Урок літератури рідного краю 6 клас Тема : Павло Андрійович Байдебура




Скачати 63.49 Kb.
НазваУрок літератури рідного краю 6 клас Тема : Павло Андрійович Байдебура
Дата конвертації19.03.2013
Розмір63.49 Kb.
ТипУрок
uchni.com.ua > Література > Урок

Урок літератури рідного краю

6 клас

Тема : Павло Андрійович Байдебура –

письменник – земляк, почесний

громадянин міста Донецька.

« Універсал гетьмана Богдана »

Мета :

навчальна : дати учням загальне уявлення про життя та

творчість письменника рідного краю П.Байдебури, ознайомити

їх із оповіданнями митця, навчити учнів аналізувати прозові

твори;

виховна: виховувати в учнів любов до рідного краю, почуття

гідності та національної свідомості;

розвиваюча: сприяти розвитку логічного мислення учнів,

розвивати навички усного мовлення, вміння висловлювати

свою думку.
^ Тип уроку : комбінований урок

Методи і прийоми роботи : слово вчителя, доповіді учнів, робота над текстом твору, тести

Обладнання : портрет письменника, тексти творів, ілюстрації учнів

Література:

1. Романько В.І. Література рідного краю. – Донецьк , 1995.- С.31-36

2. Байдебура П. Вогонь землі. Роман. Оповідання - К.: Дніпро, 1979

3. Волошко Є.М. Двічі ювілейний// Байдебура П. Вогонь землі. Роман. Оповідання .- Донецьк:

Донбас, 1981. – С. 5-10

4. Федорчук М.С. Павло Байдебура. Монографія. – Донецьк,1962.

Хід уроку :


  1. Мотивація навчання школярів

    1. Підготовка до уроку. Організаційний момент

    2. Оголошення теми, мети уроку.




  1. Сприйняття учнями навчального матеріалу

    1. Звучить пісня « Край шахтарський» ( Сл. О.Водовозова, муз.І. Лазаревського )

    2. Слово вчителя, короткі доповіді учнів.


Павло Андрійович Байдебура ( 01.03.1901 – 26.01.1985 рр.) - один із відомих українських письменників.

Народився П.А. Байдебура в с. Нерубайках Кіровоградської області 1 березня 1901 р в родині селянина. Навчався в лебединській агрономічній школі. Був учасником війни 1922 – 1924 рр. Коли переїхав на Донбас, став працювати на шахті № 2 «Краснодон».

Із 1927 по 1930 рр навчався на факультеті журналістики Харківського університету ім. Артема. Після переїзду до Алчевська став редактором шахтної газети « Вуглекоп».

П.А. Байдебура був у числі тих, хто започаткував і творив літературу в Україні і майстерно оспівував наш славетний регіон. З’являються його збірки оповідань : « Біля врубівки» ( 1931), « На плитках»,

«Шахта № 10» ( 1932).

Під час Великої Вітчизняної війни був кореспондентом газети «Прапор Батьківщини». Після визволення Донбасу П. Байдебура повертається в шахтарський край, де бере активну участь у відновлюванні Донецької письменницької організації, яку очолював близько 20 – ти років. Був редактором альманаху «Літературний Донбас».

За більш як п’ятдесятирічну літературну діяльність Павлом Байдебурою видано понад тридцяти книг – романів, повістей, збірок, оповідань. Свій творчий шлях письменник розпочав із віршів, які друкували – ся в журналах « Гарт», «Забій». Перші оповідання присвячені шахтарям Донецького краю. Довоєнна творчість письменника ( а це оповідання, які склали 11 збірок ) при незначних зауваженнях була високо оцінена сучасними критиками й читачами.

Микола Семенович Федорчук , викладач Донецького національного університету, автор монографії

«Павло Байдебура» ( Донецьк,1962 ), аналізуючи початковий етап творчості письменника, писав : «Герої ранніх оповідань П. Байдебури виступають здебільшого сформованими зі сталими переконаннями і поглядами на життя. Найчастіше в центрі художнього зображення твору письменник кладе якийсь вихоплений із біографії героя момент, через який розкриває ту чи іншу рису його характеру, певну грань його духовного світу».

Павло Байдебура писав і для дітей. Їм він присвятив такі книги : «Діти шахтарів» (1949, 1950,1953,

1955), «Таємниця степового шурфу» ( 1956, 1958), « як ми шахту будували» (1960). Дитяча тематика творчості письменника знайшла позитивний відгук у періодичній пресі, зокрема у статтях А.Клоччі,

А. Христич, Н.Миронова, П. Захлебіна.
3. Робота над текстом оповідання « Універсал гетьмана Богдана»

- читання уривків твору вчителем і учнями

- бесіда за прочитаними уривками

- аналіз твору

Бесіда за змістом оповідання :
1. У якому році було написано оповідання « Універсал гетьмана Богдана» ? ( у 1954 році)

2. Де їхали два вершники ?

3. Знайдіть у тексті опис вершників .( від слів « На передньому – літній козак з обличчям…» )

4. Куди лежала дорога вершників ? ( вони їхали до Сіверського Дінця )

5. Як звали вершників ? ( Юхим Головань і Лесько Ожеред )

6. Якою була дорога до козаків ? ( важкою : болота, ліси )

7. Що найбільше пильнували ці козаки ? ( свої шапки, бо в них були зашиті важливі папери від гетьма-

на Богдана )

8. До чого закликали універсали гетьмана Богдана ? ( вони закликали підійматися всім на боротьбу,

визволятись від шляхетської неволі )

9. Скільки часу подорожували ці козаки ? ( 12 діб )

10. Яка чудова картина вимальовувалася перед козаками ? ( безкрайній степ 0

11. Хто зустрів козаків ? ( Сторожа )

12. Куди приїхали козаки ? ( у місто Тор – зараз Слов’янськ )

13. Де опинилися вершники через півгодини ? ( біля річки з крутими берегами, довгими спорудами,

житловими будівлями, куренями, палаючими печами – солеварнями )

14. Що розглядали козаки ? ( небачений досі промисел, казани, сковорідки )

15. На кого була звернена увага козаків Юхима Головатого і Леська Ожереда ? ( на виснажених робітни

ків, напівголих, босих )

16. Що трапилося з одним із робітників ? (він не витримав важенних коряк ( ковш ), хитаючись, упав на

землю).

17. Що почав робити наглядач ? ( підбіг до солевара, почав бити ногами )

18. Чому наглядач почав бити по залізній сковороді ? ( кликав на допомогу )
19. Як добралися козаки до резиденції управителя ? ( їм допоміг сторожа )

20. Опишіть зовнішній вигляд управителя. ( це був невеликий на зріст, дебелий, уже в літах чоловік…)

21. Що розповів управителю довготелесий наглядач Фролка Сутурін? ( що Гришка Звонарьов накинув

ся на нього, Сутугіна, і бив ногами, а цей невідомий, Лесько, допомагав йому )

22. Що Головань подав управителю ? ( жовтий аркуш від Богдана Хмельницького, а Лесько дав

грамоту чугуївського воєводи )

23. Що просив прочитати ще раз управитель ? ( те місце у грамоті, де гетьман просив завозити торську

сіль на Україну )

24. Чим обіцяв платити гетьман за сіль ? ( сріблом та золотом )

25. Чому Сутугін був стурбований і незадоволений ? ( бо небезпечно: коли хоче Хмельницький сіль,

то хай свої вози споряджає на Тор )

26. Що задумав Сутугін ? ( він вирішив везти сіль на Москву, а решту – на Воронеж, Астрахань;

обманути управителя, бо той не знав, скільки є ще запасів солі )

27. Який був робочий день солеварів? ( вони працювали і вдень, і вночі )

28. Яким промислом займалися чумаки ?

29. Як постраждав солевар Грицуня Звонарьов ? ( був побитий 30 разів по спині різками, намоченими

у ропі ; його посадили товариші в бочку (кадуб) відмокати )

30. Що розповів людям Звонарьов ? ( що прибули посланці від гетьмана по сіль і розповіли про

повстання на Україні )

31. Де проводили ніч запорожці ? ( у гаю за околицями міста ( городища )

32. Що вони там помітили ? ( що валки вантажилися уночі й невідомо куди зникали. Вози ховалися в

лісі, а напрямок був невідомий )

33. Яку звістку приніс Звонарьов ? ( валки возів із сіллю вирушають дорогами на схід, а не на захід )

34. Що запропонував Лесько ? ( іти до управителя і розповісти про зібрані вози )

35. Як повів себе управитель після розповіді Голованя ?

36. Що підписав управитель ? ( грамоту на сіль і козаки поїхали на захід України )

37. Чого боявся управитель ? ( повстання і крадіжок )

38. Чи сподобалося вам оповідання « Універсал гетьмана Богдана»? Чим саме ?

4. Розгляд учнівських малюнків до оповідання.



  1. Підсумок уроку

  2. Оцінювання учнів

  3. Домашнє завдання : скласти простий план до оповідання « Універсал гетьмана Богдана»,

скласти усну характеристику посланцям гетьмана, підготуватися до

тестових завдань за оповіданням.


Тестові завдання за оповіданням П.А. Байдебури

« Універсал гетьмана Богдана»

І рівень :



  1. Козаки мали імена : 2. Козаки їхали у місто :

а) Юхим і Лесько а ) у Москву

б) Богдан і Курбатов б) у Тор

в) їхні імена невідомі в) у село

3. Козаки розвозили : 4. Козакам були потрібні :

а) тканину а) цукор

б) папери б) гроші

в) вугілля в) сіль

5. Козаки заступилися за : 6. Прохання козаків не хотів виконувати:

а) солеварів а) наглядач

б) будівельників б) пан

в) наглядача в) селянин

7. Козаки досягли того, чого хотіли :

а) так

б) ні

в ) тільки наполовину.


ІІ рівень :



  1. Чому солевари допомогли козакам ?

9. З якою метою автор написав оповідання « Універсал гетьмана Богдана»


ІІІ рівень :


Напишіть твір – мініатюру на одну із тем:

  • Зображення дружби і взаємодопомоги між козаками і солеварами.

  • Завдання гетьмана Богдана.

  • Юхим і Лесько – відважні козаки.

Схожі:

Урок літератури рідного краю 6 клас Тема : Павло Андрійович Байдебура iconУрок з української літератури. 9 клас. Вчитель Віра Петрівна Коваленко...
Тема. Література рідного краю № Валентина Коваленко. Повість «Вовчик». Проблема сирітства в українській державі
Урок літератури рідного краю 6 клас Тема : Павло Андрійович Байдебура iconУрок з української літератури в 6 класі з теми: Богдан Лепкий. «Видиш, брате мій »
Тема: Богдан Лепкий. «Видиш, брате мій» Історія написання твору. Відображення святого почуття любові до рідного краю, болючі спогади...
Урок літератури рідного краю 6 клас Тема : Павло Андрійович Байдебура iconУрок літератури рідного краю за творами О. А. Захаренка. Формийметодироботи «Мік­рофон»
О б л а д н а н н я : портрет О. А захаренка, комп’ютер, мультимедійний проектор, слайди, виставка творів О. А. Захаренка, вислов­лювання...
Урок літератури рідного краю 6 клас Тема : Павло Андрійович Байдебура iconТема: «Впровадження нових технологій на уроках літератури рідного краю»
Учителька доброзичлива, тактовна, відповідальна, добросовісна, комуні-кабельна. Її уроки відзначаються високим рівнем майстерності....
Урок літератури рідного краю 6 клас Тема : Павло Андрійович Байдебура iconВідділ культури І туризму Новоукраїнської рда
«Історія рідного краю»,що був покликаний підтримувати І розвивати дослідження І вивчення історії Кіровоградщини. Регіональний проект...
Урок літератури рідного краю 6 клас Тема : Павло Андрійович Байдебура iconНайкраща у світі – моя Україна – у цілому світі одна!
Батьківщини, прагнення бути свідомим громадянином України, її патріотом. Розширювати поняття громадянськості. Виховувати почуття...
Урок літератури рідного краю 6 клас Тема : Павло Андрійович Байдебура iconПодолянко Микола Кузьмович Балаклієць Дмитро Андрійович Безуглий...

Урок літератури рідного краю 6 клас Тема : Павло Андрійович Байдебура iconТема. Де ти живеш ?
Мета: розкрити уявлення про рідне селище: назву селища, головну вулицю, визначні місця селища, викликати інтерес до історії рідного...
Урок літератури рідного краю 6 клас Тема : Павло Андрійович Байдебура iconТема. Література рідного краю
Г. Процюк; ознайомити зі змістом та художніми особливостями «Легенди про Стенятин»; розвивати навички виразного, вдумливого читання,...
Урок літератури рідного краю 6 клас Тема : Павло Андрійович Байдебура iconУрок-вікторина за вивченими народниим казками
Галина Васютинська. «Дощова краплинка», «Цвіркуни», «Не займайте!», «Рукавички». Зображення в поезії природи рідного краю
Додайте кнопку на своєму сайті:
Школьные материалы


База даних захищена авторським правом © 2014
звернутися до адміністрації
uchni.com.ua
Головна сторінка