Скачати 56.33 Kb.
|
«Трагедія селянської родини як частини нації у романі У. Самчука «Марія» Бінарний урок (українська література та історія) Вчителі: Ветлицька В. В. Кобзар Л. А. Одеса 2006 Тема. Трагедія селянської родини як частина нації у романі Уласа Самчука «Марія» Мета: проаналізувати проблематику роману в історичному контексті; охарактеризувати героїв твору як носіїв позитивного (любов до землі, повага до традицій свого народу) і негативного (роз’єднаність, відсутність національної свідомості) в українській ментальності; розвивати вміння аналізувати художні літературні твори, логічне мислення; виховувати повагу до історичного минулого, шляхетне ставлення один до одного, взаємоповагу. Обладнання: портрет Уласа Самчука, виставка літератури про Голодомор, ікона Божої матері, свічки, відеофільм про колективізацію, роздатковий матеріал. ^ бінарний (українська література - історія України). Епіграф : А люди біднії в селі, Неначе злякані ягнята, Позамикались у хатах Та й мруть... Сумують комини без диму, А за городами, за тином Могили чорнії ростуть. Т. Шевченко. Хід уроку. I. Сцена з роману «Марія» (виконують учні 11 класу). II. Оголошення теми і мети уроку 1. Вступне слово вчителя літератури. - Ви щойно переглянули епізод з роману Уласа Самчука «Марія». Опираючись на знання змісту твору, назвіть персонажів у цьому уривку. - Що стало причиною цієї розмови? - Ці проблеми стосувалися лише родини Марії чи усього народу? Отже, ми сьогодні на уроці розглядатимемо тему : «Трагедія однієї селянської родини як частини нації». 2^ . - Сьогодні на уроці ми нагадаємо історичні події та проаналізуємо їх вплив на життя українців, а також спробуємо дати відповідь на запитання : Чому на Україні встановилась більшовицька влада? III. Актуалізація опорних знань. Учитель літератури - Яка історична епоха змальована у романі? ( ^ XIX століття та першої половини XXстоліття). - Чому роман має ще другу назву - хроніка? - Яка проблематика твору? Учитель історії: - Які події всесвітньої історії мали вплив на історію України в кінці XIX -першій половині XX ст.? IV. Сприймання та усвідомлення нового матеріалу. 1. ^ Учнів поділено на істориків та літераторів. Кожна група отримала аркуш із завданнями. Літератори шукають відповіді із тексту, а історики, відповідаючи, опираються на знання з історії. 2. Робота в групах Завдання для першої групи : 1) Довести, що найбільшою цінністю для українського народу була земля. 2) Чому селяни повірили більшовикам? Орієнтовна відповідь: більшовики виразили найбільші прагнення селян — мир, земля, свобода. Завдання для другої групи: 1) Яке ставлення було більшовиків до церкви? 2) Чого домагалися більшовики, які і не думали дати селянам землю? Орієнтовна відповідь : ^ Зрозумівши, що «той, хто дасть селянам землю, той здобуде душу народу», більшовики пообіцяли селянам землю Завдання для третьої групи: 1) Як, прийшовши до влади, більшовики почали використовувати Україну? 2) Селянин не міг стати і не став опорою більшовиків в Україні. За своєю природою. А якщо зважити, що українська нація загалом селянська, то де ж вербували більшовики своїх прихильників? Орієнтовна відповідь: ^ 3. Перегляд уривку кінофільму із серії «Невідома Україна». Учитель історії. - Переглянувши кінофільм, дайте відповідь на питання : Чому селяни не відчували радості праці на колгоспному полі? Орієнтовна відповідь : Селяни втратили основне - право власності. ^
4. Бесіда з метою узагальнення знань з історії - Які результати принесла колективізація українцям? (На дошці — дані перепису населення до Голодомору та після нього. 1926рік — 28,9 млн. чол.. 1937рік - 28,4 млн. чол.. ^ Кількість жертв Голодомору: Італійський консул Граденіго - 10-15 млн. Німецький аташе Отто Міллер — 7,5 млн. Український історик С. Кульчицький — 5 млн. Український історик В. Мороко— 5,3 млн.) Опираючись на дані , вчитель характеризує Голодомор як найжахливіший наслідок колективізації та оцінку цього явища у світі і більшовиками. Додаткова інформація. 15 серпня 1942 року Черчіль вів розмову зі Сталіним та запитав його: «Чи можливо порівняти втрати у війні з втратами від голоду, пов язаного з колективізацією 1932-1933 років?» Сталін відповів : «Це був дійсно жах. Він продовжувався роками. Але це було абсолютно необхідно для того, щоб на наших фабриках з явилися нові машини, а на полях трактори». ^ - Отже, обєктивних причин виникнення голодомору не було. Чому ж впродовж чверті століття в Україні сталося три голодомори : 1921-23, 1931-33, 1946-47 років? Звідки така усталена послідовність? - Як могло трапитися, що аграрна республіка, яка до жовтневого перевороту 1917 року годувала власним хлібом народи Росії та вивозила його за кордон, люто голодувала? Якась дивна випадковість, чи можливо, злочинна закономірність? 5. ^ . Учитель літератури : - Чому ж не протистояв український селянин злу?'(Український селянин не мав почуття національної свідомості) - Які цінності сповідують герої роману? Про що мріють? Чого прагнуть? - У чому вбачають смисл життя? - Чому, назвавши роман ім ям головної героїні, У. Самчук присвячує його «Матерям, що загинули голодною смертю на Україні в роках 1932-1933»? - Чи можна стверджувати, що у романі змальовано трагедію не однієї родини, а всього українського народу? - Доведіть, що образ Марії в романі підноситься до символу України XX століття. 6.^ Учитель літератури - Рід Марії гине. Опис села у романі - це опис царства зла. Чи значить це, що зло перемагає? - Заслухаємо твори-мініатюри, які ви повинні були написати вдома на тему : «Чи можна стверджувати, що роман песимістичний?» -Улас Самчук пророкує не загибель, а відродження України, адже правдивий кінець життя Марії повинен активізувати свідомість читача. Трагічний оптимізм роману «Марія» стає для української душі, для будь-якого читача своєрідним духовним джерелом, який очищає її від безпам ятства, зневіри, меншовартості. Учень виразно читає вірш В. Симоненка «Де зараз ви, кати мого народу?» V. Підсумок уроку. Учитель літератури :
Учитель історії: Історик Василь Мороко сказав : «Рівень цивілізованості суспільства визначається числом збереження людських життів, а рівень дикунства і варварства - кількістю свідомо убієнних співвітчизників». Учні відповідають на проблемне питання, поставлене на початку уроку. |
![]() | Урок позакласного читання з елементами проблемної бесіди, з використанням... Мета: ознайомитися із сторінками трагічної повісті життя І творчості У. Самчука, розглянути зміст твору роману «Марія», з’ясувати... | ![]() | Рецензія на наукову роботу учениці 10-го класу Воловецької зош І-ІІІ... Улас Самчук один із тих письменників, чия творчість протягом багатьох десятиліть була невідомою українцям |
![]() | Контрольна робота №2 з теми «Література української еміграції» Варіант 1 Що вважали гості поганим знаком на весіллі Марії та Гната (за романом У. Самчука «Марія»)? Позначте, які з наведених чотирьох відповідей... | ![]() | Уроку на тему : Духовне життя нації крізь трагічну історію нещасливого кохання в романі Виховати старшокласників в дусі поваги до минулого та гордості за свій народ, формувати національну самосвідомість старшокласників,... |
![]() | Життєвий І творчий шлях Уласа Самчука. Роман «Марія» Коли у мене з одної корови стало шість … Щоб я, що цілий вік лив піт, що витворив стільки хліба, яким можна прокормити цілу державу,... | ![]() | Конференція францисканської родини фос Ми, міністри Конференції францисканської родини, звертаємось до вас з проханням про надання фінансової допомоги у служінні, яке надає... |
![]() | «Нація» в раціоналістичній соціології (М. Вебер) «Комунікативна»... «нації», спробуємо з’ясувати деякі внутрішні закони її функціонування. Розглянемо декілька концептуальних моделей нації, в яких аналіз... | ![]() | Інтелектуалізація нації в процесі технолізації освіти До таких проблем відноситься питання про інтелектуалізацію нації, одне з гострих питань не лише суспільно-політичного дискурсу, але... |
![]() | То найперша мамина розмова, Пахне вона м’ятою І літом, Чебрецевим І суничним цвітом. ІІ учень Мета: Виховувати любов до родини, бажання піклуватися про членів родини, бережливе ставлення до речей старовинного вжитку | ![]() | Улас Самчук «Марія» Коли не рахувати останніх трьох, то Марія зустріла й провела двадцять шість тисяч двісті п'ятдесят вісім днів. Стільки разів сходило... |