Центральна районна бібліотека ім. Т. Г. Шевченка
Скачати 82.21 Kb.
НазваЦентральна районна бібліотека ім. Т. Г. Шевченка
Дата конвертації09.03.2013
Розмір82.21 Kb.
ТипДокументы
uchni.com.ua > Культура > Документы

Районний відділ культури Вознесенської

райдержадміністрації

Центральна районна бібліотека ім. Т.Г.Шевченка

Упорядник: Федоляк Т.М. – провідний бібліотекар Вознесенської центральної районної бібліотеки ім. Т.Г. Шевченка

Григорій Савич Сковорода посідає унікальне місце в історії української культури. Він, у повно­му розумінні слова, — учитель життя, який на осо­бистому прикладі показав сучасникам гідний його зразок. Водночас, багатогранна творча натура мис­лителя втілює квінтесенцію і найвищий зліт укра­їнської бароково-просвітницької культури XVII- XVIII ст.

Народився 3 грудня 1722 року в селі Чорнухах на Полтавщині в сім´ї малоземельного козака.

У дитинстві малий Гриць дуже любив сидіти під вербою, спостерігати за навколишнім світом і грати на сопілці, подарованій старим кобзарем. У дяка-скрипаля Гриць був на привілейованому становищі, бо хлопець вражав своєю допитливістю, до того ж у нього виявився незвичайної краси голос. Дяк навчив Гриця нотної грамоти і поставив першим співаком у церковному хорі, давав читати книжки, підготував до вступу в академію.

У 1738 році здійснилася давня мрія хлопця — навчатися у Києво-Могилянській академії. Григорій став одним з найретельніших, особливо наполегливих і тямущих студентів.

З 1742 по 1744 рік жив у Петербурзі, був співаком придворної капели, прославився чудовим басом, майстерною грою на скрипці, флейті, бандурі, цимбалах і сопілці та композиторським талантом, створював музику на власні вірші. Навчання продовжив в Київській академії.

У 1750 році у складі російської місії Сковорода виїжджав за кордон і три роки мандрував Угорщиною, Словаччиною, Польщею, відвідав Братиславу, Відень, Будапешт; бував в університетах, слухав лекції знаменитих професорів, працював у бібліотеках, студіював філософські праці й, володіючи багатьма мовами, дискутував із ученими різних країн.

Повернувся в Україну у 1753 році, викладав поетику в Переяславському колегіумі. Був старанним, чесним і неординарним учителем: писав байки, викладав стародавні мови, глибоко цікавився математикою, географією, економікою; навчав тих етичних норм, яких завжди дотримувався сам. Отже, учив, як жив, а жив, як навчав — найкраща риса педагога. Оскільки підручника з етики не було, Сковорода написав його сам. Це був його перший філософський твір, основою якого є думка, що ледарство — найбільша людська вада. Студенти любили вчителя, але той незабаром мусив залишити колегіум, бо працювати стало нестерпно від цькування й доносів: можновладці схотіли позбутися людини, яка привселюдно заявила: «Весь світ спить, пора прокидатися!». Написав для слухачів курс поетики «Роздуми про поезію і порадник до майстерності оної».
Протягом 1754 – 1759 pоків жив у селі Коврай на Переяславщині, працюючи домашнім учителем у поміщика Степана Томари. Написав значну частину віршів збірки «Сад божественних пісень». Працював викладачем (спочатку поетики, а згодом етики) у Харківському колегіумі. Учителюючи в Харкові, латинськими і українськими віршами написав «Байку Езопову» (1760 р.), склав дві вступні лекції-проповіді до курсу етики.

У 1766 році філософ написав трактат «Вхідні двері до християнської доброчинності», наступного року філософські твори «Наркіс. Розмова про те: взнай себе» і «Симфонія, названа книга Асхань про пізнання самого себе».

Протягом 1769 – 1774 років Сковорода написав збірку прозових байок «Байки харківські», «Бесіду, названу двоє, про те, що блаженним бути легко», і «Діалог, чи Розмова про стародавній світ», а також твори: «Розмова п´яти подорожніх про справжнє щастя в житті» («Розмова дружня про душевний світ»), «Кільце», «Розмова, звана алфавіт, чи буквар світу».

У 1775 – 1776 роках були написані твір «Книжечка, названа Si-lenus Alcibiadis, сиріч Ікона Алківіадська («Ізраїльський змій») та «Книжечка про читання святого письма, названа Дружина Лотова».

Твори «Суперечка архістратига Михайла з сатаною про те: легко бути благим», «Пря Біса з Варсавою» були написані в 1783 – 1784 роках.

У 1785 році Сковорода об´єднав тридцять віршів, написаних у різний час, у збірку «Сад божественних пісень».

У 1787 році він написав «Вдячного Еродія» і «Убогого Жайворонка», а у 1791 році завершив філософський твір «Діалог. Ім´я йому — Потоп зміїний».

І з 1769 року Сковорода вів мандрівне життя, не спокушаючись різноманітними посадами й чинами ; щоразу відхиляючи пропозиції і світських, і церковних осіб. «Ні в якому разі! Хіба ви хочете, щоб я збільшив число фарисеїв? — відповів великий просвітитель бєлгородському єпископові на прохання стати ченцем. Ченці Києво-Печерської лаври, у свою чергу, вмовляли: «Доволі блукати по світу! Час причалити до гавані: нам відомі твої таланти, свята Лавра прийме тебе, як мати своє чадо, ти будеш стовпом церкви і окрасою обителі». На це Григорій Савич саркастично сказав: «Ох, преподобнії! Я стовпотворіння умножати собою не хочу, доволі і вас, стовпів неотесаних, у храмі Божому! Світ мене не впіймає». І таки не впіймав! Не вдалося ні царям, ні панам, ні ченцям за почесті й кар´єру купити розум, честь та волю Сковороди. Щастя письменник вбачав не в маєтках і славі, а в житті за совістю; шляхом до щастя вважав самопізнання. Навіть Катерині II Сковорода не побоявся виповісти: «Мені моя сопілка і вівця дорожча царського вінця». Ходив філософ завжди в звичайній свиті. Крім книг, рукописів, сопілки в полотняній торбі та палиці, нічого більше не мав, навіть не прагнув мати власної хати і взагалі постійної домівки.

Сковорода навчав що в природі — краса, гармонія, а в суспільстві — несправедливість, і щоб змінити макросвіт (навколишнє), треба кожному змінити мікросвіт (тобто себе самого). З цією думкою тісно пов´язана його ідея «сродної праці»: пізнавай себе, а пізнавши— удосконалюй. Пізнаючи свої нахили, людина правильніше визначить своє місце в суспільстві й принесе найбільшу користь. А поки що чимало людей займають не свої місця: один ходить за плугом, а він від природи музика, інший працює суддею, а йому б пасти череду. Великий філософ доводив, що людина не може бути щасливою, якщо діє всупереч своїй природі. Веління природи — це веління Бога в людині. Пізнання природи — це пізнання Бога.

У 72 роки поет пішки пройшов триста верств аж до Орловщини, де жив його учень і приятель Михайло Ковалинський, щоб передати йому рукописи своїх творів.

А повернувшись, зупинився в селі Іванівці, був веселий, балакучий, згодом вийшов у сад і край дороги став копати яму. «Що це ви робите, Григорію?» — запитали здивовано друзі. «Та копаю собі могилу, бо прийшов мій час». Коли ж гості роз´їхалися, Сковорода помився, переодягнувся в чисту білизну, ліг на лаві й... заснув навіки.

Г.Сковорода належав до того типу мудреців, яким поталанило втіли­ти в повсякденному житті своє розуміння блага, істини і краси. Життєви­ми ідеалами для мандрівного філософа були Сократ і апостоли, але осо­бистості подібного плану відомі нам і з індійської (Будда), і з усіх інших великих цивілізацій. їхнім життєвим завданням було не відкриття якогось нового принципу чи побудова оригінальної, в чомусь істотно відмінної від усіх інших філософської системи, а прилучення до вищих істин буття для практичного втілення їх у своєму повсякденному житті. І це своє життє­ве покликання Г.Сковорода повною мірою і з честю виконав.

Шановні користувачі!

Пропонуємо вашій увазі вебліографічний покажчик

«Український Сократ»

до  290-  річчя  від дня народження Г.С. Сковороди .

На представлених сайтах Ви знайдете інформацію про життя та творчість Г.С. Сковороди – видатного українського мислителя, філософа, поета
Життєвий шлях Г. Сковороди
   • ^

    www.ukrlit.vn.ua/biography/skovoroda.html - Григорій Саввич Сковорода - Біографія

   • uk.wikipedia.org/.../Сковорода_Григорій_... - Життя філософа - Смерть - Творча спадщина - Вплив Сковороди на сучасників

   • ^

    www.ukrlib.com.ua/bio/printout.php?id... - Біографія Григорія Сковороди

   • scovoroda.info/ - Цікаві факти із життя та творчість видатного українського філософа, педагога-просвітителя Г.С. Сковороди.

   • fineref.narod.ru/Literatura/DVP27R06.htm - Григорій Сковорода (біографія)

   • www.poetryclub.com.ua/metrs.php?id... - Сковорода Григорій :: Біографія, Вірші, поезія.

   • visionary.management.com.ua/.../hryhoriy-... Григорій Савич Сковорода

   • ukr-literature.ucoz.ua/load/.../1-1-0-16 - Біографія Григорія Сковороди -

   • www.misli.ho.ua/book.php Григорий Сковорода сочинения биография исследования

^

Філософія Г. Сковороди

   • ^

    referat.repetitor.ua/Філософія_Сковороди 

   • www.parta.com.ua › Філософсько-етичні погляди Григорія Сковороди

   • ukrref.com.ua/?id=Mzc1MA%3D%3D - Філософія Г. Сковороди

   • scovoroda.info/ - Біографія Григорія Савича Сковороди. ... філософські трактати, листи із учнями, афоризми - це джерело, з якого черпатимуть наснагу ще десятки нових

   • www.bankreferatov.ru/.../C53D7A1C7275D329C325688500415CE...Реферат (Сковорода, украинский, философ, философская, система, розум, життя, природа, бог, натура, мораль, людини) – «Філософські погляди Г.С.


Твори Г. Сковороди
   • shostak.ucoz.ua/.../teksti...u.../8-1-0-37 - Г.Сковорода. "Всякому місту - звичай і права" - Тексти творів

   • litopys.org.ua/skovoroda/skov.htm - Григорій Сковорода. Повне зібрання творів у двох томах.

   • 1576.ua/books/2980 – Тексти · Пінакотека · Фонотека · Постаті; Додатки ... Григорій Сковорода. Повна академічна збірка творівЦя книга - перше видання творів великого українського поета й філософа Григорія Сковороди (1722 - 1794)

   • www.scribd.com/.../Григорій-Сковорода-ПОВНА-АКАДЕМІЧНА. ЗБІРКА ТВОРІВОсновну частину корпусу творів Сковороди, а власне 94 %, обіймають прозові тексти. Одначе свою літературну творчість Сковорода розпочинав як поет

   • www.refine.org.ua/pageid-5218-1.html - Мова творів Григорія Сковороди.

Схожі:

Центральна районна бібліотека ім. Т. Г. Шевченка iconЦентральна районна бібліотека ім. Т. Г. Шевченка
Покажчик, який ти тримаєш в руках, допоможе здійснити віртуальну подорож країнами світу!
Центральна районна бібліотека ім. Т. Г. Шевченка iconЦентральна районна бібліотека ім. Т. Г. Шевченка
Друже! В покажчику, який ти тримаєш в руках, представлені Інтернет-ресурси, які допоможуть тобі знайти матеріали для написання рефератів...
Центральна районна бібліотека ім. Т. Г. Шевченка iconР айонний відділ культури Вознесенської райдержадміністрації Центральна...
Волонтерська діяльність – це добровільна, неприбуткова, суспільно корисна діяльність, що здійснюється у вільний від основної роботи...
Центральна районна бібліотека ім. Т. Г. Шевченка iconВ ідділ культури Вознесенської райдержадміністрації Центральна районна...
У випуску представлено рекомендації щодо методики підготовки та проведення активних форм популяризації книги серед юнацтва
Центральна районна бібліотека ім. Т. Г. Шевченка iconВідділ культури Вознесенської райдержадміністрації Центральна районна...
Дорий день, шановні гості нашого свята! Сьогодні ми зібралися в цій залі щоб відсвяткувати Всеукраїнський день бібліотек
Центральна районна бібліотека ім. Т. Г. Шевченка iconВідділ культури Вознесенської райдержадміністрації Центральна районна...
Пропонуємо вашій увазі методичні рекомендації з підготовки та проведення Дня бібліографії
Центральна районна бібліотека ім. Т. Г. Шевченка iconЦентральна районна бібліотека ім. Т. Г. Шевченка
Пропонуємо вашій увазі сценарій до Свята першого дзвінка «Перший день осені, ти – незабутній», а також список літератури в якому...
Центральна районна бібліотека ім. Т. Г. Шевченка iconВідділ культури Вознесенської райдержадміністрації Центральна районна...
Акція спрямована на популяризацію здорового способу життя серед дітей та молоді, профілактику негативних явищ та шкідливих звичок...
Центральна районна бібліотека ім. Т. Г. Шевченка iconВідділ культури Вознесенської райдержадміністрації Центральна районна...
Серед наочних форм популяризації документів найважливіше місце посідає книжкова виставка традиційна форма роботи бібліотек, один...
Центральна районна бібліотека ім. Т. Г. Шевченка iconВ ідділ культури Вознесенської райдержадміністрації Центральна районна...
Бібліотекарі Вознесенської цбс постійно перебувають у творчих пошуках, прагнуть створити умови для самореалізації користувачів, їхнього...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Школьные материалы


База даних захищена авторським правом © 2014
звернутися до адміністрації
uchni.com.ua
Головна сторінка