Як же зрозуміти назву поеми Т. Шевченка «Великий льох»?
Скачати 29.17 Kb.
НазваЯк же зрозуміти назву поеми Т. Шевченка «Великий льох»?
Дата конвертації03.02.2014
Розмір29.17 Kb.
ТипВопрос
uchni.com.ua > Література > Вопрос
МІСТЕРІЯ Т. ШЕВЧЕНКА «ВЕЛИКИЙ ЛЬОХ»

Слово «містерія» означає таїнство. Містерія в літературі – масова драматична вистава на сюжета релігійних легенд. Як же зрозуміти назву поеми Т. Шевченка «Великий льох»? Як збагнути творчий задум автора? Адже так важко переказати зміст твору. Ця поема поєднує в собі два роди літератури: лірику і епос. Автор порушує в алегоричному змісті важливу проблему: чи є винні? І доводить, що «кожному воздається за ділами його».

Поема «Великий льох» є гострою сатирою на політику Росії, це протест проти соціального і національного гніту українського народу. Шевченко співчуває російському люду, бо його так же гнобили експлуататори, як і наш. Очевидно, що алегоричний характер образів твору був узятий із вертепу, який існував у той час.

Твір складається із трьох частин, а в кожній із них є по три образи. У першій частині «Три душі» автор показує гноблення за часів Миколи І, зраду Мазепи, брехливі обіцянки Катерини II, надії народу на об’єднання України з Росією. Але «три душі» були покарані, оскільки в різні часи вільно чи невільно стали причиною певної національної трагедії. У другій частині «Три ворони» – алегоричні образи найбільш реакційних сил України, Росії і Польщі. У розділі «Три лірники» поет безжалісно викриває панське прагнення до наживи: вони з лихою та зневагою ставляться до народу-годувальника. Засуджує зажерливість і здирство царських чиновників, зневажає українську інтелігенцію, лжепатріотів за їхню бездіяльність у справі духовного виховання нації.

^ Царизм у поемі не тільки жорстоко пригнічує український народ, але й цинічно сміється над його історичним минулим.  Автор ненавидить не тільки царя, а і козацьку старшину, поміщиків – усіх визискувачів свого народу. Тому, очевидно, Великим льохом називає Україну.

^ ТАРАС ШЕВЧЕНКО
Марія


У Йосипа, у тесляра, Марія в наймичках росла. Виросла, як квітка. Старий ставився до неї, як до дитини, милувався нею. А вона то вовну пряде, то козу з козенятком пасе, то в гаю, як у раю, гуляк Якось прийшов до них гість із Назарета. Був він у білому хітоні, «мов намальований сіяв». Марія принесла вечерю, сама ж не їла, лише дивилася на дивного гостя, слухала його розмову, що падала на серце. Дівчина з глеком пішла по воду до криниці, а гість за нею...

Після того як гість пішов, Марія змінилася, змарніла. Йосип на неї подивився і запропонував обвінчатися, а то можуть її на вулиці вбити. Пішла Марія під вінець, так і не діждавшись свого апостола. Люди говорили, що в місті Тіверіаді розіп'яли якогось провозвістителя месії. Марія зрозуміла, що то і є той дивний гість.

Сидять вони в хатині невеселі, Йосип майструє колиску, а Марія шиє сорочечки. Аж тут указ від кесаря — йти на ревізію у город Віфлеем. Пішли вони з Йосипом. У дорозі Марія народила Сина. Пастухи, що проходили мимо, взяли її з дитиною у свій вертеп.

В Іудеї заговорили, що збулися пророчества Ієремії та Ісаії, — народився месія. Аж тут прийшов наказ від царя Ірода, і легіон з Єрусалима став винищувати всіх хлопчиків-немовлят. Убогі пастухи допомогли Марії втекти в Єгипет.

Йосип і Марія з сином жили в очеретяній хатинці, працювали. Коли не стало царя Ірода, повернулися на батьківщину, але там усе було зруйноване. Родину Марії прихистила стара вдова Єлизавета, дальня родичка, що жила в Назареті. Син Марії ріс разом з Івасем, сином удови. Разом гралися, разом ходили, до школи. Одного разу Йосип і Марія пішли на ярмарок у Єрусалим. Кинулися, а дитини немає. Знайшли його аж у храмі, де він сидів між рабинами і научав, як у світі жить, людей любить. Радіє Марія — вона вже бачить самого Бога на землі.

Виріс син і пішов зі словом поміж людьми. А Марія все покинула — й за ним, аж поки не дійшла до Голгофи. Син «поніс лукавим правди слово! Не вняли слову! Розп'яли!» Залишилася Марія сама, бо не стало вже нікого з рідні. Не стало й учнів Сина — сховалися, потім розійшлися.

Марія, коли біля неї зібралися посумувати учні Сина, підтримала їхній дух «своїм святим огненним словом». І розійшлися мужі по світу, і понесли слова любові й правди. Мати ж, сумуючи, померла під тином від голоду. І тільки потім її ченці возвеличили, як Царицю. А вона «мов золото в тому горнилі, В людській душі возобновилась, Й душі скорбящій і убогій».


Коментар

У поемі «Марія» Т. Шевченко подає новозавітний переказ про Богородицю Марію, але дає її образу дещо нове наповнення. Після загибелі сина мати продовжує його справу. Образ Марії символічно-узагальнений, — він уособлює джерело добра, що змінює світ. 

Схожі:

Як же зрозуміти назву поеми Т. Шевченка «Великий льох»? icon«Сліпий», «Великий льох», «Холодний Яр», «Псалми Давидові», «Минають...
Як свідчать дослідження істориків, творчість класика української літератури Тараса Шевченка тісно пов'язана з Полтавщиною
Як же зрозуміти назву поеми Т. Шевченка «Великий льох»? iconДодаток
Охарактеризуйте образ повсталого народу в поемі Тараса Шевченка «Гайдамаки». Прочитайте напам’ять уривок із поеми
Як же зрозуміти назву поеми Т. Шевченка «Великий льох»? iconВеликий льох
Через село Суботів летіли І сіли на хресті старої церкви три білі пташки — три людські душі, що їх через гріхи святий Петро не пускає...
Як же зрозуміти назву поеми Т. Шевченка «Великий льох»? icon2 до листа Міністерства освіти І
Охарактеризуйте образ повсталого народу в поемі Тараса Шевченка «Гайдамаки». Прочитайте напам’ять уривок із поеми
Як же зрозуміти назву поеми Т. Шевченка «Великий льох»? iconУкраїнська література Білет №1
Охарактеризуйте образ повсталого народу в поемі Тараса Шевченка «Гайдамаки». Прочитайте напам’ять уривок із поеми
Як же зрозуміти назву поеми Т. Шевченка «Великий льох»? iconУкраїнська література Білет №1
Охарактеризуйте образ повсталого народу в поемі Тараса Шевченка «Гайдамаки». Прочитайте напам’ять уривок із поеми
Як же зрозуміти назву поеми Т. Шевченка «Великий льох»? icon2 до листа Міністерства освіти
Охарактеризуйте образ повсталого народу в поемі Тараса Шевченка «Гайдамаки». Прочитайте напам’ять уривок із поеми
Як же зрозуміти назву поеми Т. Шевченка «Великий льох»? iconУкраїнська література (усна форма)
Охарактеризуйте образ повсталого народу в поемі Тараса Шевченка «Гайдамаки». Прочитайте напам’ять уривок із поеми
Як же зрозуміти назву поеми Т. Шевченка «Великий льох»? iconМикола Жулинський «…На славу ймення України»
Україні художньо втілилися в поемах «Кавказ», «Єретик», «Наймичка», в містерії «Великий льох», а в грудні з’явилося послання «І мертвим,...
Як же зрозуміти назву поеми Т. Шевченка «Великий льох»? iconНа центральній стіні залу – великий вінок, по боках його – довгі...

Додайте кнопку на своєму сайті:
Школьные материалы


База даних захищена авторським правом © 2014
звернутися до адміністрації
uchni.com.ua
Головна сторінка