Нашого першого уроку
Скачати 125.67 Kb.
НазваНашого першого уроку
Дата конвертації04.06.2013
Розмір125.67 Kb.
ТипУрок
uchni.com.ua > Культура > Урок
Україна - держава європейська

Мета: дослідити місце України в європейській культурній спадщині.

Ознайомити учнів із визначними пам’ятками України. Сприяти

усвідомленню загальнолюдських цінностей, виховувати естетичні

почуття через мистецтво. Виховувати повагу до матеріальної і духовної

культури свого народу.

Тема нашого першого уроку: "Україна - держава європейська"

Сьогодні ми поговоримо з вами про нашу Україну, про минуле і теперішнє нашої Батьківщини, про досягнення українського народу, про його культуру і видатних людей. Про внесок українського народу до світової культури. Про те чи можна нас назвати європейською державою.

По-перше давайте з вами з’ясуємо, чому нас називають європейцями? Які ще країни входять до європейських? Що означає слово Євросоюз?

Чому країни стараються попасти в Євросоюз?

 • єдиний стандарт на якість;

 • єдина грошова одиниця;

 • єдиний територіальний простір;

 • спільне використання трудових ресурсів.

А тепер давайте з вами з’ясуємо, що стоїть за словом Україна?

(відповіді дітей)

Україна - це земля, де ми народилися і живемо, де живуть наші батьки, де жили наші предки.

Україна… В одному слові і для нашого вуха, і навіть для вуха чужинців ціла музика смутку і жалю… Україна - це тихі води і ясні зорі, зелені сади, білі хати, лани золоті пшеничні, медові та молочні ріки… Україна розкішний вінок з рути і барвінку, а над ним світять золоті зорі…

 • Запитав мене молодший братик:

 • Що стоїть за словом Україна?

Я не знала, що одразу і сказати

І промовила:- А може то стежина,

Що біжить по нашому городу,

Може, то ставочок понад гаєм,

Ті пісні, що співані народом,

Жайвір, що співа під небокраєм?


 • Може то садочок пишний цвітом,

Чи криниця з чистою водою,

Поле, що так смачно пахне літом,

Чи стеблина поєна росою?


 • Мабуть, Україна - то сорочки,

Вишенні бабусеньки руками.

То дівчата, квітчані в віночки,

То світлиці вбрані рушниками.
- Дідусеві посивілі скроні,

Посмішка на маминих вустах,

Мозолисті татові долоні

І волошки сині у житах.


 • Знаєш , брате, мабуть Україна

То наша родина і домівка,

То земля, що зветься Батьківщина,

То село, де мама нас зростила.


Славиться українська земля своїми щедротами, працьовитими руками, диво цвітом душі народу - його поетичним словом. Це історія мужнього народу, що віками боровся за свою волю, щастя. Історичне буття, духовний світ нашого люду виразно постає перед нами в легендах та переказах.

Зараз ми вам розповімо легенду звідки взялася українська земля.
Легенда про походження українських земель:

(читає учениця)

Як тільки Господь поселив на землі людей, вони відразу почали просити в Бога для себе зручні та вигідні місця прожитку.

Не квапились тільки українці. Вони були козаками. Безпечно мандрували землями, оглядали красоти світу і нікому не заважали. Якось зогледілися і побачили, що всюди снують люди, обживають займані місцини. Тоді пішли й вони до Господа. Тихенько стали за порогом и чекали. Бо Творець у той самий час був чимось дуже зайнятий. А коли він оглянувся , то здивувався на вигадках чубатих козаків.

 • А чого Вам треба, хлопці? - спитав Господь.

 • Та землі - материзни й хочемо , Боже.

 • Буде Вам рідна Земля. Ідіть та й сідайте на тому клаптику між морями, - показав пальцем униз.

 • Та там уже Іспанці, Боже !

 • То біля них селіться.

 • Не можна, там французи, а далі німці, ще якихось людей повно.

Подивився Бог з гори на долину і переконався, що все вже роздано. А козаки йому дуже сподобались і не хотів він залишати їх без земель.

 • Гаразд, - сказав Господь. - Віддам он той куточок понад Дніпром, що залишив собі на земний рай. Але то незвичайний куточок - раїна. Земля там пахне медом, вода як молоко, а з неба в душі людей ллється пісня. На той куточок будуть зазіхати нечестивці, тому його треба постійно боронити. Як будете такими відважними лицарями, як мені здається, то на тій Землі станете вояками, і оріями, і господарями, а як ні - то будете рабами нечестивців.

 • Згода, Добре, Господи. Буде так, як скажеш. Благослови в дорогу.

Благословив їх Творець і повів до райських воріт. С того часу орють орії землю, а зброєю захищають її від усякої нечисті. І назвали свій райський куточок Україна.

В радості щасливою й багатою

Гордою в зажурі і біді,

Україно, сниться мені хатою

Білою, як лебідь на воді.

Снись мені лугами і туманами,

З кобзою колосяних ланів,

І Дніпром своїм задніпрельстаненим,

З голубим розвіллям берегів.

З небом синім, щедро шитим зорями

З солов’їним щебетом в гаях, -

Сохана й мечами переорана

Прадідом оплакана в піснях.

Ти моя з долинами і трасами,

Що пливуть у світ за небокрай.

Бийся в серці голосом Тарасовим,

полум’ям Довженковим палай.

Ти моя із радощами й болями,

Я люблю тебе як матір син,

З Канівськими гордими тополями

З вербами Задунайовських долин.

Україно. З вічністю заручена,

Хай шумить в мені твій зелен-сад.

Мовою могутнього Славутича

Журною трембітою Карпат.

Рідна земле, вічна радість серця

Все життя до тебе буду йти,

Тільки б воду не розлить з відерця

І до твого саду донести.
Як і обіцяв Господь нелегкою і часто трагічною була історія нашого волелюбного народу. Віками він не мав справжньої свободи, про яку завжди мріяв, будучі під гнітом татаро-монгольської навали, польської шляхти, російського царизму. Та народ не корився, протестував, боровся, творив наш народ свою історію, свою культуру, а на його чолі стояли такі видатні діячі як: Ярослав Мудрий, Петро Сагайдачний, Іван Мазепа, Богдан Хмельницький, Михайло Грушевський.

Відобразили розвиток нашої країни у своїй творчості Тарас Шевченко, Іван Франко, Максим Рильський, Олександр Довженко, Володимир Сосюра.

Відомі спортсмени представляють нашу Україну на міжнародних змаганнях, це футболісти Олег Блохін і Андрій Шевченко, легкоатлет Сергій Бубка, гімнастка Катерина Серебрянська, брати Віталій та Володимир Кличко, співачка Руслана та Тіна Кароль.

(діти пригадують українських героїв)

Ви всі більше згадуєте тільки чоловіків, невже немає жодної жінки, яку варто було б згадати?

Віками ткалось мереживо народних переказів про велику княгиню Ольгу як про діяльну, мудру.

Донька Ярослава Мудрого Анна була королевою Франції і їй було надано право ставити свій підпис на документах великої державної ваги.

Особливої уваги заслуговує Анастасія Лісовська яка більш відома під ім’ям Роксолана.

(читає дитина)

У 1520 році під час нападу татар на прикарпатське місто Рогатин була захоплена у полон татарами і продана до султанського гарему п’ятнадцятирічна Настя Лісовська. Незабаром з рабині-наложниці вона перетворилась на улюблену дружину Сулеймана 1. Щоб вижити у великому і ворожому султанському палаці, крім чарівності, освіченості і мудрості потрібні були й такі риси характеру, як мужність, кмітливість, а інколи - і жорстокість. Недаремно прожила вона на світі. Все, що було в її силах, зробила для України. Сорок один рік Османія не чинила нападу на Україну і стримувала татар. Розквітла її Батьківщина, повиростали нові міста і села, стала сильною Запорізька Січ.

Хочеться розповісти про Христину Данилівну Алчевську яка була відома не лише в Російській імперії, а й далеко за її межами. Вона була віце-презедентом Міжнародної ліги освіти, почесним членом багатьох освітніх товариств.

А також Софію Русову - видатного педагога, громадського діяча, однією з піонерок жіночого руху в Україні.

Хочеться згадати і про Марусю Чурай, яка є автором багатьох народних пісень.

(читає дитина)

Народилася вона в 1625 році в Полтаві, в козацькій родині. Маруся мала чудовий голос і майстерно співала пісні, які сама й складала.

Навесні 1648 року почалась визвольна війна проти польської шляхти. Пішов на війну і коханий Марусі. Розлука з ним була тяжким ударом для дівчини. Саме тоді вона й склала чудову пісню “Засвіт вставали козаченьки”. Закінчилась війна. Маруся нетерпляче чекала Гриця, але він не з’явився.

Пройшов час і вона бачить його з молодою дружиною. Саме ця зустріч привела до рішучого зламу в настрої Марусі, Ревнощі, згадки про нещасливе кохання, про нездійснені дівочі мрії - все це завирувало в її душі і породило страшний план помсти.

Свою помсту здійснювала в певній послідовності і зрештою отруїла Гриця.

Коли померлого принесли до церкви, туди прибігла і сповнена відчаю Маруся. Там вона обливаючись сльозами і розповіла про свій злочин.

Суд засудив Марусю Чурай до смертної кари. Але у день страти, коли на центральному майдані на помості стояла закутана в кайдани Маруся через натовп прорвався вершник на коні і від імені гетьмана Богдана Хмельницького вручив писарю наказ про помилування дівчини. Життя їй було дароване за чудові пісні, які вона склала. А ще мабуть за вміння так сильно кохати.

Ми бачимо, що протягом всієї історії України багато жінок приймали активну участь в культурно-освітній, політичній, і навіть військовій діяльності. Проте за будь-яких життєвих обставин українська жінка твердо стояла на боці милосердя, несла у сім’ю і суспільство велику любов, культуру і тепло.

У підневільних народів, які волею долі не мали власної державності, такою державою ставали пісні, думи, обрядовість свят, звичаїв, подій.

Зараз ми вам розповімо легенду, про те якими талантами наділив Господь український народ.

Легенда про таланти:

(читає дитина)

Якось бог вирішив наділити дітей світу талантами. Французи вибрали елегантність і красу, угорці - любов до господарювання, німці - дисціплину і порядок, діти Росії - владність, поляки - здатність до торгівлі, італійці - хист до музики…

Обдарувавши всіх, підвівся Бог зі святого трону і раптом побачив у куточку дівчинку. Вона була боса, руса коса переплетена синьою стрічкою, а на голові багрянів вінок з червоної калини.

 • Хто ти? Чого плачеш? - Запитав Бог.

 • Я - Україна. А плачу, бо стогне моя земля від пролитої крові і пожеж. Сини мої на чужині, на чужій роботі, вороги знущаються від удів та сиріт. У своєї хати немає правди і волі.

 • Чого ж ти не підійшла до мене раніш? Я всім таланти роздав. Як же зарадити твоєму горю?

Дівчина хотіла вже йти, та Бог піднявши правицю, зупинив її.

 • Є у мене неоціненний дар, який уславить тебе на цілий світ, це пісня.

Узяла дівчина дарунок і міцно притиснула його до серця. Поклонилася низенько Всевишньому і з ясним обличчям і вірою понесла пісню в народ.

(Пісня)

Щасливі ми, що народилися і живемо на такій чудовій, багатій, мальовничій землі – на нашій славній Україні. Тут жили наші батьки, - тут корінь роду українського, що сягає сивої давнини. І якраз отут колись народився, жив і творив великий Тарас Шевченко.

Благословен той день і час

Коли прослалась килимами

Земля, яку сходив Тарас

Дрібними росами – сльозами.

Тарас Шевченко!… Такий великий… Як Україна! Як світ! Шевченко відіграв важливу історичну роль у розвитку української літературної мови. Він розвинув і утвердив певний склад словника і граматичний лад української мови, які стали нормою і зв’язком для письменників, преси, театру, тощо…

Попередники Шевченка, починаючи з Котляревського, використовували у своїх творах народну українську мову, але це використання було обмеженим. Основні мовні джерела великі народні поети черпали із скарбів фольклору і живої розмовної мови. Вони відібрали із загально народної мови все найбільш істотне і яскраве, і розкрили у своїй творчості багатство, гнучкість, красу і милозвучність української мови.

А зараз ми хочемо показати вам уривок із повісті Нечуя – Левіцького “Кайдашева Сім’я”

Діючі особи: Параска і Плашка.

 • Ой люди добрі! Що мені на світі білому робити? Дав же мені Господь – нічого казати. Але ніхто мені так не допік аж до живих печінок, як оця капоноса баба Палашка Солов’їха.

 • Ой люди добрі! Що мені на світі божому робить? Як через оцю бабу Параску можна не вдержатися: на мене набріхує.

 • Правду кажу!

 • Ага, як скажена собака бігає по дворах, вигадує на мене таке, що і купи не держиться.

 • Боже мій! Хіба ж ви її не знаєте? Так уж її обминаю, обхожу десятою вулецею. Отже не зачепить, якби я під землею лежала, вона б мене капоноса і там зачепила б.

 • Господи милостивий та милосердний! Та я ж сама доброта вже на силу душа моя держиться в тілі. Люди добрі! Благословить мені скоропостижно вмерти! Нехай мій гріх впаде на Паласчину душу!

 • Ще чого видумала!

 • Чого вона тільки на мене не набріхувала! Я сяка й така, і носата, і губата, і горлата, і задрипана!

 • Ага! Я б тебе і довіку не зачепила, якби ти мене не зачепила!

 • Отож другого дня вихожу я жать на свою ризу, коли дивлюся, а Солов’їха вже й заняла її. І вона жене і дочка її жене, і чоловік її з касликом коло неї жене.

 • Не кричи, бо я помилилася, думала, що моя різа.от і заплатила б мені за роботу, або грішми, або сіп могла дати.

 • А не діждеш ти, щоб я тобі гроші платила, або злодієві хліб давала, хіба в мене рук немає?

 • Оце помилилася, та й нажала дурнісінько оттій Гарпині півполя жита, а ти й добридень не кажеш!

 • Ой! Оце б взяла ти грудку землі тай заткнула собі рота.

 • Отче наш єжи єсі на небесі… та я ж сижу собі в хаті тишком-нишком та богу молюся, ще й Параску стару суку в молитвах поминаю.

 • Ой-ой-ой! Свята вона та божа. Богу молиться, ще й других навчає. Прийде до церкви, простелить хустиночку та й б’є поклони в хустиночку, щоб не замазати свого поганого лоба. А виходить – згорне хусточку, щоб зібрати свої поклони та й сховати в скриню.

 • Ах ти стара корова. Як ти розявила рота та й показала свої гнилі зуби.

 • Помовч, бо голову провалю кочергою. А, згадала, прихожу оце додому, дивлюсь – а мій підсвинок висить на тину, прив’язаний за задні ноги та ратицями держиться об хворост.

 • Бодай твоє порося вовки з’їли, щоб ти вечора не діждалася, бо твій підсвінок поїв мою цибулю.

 • От коли живу на світі. Не чула, щоб свині цибулю їли.

 • Та я ж не дуже і горювала! Бо з твого городу всю цибулю вирвала та й жидам продала.

 • А, ось у чому справа. Зараз як торкнуся кочергою по голові, що й череп увігнеться.

 • І підеш до Сибіру.

 • І піду. і пропаду, але й ти калікою зостанешся.

 • та ладно, ладно, Палажко, чого нам сваритися?

 • Кайся сестро Параско, кайся!

 • От виріс язик у роті – довгий, ніби у корови!

 • Ой, люди добрі, що нам у світі білому робити? Пішли сусідко чай пити.

  Зараз кожен з вас візьме в руки листи паперу, що лежать перед вами і прочитає всім чим відома наша Україна усьому світу: • 67 держав світу брали плитку з Токівського гранітного кар’єру.

 • Водопад є єдиним заповідником в степовій зоні.

 • В м. Орджонікідзе знайдено більше 1000 скіфських могил.

 • 80% руди по Європі добувається на Орджонікідзевському марганцевому руднику.

 • Кривий Ріг відомий на всю Європу своєю протяжністю - 112 км.

 • Дніпро є третьою за довжиною річкою у Європі.

 • Найбільша гідроелектростанція в Європі Дніпрогес яка знаходиться в Запоріжжі.

 • Біля Вінниці зберігається мавзолей Пирогова.

 • Відомі на всю Європу Києва - печерська лавра та Софієвський собор.

 • Дніпропетровський Южмаш є центром ракетобудування.

 • Дніпропетровщину знають у всьому світі, як центр козацьких січей.

 • Капулівка відома могилою кошового отамана Сірко.

 • У місті Миколаєві будують найбільші в Європі кораблі.

 • Найвищі сходи в Європі розташовані в м. Одеса, їх називають Потьомкінські сходи.

 • Найбільший у світі літак АН-255, створений у Києві.

 • Перша в Європі жіноча школа заснована у Києві.


Нелегкою була історія нашого народу і у XX столітті, у період громадянської війни, потім пережили небувалий у світі голодомор, жахливі репресії, фашистську навалу, Чорнобильську трагедію. І лише на початку 90-х років почали будувати незалежну державу.

Зараз Україна - одна з найбільших держав Європи з площею

603,7 тис.кв.км. і населенням більш як 52 млн чоловік.

Вистраждавши, виборовши волю Україна нині має свої державні символи: герб, прапор і гімн, які уособлюють її історію, її сутність, тобто найбільш характерніше для неї.

Нині політичні діячі України працюють над розбудовою держави і гідно представляють її на міжнародному рівні.

У межах одного уроку не можливо описати весь той культурний потенціал, який накопичував український народ протягом тисячоліть. Дивлячись телебачення і читаючи періодичну пресу, ви обов’язково будете знайомитись із творчістю сучасних митців, науковців. У вузах ви будете вивчать філософію, економіку, політологію, історію культури.

Культура українського народу розвивалась в руслі загальноєвропейських і загальнолюдських цінностей. Наші предки свято берегли успадковані надбання, накопичували знання, практику взаємин з природою.

Однією з сильніших сторін нашої культури є здатність сприймати, претворювати, пристосовувати й українізувати різноманітні культурні впливи, ділитися своїми кращими надбаннями з іншими народами, вносити свої найвидатніші пам’ятки до скарбниці світової культури.

Не хотілося щоб про нашу країну говорили “хороша земля та народ поганий”. А щоб цього не сталося, потрібно просто любити землю, на якій живеш, цінувати кожну пам’ятку, починаючи від власної хати і закінчуючи “Мадонною” Рафаеля.

Ви майбутнє України. Тож своїми знаннями, працею, здобутками підносьте її культуру, своїми досягненнями славте її. Будьте гідними своїх предків, любіть рідну землю так, як заповів великий Тарас, бережіть волю і незалежність України, поважайте свій народ і його мелодичну мову. Шануйте себе і свою гідність і шанованими будемо іншими.

Україна є частиною Європи, і ми повинні все робити, аби прискорити вхід у європейську співдружність.
Схожі:

Нашого першого уроку iconМетодичні рекомендації щодо проведення у навчальних закладах міста Донецька
Управління освіти Донецької міської ради, міський науково-методичний центр надсилає для використання під час проведення Першого уроку...
Нашого першого уроку iconСценарій першого уроку
Дозвольте привітати вас із першим уроком вашого першого дня в школі в новому навчальному році. Його тема буде такою ж урочистою,...
Нашого першого уроку iconМетодичні рекомендації до проведення у загальноосвітніх та професійно-технічних...
Плану заходів з відзначення 20-ї річниці незалежності України Міністерство надсилає методичні рекомендації щодо проведення єдиного...
Нашого першого уроку iconМетодичні рекомендації до проведення Першого уроку, присвяченого...
Першого уроку, присвяченого 200-річчю від дня народження Тараса Григоровича Шевченка
Нашого першого уроку iconМетодичні рекомендації щодо проведення Першого уроку в 2012-2013...
Методичні рекомендації щодо проведення Першого уроку в 2012-2013 навчальному році
Нашого першого уроку iconПершого уроку визначена ювілейною датою нашого рідного краю. Для...
Ми всі горді з того, що на Донецькій землі, овіяній легендами від скіфських поселень, козацької слави до сучасної вугільно-металургійної...
Нашого першого уроку iconСвято першого дзвінка- 2011 р
На урочисту лінійку, присвячену святу Першого дзвінка запрошуються учні першого класу І їх перша вчителька Прожегач Тетяна Юріївна....
Нашого першого уроку iconМетодичні рекомендації до проведення у загальноосвітніх та професійно-технічних...
Про проведення єдиного уроку, присвяченого відзначенню 20-ї річниці незалежності України
Нашого першого уроку iconНашого уроку
Мета уроку: ознайомити з історією декоративно-прикладного мистецтва – писанкарства, навчитися вкладати певний зміст у розпис писанок....
Нашого першого уроку iconМетодичні рекомендації щодо проведення Першого уроку в 2012 ­- 2013...
М. В. Остроградського направляє методичні рекомендації щодо проведення Першого уроку в 2012 ­– 2013 навчальному році за темою: «Полтавщина...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Школьные материалы


База даних захищена авторським правом © 2014
звернутися до адміністрації
uchni.com.ua
Головна сторінка