Трикратська сільська бібліотека
Скачати 110.25 Kb.
НазваТрикратська сільська бібліотека
Дата конвертації24.03.2013
Розмір110.25 Kb.
ТипДокументы
uchni.com.ua > Література > Документы
Трикратська сільська бібліотека Історія
«Дім без книги – день без сонця». Так говорить народна мудрість. Цим світлим, сонячним збирачем людської мудрості є бібліотека. Без книг неможливе життя, а значить життя неможливе без бібліотек.

Трикратська сільська бібліотека обслуговує жителів села Трикрати. Послугами бібліотеки користуються різні категорії користувачів: діти, школярі, молодь села, люди пенсійного віку, незахищені верстви населення

За роки свого існування Трикратська бібліотека пройшла великий шлях і зараз є однією з найкращих сільських бібліотек Вознесенського району.

У жителів мальовничого села Трикрати, яке розкинулось на березі річки Арбузинка, у 1946 році сталася визначна подія – було відкрито бібліотеку, яка нагадувала більше кімнату – читальню. Вона займала одну невеличку кімнату, книги були в основному закуплені за кошти, які добровільно жертвували жителі села, посередині стояв великий стіл, під стіною були лавки, крісла, два стелажі. Завідувачкою клубу і приклубною бібліотекою працювала Н.П. Жалій - творчий працівник та вмілий організатор бібліотечної справи, яка віддала свою особисту літературу для читання. Для читачів в той період проводились голосні читки, організовувались книжкові виставки, оформлялись бібліотечні плакати.

В 1961 році бібліотеку перевели в приміщення сільської ради. Бібліотекарем працювала Н.М.Мороз-Пилипенко. За архівними даними в бібліотеці було записано 610 читачів. В практику роботи бібліотеки впроваджуються  різноманітні за змістом форми пропаганди книги: усні журнали («Мир без війни»,»Ми будуємо комунізм»), перегляди літератури («Это мешает нам жыть», «Человек будущего»), бібліографічні огляди. Кількість читачів бібліотеки збільшується. В 1962 році в бібліотеці налічується 716 читачів. Складаються плани читання по спеціальностях, списки рекомендаційної літератури «Що читати твариннику?», «Що читати механізатору?», оформлено тематичні полиці різноманітної тематики. (1)

В 1965 році в с. Трикрати було збудовано будинок культури і в 1966 році бібліотеку переносять до приміщення будинку культури на другий поверх.

Внаслідок бурхливого розвитку в 60-ті роки науки, техніки, промислового виробництва зростає роль технічної літератури, документації і зарубіжних видань, виникає необхідність у використанні нових джерел документозабезпечення фонду бібліотеки. Широко використовується обмінний фонд районної та обласної бібліотек. На початку 70-х років процес комплектування фонду у цілому стабілізувався.

Йшли роки, одне покоління бібліотекарів змінювалося іншим. За спогадами старожилів села до 1970 року в бібліотеці працювали бібліотекарі О.М.Костильова, К.К.Ярошенко, В.М. Кологрива. В той час бібліотекарі ходили на тік, на ферму, на тракторну бригаду проводити бесіди, бібліографічні огляди, Дні інформації. В 1970 р. бібліотечний фонд налічував 7630 видань, книговидача складала 17046 документів, читачі – 1168 чоловік.

За архівними даними «Трикратская сельская библиотека проводит цикл массовых мероприятий "От книги - к жизни". Проводится он на тракторной бригаде № 1 и в доме животновода. Этот цикл имеет успех в работе животноводов и механизаторов. Обсуждено много статей с газет, брошюр, журналов, книг. Прочитав и обсудив статью "Гигиена фермы" (газ. "Известие"), в которой рассказывается об опыте работы одной из ферм Воронежской области, животноводы поняли почему им неоднократно возвращали молоко с маслозавода, почему процент жирности молока низкий. Доярки поставили вопрос перед зав. фермой об обеспечении их всем необходимым для соблюдения гигиены» (2)

В 1976-78 році в бібліотеці працювала Н.П.Кологрива. Зовсім юною, після закінчення училища прийшла вона працювати у сільський культурно – освітній заклад. Наполегливою працею швидко здобула заслужене визнання серед читачів бібліотеки.

В 1978 році на базі Вознесенської районної бібліотеки створено Міжвідомчу централізовану бібліотечну систему, до її складу входить і Трикратська сільська бібліотека. В цей час очолює бібліотеку Н.І. Ковальчук.


^ Краєзнавча кімната
В 1980 році в бібліотеку знову повернулася працювати Н.П. Кологрива, а з 2 вересня 1980 року в бібліотеці розпочала свою трудову діяльність бібліотекар Овчаренко Віра Василівна. В 1987 році Н.М.Кологрива їде працювати секретарем в інший район, завідуючою бібліотеки стає П.О.Бурганенко. Крім неї в книгозбірні на той час працюють бібліотекар В.В Овчаренко та бібліотекар по роботі з дітьми Р.В.Яковлєва .

В 80-х роках бібліотека проводила цікаву масову роботу з читачами: користувались популярністю літературні вітальні, прес-конференції, зустрічі за круглим столом, вернісажі та ін. В бібліотеці функціонував центр науково-технічної інформації на допомогу виробництва.

При бібліотеці працює клуб за інтересами «Рідне слово», засідання якого проходили яскраво і змістовно. До 40-річчя Перемоги бібліотека оформила альбом «Подвигу жити в віках». Проводяться бесіди біля книжкових виставок «Велика історична перемога Радянського Союзу» та ін.(3) Бібліотека розпочала роботу по очищенню книжкового фонду: вилучено політично-застарілу літературу, книжковий фонд бібліотеки упорядковано. В 1989 р. бібліотечний фонд налічував 11042 видань, книговидача складала 27059 документів, читачі – 1500 чоловік.(4)

З 1987 року бібліотека знаходиться на другому поверсі колишнього маєтку В.П.Скаржинського - піонера лісорозведення на півдні України. Цей будинок є унікальною пам’яткою історії краю. На будинку - сімейний, родовий герб Скаржинських. Тому краєзнавча діяльність бібліотеки є пріоритетною.

Внаслідок економічної скрути в Україні починаючи з 90-х років йде недофінансування галузі, зменшується надходження книг до бібліотеки. У 1992 році відбулося скорочення штату. З 1996 року і по цей час завідує сільською бібліотекою Овчаренко Віра Василівна, яка активно популяризує бібліотечно-бібліографічні знання серед населення, приймає участь у районних та обласних конкурсах професійної майстерності, а також у громадському житті села. Вона неодноразово нагороджена грамотами обласного управління культури, районного відділу культури та відзнаками Вознесенської райдержадміністрації.

В 2000-х роках в роботі бібліотеки велика увага звертається на відродження культурних традицій українського народу, відродження духовності, на висвітлення таких тем як захист прав дітей, розвиток українського села, розвиток української мови. Бібліотека вивчає історію свого села, тісно співпрацює із сільською радою, закладами культури села. Роботу бібліотеки відзначено грамотами Вознесенської райдержадміністрації (2003 р.), районного відділу культури Вознесенської РДА (2004 р.), Миколаївського обласного управління культури (2005 р.), Вознесенської районної ради (2007 р.), (2008 р.). До послуг користувачів Трикратської книгозбірні 20 робочих місць в читальному залі, краєзнавча кімната, кімната юного читача. Нестандартно, з творчим підходом, в бібліотеці оформлені книжкові виставки, які є основою популяризації бібліотеки і книги, створена зона відпочинку для дітей в дитячій кімнаті. Дитяча кімната бібліотеки – це особливе місце, яким захоплюються не тільки діти, а й дорослі. Це особливий фантастичний світ казки, фантазії, творчості.

З метою створення модельної бібліотеки серед населення с. Трикрати в 2008 році проведено опитування про місце книгозбірні в соціокультурному просторі громади, зроблено фінансові розрахунки на проведення ремонтних робіт, складено орієнтований обсяг витрат на придбання меблів та бібліотечного обладнання в бібліотеку, на придбання та обслуговування комп’ютерного устаткування. Оформлено схему організації бібліотечного простору. Проведено звіт перед населенням про створення на базі Трикратської сільської бібліотеки - модельної бібліотеки з питань збереження та відродження історії рідного краю. Покращилася співпраця бібліотеки з органами місцевого самоврядування і як результат за рахунок сільської ради відремонтовано систему опалення бібліотеки на суму 800 грн. Збільшилась кількість добровільних внесків від спонсорів на підписку газет і журналів (765 грн.) та на придбання видань (1036 грн.). Завідуюча бібліотеки в 2008 році стала переможецем конкурсу серед сільських бібліотек Миколаївської області «Сільська бібліотека: сучасний погляд» і отримала цінний подарунок магнітофон.


Вхід до бібліотеки. 2010 р.
Для різних категорій користувачів з 2009 році при Трикратській с\б працює клуб «Краєзнавець». Мета клубу - виховання любові до свого краю, села, поваги до пам’яті предків, гордість за своїх талановитих земляків. На засіданнях клубу присутні знайомляться з історією свого села, рослинним та тваринним світом, з українськими традиціями, звичаями та піснями. Члени клубу спільно з пошуковим загоном Трикратської ЗОШ здійснюють роботу з вивчення історії краю, до якої залучаються зацікавлені читачі та представники громади.

В цьому ж році розроблено кошторис бібліотеки, укладено договір оренди приміщення з сільською радою, збільшилася кількість користувачів та спонсорів бібліотеки. Завдяки спонсорській допомозі відремонтовано стелю бібліотеки (300 грн), зроблено підписку газет і журналів в бібліотеку (500 грн.) та придбані нові видання (534 грн.). В подарунок від користувачів бібліотека отримала 20 видань краєзнавчого характеру.

В 2010 році в краєзнавчій кімнаті для читачів бібліотеки оформлено краєзнавчий фонд, що нараховує понад 200 примірників різних документів, створено інформаційні куточки «Молодь живе майбутнім», «Куточок веселого настрою», «Для вас, користувачі», тематичні папки «Спадщина Скаржинського», «Видатні люди села Трикрати», «Цікаві куточки села Трикрати», «Сьогодення с. Трикрати», «Сторінки історії рідного села». В бібліотеці оформлена дозвіллєва зона, складовими елементами якої є куточок вільного творчого спілкування та живий куточок для дітей.

Члени клубу «Краєзнавець» прийняли участь в написанні книги «Молоде обличчя Вознесенщини» та спільно з Будинком культури організували День села «Кожен край має свої звичаї», в рамках якого відбулася презентація книги місцевого краєзнавця В. Ярошенка «Криниця пам’яті народної», літературно-поетична година «Мій край легендами і славою овіяний», молодіжний вечір «Цікаве краєзнавство», ігри, конкурси та вікторини. Відвідував бібліотеку колишній директор Трикратської та вчитель історії ЗОШ Ф.П. Жулай - видатна людина в селі, депутат районної ради, голова Ради ветеранів.

Д
Ф.П. Жулан

Зустріч поколінь у бібліотеці з учнями Трикратської ЗОШ. 2009 р.
ля користувачів бібліотеки проведено цикл заходів краєзнавчої тематики, в т. ч. місячник реклами бібліотеки “Бібліотечний вересень». Жителі села мали нагоду взяти участь в Дні книги “Нам книга мудрість донесе”, Дні інформації «Трикратська с\б –центр збереження та відродження історії рідного краю», бібліотечному уікенді «Відпочиваємо разом з книгою», інформаційному вернісажі «Трикрати – моя маленька Батьківщина», інтелектуальних конкурсах, вікторинах та акції «Подаруй бібліотеці книгу».

В 2009 році до Трикрат приїжджав відвідати родовий маєток Скаржинських праправнук В. П. Скаржинського А.І. Скоржинський з Москви. Андрій Іванович доктор філософських наук Російської Академії наук, член спілки журналістів Російської Федерації, поет, публіцист. Андрій Іванович відвідав також бібліотеку, ознайомився з матеріалами краєзнавчої кімнати. А.І. Скаржинський написав 24 книги, багато віршів, із них на музику покладено біля 80 – ти творів.

З допомогою фахівців методичного кабінету районної бібліотеки Трикратська бібліотека в 2010 році прийняла участь в обласному конкурсі серед сільських бібліотек-філій централізованих бібліотечних систем області «Бібліотечний імідж та дизайн» та зайняла І місце; прийняла участь у написанні проекту програми «Бібліоміст» «Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернет ІІ» та стала однією з переможців.

В листопаді 2011 року за проектом бібліотека отримала 2 комп’ютери, принтер, та ліцензійне програмне забезпечення. Завдяки перемозі в програмі «Бібліоміст» підвищився престиж бібліотеки, жителі побачили, що бібліотекар власними силами намагається покращити матеріально-технічний стан книгозбірні, створити якнайкращі умови для соціально-культурного та інформаційного розвитку населення. Для реалізації проекту програми «Бібліоміст» «Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернет ІІ» підготовлено приміщення бібліотеки: при підтримці сільської ради та спонсорів в бібліотеці встановлено засоби охорони на суму 1000 грн, проведена модернізація електромережі 400 грн., встановлено розетки та замінено лічильник. Проведено косметичний ремонт та придбано засоби протипожежної безпеки на спонсорські кошти (600 грн). Райдержадміністрація виділила кошти на придбання меблів під комп’ютерну техніку, сільська рада забезпечила підключення комп’ютерів до Всесвітньої мережі Інтернет

В 2011 році з активним залученням громадськості відбувся захід до відзначення 67-ї річниці визволення Вознесенщини «Уклін живим – загиблим шана» та День вшанування пам’яті знаменитого земляка В. П. Скаржинського. На День вшанування були запрошені гості з м. Миколаєва та м. Первомайська, які досліджують та вивчають сторінки історії сім’ї Скаржинських.

На сьогодні місією Трикратської сільської бібліотеки є реалізація прав громадян на бібліотечне обслуговування, подолання нерівності у доступу до інформації та популяризація, вивчення і висвітлення історії рідного краю.

Основне завдання бібліотеки – виховувати любов до своєї малої Батьківщини, повагу до пам’яті предків і славного минулого рідних місць, гордість за своїх земляків через вивчення історії і літератури, культурних традицій і національних особливостей, виховання толерантності.

Бібліотека здійснює інформаційну підтримку діяльності краєзнавчого музею села Трикрати, співпрацює з пошуковим загоном ЗОШ, школою мистецтв, відділом у справах сім’ї та молоді, соціальною службою села.

В бібліотеці ефективно функціонує Центр вільного доступу до ресурсів Інтернет. Жителі села безкоштовно працюють з різноманітними інформаційними ресурсами Інтернет, спілкуються в соціальних мережах, використовують електронну пошту, скайп-технології.

Трикратська сільська бібліотека в 2012р. стала учасником проекту «Новий подих життя: мистецтво відроджує спадщину» .

В 2012 році під час відкриття бювету (пункту доочистки питної води) в с.Трикрати завідуюча бібліотеки Овчаренко Віра Василівна для представників обласної та районної влади: голови обласної державної адміністрації Круглова М.П., голови районної ради Дятлова І.С., голови райдержадміністрації Кучера О.Б та голови районної ради Бурдіна І.А. провела екскурсію по бібліотеці, познайомила з роботою Центру вільного доступу до мережі Інтернет. М.П. Круглов подарував бібліотеці літературу на суму 1 000 грн. та музичний центр на суму 400 грн.

Як депутат, В.В. Овчаренко тісно співпрацює з сільською Радою, депутатським корпусом; приймає активну участь у благоустрої населеного пункту, проводить суботники, благодійні акції, підвищуючи імідж бібліотеки як центру громади.

У сільській книгозбірні створені всі умови для задоволення зростаючих потреб користувачів: тут можна отримати потрібну інформацію, змістовно відпочити, поспілкуватися з друзями. Бібліотека продовжує виконувати свою, вже визначену основну місію, реалізуючи на практиці інформаційну, освітню, комунікативну, дозвіллєву функції. Будує своє майбутнє, розробляє стратегії розвитку, постійно вдосконалює послуги для своїх користувачів.

Трикратська бібліотека планує будувати свою діяльність на основі використання новітніх інформаційних технологій, надавати користувачам доступ до корпоративних та глобальних інформаційних мереж, розширювати спектр послуг, обслуговувати користувачів в режимах реального та віддаленого доступу.
Упорядники: В.В.Овчаренко – зав.Трикратської с/б,

Н.І.Мазур - зав. відділом організаційно -

методичної та інформаційної роботи ЦБ

Нагороди та відзнаки Трикратської сільської бібліотеки:

Використані джерела:

  1. Портрети бібліотек інформаційної доби: довідник .- Миколаїв . 2008

  2. Журнал обліку методичної роботи 2003-2012р

  3. Звіт про роботу Вознесенської райбібліотеки для дорослих за 1962 рік (1)

  4. Звіт про роботу Вознесенської райбібліотеки для дорослих за 1970 рік(2)

  5. Звіт про роботу Вознесенської райбібліотеки для дорослих за 1965 рік

  6. План-звіт Вознесенської центральної районної бібліотеки на 1987 р.

  7. План-звіт Вознесенської центральної районної бібліотеки на 2000 р.

  8. План-звіт Вознесенської центральної районної бібліотеки на 2008-2011 р.

  9. Статистичні звіти бібліотек Вознесенського району за 1970 рік»(3)

  10. Статистичні звіти бібліотек Вознесенського району за 1989 рік» (4)

Схожі:

Трикратська сільська бібліотека iconПрибужанівська сільська бібліотека
Сільська бібліотека є одним із першоджерел інформації для населення, вона є золотою копальницею знань, сховищем скарбів світової...
Трикратська сільська бібліотека iconДмитрівськ а сільська бібліотек а
Якщо село це коріння народу, то сільська бібліотека це сховище його духовного, національного та культурного початку
Трикратська сільська бібліотека iconТрикратненська сільська бібліотека
Перша бібліотека розміщувалася в маленькому непристосованому приміщенні підвалу житлового будинку. Вже наступного 1973 року сільську...
Трикратська сільська бібліотека iconМартинівська сільська бібліотека
Бібліотека  Це не просто книгосховище, а храм знань. Вона вводить читача в культуру, історію. Книги в бібліотеці передають читачам...
Трикратська сільська бібліотека iconБілоусівська сільська бібліотека
Бібліотека – це царство книги. Вона вводить читача в культуру, історію. Книги в бібліотеці передають читачам людську мудрість від...
Трикратська сільська бібліотека iconНовогригорівська сільська бібліотека
У кожній країні, у різні періоди бібліотеки виконували важливу духовну місію, бути дзеркалом І пам’яттю народу, держави, центрами...
Трикратська сільська бібліотека iconМолосолонівська сільська бібліотека
Дорогі друзі. Ви гортаєте сторінки історії Малосолонівської сільської бібліотеки
Трикратська сільська бібліотека iconДорошівська сільська бібліотека
Книга в історії людства завжди була духовною цінністю І тільки сама людина,зі своїм стремлінням до знань, може оцінити її значення,...
Трикратська сільська бібліотека iconЯструбинівська сільська бібліотека
Це поселення зростало, а після смерті генерала перейшло поміщику Яструбу, звідки й пішла назва села. За переказами генерал Дерфіндорф...
Трикратська сільська бібліотека iconЩербанівська сільська бібліотека №2
У давнину, на південних землях у степу колихався високий ковил. Першими поселенцями були шість сімей з Ямпільського уїзду Подольської...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Школьные материалы


База даних захищена авторським правом © 2014
звернутися до адміністрації
uchni.com.ua
Головна сторінка