Спеціальності: «Видавнича справа та редагування»
Скачати 86.84 Kb.
НазваСпеціальності: «Видавнича справа та редагування»
Дата конвертації27.02.2013
Розмір86.84 Kb.
ТипДокументы
uchni.com.ua > Журналістика > Документы
Аналіз одеської газети

«Чорноморські новини»
з навчальної дисципліни

«Вступ до спеціальності»

студентки І курсу

філологічного факультету

спеціальності: «Видавнича справа

та редагування»

ОНУ ім. І.І.Мечникова

Дерев’янко Аліни Олексіївни

Викладач –

Кальньова Т.П.


Одеса – 2005

Незважаючи на те, що газета «Чорноморські новини» потрапляла мені до рук лише декілька разів, я вирішила проаналізувати саме її. Друкується вона у видавництві «Чорномор’я» і виходить з липня 1917 року (але тоді вона ще мала назву «Чорноморська комуна») двічі на тиждень (по вівторках і суботах), містить 8 сторінок, кожна з яких являє собою окрему рубрику. Газета вважається громадсько-політичною і зазвичай видається українською мовою, але інколи може побачити світ й російськомовний примірник видання. Газета виходить по Одеській області, але має настільки маленький тираж, що далеко не всі можуть її прочитати.

Логотипом газети є силует чайки в польоті поряд із назвою. На першій (титульній) сторінці, як і в більшості газетних видань, містяться найновіші інформаційні повідомлення – зазвичай, про політику, керівництво нашої країни та якісь зміни у місті та області, що скоро стануться.

Є в газеті полоси під назвами:

  • Держава. Економіка. Право;

  • Здоров’я. Благодійність. Листи;

  • Суспільство і людина;

  • Версії. Пізнання. Відкриття;

  • Мистецтво. Телебачення. Реклама;

  • Постаті. Література. Духовність;

  • Для вас. Для сім’ї. Для дому.

Кожна з цих полос ще ділиться на окремі рубрики, як в стандартних виданнях, це свідчить про те, що «Чорноморські новини» відповідають нормам газетного друкарства.

Щодо паперу, на якому надрукована газета, можна сказати дві речі: по-перше, він стандартний газетний, що досить типово для звичайної газети та для досить дешевого видання, а по-друге, було б дуже добре для здоров’я читачів, якби газета була надрукована на екологічно чистому папері, але я гадаю, що видавництво просто не може собі дозволити таку розкіш. Отже, доводиться задовольнитися тим, що є.

Судячи по якості паперу, можна сказати, що газета надрукована на папері №2, який зазвичай використовується в дешевих газетних виданнях. Такий папір складається з 25-50% целюлози, а решту становить необроблена древесна маса. Такий папір не вважається якісним, він швидко рветься та жовтіє, але це непринципово для періодичних видань такого типу, бо інформаційні газети, в яких подаються новини, на відміну від книг, не перечитують багато разів, тому зовсім не обов’язково друкувати їх на щільному високоякісному папері. До того ж, це буде доволі дорого коштувати видавництву, і тому це не досить зручно.

Друк чорно-білий. Це також свідчить зовсім не про коштовність та якісність видання, але такий стан речей виправдовується ціною (30 копійок за примірник). Вид поліграіфчного друку (офсетний, глибокий чи високий), на жаль, визначити не можна, проте, скоріш за все, газета виготовлялася за допомогою високого друку (коли друковані елементи розташовані вище від пробільних, а на листові папери текст наноситься за допомогою друкованої форми, на якій друковані елементи нанесені в дзеркальному відображенні, і лише потім листи паперу розрізаються спеціальним ножем). Такий друк має доволі помітні недоліки: по-перше, високий друк сильно поступається офсетному в швидкості, по-друге, друкована форма дуже швидко виходить з обігу, а по-третє, якість ілюстрацій (зазвичай фото) не досить висока. Але цей друк значно кращий за глибокий друк, бо в глибокому друці використовується дуже токсична (можна навіть сказати, отруйна) фарба, яка є дуже шкідливою для здоров’я читачів.

Раніше редактори, які працюють з НВС (настільною видавничою системою), користувалися матричними принтерами, в яких потрібне зображення переносилося на папір ударами голок, але такі принтери вже досить застарілі, і на їхнє місце прийшли струйні кольорові чорнильні принтери, в яких дрібні краплі чорнил переносилися на папір під дією електронних імпульсів. На мою думку, у видавництві «Чорномор’я», яке видає «Чорноморські новини» використовуються саме струйні принтери, бо вони є на сьогоднішній день досить розповсюдженими і дешевими, але такі принтери друкують повільно і неякісно порівняно з лазерними принтерами, які вважаються зараз новою та в принципі доступною технікою. Такі принтери мають найбільш розподільну здатність: в них лазерний струмінь засвітлює точки, що відповідають потрібним символам або малюнкам на світлочуттєвому барабані, а засвітлені ділянки набувають електричного заряду, на який потім налипають дрібні частини фарби, які потім переносіться на папір і закріплюються на ньому в процесі підігріву. Таким чином досягається велика швидкість друку, отже я б порадила видавництву використовувати саме лазерні принтери – це суттєво зекономило б час при підготовці видань.

Газета складається з двох листів формату А1, сфальцьованих в 8 разів. Ці листи не закріплені між собою, і це, з одного боку, неправильно, бо випадково лист, що вкладено всередину, може випасти і загубитися. До того ж, коли стаття знаходиться близько до згину цих листів, це дуже незручно, бо такі згини зазвичай швидко затираються, і через декілька разів розгортання газети ті надруковані рядки, що знаходяться на згині, вже прочитати неможливо. В цьому також винна і якість газетного паперу. Але, з іншого боку, коли, наприклад, нам потрібно взяти лише один лист цієї газети, ми можемо взяти його з зошиту газети, і тоді вже немає потреби носити з собою всю газету чи виривати сторінку.

Щодо формату газети можна сказати, що він доволі незручний, тому що дуже важко тримати настільки великі листи паперу при читанні (особливо в місцях, де знаходиться велика кількість людей).

На кожній сторінці газети зверху є змінний рубрикаційний колонтитул (довідковий рядок над текстом сторінки, що визначає зміст полоси), і це правильно, бо газеті не потрібні мертві колонтитули, вони будуть тільки набридати.

Щодо графічного дизайну газети можна сказати, що воно доволі бідне: рубрики одна від одної відділяються лише блідими сірими лініями, колонлінійки являють собою чотири чорні тонкі стрічки, на яких надрукована назва розділу (тобто даної полоси). В цих стрічках губиться індивідуальність газети. Було б краще, якби замість цих стрічок використовувався якийсь ненав’язливий орнамент, на який було би приємно глянути.

Взагалі в будь-якому виданні прийнято використовувати два-три поліграфічних шрифти, які становили б ознаку даного видання. «Чорноморські новини» використовують три стандартні, схожі за своєю структурою і гарнітурою шрифти. Але шрифт, яким друкуються статті в цій газеті, дуже малий. Враховуючи читацьку аудиторію даного видання (а купують цю газету, в основному, особи похилого віку, пенсіонери), можна сказати, що читачам досить важко розрізняти друкований текст, і настільки малий шрифт потрібний лише для того, щоб зекономити папір. Для такого некоштовного видання, як «Чорноморські новини», це досить типово. Добре, що шрифти, що використовуються виданням, неконтрастні, бо в іншому випадку читати цю газету було б ще важче. Газеті вдалося уникнути досить типових помилок стосовно шрифтів (тобто використання дилетантських шрифтів, в яких певні елементи відверто випадають з гарнітури, та використання екстравагантних шрифтів, до яких читачеві важко звикнути).

Газета використовує набір з виключкою (коли текстом заповнюється повний формат рядка), бо такий набір не порушує геометрії набірної полоси і цілісності тексту, а заради уникнення неоднакових за розміром пробільних елементів активно використовується перенос. З точки зору книгодрукарства це також дуже правильно.

Зорове членування тексту майже відсутнє: немає орнаментальних елементів та ініціалів (великих літер на початку тексту), інформаційне повідомлення в газеті може тільки ділитися підзаголовками, але це вже передбачено автором статті, тому далеко не завжди можна побачити членування повідомлення ще на три-чотири підрозділи. Саме ж повідомлення візуально ділиться на колонки, як і в будь-якій іншій газеті.

Ілюстрації в «Чорноморських новинах» доволі маленькі. Це зрозуміло, бо в такому випадку на полосі вміщується більше тексту, а зовсім без ілюстрацій та фотографій теж не можна обійтись. Але я б запропонувала газеті виробити своє специфічне оформлення ілюстраційного матеріалу (наприклад, обрамляти фотографії якимось оригінальним та приємним для людського ока орнаментом).

Особисто мені подобається, що в цій газеті доволі мало рекламних повідомлень, бо реклама в наш час заполонила і телебачення, і радіоефір, і всі без винятків журнально-газетні видання. В нашому місті немає вже жодної вулиці, на якій не було б рекламних щитів, бігбордів та об’яв, тому реклама встигла, я гадаю, набриднути кожному.

Добре, що в газеті одразу ж друкується і програма передач на тиждень, бо це позбавляє необхідності купувати ще одне видання, хоча не можна не погодитися з тим, що весь час купувати лише «Чорноморські новини» для того, щоб знати, що коїться у світі, недостатньо. Ця газета дає тільки загальну оцінку громадсько-політичній ситуації в Одесі та Одеській області, тому все одно доводиться відшукувати ще декілька цікавих видань, які б забезпечили нас необхідною інформацією.

Також газета «Чорноморські новини» надає можливість читачеві трохи розслабитися, почитати анекдоти, що надруковані на останній сторінці, поспілкуватися з редакцією у рубриці «Читач – газета: зворотній зв’язок»: люди можуть надіслати в газету свої думки щодо якоїсь події, і це також дуже добре.

Обурює те, що коли в редакцію подаються матеріали (статті), надруковані російською мовою, їх перекладають на українську, і перекладають доволі непрофесійно. Неозброєним оком можна помітити дослівний переклад, а не контекстуальний, і тому часом виходить якась маячня замість стилістично правильно складеного речення. Помітні також машинальні помилки, «опечатки» в статтях. Це свідчить про те, що або в газеті немає зчитщика та вичитщика – осіб, без яких редакційний процес не може бути завершеним, - або вони погано виконують свою роботу. Я б запропонувала «Чорноморським новинам» взяти на роботу (на посаду вищезазначених професій) нових людей з обов’язковою вищою філологічною освітою, які буди б фахівцями у сфері української мови.

Щодо аналізу всього текстового матеріалу в цілому, слід сказати, що весь матеріал базується на строгому документалізмі. «Чорноморські новини» не є жовтою пресою, це – якісна газета, яка подає достовірні факти та перевірену інформацію. З цього боку до даного видання немає претензій. Звісно, не обійшлося і без політичної гостроти: в газеті міститься досить багато повідомлень, які безпосередньо стосуються політики. Практична спрямованість теж присутня, бо журналісти зазвичай спонукають в своїх статтях до якихось дій (залежно від тематики самої статті). Повторюваності тем і проблем, на жаль, уникнути не вдається, бо кожен день перед нами постають одні й ті самі проблеми і в побуті, і в спілкуванні з іншими людьми, і стосовно керівництва нашої країни та нашого міста тощо. Щодо актуальності треба відмітити, що в статтях порушуються проблеми, які хвилюють принаймні більшість з нас, тому повідомлення просто не можуть не бути неактуальними. З оперативністю також проблем немає, тому що як тільки сталася якась подія, яку негайно треба освітити та донести реципієнтові, журналісти в газеті почитають збирати та обробляти потрібну інформацію, і потрібне повідомлення виходить вчасно. Але досить часто в газеті (і не лише в «Чорноморських новинах») друкуються статті, що не прив’язані до конкретного часу, і тоді про оперативність газетного повідомлення говорити не доводиться.

Приємно, що газета «Чорноморські новини» надає можливості висловитися не лише своїм працівникам, а й молодим журналістам, які тільки-но почали пробивати собі дорогу, – тобто студентам. Досить часто можна побачити, що в газеті друкуються повідомлення студентів кафедри журналістики нашого університету, і за це хочеться подякувати редакції даної газети.

В якості висновку можна сказати, що на газету «Чорноморські новини» витрачено небагато коштів, але в цьому є і позитив: цю газету може придбати кожний, бо ціна її мізерна. Але ж у газетні кіоски завозять зазвичай лише по два примірники газети, отже більшість її постійних читачів вимушена цю газету передплачувати, інакше це видання просто не зможе потрапляти до їхніх рук кожен раз.

Взагалі можна сказати, що обладнання видавництва, яке випускає газету «Чорноморські новини», вже не спроможне друкувати якісну (з точки зору технічних та типографських аспектів, але ніяк не з точки зору подачі інформації) продукцію, і рівень одеської преси та журналістики в цілому (принаймні, продукції саме видавництва «Чорномор’я» - не будемо зараз обговорювати приватні видавництва) останнім часом суттєво знизився порівняно із, наприклад, столичною - київською – журналістикою, і цей рівень треба якомога швидше піднімати, в цьому власне лише ми й зацікавлені.

Схожі:

Спеціальності: «Видавнича справа та редагування» iconЛітературно-молодіжний конкурс «І на сторожі слово», присвячений 200-річному ювілею
Барський гуманітарно-педагогічний коледж ім. М. Грушевського, спеціальність «Видавнича справа та редагування»
Спеціальності: «Видавнича справа та редагування» iconКурсової роботи
Нижчепойменованим студентам 6 курсу заочної форми навчання енергетичного факультету спеціальності 010100 (34) «Професійна освіта....
Спеціальності: «Видавнича справа та редагування» iconКурсової роботи
Нижчепойменованим студентам 6 курсу заочної форми навчання енергетичного факультету спеціальності 010100 (34) «Професійна освіта....
Спеціальності: «Видавнича справа та редагування» iconПрограма виробничої практики для студентів 5 курсу медичного факультету...
...
Спеціальності: «Видавнича справа та редагування» iconСписок спеціальності «Акушерська справа» станом на 0 08. 2012
Приймальна комісія оголошує наступний триденний термін (з 8 до 10 серпня включно) для подання оригіналів документів вступниками
Спеціальності: «Видавнича справа та редагування» icon1. Вказівки до виконання контрольної роботи
Методичні вказівки до виконання контрольної роботи по курсу "Статистика" для студентів заочної форми навчання спеціальності " Банківська...
Спеціальності: «Видавнича справа та редагування» iconТема : Введення та редагування тексту у Word 2007
Мета. Ознайомитися І закріпити практично з основними методами та засобами редагування текстових документів у Word 2007
Спеціальності: «Видавнича справа та редагування» iconУрок 2 Тема. Редагування заливки та абрису об’єктів. Практична робота...
Для чого призначений інструмент Вільна форма?Як його використати. Продемонструйте
Спеціальності: «Видавнича справа та редагування» iconПлан-конспект тема : Основи технічного редагування та форматування тексту
Велику публікацію недоцільно зберігати в одному файлі. Великий розмір файлу уповільнюватиме верстку І редагування. Крім того, версткою...
Спеціальності: «Видавнича справа та редагування» iconТема: Введення и редагування тексту за зразком
Проаналізуйте тексти, приведені в п. 3 І п Текст, приведений у п. 3, необхідно ввести з клавіатури. Текст, приведений у п. 5, є «зразковим»....
Додайте кнопку на своєму сайті:
Школьные материалы


База даних захищена авторським правом © 2014
звернутися до адміністрації
uchni.com.ua
Головна сторінка