Уроку, проведеного в 1 (5) класі Тема. Боротьба українства за відновлення державних прав України Мета




Скачати 59.42 Kb.
НазваУроку, проведеного в 1 (5) класі Тема. Боротьба українства за відновлення державних прав України Мета
Дата конвертації25.03.2013
Розмір59.42 Kb.
ТипУрок
uchni.com.ua > Історія > Урок
Дяків В.Г.,

вчитель історії

Методична розробка уроку, проведеного в 1 (5) класі

Тема. Боротьба українства за відновлення державних прав України



Мета. Ознайомити учнів з історичними процесами ХVIII століття, що впливали на подальшу долю української держави.
Очікувані результати:

  • вміти визначити причини та наслідки занепаду козацької держави;

  • розповідати про життя та діяльність визначних постатей того періоду;

  • порівнювати суспільно-політичний стан козацтва за часів правління різних гетьманів;

  • формувати хронологічне, лінійне мислення, комунікативні здібності, критичне мислення.


Посібники та підручники. Гісем О.В., Мартинюк О.О. Історія України. Історичний тренінг. 5 клас. – Тернопіль: Навчальна книга – Богдан, 2002. – 40с.

Шашура Л.Я., Оршак О.Ю., Вівчарук Л.А. Конспекти уроків з історії. 5 клас. Методичний посібник для вчителя. – Тернопіль, Мандрівець, 2001. – 104 с.

Усі уроки до курсу “Вступ до історії України”, 5 клас. – Х., вид. Група “основа”, - 2006. – 208с.

Мисан В.О. Вступ до історії України: Підручник для 5 класу. – К.: Генеза, 2005. – 184с.

Власов В.С., Данилевська О.М. Вступ до історії України. – К.: Генеза, 2005. – 200с.

Гісем О.В., О.О. Мартинюк Історія України. Вступ до історії. Зошит для тематичного оцінювання.

Історичний атлас 5-й клас.

^

Тип уроку. Комбінований з використанням елементів проектної діяльності.

Хід заняття

І. Організаційна частина



ІІ. Активізація опорних знань. Різнорівневі завдання на індивідуальних картках.

І група – група А. Працює датами. Слід вказати, яка подія відбулася у тому році.

1.1654 р. – українсько-московський договір

2. 1657р. – смерть Богдана Хмельницького

3.1709р. – початок правління гетьмана І. Мазепи

4. 1667р. – Андрусівське перемиря між Річчю Посполитою та Московською державою.

ІІ група – група В. Працює над з’ясуванням(поясненням) термінів

1. Руїна – період, коли українські землі розділили на ПРавобережжя та Лівобережжя.

2. Північна війна – війна між Московією та шведською державою.

^ 3. Анафема – відлучення від церкви, прокляття.

4. Національно-визвольна війна – війна між козацькою державою Війська Запорізького та Річчю Посполитою
^

ІІІ група – група С. Працює над встановленням причинно-наслідкових зв’язків між подіями.


  1. Чому І.Мазепа уклав договір з Карлом ХІІ?

  2. Чому син Б.Хмельницького Юрій не зміг довго гетьманувати?

  3. Чому Б.Хмельницький підписав договір з московською державою?


Вчитель збирає аркуші і зачитує правильні варіанти відповідей.

Учні роблять висновок, відповідаючи на питання

  • Чому Петро І намагався знищити вольності козацької держави?

  • Чи можна вважати гетьмана І. Мазепу зрадником? Чому?
^

ІІ. Оголошення теми та мети уроку.


1. Розгадування кросворду. Ключове слово дасть змогу зрозуміти, що найбільше цінували козаки і що московська влада намагалася відібрати.

КРОСВОРД











1.

І
В

А

Н

2.

П

Е

Т

Р

О










3.

К

А

Р

Л
















4.

Л

Я

Х

И




  1. Ім’я Мазепи

  2. Кат України

  3. Шведський король, що хотів допомогти Україні.

  4. Інша назва поляків.
Отож, тема сьогоднішнього нашого уроку “Боротьба українства за відновлення державних прав”

Наприкінці уроку ми повинні дати відповіді на птиання:

  • Хто з гетьманів та кошових боровся за волю України?

  • Чим вони відомі українському народу?

  • Як закінчилась їхня доля?

  • Чи змогли українці зберегти Гетьманщину та Запорізьку Січ?

^ 2. Прогностична діяльність учнів. Творчо-пошукове питання:

- Що сталося після поразки І. Мазепи під Полтавою з українською державою?(Вислуховую варіанти відповідей учнів та записую на дошці)

^ 3. Таким чином, є два варіанти вирішення подальшої долі України:

  • Українська козацька держава вистояла та буде розквітати.

  • Українська козацька держава загине і стане російською територією.

Учні підніманням рук вибирають позицію щодо прогнозу про подальшу долю України.

А ми, при підведенні підсумків спробуємо з’ясувати, хто був правий.

^ 4. Робота по схемі
П. Полуботок К. Розумовський П. Калнишевський
Ділю клас на три групи, кожна з яких читає про свого героя. Після прочитання кожен прописує по два запитання, які б він хотів з’ясувати. Приблизний план, за яким учні матимуть змогу відповідати:

  1. Ким був герой?(гетьманом, наказним гетьманом, кошовим отаманом)

  2. Коли він керував українською державою?

  3. Що він зробив корисного для України?

  4. Від кого залежала його подальша доля?

  5. Як він закінчив свій життєвий шлях?

1. “Ігрове лото”

Кожен ряд повинен знайти ті позиції, які стосуються героя:

  • Він був ув’язнений у Петропавловській фортеці. - Полуботок

  • Мав гарний голос і був придворним співаком. – Розумовський

  • Він прожив 113 літ. - Калнишевський

  • Він зрікся гетьманства у 1764 році. - Розумовський

  • Був наказним гетьманом. - Полуботок

  • Найпізніше помер. - Калнишевський

  • Найраніше від інших гетьманів народився. - Полуботок

  • Столицею Гетьманщини у нього був Глухів. -Розумовський

  • Був останнім кошовим отаманом - Калнишевський

^ 2. Співвіднесіть дати та гетьманів

    1. Калнишевський

    1. Полуботок

  1. Розумовський

^ 3. Кожен з рядів делегує представника, який має представити свого героя.

  • представники двох інших рядів після прослухання доповіді задають по два запитання.

^ Обране журі оцінює як цікавість виступу учнів, так і цікаві та змістовні питання.

Опрацьовуємо ілюстативний матеріал.

І варінт – Петро І відвідує П. Полуботка у в’язниці

ІІ варіант – Остання рада на Січі.

Учні записують у зошиті по два запитання, які стосуються тематики картини. При цьому можуть характеризувати як стан героїв, так історичні аспекти картини – що на ній зображено, чому і т.д.

^ Проблемні питання. Чому Російській імперії потрібні були козаки?(знайти у тексті)

- Чому Катерина ІІ знищила спочатку Гетьманщину, а потім Запорізьку Січ? (Опрацювання історичного джерела (с. 106)

ІІІ. Підсумок уроку.

- То хто виявився правий при виборі позиції на початку уроку?

^ 2. Робота у парах. “Перевірте себе”

Кожен задає сусідові питання з запитань на с.106 і вислуховує відповідь.

3. Робота з мапою.

Відшукайте на мапі м. Глухів, Петербург, територію Запорізької Січі, райони повстань на Правобережжі.

Цікаві факти. С.105-106. Про золото П.Полуботка

Про допомогу цариці Єлизавети відновити Гетьманство

ІV. Оцінювання учнів. Аргументація

V. Домашнє завдання.

  1. параграф 17 – переказувати та давіати відповіді на запитання

  2. знайти додаткову інформацію про Полуботка, Розумовського, Калнишевського.

  3. Скласти кросворд за текстом параграфа.

Схожі:

Уроку, проведеного в 1 (5) класі Тема. Боротьба українства за відновлення державних прав України Мета iconУроку математики, проведеного в 2 (6) класі
Мета: формуючи пізнавальну активність навчити учнів розв’язувати квадратичну нерівність різними способами
Уроку, проведеного в 1 (5) класі Тема. Боротьба українства за відновлення державних прав України Мета iconПрограмні засоби загального призначення
Методична розробка інтегрованого уроку англійської мови та інформатики, проведеного в 4 (8) класі
Уроку, проведеного в 1 (5) класі Тема. Боротьба українства за відновлення державних прав України Мета iconУроку з математики у 5 класі. Тема уроку
Мета уроку: закріпити вміння І навички виконувати дії з десятковими дробами при розв’язуванні задач. Показати учням, де в практичному...
Уроку, проведеного в 1 (5) класі Тема. Боротьба українства за відновлення державних прав України Мета iconУроку математики, проведеного в 2(6) класі
Учитель. Сьогодні проведемо урок-знайомство з жителями морських глибин. Подивіться уважно на дошку! Що ви там бачите?
Уроку, проведеного в 1 (5) класі Тема. Боротьба українства за відновлення державних прав України Мета iconУроку математики, проведеного в 2 (6) класі
Вчити використовувати здобуті знання у нестандартних ситуаціях. Формувати життєву компетенцію учнів у глобальному інформаційному...
Уроку, проведеного в 1 (5) класі Тема. Боротьба українства за відновлення державних прав України Мета iconРозробка уроку читання, проведеного у 1 класі
А зараз навчимося передавати ласкавинки очима, тобто подивимось тепло І лагідно в очі один одному. Відчуваєте, як приємно І радісно...
Уроку, проведеного в 1 (5) класі Тема. Боротьба українства за відновлення державних прав України Мета iconПлан-конспект №1 уроку музики проведеного в 5-а класі Гвіздецькій загальноосвітній школі
Коломийського педагогічного коледжу Прикарпатського педагогічного університету імені Василя Стефаника групи іv-м непийводою Сергієм...
Уроку, проведеного в 1 (5) класі Тема. Боротьба українства за відновлення державних прав України Мета icon«Сім’я. Права та обов’язки батьків І дітей» Мета уроку
Обладнання: мультимедійне обладнання, електронні презентації, Сімейний кодекс України, Конституція України, Закон України «Про охорону...
Уроку, проведеного в 1 (5) класі Тема. Боротьба українства за відновлення державних прав України Мета iconТема. Боротьба добра зі злом – головний конфлікт народної казки....
Мета: допомогти учням в усвідомленні головного конфлікту народної казки (боротьба добра зі злом); вчити бачити реальне та фантастичне...
Уроку, проведеного в 1 (5) класі Тема. Боротьба українства за відновлення державних прав України Мета iconУроку до Дня прав людини Тема уроку
...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Школьные материалы


База даних захищена авторським правом © 2014
звернутися до адміністрації
uchni.com.ua
Головна сторінка