12. Непроводові лінії зв’язку. Їх особливості переваги та недоліки. Особливості розповсюдження радіохвиль різних діапазонів частоти
Скачати 55.68 Kb.
Назва12. Непроводові лінії зв’язку. Їх особливості переваги та недоліки. Особливості розповсюдження радіохвиль різних діапазонів частоти
Дата конвертації08.03.2013
Розмір55.68 Kb.
ТипДокументы
uchni.com.ua > Журналістика > Документы
12. Непроводові лінії зв’язку. Їх особливості переваги та недоліки. Особливості розповсюдження радіохвиль різних діапазонів частоти.

Існує ряд об’єктів управління, для яких затруднене використання проводових л.з.: транспортні, авіаційні. Також і інші промислові об’єкти: крани вантажних платформ, космічні об’єкти. До таких об’єктів застосовуються без проводові л.з. або радіохвилі.

Всі електромагнітні коливання, що використовуються для передачі інф. в засобах системної інженерії, згідно з ГОСТ 24.375-80 поділяються на ряд частотних діапазонів. (табл. 11.1)Найменування

хвилі

Довжина

хвилі

Частоти

коливань

1

Наддовгі хвилі

(10…100)км

(3…30)кГц

2

Довгі (кілометрові) хвилі

(1..10)км

(30…300)кГц

3

Середні (гектометрові) хвилі

(100…1000)м

(300…3000)кГц

4

Короткі (декаметрові) хвилі

(10…100)м

(3…30)МГц

5

Ультра короткі (метрові) хвилі

(1…10)м

(30…300)МГц

6

Дециметрові хвилі

(10…100)см

(300…3000)МГц

7

Сантиметрові хвилі

(1…10)см

(3…30)ГГц

8

Міліметрові хвилі

(1…10)мм

(30…300)ГГц

9

Дециміліметрові хвилі

(0.1…1)мм

>3000ГГц

10

Оптичні хвилі

-

-


табл. 11.1

Канали зв’язку, так званої тональної частоти (телефонний зв'язок) розміщені в діапазоні 1. В діапазоні 2,3,4 працює радіомовлення, а в діапазоні 5-телебачення. Діапазони 5,6,7 – мають загальну назву ультракороткі хвилі.

Переваги: простота організації, відсутність л.з.

Недоліки: в більшості діапазонів якість радіозв’язку залежить від пори року, від часу доби, від метеорологічних умов, стану іоносфери, тобто від факторів, що важко піддаються врахуванню.

Це суттєво знижує надійність. Це стосується в першу чергу 2,3,4 діапазонів. Ці діапазони використовуються для передачі повідомлень на відстані 30-50км. Більш надійним є зв'язок на ультракоротких хвилях. Ширина цього діапазону дозволяє реалізувати передачу кількох тисяч повідомлень без взаємного впливу одне на одне.

Зв'язок на надвисоких частотах малочутливий до дій завад. Деяке затухання сантиметрових хвиль спостерігається при їх розповсюдженню в у мовах дощу, туману, снігу. Але це затухання компенсується потужністю передавача.

Властивості електромагнітних хвиль:

Дифракція – явище огинання радіохвилями перешкод, які порівняні з розмірами довжини хвиль (для довгих хвиль).

Рефракція – явище заломлення хвиль при переході між середовищами із різною концентрацією (густиною) (для коротких, середніх хвиль).

Інтерференція – явище накладання хвиль, що приходять в певну точку простору різними траекторіями.

За способом поширення електромагнітні хвилі розрізняються:

  1. Прямі – поширюються у просторі за прямолінійними траєкторіями.

  2. Земні, приповерхові – поширюються біля поверхні землі, огинаючи випуклий вид землі.

  3. Іоносферні – поширюються в іоносфері землі, зазнаючи заломлення в її шарах.

  4. Тропосферні – поширюються на значні відстані за рахунок розсіювання тропосфери.


^ Прямий зв'язок. На сьогодні прямий радіозв’язок все більше використовується в СУ, в засобах інформатики і сист. інженерії. На відстанях на кількох метрів до сотні метрів широко застосовується зв'язок на дециметрових хвилях (Wi-Fi). На більших відстанях від 1 км до 1000км і > використовується радіозв’язок на довгих і середніх хвилях і коротких.

Антени радіостанцій випромінюють радіохвилі випромінюють радіохвилі вздовж поверхні землі, а також вгору під різними кутами до неї. Хвилі, які йдуть поверхневим шляхом назив. земними, а інші просторовими.

При прийомі станцій довгохвильового діапазону викор. в першу чергу енергія поверхневих хвиль, які огинають поверхню землі. Але земля, будучи провідником, поглинає енергію радіохвиль, тому при віддаленні передавача інтенсивність його сигналу послаблюється і на відстані 1.5-2 тис. км зникає.

^ Діапазон довгих хвиль (від 3-300кГц) використовується для радіонавігації, зв’язку радіомовлення.

Переваги: стабільність як за амплітудою так і за фазою, а недоліки: мала пропускна здатність, вразливість до грозових та промислових завад, значна потужність передавача.

^ Середні хвилі. Пошир. як земні так і іоносферні.


У зв’язку з меншою довжиною хвилі, вони гірше огинають землю і більше поглинаються грунтом, тому дальність пошир. середніх хвиль 300-500кс. В іоносфері хвилі не лише заломлюються, але і поглинаються. Тому поширення просторової складової середніх хвиль залежить від пори доби. У денний час за рахунок взаємодії атмосфери з сонячним випроміненням утворюється денний шар. Із заходом сонця шар D поступово зникає і стає можливим прийом на великих відстанях за рахунок відбиття від вищого шару В, він менше поглинає сигнал.

Особливості поширення середніх хвиль:

  1. на невеликих відстанях від передавача рівень сигналу переважно визнач. поверхневою хвилею і практично не змінюється впродовж доби.

  2. на дуже великих відстанях рівень сигналу від поверхнев хвиль дуже малий, тому зв'язок в денний час майже не можливий. З настанням ночі утворюється можливість для хорошого зв’язку.

Для середніх хвиль властиве – завмирання. Завмирання виникає в різних чат. діапазонах в тому випадку, коли в точку прийому приходять кілька хвиль з різними траєкторіями. Це явище має назву багато ходовість.

У віддалену точку С можуть приходити просторові 1 та поверхневі 2 траекторії. Якщо фази в т. С протилежні сигнал зникає.

Область використання серед. хвиль.

300-3000кГц – сигнали радіомовлення, радіонавігації, радіозв’язку з рухомими об’єктами.

^ Короткі хвилі можуть поширюватись як поверхнев. так і просторово (іоносферні). Дальність земної хвилі обмежена 50-80 км, що пов’язано з слабкою дифракцією та сильним поглинанням грунтом. Але за рахунок іоносферних хвиль декаметровий діапазон може передавати сигнал на відстань кілька тис. км і навіть на іншу точку землі. Це стає можливим завдяки малому поглинанню в шарах D i E та викривленню шляху радіохвиль у верхніх найбільш іонізованих шарах В’. Однак іоносферні хвилі декаметрового діапазону із збільшенням кута падіння на іоносферу можуть проникати через її найбільш іонізовані шари у відкритий простір.

Для забезпечення радіозв’язку на КХ небх:

  1. Робоча частота fр не повинна перевищувати критичну fmax (закон секанса , Nmax – макс концентрація шару іоносфери по денним картам)

  2. Робоча частота fр<< fmax

Область застосування: магістральний радіозв’язок, радіомовлення, радіонавігація, забезпечення зв’язку між будь якими 2-ма точками землі.

Недоліки: утворення зон мовчання, де передані КХ станцій не чути. Розмір зони мовчання залежить від довжини хвилі та стану іоносфери, які залежать від стану погоди.

Ультракороткі (метрові, дециметрові хвилі)

Властивості пов’язані з малою довжиною хвилі. Дифракція УКХ на поверхні землі відсутня, поглинання велике. Висока частота приводить до недостатнього відбиття УКХ в іоносфері, тому вони передаються в межах прямої видимості.

Дальність прямої видимості – відстань між приймальною та передавальною системоюh1 – висота над поверхнею землі передавальної антени.

h2 – приймальної системи.

Схожі:

12. Непроводові лінії зв’язку. Їх особливості переваги та недоліки. Особливості розповсюдження радіохвиль різних діапазонів частоти iconУрок 4 Тема. Перше знайомство з мовою програмування Паскаль. Створення...
Перевагами є те, що цю мову легко читати І редагувати. Використовувати для розв'язку різних задач тощо
12. Непроводові лінії зв’язку. Їх особливості переваги та недоліки. Особливості розповсюдження радіохвиль різних діапазонів частоти iconПлан Особливості функціонування торговельного підприємства як самостійного...
Особливості функціонування торговельного підприємства як самостійного суб`єкта ринкових відносин
12. Непроводові лінії зв’язку. Їх особливості переваги та недоліки. Особливості розповсюдження радіохвиль різних діапазонів частоти iconПитання на дек з дисципліни «Міжнародна торгівля»
Методи здійснення міжнародних торговельних операцій: переваги, недоліки, сфери застосування
12. Непроводові лінії зв’язку. Їх особливості переваги та недоліки. Особливості розповсюдження радіохвиль різних діапазонів частоти iconПитання до модуля №1 з дисципліни
Лампа розжарювання. Будова, принцип дії, основні характеристики, структура позначень, переваги та недоліки
12. Непроводові лінії зв’язку. Їх особливості переваги та недоліки. Особливості розповсюдження радіохвиль різних діапазонів частоти iconКурсової роботи „Біохімічні особливості процесу виготовлення різних видів цукру”
Вступ
12. Непроводові лінії зв’язку. Їх особливості переваги та недоліки. Особливості розповсюдження радіохвиль різних діапазонів частоти iconТема: «Контракт як особлива форма трудового договору»
Переваги та недоліки трудового контракту в порівнянні з трудовим договором
12. Непроводові лінії зв’язку. Їх особливості переваги та недоліки. Особливості розповсюдження радіохвиль різних діапазонів частоти iconЧим конструктивно відрізняються ультрафіолетові лампи типу дрт та дб?
Лампа дри. Будова, принцип дії, основні характеристики, структура позначень, переваги та недоліки
12. Непроводові лінії зв’язку. Їх особливості переваги та недоліки. Особливості розповсюдження радіохвиль різних діапазонів частоти icon1 Особливості термінів як складових наукових текстів
Особливості метафоричних термінів на прикладі англійської та української комп’ютерної термінології
12. Непроводові лінії зв’язку. Їх особливості переваги та недоліки. Особливості розповсюдження радіохвиль різних діапазонів частоти iconПлан Відчуття та сприйняття Роль зворотного зв’язку у спілкуванні...
Природа рецепторних апаратів в різних видах тварин зовсім різна й дозволяє сприймати звукові або світлові хвилі більш-менш високої...
12. Непроводові лінії зв’язку. Їх особливості переваги та недоліки. Особливості розповсюдження радіохвиль різних діапазонів частоти iconБагиров Э. Основы телевизионной журналистики / Энвер
Особливості роботи різних відділів редакції змі І специфіка висвітлення їх проблематики
Додайте кнопку на своєму сайті:
Школьные материалы


База даних захищена авторським правом © 2014
звернутися до адміністрації
uchni.com.ua
Головна сторінка