Легенди походження квітів
Скачати 74.37 Kb.
НазваЛегенди походження квітів
Дата конвертації18.03.2013
Розмір74.37 Kb.
ТипДокументы
uchni.com.ua > Історія > Документы
Легенди походження квітів

 

Про незабудку, мак, маргаритку, бузок, латаття, камелію

 

Незабудка

Свою наукову назву Myosotis, що позначає в перекладі "мишаче вушко", квітка отримала із-за покритого волосками листя. Про походження незабудок існують різні легенди. Вони розповідають про сльози, пролиті нареченими при розставанні з коханими. Сльози ці перетворюються на блакитні, як їх очі, квіти, і дівчата дарують їх коханому на пам'ять.

 

Також існує легенда про походження назви незабудок в той час, коли Господь давав імена квітам. Один з кольорів забув тільки що отримане ім'я і повернувся перепитати. "Не забудь мене!" - відповів Господь. Згідно іншому варіанту, квітка, якій забули дати ім'я, прийшла до Бога і попросила дати їй назву. "Я тебе не забуду, не забудь і ти Мене. Віднині твоє ім'я буде незабудка".

 

По поширеному в Германії повір’ю, незабудки зростають на могилах некрещених дітей, як би докоряючи батькам в тому, що вони забули виконати цей обряд.

 

Мак

Коли Господь створив землю, тварин і рослини, всі були щасливі, окрім Ночі. Як не старалася вона за допомогою зірок і жучків, що світяться, розсіяти свій глибокий морок, дуже багато краси природи вона приховувала, чим всіх відштовхувала від себе. Тоді Господь створив Сон, сновидіння і марення, і разом з Ніччю вони стали бажаними гостями. З часом в людях прокинулися пристрасті, одна людина навіть задумала убити свого брата. Сон хотів зупинити її, але гріхи цієї людини заважали йому підійти. Тоді Сон в гніві увіткнув свій чарівний жезл в землю, а Ніч вдихнула в нього життя. Жезл пустив коріння, зазеленів і, зберігаючи свою зухвалу, сон силу перетворився на мак.

 

Мак служив символом родючості через свою велику плодючість (у маковій коробочці міститься близько 30 тис. насінинок). Тому він є постійним атрибутом Гери (Юнони) - богині родючості і шлюбу.

 

Маком обсипають місця, у яких хочуть позбавитися від хитрощів і мани відьом. Мак має бути дикий і освячений 14 серпня в день Маккавеїв.

 

Маргаритка

Свою назву "маргаритка» отримала від грецького слова margarites - "перлина". Ця квітка має дуже красиву легенду про своє походження.

 

Коли, взнавши благу звістку від Архангела Гаврила, Пресвята Діва йшла до Єлизавети, то усюди, де ступала нога майбутньої Божої Матері, зростали маленькі білі квіточки. Білі, у вигляді сяяння, пелюстки говорили про славу Божої, а золота середина - про священний вогонь, що горів в серці Марії.

 

Є інша легенда про походження маргариток. Пресвята Діва, будучи ще дитям, дивилася вночі на небо, і Їй захотілося, щоб дивні зірки стали земними квітами. Тоді зірки відбилися в блискучих краплях роси, і вранці земля була усіяна білими квітами. І оскільки бутони маргариток схожі на зірочки, то люди до цього дня вважають, що ці квіти бережуть таємницю людського щастя, і запитують про нього, перераховуючи їх пелюстки.

 

Романтичні лицарі, для яких Діва Марія служила ідеалом, вибрали скромну маргаритку як свою квітку. По звичаю закоханий лицар підносив пані серця букет маргариток. Якщо пані наважувалася відповісти "так", вона вибирала з букета найкрупнішу маргаритку і дарувала її чоловікові. З цієї миті йому було дозволено намалювати на своєму щиті маргаритку - знак взаємної любові. Але якщо пані перебувала в нерішучості, вона сплітала з маргариток вінок і віддавала його лицареві. Такий жест не вважався категоричною відмовою, і деколи до кінця свого життя володар вінка з маргариток чекав прихильності жорстокої пані.

 

Бузок

Існує оповідання про походження бузку. Богиня весни розбудила Сонце і його вірну супутницю Іріс (веселку), змішала промені сонця із строкатими променями веселки, почала щедро сипати їх на свіжі борозни, на луки, гілки дерев - і усюди з'являлися квіти, а земля тріумфувала від цієї благодаті. Так вони дійшли до Скандинавії, але у веселки залишилася лише лілова фарба. Незабаром тут опинилося стільки бузку, що Сонце вирішило змішати фарби на палітрі Веселки і почало сіяти білі промені - так до лілового бузку приєдналася біла.

 

Батьківщина бузку - Персія. У Європу вона потрапила лише в XVI столітті. У Англії бузок вважається квіткою нещастя. Старе англійське прислів'я говорить, що той, хто носить бузок, ніколи не носитиме вінчальне кільце. На Сході бузок служить символом сумного розставання і закохані вручають її один одному при розставанні назавжди.

 

Латаття

В Германії розповідали, що одного дня русалочка закохалася в лицаря, а той не відповів їй взаємністю. Від горя німфа перетворилася на латаття. Існує повір'я, що німфи ховаються в квітах і на листі латаття, а опівночі починають водити хороводи і захоплюють за собою людей, що проходять повз озера. Якщо комусь і вдалося абияк від них втекти, то потім горе його висушить.

 

За іншою оповіддю, латаття - це діти красуні графині, захопленої в мул болотяним царем. Убита горем мати графині щодня ходила на берег болота. Одного дня вона побачила чудову білу квітку, пелюстки якої нагадували колір обличчя її дочки, а тичинки - її золотисте волосся.

 

Камелія

Камелію вважають красивою, але бездушною квіткою - емблемою холодності і черствості відчуттів, емблемою красивих, але безсердечних жінок, які, не люблячи, заманюють і гублять.

 

Про виникнення камелії на землі існує така оповідь. Ероту (Амур), пересиченому любов'ю богинь Олімпу і земних жінок, його мати Афродіта порадила полетіти на іншу планету. На Сатурні він почув хор ангельських голосів і побачив красивих жінок з білим тілом, сріблястим волоссям і ясно-блакитними очима. Вони співали хвалу Господу, що він дав їм тіло з льоду, який заспокоює пристрасті і гасить всілякі бажання. Вони поглянули на Ерота, милувалися його красою, але не захоплювалися ним. Марно він пускав свої стріли. Тоді у відчаї він кинувся до Афродіти, яка обурена таким невластивим жінкам бездушшям, вирішила, що ці бездушні істоти негідні бути жінками і повинні зійти на землю і перетворитися на квіти.  

 

Троянда

З хвиль моря з'явилася на світ богиня любові Афродіта. Ледве вона вийшла на берег, як пластівці піни, що виблискували на її тілі, почали перетворюватися на яскраво-червоні троянди.

 

Мусульмани вважають, що біла троянда виросла з крапель поту Магомета при його нічному сходженні на небо, червона троянда - з крапель поту архангела Гавриїла, що супроводжував його, а жовта - з поту тварини, що була при Магометі.

 

Живописці змальовували Богородицю з трьома вінками. Вінок з білих троянд означав Її радість, з червоних - страждання, а з жовтих - Її славу.

 

Червона мохова троянда виникла з крапель крові Христової, що струмувала по Хресту. Ангели збирали її в золоті чаші, але декілька крапель впали на мох, з них виросла троянда, яскраво-червоний колір якої повинен нагадувати про пролиту за наші гріхи кров.

 

Соловей побачив білу троянду і в захваті притиснув її до своїх грудей. Гостра шпилька встромилася йому в серце і яскраво-червона кров забарвила пелюстки чудової квітки.

 

У Древньому Римі троянда служила символом плотської любові. Всі гості імператорських оргій надівали вінки з троянд, в чашу з вином кидали рожеві пелюстки, і відсьорбнувши небагато, підносили своїй коханій.

 

За часів падіння Риму троянда служила символом мовчання. У той час було небезпечно ділитися своїми думками, тому під час бенкетів, на стелі зали вішали штучну білу троянду, погляд на яку заставляв багато стримувати свою відвертість. Так з'явився вислів: "Sub rosa dictum" - сказане під трояндою, тобто під секретом.

 

Лілія

За єврейськими оповідями, квітка ця зростала в раю під час спокуси Єви дияволом і міг поганитися їм, але нічия брудна рука не наважилася торкнутися її. Тому євреї прикрашали ним священні вівтарі, капітелі колон храму Соломона. Можливо, з цієї причини по вказівці Моїсея лілії прикрашали семисвічник.

 

Біла лілія - символ невинності і чистоти - виросла з молока матері богів - Гери (Юнони) яка знайшла захованого від її ревнивого погляду немовляти фіванської цариці Геркулеса, і знаючи божественне походження малятка, хотіла дати йому молока. Але хлопчик, учувши в ній свого ворога, укусив і відштовхнув її, а молоко розлилося по небу, утворивши Молочний шлях. Декілька крапель впали на землю і перетворилися на лілії.

 

Про червону лілію розповідають, що вона поміняла колір в ніч перед хресним стражданням Христа. Коли Рятівник проходив по саду Гефсиманському, то на знак співчуття і печалі перед Ним схилили голови всі квіти, окрім лілії, яка хотіла, щоб Він насолодився її красою. Але коли страждальний погляд впав на неї, то рум'янець сорому за свою гордість порівняно з Його упокорюванням розлився по її пелюстках і залишився назавжди.

 

У католицьких землях існує повір’я, що Архангел Гавриїл в день Благовіщення з'явився до Пресвятої Діви з лілією. З лілією, як символом чистоти і непорочності, змальовуються у католиків св.Йосиф, св.Йоанн, св.Франциск.

 

Конвалія

Існує повір'я, що в світлі місячні ночі, коли вся земля обійнята глибоким сном, Пресвята Діва, оточена вінцем з сріблястих конвалій, з'являється іноді тим з щасливих смертних, яким готує несподівану радість.

 

Коли конвалія відцвітає, зростає маленька кругла ягідка - пальні, вогненні сльози, якими конвалія оплакує весну, кругосвітню мандрівницю, що розсипає всім свої ласки і що ніде не зупиняється. Закохана конвалія так само безмовно перенесла своє горе, як несла і радість любові.

 

У зв'язку з цим язичеським повір’ям, можливо, виникла християнська оповідь про походження конвалії з пальних сліз Пресвятої Богородиці біля Хреста Її розіпнутого Сина.

 

Виводячи конвалії штучно, їх часто вирощують в судинах особливої форми, що мають вид кулі, ваз, яєць. При ретельному догляді конвалії так щільно обростають судину, що вона стає непомітною. Яйця з конвалій, прикрашені білими і рожевими шовковими стрічками, є прекрасним пасхальним дарунком.

 

Хризантема

Хризантема - улюбленець Японії. Зображення її священне і правом носити його користуються тільки члени імператорського будинку. Силоміць урядового захисту користується лише символічні хризантеми в 16 пелюсток. Вона є символом, що дає всьому життя сонця.

 

У Європу хризантема була вперше ввезена до Англії в XVII столітті. Тут вони є не стільки квітами для букетів, скільки похоронними. Можливо, тому про їх походження існує сумне повір’я.

 

У бідної жінки помер син. Вона прикрашала дорогу для неї могилу зібраними по дорозі польовими квітами, поки не настали холоди. Тоді вона пригадала про букет штучних квітів, який заповідала її мати як застава щастя. Цей букет вона поклала на могилу, окропила його сльозами, помолилася, а коли підвела голову, то побачила диво: вся могила була покрита живою хризантемою. Їх гіркуватий запах як би говорив, що вони присвячені печалі.

Схожі:

Легенди походження квітів iconТема : Квітка-ласкава усмішка природи
Обладнання: святково прибраний зал. Букети живих квітів, планшети із зображенням квітів «Ми із Червоної книги»
Легенди походження квітів iconТема. Позакласне читання. Легенди І перекази Нижньої Наддніпрянщини. Життя козаків. Мета
Нулим українського народу, зокрема з життям козаків, продовжувати розкривати поняття легенда та переказ, розвивати навики виразного...
Легенди походження квітів iconМистецтво створення квіткових композицій Рекомендаційний список літератури
«Букет» – «красиво зібрана група квітів» – необхідний атрибут квіткового оздоблення в Європі. «Другим життям квітів» є мистецтво...
Легенди походження квітів iconВідкритий виховний захід за участі учнів, які відвідують групу продовженого дня
Мета: дати дітям уявлення про світ квітів, їхню користь, значення для людини; розвивати творчі здібності дітей засобами акторського...
Легенди походження квітів iconСвято квітів «Квіти України»
У сиву давнину квіти обожнювали, вважали їх уособленням найніжніших почуттів. На острові Таїті й досі всіх дітей до 6-річного віку...
Легенди походження квітів iconКрилаті вислови літературного походження
Мета: збагачувати мовлення учнів крилатими висловами літературного походження; формувати вміння визначати такі фразеологізми в реченнях,...
Легенди походження квітів iconПравила складання, подання та проведення експертизи заявки на реєстрацію...
Про затвердження Правил складання, подання та проведення експертизи заявки на реєстрацію кваліфікованого зазначення походження товару...
Легенди походження квітів iconЛегенди з повісті минулих літ
Хамові ж дісталась південна частина: Єгипет, Ефіопія, прилегла до Індії, І друга
Легенди походження квітів iconЯрослав Оболонський Походження назви „Русь”
Однак до цього часу жоден з дослідників не дав вичерпного пояснення, виключно через те, що при спробі пояснити походження назви „Русь”...
Легенди походження квітів iconТема «Походження назв міст І сіл. Звідки в міста назва. Походження...
України, назв річок; розширювати І поглиблювати знання учнів про Україну, її цілісність: розвивати мовлення, світогляд; збагачувати...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Школьные материалы


База даних захищена авторським правом © 2014
звернутися до адміністрації
uchni.com.ua
Головна сторінка