Загальношкільна лінійка до Дня рідної мови 21 лютого
Скачати 79.72 Kb.
НазваЗагальношкільна лінійка до Дня рідної мови 21 лютого
Дата конвертації03.03.2013
Розмір79.72 Kb.
ТипДокументы
uchni.com.ua > Література > Документы

Виноградівської ЗОШ І-ІПст. ім. О. М. Соценка

Загальношкільна лінійка до Дня рідної мови 21 лютого


Учитель

української мови та літератури

Меркотан В.І.
Обладнання:
Святково прибрана зала, на стінах плакати з висловами про мову, портрети і письменників.

1 –й учень

Рідна мово, росту я крізь тебе, Крізь родовища дум і краси. Я курганом стою серед степу На кордоні сльози і роси. Я прошитий травою густою, Я промитий Дніпром до кісток. Рідна мово, без тебе ніхто я, Мов відірваний вітром листок.

 1. Й учень

Першим до нас приходить слово. З колисковою материнською піснею, тихою казкою, доброю ласкою. «Мама, тато, баба, льоля, киця»,— лепече дитина. Які дивні перші двоскладові слова! А потім знання словесності поширюються. Дитина спинається на ноги, пізнає день за днем десятки нових слів, звучних та красивих: сонечко, квітка, казка, пісня, хліб, сіль, вода, трава. З кожним словом світ ширшає, розкриває свої принадні обрії... Світ — мов казка. І пізнаємо ми його за допомогою слова...

 1. й учень

У школі за допомогою слова відкриваємо таємничість і складність інших наук: історії, географії, біології, фізики, математики та інших. Отже, словесність — початок усіх наук. Вона — джерело, звідки починається струмок, який ширшає, набирає сили і розливається могутньою рікою.

 1. й учень

Слова, слова... Вони в собі всі різні: Тривожні й тихі, радісні й сумні; Є терпеливі, є жорстокі й грізні, Лукаві й чесні, мудрі і смішні... Не грайся словом. Є святі слова, Що матері з доріг вертають сина. Спіши до неї, доки ще жива, Допоки розум і допоки сила.Знайди те слово — вічне і земне. За часом час нам світ перестилає. Минуще все. Лиш слово не мине 1 та любов, що смертю смерть долає.

5-й учень


Слово посідає вагоме місце у житті людини, тому й користуватися ним треба вміти, щоб воно слугувало тобі сповна. Використання конкретного слова у певному стилі є стилістичною нормою, а сукупність загальноприйнятих правил, якими користуються мовці,— це літературна норма. Володіння нормами літературної мови свідчить про_ дотримання культури мовлення.

6-й учень

Звичайно,літературною мовою письменники пишуть твори художньої літератури, та, щоб краще відобразити життя народу, митці використовують і живу розмовну мову, яку ми чуємо в побутті.Ось послухайте уривок із повісті Олександра Довженка «Зачарована Десна», (інсценізація)

^ Дійові особи: Сашко, баба, дід Захар.
Сашко. Погулявши коло бджіл, наївшись огіркових пуп'янків, натрапив я на моркву. Більш за все я чомусь любив моркву. Вона росла в нас рівними кучерявими рядочками скрізь поміж огірків. Я оглянувся, чи не дивиться хто. Вириваю одну — мала. Гичка велика, а сама морквина дрібненька і зовсім не солодка. Я за другу — ще тонша. Третю — тонка. А моркви захотілося, аж тремчу весь! Перебрав я увесь ряд. Оглянувся — що робить? Тоді я посадив усю моркву назад: хай доростає, думаю, а сам подався далі шукати смачного.

Коли ж дивлюся: баба снує коло моркви, дідова мати. Я — бігом, куди ж його тікать?

Баба. Куди ти, бодай тобі ноги повсихали! Куди ти тютюн ламаєш, бодай тобі руки й ноги поламало! А бодай ти не виліз із того тютюну до хторого пришествія! Щоб ти зів'яв був, невігласе, як ота морквочка зів'яла від твоїх каторжних рук!

Баба падає на коліна, молиться і гукає в саме небо:

Мати божа, царице небесна, голубонько моя, побий його, невігласа, святим своїм омофором. Як повисмикував він з сирої землі оту морковочку, повисмикуй йому ручечки й ніжечки, поламай йому, свята владичеце, пальчики й суставчики. Царице небесна, заступнице моя милостива, заступись за мене, щоб ріс він не вгору, а вниз, і щоб не почув він ні зозулі святої, ні божого грому, щоб не їв він тієї морковочки, та бодай його пранці та болячки з'їли, та бодай його шашіль поточила.

Голубоньки мої святі, та щоб він же не бачив ні вашого пір'ячка святого і не чув вашого туркоту небесного! Щоб не вийшло з нього ні кравця, ні шевця, ні платника, ні молотника.

Сашко. Рятуватися треба, поки не пізно. Що ж його зробить? Піду на вулицю шанувати великих людей. Дід казав, що за це прощається багато усяких гріхів на тім світі. Піду знімати перед ними шапку й казати «здрастуйте».

На вулиці сидить дід Захар. Сашко підходить знімає шапку:

Здрастуйте, діду!— пішов далі.

«Мабуть, дід мене не помітив. Треба вернутися і сказати ще раз голосніше». Здрастуйте, діду! — пішов далі, дід не подав голосу.

«Що його робить? Куди податись? На вулиці нікого. Піду ще до діда Захара». Діду, здрастуйте! — голосно сказав і зняв шапку.

Та йди під три чорти! Не дратуй мене, крутишся тут, нечистий вас носить.

 1. й учень

Та не завжди українці могли вільно розмовляти рідною мовою. Погляньмо на відомості, взяті з «Українського історичного календаря». Відразугпісля Переяславської ради царський уряд розпочав наступ на українську духовність. Особливо нищівної наруги зазнала мова як головний чинник національної означеності.

 1. й учень

XX століття принесло нашій мові й культурі високі злети і найскладніші випробування. Ми знали український Ренесанс 20-х. Події цього періоду яскраво відображені у п'єсі Миколи Куліша «Мина Мазайло»

 1. й учень

А чи часто ми говоримо українською мовою? Чи знаємо її настільки, щоб нас правильно зрозуміли, коли ми висловлюємо свою думку?

10-й учень

А інколи буває й так, що, живучи в Україні, люди соромляться української мови, не розмовляють нею, тому потрапляють у такі ситуації, як герої гуморесок Павла Глазового.

Послухайте гуморески Павла Глазового «Кухлик» та «Турок».
11-й учень

Знати рідну мову — це не стільки обов'язок, скільки усвідомлення того, що ти — українець, ти житель держави, яка зветься Україною. Тож знай свою мову, люби її, поважай. Ось кілька порад щодо вивчення української мови.

(Учні 5-го класу читають вірші).

 1. й учень

якщо з українською мовою в тебе, друже, не все гаразд, не вважай її примусовою, Полюби, як весною ряст.

 1. й учень

Примусова тим, хто цурається а хто любить, той легко вчить: Все, ж пишеться, в ній вимовляється, Все, ж пісня, в ній звучить.

 1. й учень

і журлива вона, й піднесена, тільки фальш для неї чужа. в ній душа Шевченкова й Лесина, і Франкова у ній душа.

 1. й учень

Просим учнів, до зубріння звичних;

Ви не бійтесь правил граматичних.

є у кожного до мови хист,—

Не зубріть, а розумійте зміст.

 1. й учень

Як зумієм правила ми з вами

Виражати власними словами,

Знань одразу збільшиться за час,— Вчитель просто не впізнає вас!

 1. й учень Боротьба за рідну мову —

це не тільки боротьба,

Це викохування слова,

добрий вибір і сівба. Щоб від серця і до серця,

від душі і до душі Потрапляли ці ядерця

і приймалися усі.

Щоб ярились, квітували

ці зерняточка малі І щодня заполоняли простір

рідної землі.

Щоб ніщо не заважало

їм здійматися й цвісти, Щоб будяччя чорне жало

не вбивало ці ростки.

7-й учень

Буду я навчатись мови золотої...

У трави-веснянки, у гори крутої,

В потічка веселого, що постане річкою,

В пагінця зеленого, що зросте смерічкою.

8-й учень

Буду я навчатись мови-блискавиці

В клекоті гарячім кованої криці,

В корневищі пружному ниви колоскової,

В леготі шовковому пісні колискової.

9-й учень

Щоб людському щастю

дбанок свій надбати; Щоб раділа з мене Україна-мати, „Щоб не знався з кривдою,

не хиливсь під скрутою, В гніві бився блисками,

а в любові — рутою.

12-й учень. Хто ж робить найбільший внесок у розвиток рідної мови? Звичайно, це письменники. Тому сьогодні ми принесли символічний букет улюбленому письменнику.
Ми любим квіти дарувати,

Й коли настане слушний час —

Все те, що хочемо сказати,

Ці квіти висловлять за нас.

Учитель. Ось таке у нас вийшло свято української мови. Хай щастить вам у вивченні мови, хай служить вона вам вірою і правдою. А завершимо ми свято піснею «Рідна мова».Слова і музика Сергія Меленховича учителя нашої школи.


Схожі:

Загальношкільна лінійка до Дня рідної мови 21 лютого icon«Її Величність – Мова: До Міжнародного дня рідної мови»
Кожне свято має свою історію. Цікаво, хто додумався до святкування Дня рідної мови?
Загальношкільна лінійка до Дня рідної мови 21 лютого iconМову вивчай, а пильно про неї знай (свято рідної мови)
Вчитель: Доброго дня, вам дорогі вчителі та учні. Ми раді вітати вас на нашому святі рідної мови. Про неї ми скажемо теплі І ніжні...
Загальношкільна лінійка до Дня рідної мови 21 лютого iconПозакласний захід до свята рідної мови
Закріпити знання дітей з рідної мови, розвивати вміння миттєво розпізнавати головні та другорядні члени речення, виховувати любов...
Загальношкільна лінійка до Дня рідної мови 21 лютого iconПлан загальношкільних виховних
Загальношкільна лінійка, виставка композицій, малюнок на асфальті, виховні години, зустріч з ветеранами
Загальношкільна лінійка до Дня рідної мови 21 лютого iconМетодичні поради щодо участі бібліотек в утвердженні та розвитку української мови
До вашої уваги методичні поради та сценарій свята «Мова наша солов’їна», які допоможуть в проведенні загальносистемного заходу до...
Загальношкільна лінійка до Дня рідної мови 21 лютого iconВиховна година на тему
Мета: Показати учням красу української мови, її багатство І велич. Розкрити значення рідної мови в житті кожного громадянина України....
Загальношкільна лінійка до Дня рідної мови 21 лютого iconКомунікативно–діяльнісний підхід до вивчення рідної мови
Керуючись діючою програмою з рідної мови, у своїй роботі втілюю в життя головні завдання шкільного курсу, а саме
Загальношкільна лінійка до Дня рідної мови 21 лютого iconМоя чудова рідна мова
Міжнародного дня рідної мови, формувати розуміння того, що мова – скарб народу
Загальношкільна лінійка до Дня рідної мови 21 лютого iconБліц – диктант Визначити
Ти зрікся мови рідної, тобі Твоя земля родити перестане, Зелена гілка в лузі на вербі Від доторку твого зів’яне! Ти зрікся мови рідної....
Загальношкільна лінійка до Дня рідної мови 21 лютого iconМісячник «Увага! Діти на дорозі»
Загальношкільна лінійка. Ознайомлення з наказами по школі про заборону тютюнопаління на території школи, заборону використання мобільних...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Школьные материалы


База даних захищена авторським правом © 2014
звернутися до адміністрації
uchni.com.ua
Головна сторінка