І ван Олексійович Бунін, російський письменник І поет, народився в маєтку своїх батьків під Воронежем, у центральній частині Росії. Батько письменника, Олексій
Скачати 52.49 Kb.
НазваІ ван Олексійович Бунін, російський письменник І поет, народився в маєтку своїх батьків під Воронежем, у центральній частині Росії. Батько письменника, Олексій
Дата конвертації05.03.2013
Розмір52.49 Kb.
ТипДокументы
uchni.com.ua > Література > Документы
Іван Олексійович Бунін, російський письменник і поет, народився в маєтку своїх батьків під Воронежем, у центральній частині Росії. Батько письменника, Олексій Миколайович Бунін, походив зі стародавнього дворянського роду, що сходить до литовського лицарства XV в. Мати, Людмила Олександрівна Буніна, уроджена Чубарова, також належала до дворянського роду. Через скасування кріпосного права в 1861 р. і досить недбайливе ведення справ господарство Буніна й Чубарової перебувало в надзвичайно запущеному стані, і до початку XX в. родина було на грані руйнування.

До 11 років Бунін виховується вдома, а в 1881 р. вступає до Єлецької повітової гімназії, але через чотири роки через фінансові утруднення родини повертається додому, де продовжує освіту під керівництвом старшого брата Юлія, людини надзвичайно освіченої і вкрай радикальних поглядів. Аристократ за духом, Бунін не розділяв пристрасті брата до політичного радикалізму. Юлій, почуваючи літературні здібності молодшого брата, познайомив його з російською класичною літературою, радив писати самому. Бунін із захопленням читав Пушкіна, Гоголя, Лермонтова, а в 17-літньому віці почав писати вірші сам.

Не маючи засобів до існування, Бунін в 1889 р. іде працювати коректором у місцеву газету "Орловський вісник" і незабаром закохується в співробітницю редакції Варвару Пащенко, з якою всупереч батьківській волі в 1892 р. вирушає на Україну, у Полтаву. Їхні відносини тривали до 1894 р., коли Пащенко вийшла заміж за друга Буніна, письменника А.Н. Бібікова.

Перший том віршів Буніна вийшов у світ в 1891 р. у додатку до одного з літературних журналів. Класичні але стильні, вірші Буніна насичені образами природи - риса, характерна для всієї поетичної творчості письменника. У цей же час він починає писати розповіді, які з'являються в різних літературних журналах, вступає в переписку з Антоном Чеховим. Через чотири роки, в 1895 р., письменники зустрічаються й стають близькими друзями. Незважаючи на певну подібність, тематика й стиль їхніх творів зовсім різні. Властива Буніну традиційна манера оповідання з упором на сюжет й описовість у корені відрізняється від новаторської стислості Чехова. Як і його консервативно настроєні друзі, піаніст і композитор Сергій Рахманінов і співак Федір Шаляпін, Бунін дотримувався традиційних поглядів на мистецтво.

На початку 90-х рр. минулого століття Бунін перебував під впливом філософських ідей Лева Толстого, таких, як близькість до природи, заняття ручною працею й непротивлення злу насильством. Проте, коли вони зустрілися в 1894 р., Бунін був розчарований утопічністю поглядів свого кумира. Це, втім, не перешкодило йому захоплюватися реалізмом Толстого й вважати його найвеличнішим з російських письменників.

З 1895 р. Бунін живе в Москві й у Петербурзі. Літературне визнання прийшло до письменника після виходу у світ таких розповідей, як "На хуторі", "Вісті з батьківщини" й "На краю світу", присвячених голоду 1891 р., епідемії холери 1892 р., переселенню селян у Сибір, а також зубожінню й занепаду дрібнопомісного дворянства. Свій перший збірник розповідей Бунін назвав "На краю світу" (1897). В 1898 р. Бунін випускає поетичний збірник "Під відкритим небом", а також переклад "Пісні про Гайавате" Лонгфелло, що одержав дуже високу оцінку й відзначений Пушкінськоюї премією першого ступеня. Ще через рік Бунін одружується на Ганні Миколаївні Какні, дочці грецького революціонера, з якої він познайомився в Одесі. Шлюб був нетривалим і нещасливим: їхній єдиний син, що народився в 1900 р., помер у п'ятирічному віці від скарлатини.

На початку 1899 р. Бунін знайомиться із Максимом Горьким, що залучив його до співпраці у радикальному видавництві "Знання". Хоча піднесений реалізм і прогресистськиі погляди Горького не імпонували Буніну, він присвятив Горькому збірник віршів "Листопад" (1901) і продовжував співробітництво із "Знанням" аж до революції 1917 р.

У перші роки XX ст. Бунін активно займається перекладом на російську мову англійських і французьких поетів. Ним переведені поеми Теннісона "Леді Годіва" і Байрона "Манфред", а також твори Альфреда Де Мюссе й Франсуа Коппе. З 1900 по 1909 р. видаються багато відомих розповідей письменника - "Антонівські яблука", "Сосни", - у яких звучить заклопотаність Буніна у зв'язку з руйнуванням дворянських гнізд і міграцією міського й сільського населення.

Наприкінці 1906 р. Бунін закохується у Віру Миколаївну Муромцеву, дочку члена Московської міської думи, і вступає з нею в цивільний шлюб. У роки, що передують революції, Бунін і Муромцева багато подорожують разом. У цей період Бунін пише свої кращі книги, наприклад поему в прозі "Село" (1910), перший великий твір письменника, у якому змальована досить похмура картина життя російського селянства після революції 1905 р. Хоча "Село" довелось ліберальним письменникам не до смаку, літературна репутація Буніна продовжувала рости, і в 1911 р. Горький назвав його "кращим сучасним письменником". Слідом за "Селом" в 1912 р. з'являється повість "Суходіл", у якій з нещадною силою описується виродження поміщицької родини і її слуг. У прозаїчний збірник, що вийшов із друку в 1917 р., Бунін включає свою, мабуть, найвідомішу розповідь "Пан із Сан-Франциско", багатозначну притчу про смерть американського мільйонера на Капрі.

Хоча Жовтнева революція 1917 р. не стала для Буніна несподіванкою, він побоювався, що перемога більшовиків приведе Росію до катастрофи. Виїхавши з Москви в 1918 р., він на два роки поселяється в Одесі, де в цей час стояла біла армія, а потім, після довгих переїздів, в 1920 р. приїжджає разом з Муромцевою у Францію. Спочатку вони живуть в Парижі, а потім переїжджають у Грасс, на Рів'єру. В 1922 р. Муромцева й Бунін нарешті вступають у законний шлюб. Свою ненависть до більшовицького режиму Бунін виразив у щоденнику "Окаянні дні" (1925...1926). З творів, створених в 20-і рр., найбільш значною є повість "Митина любов" (1925), де зачіпаються теми любові, заслання й смерті, а також розповіді "Троянда Єрихона" (1924) і "Сонячний удар" (1927). Дуже високу оцінку критики одержала й автобіографічна повість Буніна "Життя Арсеньєва" (1933), де представлена ціла галерея дореволюційних типажів - реальних і вигаданих.

Буніну була присуджена Нобелівська премія 1933 р. з літератури "за строгу майстерність, з якою він розвиває традиції російської класичної прози". У своїй промові при врученні премії представник Шведської академії Пер Хальстрем, високо оцінивши поетичний дарунок Буніна, особливо зупинився на "його здатності надзвичайно виразно й точно описувати реальне життя". У відповідній промові Бунін відзначив сміливість Шведської академії, що зробила честь емігрантові.

Пішовши назустріч побажанням своїх численних читачів, Бунін підготував 11-томну збірку творів, що з 1934 по 1936 р. виходила в берлінському видавництві "Петрополіс". Незважаючи на те що в Буніна було чимало шанувальників й у Радянському Союзі, письменник не допускав думки про повернення на батьківщину при Сталіні. Хоча творчість Буніна одержала широке міжнародне визнання, його життя на чужині було нелегким. Остання збірка розповідей "Темні алеї", написана у похмурі дні нацистської окупації Франції, пройшла непоміченою. Наприкінці життя Бунін написав ще ряд розповідей, а також надзвичайно уїдливі "Спогади" (1950), у яких радянська культура зазнає різкої критики. Через рік після появи цієї книги Бунін був обраний першим почесним членом ПЕН-клубу, який поєднував письменників у вигнанні. В останні роки Бунін почав також роботу над спогадами про Чехова, які він збирався написати ще в 1904 р., відразу після смерті друга. Однак літературний портрет Чехова так і залишився незакінченим - в 1953 р. Бунін помер в Парижі від хвороби легенів.

Найбільше Бунін відомий як прозаїк, хоча деякі критики думають, що в поезії йому вдалося досягти більшого. Наприклад, знаменитий російський емігрантський письменник Володимир Набоков ставить бунінскую поезію вище, ніж прозу. Італійський літературознавець Ренато Поджіолі пояснює точку зору Набокова тим, що вірші Буніна "більш ясні й лаконічні, чим його проза".

Незважаючи на те що в 30-і рр. Бунін користувався репутацією провідного російського емігрантського письменника, йому ніколи не вдавалося встати в один ряд з Толстим і Чеховим. Хоча в цей час Бунін мало відомий широкому читачеві на Заході, сучасна критика ставить його досить високо. Головним шедевром письменника вважається "Життя Арсеньєва". Проте американський критик Марко Ван Дорен вважає, що в цьому творі "Бунін занадто захопився автобіографією як літературною формою". Інші фахівці, наприклад Поджіолі, вважає, що, "незважаючи на всі достоїнства "Життя Арсеньєва", вершиною творчості Буніна варто визнати більш коротку повість "Суходіл", а також "Пан із Сан-Франциско"".

Схожі:

І ван Олексійович Бунін, російський письменник І поет, народився в маєтку своїх батьків під Воронежем, у центральній частині Росії. Батько письменника, Олексій iconБібліографічна довідка Микола Олексійович Грінченко народився 22 квітня 4 травня
Микола Олексійович Грінченко народився 22 квітня (4 травня за новим стилем) 1888 року в Києві в сім'ї робітника заводу «Арсенал»....
І ван Олексійович Бунін, російський письменник І поет, народився в маєтку своїх батьків під Воронежем, у центральній частині Росії. Батько письменника, Олексій iconРосійський ембріолог, бактеріолог й імунолог Ілля Ілліч Мечников...
Мати Мечникова, у дівоцтві Емілія Невахович, була дочкою Лева Неваховича, багатого єврейського письменника. Вона всіляко сприяла...
І ван Олексійович Бунін, російський письменник І поет, народився в маєтку своїх батьків під Воронежем, у центральній частині Росії. Батько письменника, Олексій iconР осійський прозаїк, драматург І поет Олександр Ісайович Солженіцин...
Ростов-на-Дону. Дитячі роки Солженіцина збіглися із встановленням І зміцненням радянської влади. У рік його народження в Росії почалася...
І ван Олексійович Бунін, російський письменник І поет, народився в маєтку своїх батьків під Воронежем, у центральній частині Росії. Батько письменника, Олексій iconЯ понський письменник Ясунарі Кавабата народився в Осаці в освченій...
Хоча в дитинстві Кавабата мріяв бути художником, у віці 12 років він вирішує стати письменником, І в 1914 р., незадовго до смерті...
І ван Олексійович Бунін, російський письменник І поет, народився в маєтку своїх батьків під Воронежем, у центральній частині Росії. Батько письменника, Олексій iconЛев толстой І україна у московській Бібліотеці української літератури...
Бібліотеку української літератури в Москві відвідав відомий поет І драматург, лауреат Державної премії Росії Анатолій Парпара
І ван Олексійович Бунін, російський письменник І поет, народився в маєтку своїх батьків під Воронежем, у центральній частині Росії. Батько письменника, Олексій iconДитинство
Шевче́нко (відомий також як Кобзар, народився 9 березня 1814 помер 10 березня 1861) — український поет, письменник, художник, графік,...
І ван Олексійович Бунін, російський письменник І поет, народився в маєтку своїх батьків під Воронежем, у центральній частині Росії. Батько письменника, Олексій iconФормула професійної майстерності
Відомий російський поет Володимир Маяковський свого часу так охарактеризував працю нашого брата, працівника пера
І ван Олексійович Бунін, російський письменник І поет, народився в маєтку своїх батьків під Воронежем, у центральній частині Росії. Батько письменника, Олексій iconЛітературно – мистецьке свято Нам треба твого голосу, Тарасе !
Ведуч Дід Шевченка був шевцем, звідси І прізвище – Шевченко. 25 лютого за старим стилем ( 9 з березня за новим ) у сім’ї кріпаків...
І ван Олексійович Бунін, російський письменник І поет, народився в маєтку своїх батьків під Воронежем, у центральній частині Росії. Батько письменника, Олексій icon1. Батько й мати дали тобі життя для твого щастя. Не завдавай їм...
Все, що тобі дають батько й мати – це їхня праця, піт, втома. Умій поважати працю батьків
І ван Олексійович Бунін, російський письменник І поет, народився в маєтку своїх батьків під Воронежем, у центральній частині Росії. Батько письменника, Олексій iconА мериканський поет Томас Стернз Еліот народився в Сент-Луїсі (штат...
Луїсі, а з материнської сторони Айзек Стернз, один з перших переселенців Массачусетса. Батько Еліота, Генрі Уер Еліот, був багатим...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Школьные материалы


База даних захищена авторським правом © 2014
звернутися до адміністрації
uchni.com.ua
Головна сторінка