Тарас Шевченко – художник Позакласний захід до 199-річниці з Дня народження Т. Г. Шевченка
Скачати 114.43 Kb.
НазваТарас Шевченко – художник Позакласний захід до 199-річниці з Дня народження Т. Г. Шевченка
Дата конвертації16.07.2013
Розмір114.43 Kb.
ТипДокументы
uchni.com.ua > Культура > Документы
УПРАВЛІННЯ ОСВІТИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ КРАСНОГВАРДІЙСЬКОЇ РДА

КОТЕЛЬНИКІВСЬКА ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА І-ІІІ СТУПЕНІВ

Тарас Шевченко – художник

Позакласний захід

до 199-річниці з Дня народження Т.Г.Шевченка


Розроблено:

Левченко Наталя Анатоліївна,

вчитель української мови

та літератури

Котельниківської ЗОШ

І-ІІІ ступенівс. Котельникове, 2013

Тема: Тарас Шевченко – художник.

МЕТА: через репродукції картин, художнє слово осягнути значення живописної спадщини

Т. Г. Шевченка, зацікавити творчістю художника, зокрема звернути увагу на

автопортрети;

розвивати мислення, увагу;

виховувати повагу до спадщини Тараса Шевченка.

^ ТИП УРОКУ: Позакласний захід до 199-річниці з Дня народження Т. Г. Шевченка

ОБЛАДНАННЯ: мультимедійні презентації «Автопортрети Т. Шевченка»,

«Картини Т. Шевченка».
^ ХІД УРОКУ

І. Мотивація.

Вступне слово.
УЧИТЕЛЬ. Відомо, що поезія і живопис тісно пов’язані між собою. Однак особливості кожного з цих видів мистецтва здавна цікавили теоретиків і шанувальників мистецтва, виливалися в дискусії про те, який з них є впливовішим, сильнішим. А відомий художник Леонардо да Вінчі дійшов такого висновку: «Малярство – це німа поезія, а поезія – промовисте малярство».

Не випадково в історії світової культури поєднання в одній особі живописця і поета не біло поодиноким випадком. Очевидно, це доля щедро обдарованих творчих натур, яким затісно в межах одного виду мистецтва: Вергілій, Данте, Рафаель, Мікеланджело, Леонардо да Вінчі, В.Гюго, В.Жуковський, О.Пушкін, М.Лермонтов, П.Тичина…

В історії світової культури Т. Шевченко посідає особливе місце. Природа щедро наділила кріпацького сина не лише поетичним генієм, а й талантом художника. Малювання стало для нього потребою, вираженням його творчого «Я». В особі Тараса Григоровича поєднувалися і водночас боролися поет і художник.

«Странное, однако ж, это всемогущее призвание. Я хорошо знал, что живопись – моя будущая профессия, мой насущный хлеб. И вместо того, чтобы изучить её глубокие таинства, и ещё под руководством такого учителя, каков был бессмертный Брюллов, я сочинял стихи, за которые мне никто ни гроша не платил и которые, несмотря на всемогущее запрещение, я все-таки втихомолку кропаю. И даже подумываю иногда о тиснении (разумеется, под другим именем) этих плаксивых, тощих детей своих. Право, странное это неугомонное призвание», - писав Т.Шевченко у своєму «Щоденнику» від 1 липня 1857 року.

Нам інколи здається, що ми так багато знаємо про Кобзаря: і про його трагічну долю, і про нескореність духу, і про викуп із кріпацтва… Але він нам мало відомий як художник.

^ Отже, запрошую Вас познайомитися з Тарасом Шевченком – художником.
ІІ. Захід
УЧИТЕЛЬ. Щоб краще збагнути матеріал про роботи Т. Шевченка – художника, ознайомтесь із значенням таких слів: акварель, гравюра, графіка, офорт, сепія.

^ Презентація «Картини Т.Шевченка»

слайд 3.

Поетична спадщина Кобзаря налічує понад 240 робіт, а живописна – близько 1200 робіт (олійних картин, акварелей, сепій. Офортів, малюнків).

Слайд 2.

За півроку до смерті Т. Шевченка, 2 вересня 1860 року Рада Академії художеств присвоїла йому звання академіка гравюри (він уже не побачив диплома академіка). Проте на похороні ніхто не згадав про Тараса Григоровича як художника. Які ж були причини цього?

Мистецька спадщина Т. Шевченка довгий час знаходилася у приватних колекціях і не була доступна широким масам. Люди, до яких потрапили роботи художника, часто не уявляли собі їхньої цінності. Недооцінка малярських робіт Т. Шевченка пояснюється ще й тим, що він писав не великі портрети, а твори малих розмірів.

До того ж, Т. Шевченко був більше графіком, ніж живописцем. Цього не розуміли критики, вони недооцінювали графіку й були переконані, що обставини життя і поезія перешкодили Тарасу Григоровичу стати великим живописцем.

Справжнього визнання мистецька спадщина здобула після 1917 року. Вчені провели величезну дослідницьку роботу. З творчого доробку Т. Шевченка вилучено 257 робіт, які приписувалися йому помилково. 278 робіт ще досі не знайдено.
^ 1 УЧЕНЬ. Як же починався шлях Тараса до живопису?

Помітивши неабиякий хист у свого козачка, В. Енгельгардт законтрактував його на чотири роки майстрові живописного цеху В. Ширяєву, який був декоратором з внутрішнього розпису палаців і театрів. Завдяки сумлінному навчанню й наполегливості Тарас оволодів ремеслом і перевершив майстерність свого вчителя.

Під час одного з своїх «сеансів» у Літньому саду в Петербурзі він зустрів Івана Максимовича Сошенка, який на той час був бідним студентом Академії художеств. Їхня зустріч відбулася 1835 року. Від часу знайомства і до викупу Т. Шевченка із кріпацтва друзі ділили останній шматок хліба й останню копійчину.

^ Саме художник І. Сошенко допомагав своєму другові оволодіти таємницями живопису, давав йому гравюри для копіювання.

2 УЧЕНЬ. Завдяки допомозі видатних діячів української і російської культур К. Брюллова,

В. Жуковського, В. Григоровича, Є. Гребінки та ін. Тарас здобув довгождану волю.

3 УЧЕНЬ. Незабаром Т. Шевченко став улюбленим учнем Карла Брюллова. Юнак постійно користувався його бібліотекою, майстернею, деякий час мешкав там.

Навесні 1839 року за успіхи з рисунка Тарас був нагороджений Радою Академії срібною медаллю другого ступеня. 1840 року за першу живописну спробу – картину «Хлопець-жебрак, який дає хліб собаці» Шевченко був удруге нагороджений срібною медаллю. На жаль, картина ця не збереглася. Але є картина «Циганка-ворожка», за яку митець одержав утретє срібну медаль. Це полотно хтось придбав. Подальша його доля невідома – зберігся лише акварельний малюнок під цією назвою.

Слайд 5.

Під розлогим кленом стоїть дівчина-селянка у святковому вбранні. Праву руку вона простягла циганці. Лівою тримає щось загорнуте у фартух. Зосереджене обличчя дівчини звернено у бік глядача: видно, що вона дуже уважно і зі страхом вслухається у слова ворожки. Постать же циганки подано лише до половини, вона стоїть за якоюсь кам’яною стіною, можливо, огорожею панського саду. На плечах смугасте рядно, а за спиною – дитина. В одній руці ворожка тримає дівочу руку, в іншій – костур, бо біля ніг дівчини, пильно роздивляючись циганку з циганчам, завмер собака.

Слайд 6.

4 УЧЕНЬ. Безперечно, відоміша нам картина - «Катерина», створена за мотивами однойменної поеми.
Художник зобразив Катерину босою на тлі типового українського пейзажу: сільська околиця з безкраїм степом, курінь, біля якого сидить селянин-ложкар, віддалік височить козацька могила з вітряком. На вродливому обличчі дівчини – вираз глибокої образи, сорому і водночас покірності. На другому плані картини, затемненому, зображений на коні спокусник-офіцер. Злодійкувато оглядаючись, він пришпорює коня, щоб втекти. Як і в поемі, на картині краса дівчини протиставляється тяжкій її долі. Голова опущена, припухлі губи аж ніби тремтять, очі заплакані. Дівчина повільно йде, низько схиливши голову, трохи підібравши запаску, щоб приховати від людей свою ганьбу.

5 УЧЕНЬ. 1843 року Тарас Шевченко їде на Україну. Подорожує Чернігівщиною, Полтавщиною, Київщиною. Найцікавішим живописним полотном цього періоду є жанрова картина «Селянська родина».

Слайд 7.

Біля убогої селянської хатини – молоде подружжя і дитина. Збоку – розбитий глечик. Біля ніг чоловіка – собака з насторожено піднятою мордою. Ніби вслухається в розповідь. За хатою сидить дід у киреї. Людські постаті зображено природно, без позування. Відчувається, що стосунки між подружжям доброзичливі й лагідні. Надворі погоже надвечір’я, і в самому повітрі ніби розлита благодать.

^ 6 УЧЕНЬ. Пізніше, на засланні, Т.Шевченко з великим співчуттям зображує нужденних казахських дітей, які просять милостиню.

Слайд 8.

Замість подаяння їм погрожує з вікна офіцерського будинку величезний кулак.

^ 7 УЧЕНЬ. Т. Шевченко багато працює над портретами. Виконує їх аквареллю, олівцем, олією.

Слайди 10, 11, 12, 13, 14.

Перед вами портрет Ганни Закревської. Хто ця жінка? 1843 року Тарас Григорович гостював у селі Березова Рудка на Полтавщині в маєтку братів і сестер Закревських. Головним господарем села був Платон Закревський. Його дружина Ганна була на 21 рік молодша від чоловіка і привертала увагу багатьох своєю вродою. Захопився її красою і Шевченко. Тому й намалював портрет цієї жінки.

8 УЧЕНЬ. У березні 1845 року Т. Шевченко закінчив Академію. Йому було надано офіційне звання вільного художника. Восени 1846 року подає заяву на посаду вчителя малювання в Київському університеті. Та не довелося Шевченкові зайнятися улюбленою справою: 5 квітня 1847 року його заарештували, відправили рядовим в Оренбурзький піхотний корпус, з вироком Миколи І «Подстрожайшийнадзор и с запрещениемписать и рисовать».

Але не таким був Тарас Шевченко, щоб скоритися. У маленькій захалявній книжечці він крадькома «мережив» вірші, а потім взявся за малювання. У травні 1848 року Тарас Григорович вирушив з експедицією до Аральського моря як художник. Понад сотню малюнків виконав під час експедиції – пейзажі, портрети, жанрові сцени з життя місцевого населення. Після нового арешту 1850 року Шевченка було заслано у віддалене Ново-Петровське укріплення на східному березі Каспійського моря. За допомогою польських засланців художника включили до складу експедиції на півострів Мангишлак. Збереглося 57 робіт, створених у той час.

Слайди 16, 17, 18,19.

^ У серпні 1857 року Тарас Шевченко вирвався на волю, але десятирічне заслання підірвало здоров'я, і на 47 році його життя обірвалося.
УЧИТЕЛЬ. Але залишилася нам художня спадщина поета. Серед його картин збереглося більше 30 автопортретів Т.Г.Шевченка. Деякі з них ми сьогодні розглянемо.
^ Презентація «Автопортрети Т.Шевченка»

Портретна палітра Т.Шевченка досить колоритна, проте чи не найяскравіше почуття, переживання митця передають автопортрети. Хтось може запитати «Чому Шевченко так часто малював себе?».

Справді, часто. «Пізнай самого себе». Ці слова дійшли нам із давнини. Кажуть, вони були улюбленим девізом Сократа. Бажання пізнати самого себе, свою душу. А потім розповісти про це людям народжує у поезії образ, який ми називаємо «ліричним героєм». Щось подібне знаходимо й у живописі.

Більшість автопортретів Тарас Григорович виконав у переломні моменти свого життя.

Слайд 3.

Ось перший автопортрет Тараса Шевченка. Він тільки-но одужав після страшного тифу. І все ж, незважаючи на фізичну слабкість, молодого художника переповнює почуття довгожданої волі, яку Тарас нарешті отримав. Він ще не встиг звикнути до неї. Сумна втома зачаєна в невеликих темних очах. Глибокою зморшкою перерізане високе світле чоло. Безрадісний вигляд застиг на блідому обличчі. Ні, він не міг відчувати себе повністю щасливим. У погляді є щось гарячкове, стривожене й водночас рішуче, сповнене сподівань. Стрімкий поворот голови, енергійний рух портретованого назустріч засвідчує силу духу. Незламність, прагнення боротьби. Адже вийшов уже перший Тарасів «Кобзар». Уже відчув юнак у собі силу таланту поета, а тепер ось перед мольбертом і художника.

Слайд 4.

Автопортрет 1843 року, виконаний олівцем, не позбавлений романтизації. Сучасник так змальовує поета: «Обличчя його, на перший погляд, здавалося звичайним. Але очі світились таким розумним і промовистим світлом, такою свідомістю своєї гідності, що мимоволі привертали до себе увагу кожного. У його голосі була дивовижна м’якість, у ході і в усіх рухах – зосередженість. Одягався він не вишукано, але просто й чисто; вдома ж любив носити народне українське вбрання».

Цей автопортрет Т. Шевченко подарував княжні Варварі Рєпніній.

Слайд 5.

1845 рік. Збуджено-романтичне ставлення до життя змінилося в Шевченка тверезим, змужнілим розчаруванням. Земне життя людини поет характеризував, здавалося б, категоріями: втішне – нестерпне, райське – пекельне, боже – звірине. Проте пік розчарування вже минув. Очі дивляться лагідно, співчутливо, а все обличчя випромінює душевну м'якість. У цьому автопортреті відчувається високий професіоналізм художника. Його виконано олівцем, кілька ліній, скупа штриховка – і цього вистачило для зображення одягу. А от обличчя пророблено набагато детальніше.

Слайд 6.

З усіх офортних автопортретів Т. Шевченка найкращим вважається автопортрет зі свічкою. Образ молодого художника і поета сприймається тут як символ «апостола правди і науки», що несе світло людям.

Слайд 7.

Автопортрет 1847 року. Поет у засланні. Т. Шевченко у солдатському мундирі. Сумна усмішка ледь торкається вуст поета, майже закритого вусами. Нащадок вільних козаків, він уперше в житті відпустив собі козацькі вуса.

Слайд 8.

Сумний погляд, глибинне відчуття життєвого драматизму, неминучість трагедії і усвідомлення її невідворотності, але водночас з цим радість, спалахи життя в очах, бо доля на якийсь час змилосердилася над поетом-вигнанцем.

Слайд 9.

А ось автопортрет 1850 року.

Слайд 10.

1851 року Т.Шевченко бере участь у геологічній експедиції в гори Каратау. Довге заслання. Обсіли хвороби. Тарас Григорович дуже постарів. Йому лише 37 років, а він на вигляд – мало не дід. Темна густа борода, білі плями високого чола, лисіюча голова, темні западини очей. Є щось жертовне в цьому автопортреті.

Слайд 11.

Автопортрет 1853 року.

Слайд 12.

1857 рік. Нарешті очікувана воля. З полотна постає людина, виснажена важким засланням, хвора, постаріла, але в усьому вигляді відчувається кипуча енергія, прагнення боротьби. Автопортрет був подарований щирому другові Тараса – актору Михайлу Щепкіну.

Слайд 13.

З офортних автопортретів Шевченка раніше від інших був виконаний портрет у темному костюмі, написаний 13 березня 1860 року. Вираз обличчя портретованого ласкаво-проникливий, очі замислені, дещо втомлені.

Слайд 14.

Для іншого автопортрета 1860 року він використав фотографі., де він зображений з бородою.

Слайд 15.

Особливо виразним вийшов автопортрет 1860 року у шапці й кожусі з поголеним обличчям, виконаний з фотографії Деньєра 1858 року.

Слайд 16.

Глибока туга в очах, життєва мудрість у вигляді – це олійний автопортрет 1861 року. Це останній автопортрет художника Т.Г.Шевченка.
^ УЧИТЕЛЬ. Проникливо й розумно дивиться на нащадків з автопортретів Т. Шевченко, ніби й зараз він із нами, ніби й зараз з Україною.

Смертельний скасовано вирок,

Поверніться, подерті, затерті до дірок,

Із бундючних колекцій, комодів захланних,

З-під приватних запорів неподоланних,

^ Поверніться. Постаньте перед людьми.

Тут Шевченко присутній. Присутні і ми.

Ми – повітря Шевченкове… Простір і тло,

Де мов сонце засвічується чоло.

Гасне маска посмертна. І меркнуть свічі.

І народ сам собі вдивляється в вічі.
ІІІ. РЕФЛЕКСІЯ
Продовжіть речення:

  • «Мені сподобалося…»

  • «Я дізнався…»

  • «Новим для мене було…»
ІV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ


  • Повторити про ліро-епічну поему.

  • Описати одну з картин Т. Шевченка.Схожі:

Тарас Шевченко – художник Позакласний захід до 199-річниці з Дня народження Т. Г. Шевченка iconШевченко Тарас Григорович Тарас Григорович Шевченко Тарас Шевченко,...
...
Тарас Шевченко – художник Позакласний захід до 199-річниці з Дня народження Т. Г. Шевченка iconСценарій свята до 197 річниці з дня народження Т. Г. Шевченка Ведучий 1
Ведучий 1: Шевченко прожив коротке І вкрай важке життя. Із своїх 47-и років він 24 роки був кріпаком, 17 років –невольником у засланнях,...
Тарас Шевченко – художник Позакласний захід до 199-річниці з Дня народження Т. Г. Шевченка iconПозакласний захід з математики
Доброго дня. Я рада вітати всіх присутніх в цьому залі. Запрошую вас на весняний математичний захід «Математичний калейдоскоп»
Тарас Шевченко – художник Позакласний захід до 199-річниці з Дня народження Т. Г. Шевченка iconШевченко поет, художник,патріот
Т. Г. Шевченка; вчити виразно, з правильною інтонацією читати вірші Шевченка І про Шевченка; сприймати зміст поезій на слух, відображати...
Тарас Шевченко – художник Позакласний захід до 199-річниці з Дня народження Т. Г. Шевченка icon"Шевченко Тарас Григорович"
Кроссворд по предмету "Українська література (укр.)" на тему "Шевченко Тарас Григорович"
Тарас Шевченко – художник Позакласний захід до 199-річниці з Дня народження Т. Г. Шевченка iconТарас Григорович Шевченко (1814-1861)
Мета – розказати фрагменти біографії Т. Шевченка, навчити знаходити автобіографічні
Тарас Шевченко – художник Позакласний захід до 199-річниці з Дня народження Т. Г. Шевченка iconЗвідки пішло прізвище Шевченко?
Куди їздив Тарас на торговицю з чумаками? У якому творі Т. Шевченка є згадка про це?
Тарас Шевченко – художник Позакласний захід до 199-річниці з Дня народження Т. Г. Шевченка iconЯк Тарас Шевченко отримав свободу
Тарас Григорович Шевченко народився 9 березня 1814 року в селі Моринцях Звенигородського повіту Київської губернії (тепер Черкаська...
Тарас Шевченко – художник Позакласний захід до 199-річниці з Дня народження Т. Г. Шевченка iconI ведучий. Думаймо про Шевченка, живімо Шевченком, продовжуймо його...
Тарас Шевченко. З цим іменем сьогодні на планеті Іденти­фікується Україна та українці. І хто б ти не був, де б не жив, той, хто перечитає...
Тарас Шевченко – художник Позакласний захід до 199-річниці з Дня народження Т. Г. Шевченка iconМетодичні рекомендації до проведення Першого уроку, присвяченого...
Першого уроку, присвяченого 200-річчю від дня народження Тараса Григоровича Шевченка
Додайте кнопку на своєму сайті:
Школьные материалы


База даних захищена авторським правом © 2014
звернутися до адміністрації
uchni.com.ua
Головна сторінка