Пропонуємо Вашій увазі розробку універсального Дня бібліографії, який можна провести в бібліотеках для дітей та юнацтва
Скачати 56.81 Kb.
НазваПропонуємо Вашій увазі розробку універсального Дня бібліографії, який можна провести в бібліотеках для дітей та юнацтва
Дата конвертації15.03.2013
Розмір56.81 Kb.
ТипДокументы
uchni.com.ua > Література > Документы


Відділ культури Вознесенської райдержадміністрації

Центральна районна бібліотека

ім. Т.Г. Шевченка
м. Вознесенськ, 2011 р.

Шановні колеги!

Пропонуємо Вашій увазі розробку універсального Дня бібліографії, який можна провести в бібліотеках для дітей та юнацтва.
Програма Дня бібліографії «Мистецтво бути читачем» включає в себе такі форми роботи:

Книжкова виставка  «Твої помічники енциклопедії, словники, довідники».

Бібліографічний огляд «Книги, які знають все»  (по книжковій виставці).

Консультація «Що? Де? Як?: пошук інформації за допомогою бібліотечних  каталогов та картотек».

Бібліотечний урок  «Лоції в світі знань» (про роботу з довідковою літературою).
Консультація «Що? Де? Як?: пошук інформації за допомогою

бібліотечних каталогів та картотек»
Кожна людина в світі не може прочитати всі книги, що видаються. Вміти читати- справжнє мистецтво, якому можна і необхідно вчитися. Кожна бібліотека відкриває читачам свої скарби за допомогою каталогів та картотек. Що ж таке «каталоги» та «картотеки»?

Каталог – це перелік творів друку та інших документів, що є у фонді бібліотеки, складений за визначеним принципом. В бібліотеках є такі види каталогів: алфавітний, систематичний та предметний.

Алфавітний каталог – найбільш зручний у користуванні. Всі книги подаються тут за алфавітом прізвищ авторів або назв книг (якщо автор відсутній). В алфавітному каталозі всі книги зібрані за алфавітом, тому тематика книг тут різна: разом можуть стояти і підручник, і художня книга, і научна книга. Іноді в алфавітному каталозі відступають від алфавітного порядку: наприклад, твори одного автора розкладають за жанрами.

Якщо у книги 2-3 автора, картки з бібліографічними описами розкладаються за прізвищами кожного з авторів книги. Картки підручників, словників, довідників і книг, у яких не вказано автора на титульному аркуші, оформляються за заголовком книги.

За алфавітним каталогом встановлюється чи є в бібліотеці та книга, автор і назва якої відомі, які твори цього автора є в бібліотечному фонді, коли вони виходили та в яких виданнях.

Для швидкого знаходження книг в алфавітному каталозі необхідно запам'ятати основні правила пошуку: якщо книга має одного автора, то її треба шукати в алфавіті прізвища автора; картку на книгу двох або трьох авторів шукають в алфавітному каталозі під прізвищем першого автора; книги чотирьох і більше авторів потрібно шукати в алфавітному каталозі за алфавітом заголовка книги.

Систематичний каталог складніший. У ньому карточки розставлені залежно від змісту книги – за розділами. Розділи відокремлюються каталожними роздільниками, на яких вказано назву відділу. Зацікавившись книгами на якусь тему, потрібно у відповідному ящику каталогу переглянути всі картки і відібрати потрібні.

 Предметний каталог - каталог, у якому бібліографічні записи розташовуються за абеткою предметних рубрик. Він розкриває зміст фонду та забезпечує простий та оперативний пошук по конкретному питанню, про окремий предмет і близькі предмети. Користуються предметним каталогом як енциклопедичним словником. Цей каталог служить доповненням до систематичного.

Для організації каталога використовуються роздільники різної форми:

  1. Центральні

  2. Правосторонні

  3. Лівосторонні

Картки в каталозі розміщуються згідно таблиць ББК.

На основній каталожній картці у правому нижньому кутку на першому місці проставляється індекс відділу, в якому вміщена книга на полиці, а додаткові індекси пишуться в такій послідовності, за якою вони подані в таблиці ББК.

Картотека – це систематизоване зібрання карток, що містять дані довідкового чи іншого характеру. Картотека доповняє каталог, розкриває фонд бібліотеки ширше. Поширені картотеки:

  1. краєзнавча картотека статей (ККС) – містить інформацію про рідний край.

  2. систематична картотека статей (СКС) – включає картки на статті та матеріали з періодичних видань і збірників по актуальних питаннях. СКС організується на основі таблиць ББК. Як правило, картотека відбиває матеріали за останні 5 років.

  3. картотека періодики – відмічається надходження до бібліотеки газет та журналів.

  4. картотека лауреатів премій – включає відомості про лауреатів премій в галузі літератури. Складається з розділів за видами премій, у межах розділу – в алфавіті авторів.

  5. тематична картотека – зібрані найактуальніші теми сьогодення.Бібліотечний урок «Лоції у світі знань»

(про роботу з довідковою літературою)
Мета уроку: познайомити учнів із довідковою літературою бібліотеки, показати прийоми роботи зі словниками, енциклопедіями довідниками, розширити світогляд дітей, сприяти розвитку інтересу до знань.

Обладнання: Книжкова виставка «Твої помічники енциклопедії, словники, довідники».

^ Хід уроку:

В процесі навчання вам доводиться зустрічатися з незнайомими поняттями, термінами, іменами, географічними назвами. Доводиться наводити довідки хронологічного, бібліографічного характеру, готуватися до доповідей, творів, повідомлень. В цих випадках вам на допомогу приходить довідкова література – це різні енциклопедії, словники, довідники, бібліографічні покажчики.

Енциклопедії – книги, які містять відомості про різні явища природи і суспільного життя. В них стисло викладається те, що відомо людям про народи, які населяють земну кулю, про господарство, техніку, культуру, мистецтво і видатних людей.

Як користуватися енциклопедіями? Всі повідомлення в енциклопедіях викладаються в статтях-довідниках. Статті не мають спеціальних назв, замість назв дається слово, значення якого треба вияснити. Статті-слова розставлені в енциклопедіях за алфавітом. На сторінці кожного тому написані літери, склади, або слова, з яких починається і яким закінчується даний том. Крім універсальних енциклопедій є галузеві енциклопедії, які містять матеріали з певної галузі знань (географічні, медичні).

Словники – це зібрання слів, які розміщені за алфавітом, з поясненням, тлумаченням чи перекладом на іншу мову. Словники бувають різні. Орфографічні – до них звертаються коли не знають як написати те, чи інше слово. Словники, які пояснюють, «тлумачать» слова, називаються тлумачними. При вивченні іноземних мов користуються двомовними словниками. А ще є галузеві словники: юридичний, словник юного біолога, фізика, хіміка.

Довідники – це видання, які допомагають нам про щось дізнатися, уточнити, розтлумачити. Довідник містить докладні й водночас стислі відомості. Довідники бувають із різних галузей знань. Потрібний матеріал у довіднику знаходять за змістом, за алфавітом. Детальний зміст і предметний покажчик у кінці довідника допоможуть легко знайти необхідні відомості з будь-якого розділу того чи іншого курсу.

^ Підсумки уроку.

А тепер, діти, візьміть словники, довідники, енциклопедії, зверніть увагу на назву, анотацію, зміст. Подивіться на алфавітне розміщення матеріалу в цих книгах, алфавітні та предметні покажчики. Скажіть, якій темі присвячена ваша довідкова книга? Виберіть за змістом щось цікаве і прочитайте. Діти, завжди звертайтеся до довідкової літератури, читайте як художню книжку, вона завжди й у всьому допоможе вам і, головне бережіть завжди ці «скарбнички мудрості».


Упорядник: методист по роботі з дітьми Саган В. Л.

Комп’ютерний набір: оператор ЦБ Сеннікова О. М.


Схожі:

Пропонуємо Вашій увазі розробку універсального Дня бібліографії, який можна провести в бібліотеках для дітей та юнацтва iconВідділ культури Вознесенської райдержадміністрації Центральна районна...
Пропонуємо вашій увазі методичні рекомендації з підготовки та проведення Дня бібліографії
Пропонуємо Вашій увазі розробку універсального Дня бібліографії, який можна провести в бібліотеках для дітей та юнацтва iconМетодико-бібліографічні матеріали до Тижня дитячого читання
Пропонуємо вашій увазі розробку Тижня дитячого читання, сценарій відкриття першого дня та список літератури в якому ви знайдете матеріали...
Пропонуємо Вашій увазі розробку універсального Дня бібліографії, який можна провести в бібліотеках для дітей та юнацтва iconМетодико-бібліографічні матеріали до тижня дитячої та юнацької книги
Пропонуємо вашій увазі розробку Тижня дитячої та юнацької книги та сценарій відкриття першого дня Тижня, список літератури в якому...
Пропонуємо Вашій увазі розробку універсального Дня бібліографії, який можна провести в бібліотеках для дітей та юнацтва icon  (Словничок комп'ютерних термінів)
Пропонуємо Вашій увазі словничок комп’ютерних термінів, який допоможе під час підготовки бібліотечних уроків та організації заходів...
Пропонуємо Вашій увазі розробку універсального Дня бібліографії, який можна провести в бібліотеках для дітей та юнацтва iconЛітературна подорож по енциклопедичним виданням
Пропонуємо Вашій увазі методичні матеріали, які допоможуть провести літературну подорож по енциклопедичним виданням для учнів 5-7...
Пропонуємо Вашій увазі розробку універсального Дня бібліографії, який можна провести в бібліотеках для дітей та юнацтва iconМ. В. Гоголя Вознесенськ, 2008
Пропонуємо Вашій увазі методичні рекомендації до 200-річчя від дня народження М. В. Гоголя
Пропонуємо Вашій увазі розробку універсального Дня бібліографії, який можна провести в бібліотеках для дітей та юнацтва iconНаше дитинст во – найкраща пора
До Дня захисту дітей пропонуємо вашій увазі свято, на якому піде мова про щас­ливе дитинство, дружбу, права дитини, родину, мир....
Пропонуємо Вашій увазі розробку універсального Дня бібліографії, який можна провести в бібліотеках для дітей та юнацтва iconМетодичні поради (організація дозвілля дітей в літній період)
Пропонуємо вашій увазі методичні матеріали, які допоможуть вам в організації дозвілля дітей в літній період
Пропонуємо Вашій увазі розробку універсального Дня бібліографії, який можна провести в бібліотеках для дітей та юнацтва iconВебліографічний покажчик
Пропонуємо Вашій увазі покажчик Інтернет-ресурсів, в якому Ви зможете за своїм бажанням та настроєм підібрати матеріал для навчання,...
Пропонуємо Вашій увазі розробку універсального Дня бібліографії, який можна провести в бібліотеках для дітей та юнацтва iconЦентральна районна бібліотека ім. Т. Г. Шевченка
Пропонуємо вашій увазі сценарій до Свята першого дзвінка «Перший день осені, ти – незабутній», а також список літератури в якому...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Школьные материалы


База даних захищена авторським правом © 2014
звернутися до адміністрації
uchni.com.ua
Головна сторінка