План-конспект уроку художньої культури у 10 класі 14. 12. 10 Тема. Театральна культура
Скачати 52.98 Kb.
НазваПлан-конспект уроку художньої культури у 10 класі 14. 12. 10 Тема. Театральна культура
Дата конвертації19.03.2013
Розмір52.98 Kb.
ТипПлан-конспект
uchni.com.ua > Культура > План-конспект
План-конспект уроку художньої культури у 10 класі

14.12.10

Тема. Театральна культура.

Мета: простежити процес розвитку театральної культури в Україні. Засвоїти головні поняття театральної культури та виявити основні чинники формування народного театру на Україні; розвинути загально психологічні якості, такі як увага, уява, творче та логічне мислення, театральні здібності дитини; виховати любов до прекрасного, бережне ставлення до усної народної творчості, до історії.

Навчити відрізняти види театрального мистецтва. Формувати естетичний смак щодо проявів сучасної театральної культури.

Дати поняття про специфічність театрального мистецтва; ознайомити з основними історичними моментами формування українського театру, як мистецтва; ознайомити з хореографічним та оперетним жанрами; виховувати естетичний смак, розвивати інтерес до творчості українських акторів.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу, повторення, практична діяльність. Обладнання: малюнки з зображенням епізодів з народних обрядів, реквізити для захисту своїх творчих проектів,макет незаповненої таблиці.
^ Хід уроку

Організаційна частина.

Повторення по темі музичне мистецтво.

Виступи учнів по темах творчих робіт.

Учні дають визначення :

Що таке класична музика;

Що таке хорова та популярна сучасна музика.

Розповідь учителя про розвиток театрального мистецтва.

Повідомлення теми та мети уроку

Слово вчителя: Ще первісна людина почала помічати у собі здібності до відтворювання та наслідування навколишнього світу. Імітація голосом крику птахів, звірів містять у собі зародки акторського таланту людини. А численні обряди поклоніння божествам стали зародками творення народного театру, який потім розвинувся у професійний. Сьогодні ми з вами спробуємо визначити ті джерела, які сприяли розвитку театрального мистецтв в Україні.

Відомий письменник М.В. Гоголь писав: «Театр – це така кафедра, з якої можна багато сказати світу добра». Як ми розуміємо ці слова? Що є рушійною силою у ровитку цього непростого і такого привабливого мистецтва?

(Звучать відповіді учнів).

^ Слово вчителя: Безперечно, всі ваші думки досить слушні, тому пропоную вам взяти епіграфом до нашого уроку-дослідження ці слова.

(Учні записують тему року та епіграф)

^ Слово вчителя: Сьогодні наш урок буде проходити у формі конференції-звіту про виконану вами роботу. Ми з вами розділилися на групи дослідників художньої культури, зокрема теми театрального мистецтва, кожна з яких мала своє завдання та свій бік вивчення. Отже, серед нас група дослідників теорії культури, фольклорознавці та експерти історії мистецтва.

Перед тим, як розпочати нашу конференцію, давайте з вами пригадаємо всі слова та поняття, які пов`язан з театральним мисецтвом. Пропоную вам гру- асоціації: кожен з вас має назвати усі слова, які використовуються у театральному мистецтві, яка група дослідників назве найбільшу кількість, а отримає додатковий бал.

Отже, ми бачимо, що названо велику кількість слів, пов’язаних з театральним мистецтвом, але якось хаотично. Нам треба з’ясувати значення кожного з них. Щоб це зробити, пропоную звернутися до наших теоретиків культури.

^ Основа театру – драматургія. Жанри драматургії : трагедія, комедія, драма. Драма (від гр. дія) — літературний рід, що зображує дійсність безпосередньо через висловлювання та дію самих персонажів. Генетично драма пов'язана із народними обрядовими дійствами. За свідченням Арістотеля, трагедія й комедія виникли спершу з імпровізації. Протягом останніх століть драма стала активно читатися, переходячи з мистецтва сценічної дії в мистецтво художнього слова. Теоретики літератури відзначають два жанрові типи драми.

Трагедія — це драматичний твір, що ґрунтується на гострому, непримиренному конфлікті особистості, яка прагне максимально втілити свій творчий потенціал, і об'єктивною неможливістю їх реалізації. Драматургія пізніших епох (Шекспір, Лопе де Веґа, Кальдерон) втратила міфологічне бачення світу. Конфлікти трагедії цього часу здебільшого крилися в суспільному устрої. Вже не фатум, не воля богів, а реальні соціальні обставини визначали долю персонажів. Комедія — це драматичний твір, у якому засобами гумору та сатири розвінчуються негативні суспільні й побутові явища, розкривається смішне в навколишній дійсності чи людині.

^ Комедія як жанр зародилася у Стародавній Греції. Вона постала із сороміцьких пісень. Традиційно розрізнюють комедію ситуацій і комедію характерів. Витоки української комедії криються в інтермедійній частині шкільної драми та вертепу XVII–XVIII століть.

Елементи процесу створення вистави: режисерський задум, сценографія, музика, костюми, грим, освітлення, реквізит, бутафорія, декорації.

Існують різні форми театрального мистецтва: театр драматичний, музичний, ляльковий. Надзвичайно важливий є вплив на формування театру як виду мистецтва національних традицій і психологічних особливостей буття народу. Загальновідомо, що театр Китаю, індії, Японії з особливим ритуалом використання масок, гримом, системою символів дуже відрізняється від європейського театру

^ Слово вчителя: Тепер ми з вами з’ясували походження теоретичних термінів розділу театрального мистецтва, а зараз давайте з вами помислимо, які театральні дійства є у нашій обрядовості? (Звучать відповіді)

Розвиток світоглядно-релігійних, соціальних і побутових традицій сформував змістовні та формотворчі засади, образну систему фольклору, синтетичною формою якої є народний театр. Велике значення у творенні театру стали народні ігри та обряди.

Універсальним періодом народного календаря, що увібрав у себе найбільш типові види народно-драматичної творчості українців, були зимові новорічні свята з їхньою традиційною обрядовістю, яка з прийняттям християнства перетворилася в різдвяно-новорічну. Найголовнішим її елементом було колядування – святкові обходи, які супроводжувалися поздоровленнями і побажаннями у формі святкових пісень-колядок. Первісний язичницький зміст цього звичаю полягає в тому, щоб за допомогою магії забезпечити багатство, здоров’я і добробут кожного члена сім’ї (роду, громади вцілому).

Найдавніші форми колядування становили синкретичний обряд, в якому ритуальне дійство, словесні, музичні й театральні та ігрові елементи поєднувалися в єдине ціле. По всій Україні в традиційних обходах колядників значну роль відігравали ряджені, що надавало образу виразно театральних ознак.

^ Слово вчителя: Дійсно-таки календарна обрядовість стала потужним началом театрального мистецтва. Звідси і походить рядження, розігрування видовищ. Так і починають з’являтися перші актори – люди, які творили видовища, намагаючись розвеселити публіку. Давайте звернемо увагу на зображення на дошці. Хто ці люди? Чим вони займаються? (Звучать варіанти відповідей). Пропоную звернутися для роз’яснення з цим питанням до наших експертів-істориків культури.

Джерелом мистецтва скоморохів була народна творчість. Вони виступали не тільки виконавцями, а й творцями усної поезії, музичного і танцювального фольклору. На жаль, до нас не дійшли у записах зразки їхнього репертуару. Можна лише припустити, що рядження було основною рисою як серйозної, так особливо сміхової частин їхньої творчості. Основними жанрами скоморохів-лицедіїв мали бути пародії та фарс.Витоки українського театру


Усна народна творчість Народні ігри Творчість скоморох
Лесь Курбас – «Березіль», Харків.

Сучасні академічні та музичні театри Києва, Чернігова.

Театри музичної комедії та лялькові.

Хореографія в театрі.
Підсумок уроку.

Домашнє завдання: скласти тезисний конспект лекції.

Домашнє завдання №2.

Підготуватись до практичної роботи «Театральний вернісаж», використовуючи народознавчі традиції.

Схожі:

План-конспект уроку художньої культури у 10 класі 14. 12. 10 Тема. Театральна культура iconПлан-конспект уроку художньої культури у 10 класі 22. 11. 10 Тема:...
Хорова, вокально-симфонічна І симфонічна музика. Напрями популярної музики. Музичне виконавство та освіта
План-конспект уроку художньої культури у 10 класі 14. 12. 10 Тема. Театральна культура iconПлан-конспект уроку художньої культури для 10 класу Тема: Мистецтво...
Оголошення теми уроку. Постановка мети І завдань. Перевірка домашнього завдання
План-конспект уроку художньої культури у 10 класі 14. 12. 10 Тема. Театральна культура iconПлан-конспект уроку художньої культури для 9 класу Тема: Український...
Характерною рисою українського одягу є його декоративна мальовничість, яка віддзеркалює високий рівень культури, володіння різними...
План-конспект уроку художньої культури у 10 класі 14. 12. 10 Тема. Театральна культура iconПлан-конспект відкритого уроку 6-а класі тема
...
План-конспект уроку художньої культури у 10 класі 14. 12. 10 Тема. Театральна культура iconТема: Культура І людина в сучасному світу
Відображення емоцій І почуттів, думок І мрій людини у цінностях художньої культури. Художня культура як засіб само пізнання І творчої...
План-конспект уроку художньої культури у 10 класі 14. 12. 10 Тема. Театральна культура iconПлан-конспект уроку з української літератури в 11 класі
Тема: Андрій Малишко. Відомий український поет І його пісні, що стали народними
План-конспект уроку художньої культури у 10 класі 14. 12. 10 Тема. Театральна культура iconУрок художньої культури України 10 клас Тема: Українська художня...
Мета: узагальнити знання учнів із теми, виявити рівень їх обізнаності, розвивати розумові здібності; активізувати пам'ять; виховувати...
План-конспект уроку художньої культури у 10 класі 14. 12. 10 Тема. Театральна культура iconПлан-конспект уроку фізики в 11 класі Контрольна робота з теми «Електричне поле»
Мета уроку: контроль та оцінювання знань, умінь І навичок учнів по вивченій темі
План-конспект уроку художньої культури у 10 класі 14. 12. 10 Тема. Театральна культура iconПлан-конспект відкритого уроку із зарубіжної літератури у 5 класі...
«рольова гра»: розкажіть від імені пасербиці про те, як вона почувалася в зимовому лісі
План-конспект уроку художньої культури у 10 класі 14. 12. 10 Тема. Театральна культура iconТема: «Художня культура»
Види мистецтв та специфіка їх художньо образної мови. Просторові, часові та просторово-часові (синтетичні) види мистецтва. Поняття...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Школьные материалы


База даних захищена авторським правом © 2014
звернутися до адміністрації
uchni.com.ua
Головна сторінка