Українська мова. Вчитель Віра Петрівна Коваленко




Скачати 47.48 Kb.
НазваУкраїнська мова. Вчитель Віра Петрівна Коваленко
Дата конвертації15.03.2013
Розмір47.48 Kb.
ТипДокументы
uchni.com.ua > Література > Документы
Українська мова. Вчитель Віра Петрівна Коваленко
Тема: Предмет вивчення лексикології. Словникове багатство української

мови
Мета: поглибити знання учнів із розділу мовознавства «Лексикологія»,

вивченої у попередніх класах, розвивати логічне мислення, вміння користуватися довідковою літературою (словниками); виховувати повагу до слова та бажання робити своє мовлення образним, багатим, змістовним.
Обладнання: тлумачні словники, блок-схема «Лексикологія»

Епіграф
Ну що б, здавалося, слова…

Слова та голос – більш нічого,

А серце б’ється – ожива,

Як їх почує!..

Т. Шевченко
^ ХІД ЗАНЯТТЯ

І. Мотиваційний етап

Повідомлення теми уроку.

  • Як пов’язати епіграф з темою заняття? (Учні за допомогою вчителя формують мету заняття)

ІІ. Операційно-пізнавальний момент

  1. Робота з текстом.

Виразне читання уривка статті Б. Харчука «Слово і народ»

«Слово, мова – не просто будматеріал, а твоє покликання. Вони – і совість, і правда, їх нема про будень і про свято. Вони – одні, єдині. Без них не дихнеш. Ти мусиш, ти повинен давати відповідь, як на суді честі».
Питання:

  1. Які розділи мовознавчої науки ви знаєте?

  2. Як називається розділ мовознавства, що вивчає слово, його значення?

  3. Що ви розумієте під лексичним значенням слова?

  4. Яким словником слід користуватися, якщо значення слова незрозуміле?




  1. Повторення відомостей про «Лексикологію» за допомогою блок-схеми.

(Додаток 1., додаток 2.)

  1. Словникова робота

Користуючись тлумачним словником, записати значення слів: «лексема», «лексикологія», «лексика», «лексикон», «лексикографія».

Лексема – слово.

Лексикологія – розділ мовознавства, що вивчає словниковий склад мови.

Лексика – словниковий склад, сукупність слів певної мови.

Лексикон – запас слів і висловів, характерних для певної особи чи якоїсь галузі

людської діяльності.

Лексикографія – розділ мовознавства, що розробляє теоретичні принципи

укладання словників.

4. Подорож у «Поселення слів»

Уявіть собі, що словниковий склад української мови — це велика країна, яку називають Лексикою. У ній безліч жителів-слів. І мешкають вони не поодинці, а родинами. Давайте зробимо уявну подорож у країну слів і побуваємо хоча б в одній родині. Ось ми ступаємо на землю району, названого словом Рослина. Він має кілька поселень-слів, зв'язаних між собою тематично. Завітаємо до одного з них на ім'я Дерево. Воно розкішне, вражає свіжістю повітря, всіма відтінками зелені. Розлогі садиби, де проживає родина Дуба, Верби, Явора, Ясена, Берези та багатьох-багатьох інших, своєрідно оформлені, стрічають вас музикою — шелестом листя. З таким же успіхом ви можете побувати в інших поселеннях. Наприклад, там, де живуть назви почуттів або процесів праці.

То, як бачите, слова пов'язані між собою тематично.

За лексичним значенням назвіть слова, запишіть їх до клітин фігури. Якої теми вони стосуються?

1. Центральне небесне світило. 2. Передавати своє тепло. 3. Висока температура повітря в гарячу літню пору. 4. Більший або менший рух повітря. 5. Навальний, різкий раптовий порив сильного вітру. 6. Розноситись, ширитись у повітрі.




Відповіді. 1. Сонце. 2. Гріти. 3. Спека. 4. Вітер. 5. Шквал. 6. Віяти. - Погода

5. Пошуково-вибіркова робота.

Подані словосполучення записати у дві колонки:

  1. слова з прямим значенням;

  2. слова з переносним значенням.

Пташині крила, крила літака;

стальна сокира, стальна воля;

гострий ніж, гостре слово;

світлі ночі, світлі думи;

холодна вода, холодна зустріч;

соковита груша, соковита осінь.

Учитель. Підсумуйте, будь ласка, які слова називають пряме значення, а які – переносне.
6. Робота в групах. Завдання на картках. Визначити, у яких парах словосполучень вжито:

1 група – омоніми

2 група – синоніми

3 група – антоніми

4 група – пароніми.


  1. Широка площа, широкий майдан.

  2. Щира людина, лицемірна людина.

  3. Передовий досвід, вдалий дослід.

  4. Збагнути істину, зрозуміти істину.

  5. Літня людини, літня спека.

  6. Громадянський обов’язок, громадський інспектор.

  7. Веселий настрій, сумний настрій.

  8. Глибока балка, сталева балка.

  9. Знялася хуртовина, знялася завірюха.

  10. Водяна пара, пара черевиків.

  11. Зазнати щастя, зазнати горя.

  12. Бронзовий пам’ятник, літературна пам’ятка.

Лідер команди зачитує вибрані словосполучення, дає пояснення і визначення.
Учитель. Підсумовуємо за нашою блок-схемою. Закінчіть речення:

а) За лексичним значенням слова поділяються на такі групи: ….

(синоніми, антоніми, омоніми, пароніми).
7. Повідомлення учня «Лексика за її походженням і вживанням»
8. Завдання для допитливих.

Самостійна робота.

Підібрати до слів іншомовного походження український відповідник.
Орфографія. Лінгвістика. Екземпляр. Міраж. Екзамен. Екстрений. Аналогічний. Ерудований. Ідентичний. Віртуозний. Демократія. Дистанція.


Довідка. Правопис. Мовознавство. Відстань. Марево. Народовладдя. Іспит.

Примірник. Начитаний. Обізнаний. Подібний, схожий. Однаковий,

тотожний. Високомайстерний. Терміновий.
ІІІ. Підсумок заняття.

Мовний диктант. Закінчити речення.

  1. Словниковий склад певної мови…… (лексика).

  2. Словниковий запас людини …. (лексикон).

  3. розділ мовознавства, що розробляє теоретичні принципи укладання словників … (лексикографія).

  4. Розділ лінгвістики, який вивчає лексику … (лексикологія).

  5. Здатність слова мати одночасно кілька значень … (полісемія)

  6. Слова, які мають одне лексичне значення … (однозначні).

  7. Слова, однакові за звучанням і написанням, але різні за значенням … (омоніми).

  8. Слова, які позначають одне і те ж, але з різними відтінками значення … (синоніми)

  9. Слова, близькі за звуковим складом і вимовою, але різні за значенням і написанням … (пароніми).

  10. Слова, які вживаються лише в мові людей певної місцевості … (діалектні).

  11. Слова, що вживаються людьми певної професії … (професійні).

  12. Слова, що називають певні наукові поняття … (терміни).



Використана література:

  1. Грищенко А.П. та інші. Сучасна українська мова. – К.: Либідь, 1991. – С. 67-71

  2. Культура української мови: Довідник / С.Я. Єрмоленко, Н.Я. Дзюбишина-Мельник та ін.; за ред. В.М. Русанівського. – К.: Либідь, 1990. – С. 39-40

  3. Передрій Г., Карпенко Т. У світі звуків і слів. Цікаві завдання з фонетики, лексикології і словотвору. – К.: Богдан, 1998. – С. 173.





Додаток 1

Додаток 2.


Схожі:

Українська мова. Вчитель Віра Петрівна Коваленко iconУкраїнська література. 9 клас. Вчитель Віра Петрівна Коваленко Тема....
Тема. Розвиток зв’язного мовлення №5 Письмовий твір на самостійну обрану тему за творчістю Т. Г. Шевченка
Українська мова. Вчитель Віра Петрівна Коваленко iconУрок з української літератури. 9 клас. Вчитель Віра Петрівна Коваленко...
Тема. Література рідного краю № Валентина Коваленко. Повість «Вовчик». Проблема сирітства в українській державі
Українська мова. Вчитель Віра Петрівна Коваленко iconО. М. Авраменко, Л. Т. Коваленко українська мова завдання 1—29 мають...
Допущено помилку при творенні чоловічого імені по батькові в рядку а віктор — Вікторович
Українська мова. Вчитель Віра Петрівна Коваленко iconОсобливості роботи за підручником «Українська мова. 2 клас» (автор...
Віту, вирішення життєво важливих завдань)» (Програма, с. 10), уможливлює зміст навчально-методичного комплекту, до якого входять:...
Українська мова. Вчитель Віра Петрівна Коваленко iconНа конкурс від закладів освіти району було подано 47 заявок, взяли участь 44 педпрацівника з 15
В листопаді грудні 2011 року відбувся районний етап ХVІI всеукраїнського конкурсу «Вчитель року» в номінаціях: «Українська мова та...
Українська мова. Вчитель Віра Петрівна Коваленко iconПедагог ф ілософ Майстер Психолог Віра в життя Віра в дитину Віра в себе
Оксана Володимирівна закінчила Кіровоградський державний педагогічний університет імені В. Винниченка в 2004 році. Має 23 роки педагогічного...
Українська мова. Вчитель Віра Петрівна Коваленко iconВчитель Предмет Завдання для самостійного опрацювання Віхляєва В. В. Українська мова
Підготовка до ткр №4 Скласти та записати 6 речень з не з дієприслівниками впр 268
Українська мова. Вчитель Віра Петрівна Коваленко iconР епік Галина Іванівна, вчитель-методист, Скандинавська гімназія,м. Київ українська мова
З використанням посібника з розвитку мислення «Планета міркувань» Ольги Гісь,3 клас
Українська мова. Вчитель Віра Петрівна Коваленко icon«Українська мова серед інших слов’янських: етнологічні та граматичні параметри»
Українська мова І традиція генеалогічного й типологічного розподілу слов’янських мов
Українська мова. Вчитель Віра Петрівна Коваленко iconЛабага Ольга Петрівна, вчитель початкових класів

Додайте кнопку на своєму сайті:
Школьные материалы


База даних захищена авторським правом © 2014
звернутися до адміністрації
uchni.com.ua
Головна сторінка