Ганнібал, що знаходиться недалеко від селища Флорида, у якому народилися Ви. Це вказує на те, що повість «Пригоди Тома Сойєра» носить автобіографічний характер?

- Перше припущення про автобіографічний характер «Пригод Тома Сойєра» зробила моя 13-річна донька Сьюзі. І ви знаєте, деякою мірою вона була права. Я люблю Міссісіпі, її круті береги. Неподалік від Ганнібала справді існував безлюдний острів, куди ми, хлопчаки, тікали від дорослих. Любили ми також ховатися в печерах поблизу міста. В дитинстві я був страшенним шибеником. Разом зі своїми друзями Томасом Сойєром і Томо Бленкешипом мріяв про повторення подвигів Робіна Гуда та пригод Робінзона Крузо. Можна сказати, що моя повість — це веселі спогади про найкращу пору життя — дитинство.

- Дякуємо Вам за цікаву розповідь і обіцяємо, що з великим задоволенням будемо читати всі Ваші твори. До побачення.

- Марк Твен сказав, що його «повість — це веселі спогади про найкращу пору життя — дитинство». Кому ж присвячені ця повість: дорослим чи дітям? Дізнаємось із передмови.
^ Читання передмови

ПЕРЕДМОВА

Більшість пригод, описаних у цій книжці, сталося насправді: декотрі - зі мною самим, інші - з моїми шкільними товаришами. Гека Фінна змальовано з життя, Тома Сойєра також, але він - персонаж не одноосібний, бо поєднує в собі риси вдачі трьох хлопців, яких я знав, і, отже, належить до мішаного архітектурного стилю.

Чудні забобони, згадувані далі, були дуже поширені серед дітей і негрів на Заході за тих часів, про які йдеться в цій оповіді,- тобто тридцять - сорок років тому.

Хоч моя книжка написана передусім на розвагу хлопчикам, та дівчаткам, я сподіваюся, що її залюбки прочитають і дорослі чоловіки та жінки, бо мені хотілося б викликати в них приємні спогади про те, якими були колись вони самі, як почували, думали й розмовляли і в які дивовижні історії іноді встрявали.

 

Гартфорд. 1876

Автор
- Як автор пояснює, для кого написана книга?

     

       Марк Твен любив повторювати, що «Пригоди Тома Сойєра» - книга для для дорослих. Але головний герой, як відомо,— хлопчик. Тому письменник говорив також, що його книга для хлопчиків та дівчаток.

Слайд Проблемне питання.Сам письменник назвав свою повість «Гімном дитинству». Чому? На це питання ми з вами спробуємо дати відповідь в кінці нашого уроку.

- Отже, ми вже багато чого дізналися про письменника та його повість. А що ми називаємо повістю?
^ Робота з літературознавчим поняттям.

Повістьепічний прозовий твір (рідше віршований), який визначається однолінійним сюжетом. Найчастіше це історія одного людського життя, розказана від імені самого автора чи якогось героя. (Діти записують)

- Доведіть, що твір «Пригоди Тома Сойєра» - повість.

(«Пригоди Тома Сойєра» - це повість, тому що це епічний прозовий твір. У повісті зображено кілька подій з життя головного героя, в яких беруть участь декілька другорядних персонажів. Обсяг твору більший за оповідання, сюжет розгорнутий. Велика кількість другорядних персонажів, пов’язаних із головним героєм. Дається повніша та глибша їх характеристика. )

 

^ Слово вчителя. Зараз ми поринемо у містечко, в якому відбуваються події повісті, пройдемо його вуличками.

 (слайд містечко)

Як називається містечко? (Сент- Пітерсберг.)

Знайдіть у тексті описи містечка.

 • Яким було життя в ньому? (Сіре обивательське життя було нудним і нецікавим.)


Слайд- будинок .У цьому містечку і живе наш головний герой. Отже, знайомтесь – Том Сойер.
Сценка

Тітка Поллі: Том! (немає відповіді) Том! (немає відповіді). Куди запропастився цей хлопчисько? Том! Ну, попадися мені лише! Зроду не бачила такого поганця!

(виходить Том)

Що ти там робив?

Том: Нічого.

Тітка Поллі: Нічого? Поглянь на свої руки. І подивися на свій рот. Чим це ти забруднив губи?

Том: Не знаю, тітка.

Тітка Поллі: А я знаю. Це - варення. Скільки разів я тобі говорила: не смій чіпати варення, бо шкуру злуплю! Ану дай оту лозину!..

(Лозина зависла в повітрі)

Том: Ой, тітка, що це у вас за спиною?! (Тітка Поллі перелякано озирається, а Том тим часом тікає).

Тітка Поллі: Ну й розбишака ж, хай йому абищо!

 • Яким ви побачили Тома?


Учитель: Так ось який Том Сойєр! Винахідливий та смішний бешкетник. У Тома була бурхлива уява. Світ дитини не сприймав нудне, сіре життя дорослих, тому фантазія, непосидючість підштовхують дитину до пригод.
 Яка з витівок Тома вам запам'яталася найбільше? (Зачитати)

(Н – д: дістав жука-рогача, яким почав гратися пудель. Усі прихожани, замість того, щоб слухати недільну проповідь, спостерігали за цим «видовищем».)

Том розбишака, неслухняний, він говорить неправду, щоб викрутитись, щоб цікавіше було.
Як до нього ставилася тітка? (Вона часто лаяла хлопчика, хоча була доброю жінкою й дуже любила свого небожа, жаліла його.)

 • За що і яким було перше покарання Тома від тітки Поллі? (За те що прогуляв заняття у школі і пішов на річку тітка змусила білити паркан.)

Слайд

^ Перегляд видеороліку. Епізод «Том фарбує паркан».(3 хв.)

— Які риси характеру героя виявилися в цьому епізоді? ( Кмітливість, здібності організатора.)

Том перетворив фарбування паркану на захоплюючу й прибуткову справу.


Слайд Фізхвилинка.

Знов у нас фізкультхвилинка

Пригнулись, ну-мо, ну-мо,

Розпрямились, потягнулись,

А тепер назад прогнулись.

Розминаєм руки, плечі,

Щоб сидіти було легше,

Щоб відповідати і читати

І не стомлюватись надто.

Голова зморилась тоже,

Так давайте ж їй поможем:

Вправо-вліво, раз, два,

Думай, думай, голова (оберти голови)

Хоча зарядка і коротка

Та допомогла нам всім вона.

 

Ну-мо, до роботи!
Слайд^ Слово вчителя.

Любов приходить в наше життя для того, щоб прикрасити, зробити його яскравіше. Час, коли приходить кохання, відкриває перед людиною завісу таємниці цього почуття: він зауважує, що все навколо стає миліше, що посмішка не сходить з його обличчя, а радість з душі.

Подорожуючи вулицями Сент - Пітерсберга, можемо побачити будинок, у якому жила Лара Хоукінс, що стала прототипом образу Беккі Тетчер.

 • Розкажіть, як Том вперше побачив Беккі?

 • Зачитайте портрет дівчинки. ( стор. 32)

Вчитель.Том – шляхетний лицар. Зустрівши на своєму життєвому путі кохання і діставши відмову, він прагне завоювати серце маленької принцеси Беккі. Заради неї він готовий на все.

 • На що ж готовий Том заради Беккі? (стор. 123)

Але не тільки заради дівчини Том готовий на все, а ще й заради свого друга.
Слайд. Наша подорож містечком триває. Завітаємо в гості до найкращого друга Тома Гекельберрі Фіна.

Виключити з життя дружбу все одно, що позбавити світ сонячного світла. Разом із кращим другом Том швидко знаходе розв'язання будь-якої проблеми, з ним легше виплутуватись із різних історій, радісніше проводити вільний час. Хай удома і в школі забороняють дружити з Геком – адже він невихований, «вуличний хлопчисько» ! – хай всі матусі зневажають цього обідранця, кажучи, що він «ледар, пустун і нікого не слухається», - для Тома Гек – друг до гробової дошки.

^ Рольова гра «Заплутана розповідь». Група «Актори».

Давайте надамо слово Гекельберрі Фіну. Що ж Гек розповість про Тома і себе? Але пам’ятайте, що він бешкетник і фантазер не менший за Тома. Послухайте і виправте неточності.

^ Гекльберрі Фінн.

Хоч Том і з порядної родини, але він мій найкращий друг. Ми з ним разом ходили виводити на цвинтар бородавки. Ну й моторошно там уночі, я вам скажу! А потім ми удвох втекли на острів. Ото життя там було! Правда, після цього індіанець Джон нас ледве не впіймав – хтось йому розпатякав, що ми стали свідками того страшного вбивства на річці. Добре, що він поспішав шукати скарб у будинку вдови Дуглас та й не став нас наздоганяти. А потім усе це золото дісталось нам… Ну, бувайте. Ніколи мені тут з вами теревені розводити… А то прийде вдова Дуглас і знову вмиватися накаже.

^ Подяка Гекельберрі Фіну.

  Помилки і неточності.

Втекли втрьох, а не вдвох.

Індіанець Джон не намагався впіймати Тома і Гека.

Вбивство було не на річці, а на кладовищі.

Скарб заховано не у вдово Дуглас, а в печері.

Індіанець Джон ішов до вдови Дуглас, щоб помститися за минуле.
Слайд Далі ми пройдемо місцями, де можна було зустріти Тома, який грає із своїми друзями.

^ Слово вчителя. Сенс життю кожної дитини, як і Тому Сойєру, надає гра. Гортаючи сторінки повісті і поринаючи у світ безмежної фантазії та невгамовних витівок героїв Марка Твена, ми відчуваємо радість гри.

Російський письменник Юрій Нагібін писав, що у грі розкривається характер маленької людини, її погляди на життя. А які риси характеру розкрилися у маленьких невгамовних героїв Марка Твена? (кмітливість, винахідливість, уважність, спостережливість.) У творі витівкам героїв немає кінця. Деякі пригадаємо.Перевіримо, які ви уважні, спостережливі читачі, як добре знаєте текст.

Слайд^ Робота в групах. Завдання отримують групи.
«Журналісти». Завдання «Вірний засіб»
Ви, звичайно, пам'ятаєте розмову Тома Сойєра з Геком Фінном про те, як позбавитися від бородавок. Завдання. Ви отримуєте тексти, де розповідається про те, як звести бородавки по рецепту Боба Таннера. Але окремих слів не вистачає. Впишіть їх.
Треба піти одному в гущавину лісу, запримітити містечко, де є такий …(пень), і рівно о …(півночі) встати до …(нього) спиною, сунути в … (нього) руку і сказати: — Ячмінь, ячмінь та гнила вода ... (індіанська їда), Всі бородавки у мене візьміть назавжди!

^ А потім треба закрити очі і скоро-скоро відійти рівно на ...(одинадцять) кроків і …(три) разу обернутися на місці, а дорогою додому не сказати нікому ні слова.

«Художники». Завдання «Том Сойєр — художник»
Сидячи за однією партою з Беккі, Том прагнув привернути її увагу, і йому в голову прийшла блискуча думка проявити свої творчі здібності художника.

«Він намалював на дошці карикатурно-безглуздий будинок з двома фасадами і трубою, з якої виходив дим у вигляді штопора. Потім художник поставив у дворі перед будинком людину, схожу на підйомний кран. Дівчинка залишилася задоволена чудовиськом і прошепотіла: «Тепер намалюйте мене!»”
Завдання. Намалюйте Беккі такою, якій її намалював Том. Малюючи, постарайтеся слідувати опису, який можна прочитати в тексті (“Том намалював пісковий годинник, увінчаний круглим місяцем, приробив до них тонкі соломинки ручок і ніжок і озброїв розчепірені пальчики величезним віялом”).
«Актори». Завдання «Клятва»
Після того, як Том і Гек стали невимушеними свідками вбивства на кладовищі, вони вирішили мовчати. Договір скріпили кров'ю.

Завдання. Ви отримали набори слів. З них потрібно скласти текст клятви, яку Том написав на сосновій дощечці, заритій пізніше в землю. Виразно прочитати клятву.
^ Гек Фінн і Том Сойєр, за зубами, щодо цієї справи, і хай, вони, присягаються, обидва, впадуть на місці, що триматимуть язика, якщо розкажуть про неї, і здохнуть.

(Гек Фінн і Том Сойєр обидва присягаються, що триматимуть язика за зубами щодо цієї справи. І хай вони впадуть на місці і здохнуть, якщо розкажуть про неї.)

^ Виразно прочитати.

Презентація роботи груп
Словникова гра «Історія семи речей» Всі діти люблять гру.

Завдання: з'ясувати, з якими подіями у повісті пов’язані означені предмети (за кожну правильну відповідь нараховується два бали).

^ 1.Чорна нитка.

Тітка Поллі зашила комір сорочки Тома білою ниткою. Щоб скупатись у річці, Том вимушений був його розпороти. Намагаючись приховати сліди свого «злочину», хлопчисько помилково зашиває комір чорною ниткою. Але Сід викриває Тома, і тітка Поллі дізнається правду.

2. Пантофля.

За допомогою цієї речі тітка Поллі прогнала Джіма, що збирався допомогти Томові білити паркан.

3. Дохлий пацюк на мотузці.

За нього Джоні Міллер придбав своє право білити паркан.

^ 4. Весільний пиріг.

Таким пирогом, котрий Беккі сховала на пікніку, діти вгамували голод під час перебування у печері.

5. Дохла кішка.

ЇЇ купив Гек в одного хлопця за синій квиток і бичачий міхур для того, щоб виводити бородавки.

^ 6. Коробочка із-під пістонів.

Ця річ належала Томові. У ній жив жук-кусака, а потім лісовий кліщ, якого Том виміняв у Гека на свій зуб.

7. Шворка від вітряного змія.

Завдяки шворці від повітряного змія Томові та Беккі вдалося вийти з печери.
^ Робота в парах

 У вас на партах лежать конверти з написом «Знайдіть радісний епізод». Із запропонованих епізодів твору вам необхідно обрати тільки ті, які відображають радісні, бешкетні події в життя героїв. Хто швидше та правильно виконає завдання, той переміг.

Побілка паркану.

Том у суді.

Покарання Тома тіткою Поллі.

Загибель індіанця Джо.

На кладовищі.

На острові.

Отримання нагороди у недільній школі.

Том і Беккі в печері.

Поцілунок Беккі Тетчер.

Поєдинок команд Тома і Джо Гарпера.
^ Виконання тестових завдань.
Вчитель. Наша урок добігає кінця, але ми не прощаємось з Марком Твеном, Томом та його друзями. На наступних уроках ми продовжимо аналізувати повість. Сьогодні підводимо підсумки.
РЕФЛЕКСІЯ

Робота з епіграфом

Я прошу вас повернутися до епіграфу нашого уроку. Давайте разом його прочитаємо.

^ Природа хоче, щоб діти були дітьми,

перш ніж стати дорослими.

Ж. –Ж. Руссо

- Як ви гадаєте чому саме ці слова я взяла епіграфом до уроку? (У дітей має бути дитинство. Діти можуть робити якісь витівки, головне, щоб вони не чинили зла.)


 • Який загальний настрій твору? (Веселий, оптимістичний) - зошит

 • Як ви думаєте, чому саме такий? (Адже дитинство — це світла, щаслива, безтурботна, найкраща пора в житті людини.)

Існує думка, що Марк Твен, вірний лицар країни Дитинства, перший серед зарубіжних письменників зумів глибоко показати психологію дитини, її радощі і переживання. Світ дитинства у творі сонячний, радісно-бешкетливий, такий очевидний і вражаючий, такий маловідомий і недосяжний. Адже дитинство і справді найпрекрасніший період життя.
Слайд Метод «Гронування».

 • Які асоціації викликає слово «дитинство»?

 • Яким ви побачили світ дитинства у творі?

 • Чи співпадає ця характеристика з вашими кольоровими асоціаціями на початку уроку?Дитинство


Слайд «Мозковий штурм». Відповідь на проблемне питання:

 • Чому Марк Твен назвав повість «Гімном дитинству»?


Пропоную вам інтерактивну вправу «Мікрофон».

Слайд «Мікрофон».

 • Тепер я знаю…

 • Після цього уроку я зрозумів…Слайд Домашнє завдання:

Для розумних: прочитати статтю у підручнику на с. 220-221, вивчити поняття «повість».
Для творчих:

У кінці книги Гек запитує Тома:

— Коли ж ти збереш ватагу і почнеш займатися розбоєм?

— Скоро. Ми, можливо, сьогодні ж увечері зберемося всі разом і влаштуємо посвячення.

Завдання. Придумайте процедуру посвячення, тобто вирішите де, коли і як воно могло б відбутися за задумом Тома.

Можливо, у когось ці якості суміщаються. Тоді можете виконати 2 завдання.

Оцінювання.
Слайд ДЯКУЮ ЗА УВАГУ!
Дитинство – найпрекрасніша пора в житті людини.

Пам'ятайте: воно ніколи не повториться. Бажаю якомога довше не розлучатися з дитинством , щоб дитинство кожного з вас було неповторним, яскравим, радісним, щасливим.


Схожі:

Марк Твен. «Пригоди Тома Сойєра» iconМарка Твена «Пригоди Тома Сойєра»
Вона переймає норми поведінки, моральні принципи, світосприймання батька І матері, а, згодом, стає, як правило, схожою на них. Часто...
Марк Твен. «Пригоди Тома Сойєра» iconТема уроку
Порівняльна характеристика Тома Сойєра І поліанни, схожість І відмінність між ними (на рівні рис характеру)
Марк Твен. «Пригоди Тома Сойєра» iconУрок по рассказу Ю. Бондарева «Оружие» 11
Документальні фільми про письменників : Ж. Верн, А. де Сент Екзюпері, Д. Лондон, М. Твен,Е. Хеменгуей
Марк Твен. «Пригоди Тома Сойєра» iconПо горизонтали Сестра тома Повне ім`я головного героя Кого врятував том сойер По вертикали

Марк Твен. «Пригоди Тома Сойєра» iconФк «Янош і» Марк Ковач Олександр Дуб Річард Береш Річард Гоян

Марк Твен. «Пригоди Тома Сойєра» iconПро відшкодування матеріальної та моральної шкоди, завданої внаслідок...
Розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Дніпровського районного суду м. Києва цивільну справу за позовом особа 1...
Марк Твен. «Пригоди Тома Сойєра» iconПротоко л кубок України зі скелелазіння серед ветеранів пам'яті Ю.І. Григоренка-Пригоди

Марк Твен. «Пригоди Тома Сойєра» iconПротоко л кубок України зі скелелазіння серед ветеранів пам'яті Ю.І. Григоренка-Пригоди

Марк Твен. «Пригоди Тома Сойєра» iconНово річні пригоди в лісі
Сценарій для старшої групи. Музичний керівник Бурлай О. В. Днз№5 «Теремок»,м. Южне,Одеська обл
Марк Твен. «Пригоди Тома Сойєра» iconЗакордонні інформаційно-пресові бюро львівської національної ради (1907–1914)
Холмщини. Серед осіб, котрі спіпрацювали з бюро, були такі відомі культурні діячі тогочасної Європи, як Поль Казен, Персиваль Сіббон,...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Школьные материалы


База даних захищена авторським правом © 2014
звернутися до адміністрації
uchni.com.ua
Головна сторінка