Скачати 103.65 Kb.
|
Урок Тема. Основи, їх склад і назви. Класифікація основ. Мета:розширити знання учнів про класифікацію й номенклатуру неорганічних речовин на прикладі основ; розвивати вміння і навички розпізнавання речовин основних класів неорганічних сполук, складання формул неорганічних сполук; виховувати бажання та інтерес до вивчення науки хімії, вміння дотримуватись правил техніки безпеки під час роботи в кабінеті хімії. Тип уроку: урок засвоєння нових знань. Методи і прийоми:ігрові елементи, критичне мислення, робота на дошці, самостійна робота, робота з картками. Обладнання. Картки з формулами оксидів, кислот, солей, основ. ^ І.Актуалізація опорних знань учнів. 1.Гра «Впізнай сполуку» (Робота з картками, за якими учні визначають формули оксидів, кислот, солей. При цьому пояснюють свій вибір,повторюють визначення оксидів,кислот, солей) ^ KCl, CuSO4, Ba(NO3)2, K2CO3, Na3PO4, K2S, KI, NaBr, Na2SiO3. 3. «Склади формули солей» Ферум(ІІІ)хлорид – Барій нітрат – Кальцій карбонат – Натрій сульфіт – Ферум(ІІ)сульфіт – ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів. Вчитель показує учням формули основ і пропонує віднести їх до однієї з груп вивчених неорганічних сполук. Разом з учнями робить висновок про існування ще одного класу неорганічних сполук і пропонує самостійно сформулювати визначення основ. ІІІ. Вивчення нового матеріалу. Основи – складні речовини, в молекулах яких атоми металів сполучені з однією або кількома гідроксогрупами. Загальна формула основ Ме(ОН)n. ОН – гідроксогрупа, І – одновалентна Наприклад: NaOH, Ca(OH)2, Al(OH)3 Назви основ: NaOH – Натрій гідроксид Fe(OH)2 – Ферум(ІІ) гідроксид Fe(OH)3 – Ферум (ІІІ) гідроксид Робота за схемою «Класифікація основ» ^ Розчинні – луги Нерозчинні LiOH, NaOH, KOH, Cu(OH)2, Fe(OH)3, Mg(OH)2 Ba(OH)2, Ca(OH)2. Хімічний експеримент «Дія лугів на індикатори» Лакмус – синій, Фенолфталеїн – малиновий, Метилоранж – жовтий ІѴ. Закріплення вивченого матеріалу. Робота в групах. Група А. Виписати основи і назвати їх: Cu(OH)2, Na2O, KOH, PbO, Cl2, NaCl, KMnO4, Zn(OH)2, HNO3, AgNO3, Група Б. Розділити зазначені речовини за класами і назвати їх. Група В. Скласти формули основ утворених елементами: Cr (III), Pb(II), Ag(I), Zn(II), Al(III)/ Ѵ.Домашнє завдання. Опрацювати параграф 6, №6. Вивччити луги, основи. ѴІ.Підведення підсумків уроку. Урок Тема. Фізичні та хімічні властивості основ: взаємодія основ з кислотами, кислотними оксидами. Реакція нейтралізації. Мета: познайомити учнів з фізичними властивостями основ; розглянути хімічні властивості лугів та основ; сформувати уявлення про реакцію нейтралізації; розвивати навички експериментальної роботи шляхом виконання лабораторних дослідів; виховувати обережність, організованість і дисциплінованість, необхідних на уроках хімії. ^ комбінований Методи і прийоми: хімічний експеримент, робота на дошці, з картками, елементи гри. Обладнання. Таблиця «Дія індикаторів в розчинах», штатив з пробірками, реактиви. Хід уроку І.Актуалізація опорних знань учнів. ^ 2. Робота з картками «Впізнай сполуку і дай назву» 3. Гра «Хто швидше» Продовжити рівняння реакцій: K2O + H2O = Na2O + H2O = N 2O5 + H2O = P2O5 + H2O = Mg + HCl = Zn + H2SO4 = Cu + HCl = Ag + H2 SO4 = K2O + HCl = CaO + HNO3 = ^ Які з наведених речовин реагуватимуть між собою: Fe, H2SO4, BaO, H2O ? ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів. Основи – тверді речовини, основи нерозчинні у воді, розчинні основи – луги. Луги милкі на дотик, роз’їдають багато матеріалів, спричинюють опіки шкіри і слизових оболонок, вражають очі. NaOH - Їдкий натр, KOH - їдкий калі. Працювати з лугами слід обережно, при попаданні на шкіру змити водою і обробити розчином оцтової кислоти, промити водою. Які ж хімічні властивості мають основи? ІІІ. Вивчення нового матеріалу. Дослідимо хімічні властивості основ та лугів під час проведення лабораторних дослідів. Працюємо в групах, проводимо дослід, пояснюємо результат і спостереження всьому класу. ^ 2група Лабораторний дослід №3 Взаємодія лугу з кислотами. 3група Лабораторний дослід №4 Взаємодія лугів з розчинами солей. (Учні працюють самостійно, демонструють і пояснюють, записують спостереження і рівняння хімічних реакцій) ^ Реакція нейтралізації – реакція між кислотою і основою, в результаті якої утворюється сіль і вода. Наприклад: 2NaOH + H2SO4 = Na2SO4 + 2H2O Cu(OH)2 + 2HCl = CuCl2 + 2H2O Основа + кислота = сіль + вода Взаємодія лугів з кислотними оксидами. SO3 + 2NaOH = Na2SO4 + H2O Висновок: луги – розчинні основи, хімічно активні сполуки. ІѴ. Закріплення вивченого матеріалу. Робота з підручником. Схема 2, ст..71, впр.102 Ѵ. Домашнє завдання. Опрацювати параграф 11, впр.103,109* Урок Тема. Поняття про амфотерні основи. Мета: розглянути поняття амфотерності як здатності сполук проявляти двоїсті властивості: властивості кислот і основ; розширити знання учнів про властивості основ і кислот на прикладі амфотерних сполук; розвивати вміння і навички складання рівнянь хімічних реакцій; виховувати вміння самостійно здобувати знання, дисциплінованість та організованість. ^ урок засвоєння нових знань Методи і прийоми: елементи гри, демонстрація, самостійна робота. Обладнання: штатив з пробірками, реактиви, картки. Хід уроку І. Актуалізація опорних знань. ^ Які речовини називаються оксидами, кислотами, солями, основами, індикаторами ? 2.Робота на дошці «Впізнай сполуку» Подані формули сполук розподілити за класами неорганічних сполук. H2SO4, CaCO3, Cu(OH)2, P2O5, LiOH , NaCl, Ba(OH)2 , FeO, HNO3. ^ А) Mg(OH)2 + HCl = Б) Ba(OH)2 + CO2 = Fe(OH)3 = CuCl2 + KOH = SO3 + NaOH = NaOH + H3PO4 = В) З якими з поданих речовин реагуватиме Ca(OH)2 : HNO3, CO2, FeO ? ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів. Хімічні елементи здатні утворювати оксиди та основи, що одночасно проявляють властивості основ і кислот – двоїсті властивості. Які ж це оксиди та основи? ІІІ. Вивчення нового матеріалу. Пояснення вчителя з демонстрацією дослідів. Речовини здатні виявляти основні і кислотні властивості називаються амфотерними. Амфотерні оксиди та основи (кислоти) ZnO Zn(OH)2 H2ZnO2 Al2O3 Al(OH)3 H3AlO3 BeO Be(OH)2 H2BeO2 Cr2O3 Cr(OH)3 H3CrO3 Демонстрація: Доказ амфотерності цинк гідроксиду 1.Амфотерні основи, як основи, взаємодіють з кислотами. Zn(OH)2 + 2HCl = ZnCl2 + 2H2O 2.Амфотерні основи, як кислоти, взаємодіють з лугами. 2NaOH + H2ZnO2 = Na2ZnO2 + 2H2O 3.Амфотерні основи розкладаються при нагріванні. Zn(OH)2 = ZnO + H2O Увага! Амфотерні оксиди взаємодіють з кислотними і основними оксидами при нагріванні. ^ ZnO + SiO2 = ZnSiO3 ІѴ. Закріплення вивченого матеріалу. Робота в групах. Проаналізувати властивості амфотерних основ: Al(OH)3, Cr(OH)3, Be(OH)2 Ѵ. Домашнє завдання. Опрацювати параграф 13, №121, №125 ^ Тема. Розкладання нерозчинних основ в процесі нагрівання. Мета: закріпити знання учнів про хімічні властивості основ; розвивати вміння і навички проведення хімічного експери- менту, складання рівнянь хімічних реакцій на прикладі хімічних властивостей лугів і нерозчинних основ; виховувати організованість, самостійність та відповідальність. ^ урок закріплення знань та вмінь Обладнання: штатив з пробірками, реактиви, картки з формулами. Хід уроку І. Актуалізація опорних знань учнів. ^ Назвати сполуку і аргументовано довести її належність до основ, кислот, солей, оксидів.(Робота за картками) 2.Гра «Поміркуй» З якими з наведених сполук реагуватиме NaOH: CuCl2, HNO3, Ca(OH)2, SO2, BaO . 3.Гра «Хто швидше!» Продовжити рівняння реакцій: Fe(OH)3 + HNO3 = SO3 + KOH = Fe2O3 + HCl = MgCl2 + NaOH = ^ Здійснити хімічне перетворення: CuO – CuCl2 – Cu(OH)2 – Cu(NO)2 ? ІІ. Вивчення нового матеріалу. Основи нерозчинні в воді при нагріванні розкладаються. Цю властивість основ ми дослідимо в процесі виконання лабораторного досліду. Лабораторний дослід №5 ^ 2Fe(OH)3 = Fe2O3 + 3H2O Основа = оксид + вода Cu(OH)2 = CuO + H2O ІІІ. Закріплення вивченого матеріалу. Робота з підручником. Виконання вправ наведених в підручнику: ст.72 – 73. Вправа №!02. Вправа №104 Вправа №105 ІѴ. Домашнє завдання та оцінювання роботи учнів. Параграф 11, №106, №108 ^ Тема. Правила безпеки під час роботи з лугами. Використання лугів, основ. Мета: закріпити і поглибити знання про хімічні властивості класів неорганічних сполук на прикладі властивостей основ; розвивати навички й уміння складання рівнянь хімічних реакцій, здійснення розрахунків за хімічними рівняннями; повторити правила техніки безпеки під час роботи з лугами; ознайомити учнів з сферами використання основ; виховувати обережність та відповідальність учнів під час роботи в хімічному кабінеті. ^ Методи і прийоми: випереджуюче навчання, самостійна робота, робота з картками, робота з схемою. Обладнання: Схема «Використання основ», картки з завданнями. ^ І. Мотивація навчальної діяльності учнів На сьогоднішньому уроці ми повторимо і узагальнимо наші знання про основи, повторимо правила техніки безпеки під час роботи з лугами, познайомимося з сферами використання лугів та основ. ІІ. Вивчення нового матеріалу. 1.Виступ учнів-лаборантів «Правила техніки безпеки під час роботи з лугами» 2.Захист учнів-дослідників схеми «Використання основ» 3.Самостійна робота учнів за картками «Основи» Зразок: 1.Виписати формули основ та лугів, назвати їх. 2.Продовжити рівняння реакцій «Хімічні властивості основ та лугів» 3.Задача. ІІІ . Домашнє завдання. Повторити параграфи 11, 13. Виконати вправи:№121, №125, №124. |
![]() | Тема : Основи, їх склад І назви. Класифікація основ Форми роботи : групова робота,робота з опорною схемою,демонстраційний експеремент | ![]() | Уроку: навчальна «Кислоти: їх склад, назви. Класифікація. Оксигеновмістні І безоксигенові. Фізичні властивості. Поширеність у природі» |
![]() | Урок №24. Тема Тема: Основи роботи з текстом. Програмні засоби готування текстових документів: призначення та класифікація. Знайомство з текстовим... | ![]() | Урок №22 Тема: Призначення, можливості І класифікація систем обробки... Дидактична: доповнити та узагальнити знання учнів про призначення, основні можливості систем обробки текстів; ознайомити з середовищем... |
![]() | Тема: Упорядкування І пошук даних в електронній таблиці Упорядкувати назви міст (філій) за спаданням сумарних обсягів продажу. Упорядкувати назви міст за алфавітом. Визначити назви філій,... | ![]() | Урок №28. Тема Тема: Поняття комп’ютерної графіки. Растрові та векторні зображення та їх властивості. Колірні системи. Огляд І класифікація сучасних... |
![]() | Урок 1 Тема уроку. Склад, властивості, застосування найважливі Тип уроку: комбінований урок засвоєння знань, умінь І на-вичок І творчого застосування їх на практиці. Форми роботи: фронтальна.... | ![]() | Урок № Тема Типова архітектура персонального комп’ютера. Класифікація та призначення апаратних засобів: пристроїв введення, виведення, зберігання... |
![]() | Урок Тема. Система охолодження Урок Тема. Система мащення Урок Тема.... Опис досвіду II. Інформаційна картка | ![]() | Урок №19. Тема Тема: Основи роботи в локальній мережі. Робочі групи та домени. Перевірка під’єднання до мережі. Мережне оточення |