Тема 16-17: Методи накладання пов’язок на голову, груди, плече, живіт, верхні та нижні кінцівки
Скачати 140.54 Kb.
НазваТема 16-17: Методи накладання пов’язок на голову, груди, плече, живіт, верхні та нижні кінцівки
Дата конвертації10.03.2013
Розмір140.54 Kb.
ТипДокументы
uchni.com.ua > Право > Документы
Практичне заняття №16-17
ТЕМА 16-17: Методи накладання пов’язок на голову, груди, плече, живіт, верхні та нижні кінцівки.
Мета: - доповнити уявлення про різні види пов’язок, які накладаються на різні частини тіла;

  • допомогти усвідомити значення знань ПМД в сучасному світі;

- практикуватися у накладанні стерильних пов'язок на голову, груди, плече, живіт, верхні та нижні кінцівки.

Навчальні питання:

1. Типи пов’язок.

2. Накладання пов'язок на :

= голову,

= груди,

= плече,

= живіт,

= верхні кінцівки,

= нижні кінцівки.

.

Студенти мають знати:

- типи пов’язок,

- особливості накладання пов’язок на різні частини тіла,

- правила накладання пов'язки.

Студенти повинні засвоїти терміни і поняття:

- пов'язка -«чепець», хресто­подібна пов'язка, «вуздечка», гомілковий суглоб, ліктьовий суглоб, плечовий суглоб.

Місце заняття: клас захисту Вітчизни.

Час: 80 хв.

Метод проведення заняття: практичне

Обладнання: медична сумка.
Структура заняття

  1. Організаційний момент - 2 хв.

  2. Актуалізація опорних знань і умінь студентів - 8 хв.

  3. Вивчення нового матеріалу – 50 хв.

  4. Закріплення нових знань і умінь студентів – 10 хв.

  5. Підсумок заняття – 5 хв.

  6. Домашнє завдання – 5 хв.


Хід заняття

  1. Організаційний момент – 2 хв.

Шикування групи в одну (дві) шерен­ги черговим групи, перевірка за списком та зовнішнього стану студентів, віддача рапорту викладачу, привітання викладачу (тренування декілька раз – в разі потреби ).

^ II. Актуалізація опорних знань і умінь студентів – 8 хв.

1. Перевірка вивчення і виконання домашнього завдання.

2. Оголошення теми, мети та порядку вивчення матеріалу.

III. Вивчення нового матеріалу : теоретичні питання – 10 хв; практична робота – 20хв.
1. Теоретичні питання.

Основні типи пов'язок:

1. Кругова накладається на частини тіла, які конфігурацією наближаються до циліндра (променево-зап'ястковий суглоб, ниж­ню третину гомілки, живіт, шию, чоло). Тури бинта лягають на те саме місце, повністю прикриваючи один одного.

2. Спіральна накладається на частини тіла, які конфігураці­єю наближаються до конуса (передпліччя, гомілка, стегно, пле­че). Тури бинта йдуть трохи косо знизу нагору, причому кожен наступний тур закриває на 2/3 попередній .

3. Хрестоподібна накладається на рухомі частини тіла (су­глоби кінцівок, промежина). Тури бинта накладають у вигляді вісімки .

4. Поворотна накладається на голову, пальці, кукси кінці­вок. Тури бинта йдуть у перпендикулярних площинах, що досяга­ється перегином бинта під кутом 90° і фіксуванням області переги­ну круговими турами. Перегин треба робити в різних місцях для запобігання надмірному тиску в одному місці.

5. Розбіжна («черепашача») - накладається на ліктьовий, ко­лінний або гомілковостопний суглоби. При розташуванні ушкод­ження над суглобом накладається збіжна пов'язка, а при локалізації ушкодження під суглобом - розбіжна.

6. Колосоподібна накладається на плечовий (рис. 4, з), та­зостегновий та інші суглоби. Закріплюючі тури на лівому плечі накладають по ходу годинної стрілки, а на правому - проти ходу. Третій тур починають із задньої поверхні плеча, по спині, через пахвову западину протилежної сторони на груди і плече ушкод­женої сторони, обходять плече із зовнішньої поверхні, переходять на задню. На внутрішній поверхні бинт переводять із пахвової за­падини на передню поверхню плеча, перехрещуючи попередній тур на зовнішній поверхні. 5-й тур повторює хід 3-го, зміщаючись на 1/3-1/2 ширини бинта. З кожним туром перетинання бинта на бічній поверхні плеча роблять усе ближче до плечового суглоба. Після повного його закриття пов'язкою закінчують бинтування циркулярним ходом бинта навколо тулуба.

7. Повзуча пов'язка нагадує спіральну. Після за­кріплюючих турів бинта ходи його ведуть гвинтоподібно, так, щоб вони не стикалися, на відстані один від іншого, рівний ширині бинта. Пов'язка призначена для тимчасового утримання асептич­ної пов'язки.

8. Пращоподібна пов'язка накладається при травмах ниж­ньої щелепи, зовнішніх статевих органів у чоловіків.

9. «Вуздечка» - найбільш міцна пов'язка для тім'яної і по­тиличної областей, а також нижньої щелепи. Під час бинтування голови постраждалий повинен тримати рот відкри­тим або під підборіддя йому підкладають палець, щоб накладена пов'язка не заважала відкривати рот і не здавлювала шию.


Різні типи бинтових пов'язок: а, б, в- спіральна (на передпліччя і гомілку); г - хрестоподібна на потилицю і гомілковостопний суглоб; д - поворотна, що накла­дається на кисть; е-розбіжна «черепашача» на колінний суглоб; ж - збіжна на колінний суглоб; з - колосоподібна на плечовий суглоб; и - повзуча пов'язка
2. При накладенні пов'язок необхідно враховувати деякі осо­бливості:

- при триваючій кровотечі накладають стисну пов'язку. Через 5-7 годин для поліпшення відтоку ранового вмісту в пов'яз­ку її заміняють більш вільною. Якщо з'являється пульсуючий біль у рані, то це вказує на розвиток ранової інфекції. У цьому ви­падку пов'язку необхідно послабити;

- для зручності бинтування та надання медичної допомо­ги під поранену ногу до бинтування підкладають валик ниж­че рани. Бинтувати кінцівки починають із периферії до центра. Неушкоджені кінчики пальців залишають відкритими для того, щоб стежити за кровообігом;

- при пораненні грудей постраждалого саджають спиною до якої-небудь опори;

- при пораненні живота постраждалого кладуть на спину і під хрестець підкладають валик зі згорнутого одягу.


^ Пращоподібна пов'язка: а - на ніс; б - на чоло; в - на підборіддя
Правила накладення стерильних пов'язок на голову

При травмах голови можуть накладатися різні типи бинто­вих пов'язок, пов'язок з використанням косинок, стерильних сер­веток і липкого пластиру. Вибір типу пов'язки залежить від роз­ташування і характеру рани.

На рани волосистої частини голови накладається пов'язка -«чепець», що закріплюється смужкою бинта за нижню щелепу. Від бинта відривають шматок розміром до 1 м і кладуть серединою поверх стерильної серветки, що закриває рану, на об­ласть тімені, а кінці його спускають вертикально вниз спереду шиї і утримують у натягнутому стані. Навколо голови роблять круговий закріплюючий хід (1), потім, дійшовши до зав'язки, бинт обертають навколо неї і ведуть косо на потилицю (3). Чергуючи ходи бинта через потилицю та чоло (2-12) і щораз направляючи його більш вертикально, закривають всю волосисту частину голови . Після цього 2-3 круговими ходами за­кріплюють пов'язку. Кінці зав'язують бантом під підборіддям.
При пораненні шиї, гортані або потилиці накладають хресто­подібну пов'язку^ Хрестоподібна пов'язка на потилицю
Круговими ходами бинт спочатку закріплюють навколо го­лови (1, 2), а потім вище лівого вуха його спускають у косому на­прямку вниз на шию (3). Далі бинт іде по правій бічній поверхні шиї, закриває її передню поверхню та повертається на потилицю (4), проходить вище правого і лівого вух, повторюючи зроблені ходи. Пов'язка закріплюється ходами бинта навколо голови.

При великих ранах голови або розташуванні їх на облич­чі краще накладати пов'язку у вигляді «вуздечки» . Після 2-3 закріплюючих кругових ходів через чоло (1) бинт ведуть по потилиці (2) на шию і підборіддя, роблять кілька вертикальних ходів (3-5) через підборіддя та тім'я, потім з під підборіддя бинт іде по потилиці (6). На ніс, чоло та підборіддя накладають пращоподібну пов'язку. Під пов'язку на ранову поверхню під­кладають стерильну серветку або бинт.

^ Накладення пов'язки «вуздечка» на підборідну область

Пов'язку на одне око починають із закріплюючого ходу на­вколо голови. Далі бинт ведуть із потилиці під праве вухо на пра­ве око або під ліве вухо на ліве око. Потім ходи бинта чергують: один - через око, другий - навколо голови. Пов'язка на обидва ока складається зі сполучення двох пов'язок, що накладають на ліве і праве око.
Правила накладення стерильних пов'язок на груди

На груди накладають спіральну або хрестоподібну пов'язку. Для спіральної пов'язки відривають кінець бинта до­вжиною близько 1,5 м, кладуть його на здорове надпліччя і зали­шають висіти (1) косо на грудях. Бинтом, починаючи знизу спини, спіральними ходами (2-9) бинтують грудну клітку. Вільно висячі кінці бинта зв'язують.

Хрестоподібну пов'язку на груди накладають зни­зу круговими, фіксуючими 2-3 ходами бинта (1—2), далі зі спи­ни праворуч на ліве надпліччя (3) і фіксують круговим ходом (4), знизу через праве надпліччя (5), знову навколо грудної клітки. Кінець бинта останнього кругового ходу закріплюють шпилькою.^ Пов'язка на груди: а - спіральна; б - хрестоподібна
При проникних пораненнях грудної клітки (пневмотораксі) на рану треба накласти прогумовану оболонку індивідуального перев'язного пакета внутрішньою стерильною поверхнею, а на неї - стерильні подушечки і туго забинтувати. За відсутності па­кета герметична пов'язка може бути накладена з використанням лейкопластиру. Смужки пластиру, починаючи на 1-2 см вище рани, черепицеподібно приклеюють до шкіри, закриваючи в такий спосіб всю ранову поверхню. На лейкопластир кладуть сте­рильну серветку або стерильний бинт в 3-4 шари, далі шар вати і туго забинтовують

Особливу небезпеку для постраждалого становлять поранен­ня, які супроводжуються пневмотораксом зі значною кровотечею. У цих випадках накласти герметичну пов'язку за допомогою лей­копластиру, як правило, не вдається. Найбільш доцільно рану закрити повітронепроникним матеріалом (клейонкою, целофаном) і накласти пов'язку зі стовщеним шаром вати або марлі.^ Накладення пов'язки при відкритому пневмотораксі з використанням лейкопластиру

Правила накладення стерильних пов'язок на живіт


^ Колосоподібна пов'язка: а - на нижню частину живота; б - на пахову область
Із травм живота найнебезпечнішими для життя постраж­далого є проникні поранення. При них з рани можуть випада­ти внутрішні органи, петлі кишок і сальник, а також виник­нути сильна кровотеча. При випаданні внутрішніх органів їх НЕ МОЖНА вправляти в черевну порожнину. Рану слід закри­ти стерильною серветкою, просоченою антисептичним розчи­ном навколо нутрощів, що випали. На серветку треба покласти м'яке ватно-марлеве кільце і накласти не занадто туго пов'яз­ку. Постраждалому із проникним пораненням живота не можна давати пити, йому можна тільки змочити губи водою. На верхню частину живота накладається стерильна пов'язка, при якій бинтування проводиться послідовними круговими ходами знизу нагору. На нижній частині живота спіральна пов'язка сповзає, тому тут накладають колосоподібну пов'язку на живіт і пахову область. Вона починається із кругових ходів на­вколо живота (1-3), потім бинт по зовнішній поверхні стегна (4) проходить довкола нього (5, 6), і далі знову роблять кругові ходи навколо живота (7). При великих опіках живота можуть накла­датися косиночні пов'язки.

Невеликі, непроникні рани живота закриваються наклейкою з використанням клеола або лейкопластиру.
Правила накладення стерильних пов'язок на верхні кін­цівки

На верхні кінцівки звичайно накладають спіральні, колосо­подібні та хрестоподібні пов'язки.

Спіральну пов'язку на палець починають ходом навколо зап'ястя (1), далі бинт ведуть по тилу кисті до основної фаланги (2) і роблять спіральні ходи бинта від кінця дощенту (3-6) і зворотний хід по тилу кисті (7). Закріплюють бинт на зап'я­сті (8-9).

Хрестоподібну пов'язку при пораненні долонної або тильної поверхні кисті починають накладати з фіксуючого ходу на зап'я­стя (1), а далі по тилу кисті на долоню.

На плече і передпліччя накладають спіральні пов'язки, бин­туючи знизу нагору і періодично перегинаючи бинт.

Пов'язку на ліктьовий суглоб починають наклада­ти 2-3 ходами (1-3) бинта через ліктьову ямку і далі спіральними ходами бинта, поперемінно чергуючи їх на передпліччя (4, 5, 8, 9, 12) і плече (6, 7, 10, 11, 13) з бинта шпилькою (рис. 14).

Пов'язку на плечовий суглоб накладають від здорової сторо­ни з пахвової западини по грудях (1) і зовнішній поверхні ушкод­женого плеча позаду через пахвову западину на плече (2), по спині через здорову пахвову западину на груди (3) і повторюють ходи бинта, поки не закриють весь суглоб, та закріплюють кінець пере­хрещуванням у ліктьовій ямці.

На куксу передпліччя або плеча після зупинки кровотечі на­кладається косиночна пов'язка. Під косинку, на ранову поверх­ню, накладають стерильну серветку і шар вати, які туго фіксують­ся косинкою.

^ Пов'язки на верхні кінцівки:

а - спіральна на палець; б - хрестоподібна на кисть; в — спіральна на ліктьовий сугло

Правила накладення стерильних пов'язок на нижні кін­цівки

Пов'язки на нижні кінцівки в області стопи та гомілки на­кладаються після їхнього звільнення від взуття.

Пов'язку на п'ятку накладають першим ходом бин­та через найбільш виступаючу її частину (1), далі по черзі вище (2) і нижче (3) першого ходу бинта, а для її фіксації роблять косі (4) і хрестоподібні (5) ходи бинта.При ушкодженнях гомілковостопного суглоба пов'язку на­кладають у такій послідовності. Перший фіксуючий хід бинта роблять вище щиколотки (1), далі униз на підошву (2) і навколо стопи (3), потім бинт ведуть по тильній поверхні стопи (4) вище щиколотки і повертають на стопу (5), потім на щиколотку (6), за­кріплюють кінець бинта круговими ходами (7 і 8) вище щиколот­ки .

На гомілку і стегно накладають спіральні пов'язки так само, як на передпліччя і плече. Пов'язку на колінний суглоб наклада­ють починаючи із кругового ходу через надколінну чашечку, а по­тім ходи бинта поперемінно йдуть нижче і вище, перехрещуючись у підколінній ямці.

При травматичній ампутації нижньої кінцівки насамперед зупиняють кровотечу шляхом накладення джгута, а потім, увів­ши знеболююче, закривають куксу пов'язкою. На рану кладуть ватно-марлеву подушечку, яку фіксують поперемінно круговими і поздовжніми ходами бинта на куксі.

Найбільш обережне транспортування постраждалого із трав­мами нижніх кінцівок досягається проведенням йому транспор­тної іммобілізації. У холодну пору року необхідно передбачити загортання ушкоджених кінцівок ковдрою.
Практичні завдання:
IV. Закріплення нових знань і умінь студентів – 20 хв.

- Накладіть пов'язки на голову у разі поранення волосистої частини голови, обличчя, потилиці, шиї, підборіддя.

- Накладіть пов'язки на груди.

- Яким чином накладається пов'язка у разі відкритого пневмо­тораксу?

- Накладіть пов'язки на плечовий суглоб, передпліччя, ліктьовий суглоб, долоні, пальці рук.

- Накладіть спірале- і колосоподібні пов'язки на живіт і пахову ділянку.

- Накладіть «черепашачу» пов'язку на коліно і вісімкоподібну — на гомілковий суглоб.

- Яке значення спеціальної стискальної пов'язки?

V. Підсумок заняття – 5 хв.

Наголошення темі та % досягнення поставленої меті заняття.

Оголо­шення оцінок, особисті зауважен­ня, щодо відповіді студентів та термін усування недоліків.
VI. Домашнє завдання – 5 хв.

Підручник «Захист Вітчизни» ст.365 - 371.

Коденко Я.В.., Основи медичних знань. К., 2007, ст.30-39.Різні типи бинтових пов'язок: а, б, в- спіральна (на передпліччя і гомілку); г - хрестоподібна на потилицю і гомілковостопний суглоб; д - поворотна, що накла­дається на кисть; е-розбіжна «черепашача» на колінний суглоб; ж - збіжна на колінний суглоб; з - колосоподібна на плечовий суглоб; и - повзуча пов'язка

Різні типи бинтових пов'язок: а, б, в- спіральна (на передпліччя і гомілку); г - хрестоподібна на потилицю і гомілковостопний суглоб; д - поворотна, що накла­дається на кисть; е-розбіжна «черепашача» на колінний суглоб; ж - збіжна на колінний суглоб; з - колосоподібна на плечовий суглоб; и - повзуча пов'язка

Різні типи бинтових пов'язок: а, б, в- спіральна (на передпліччя і гомілку); г - хрестоподібна на потилицю і гомілковостопний суглоб; д - поворотна, що накла­дається на кисть; е-розбіжна «черепашача» на колінний суглоб; ж - збіжна на колінний суглоб; з - колосоподібна на плечовий суглоб; и - повзуча пов'язка

Різні типи бинтових пов'язок: а, б, в- спіральна (на передпліччя і гомілку); г - хрестоподібна на потилицю і гомілковостопний суглоб; д - поворотна, що накла­дається на кисть; е-розбіжна «черепашача» на колінний суглоб; ж - збіжна на колінний суглоб; з - колосоподібна на плечовий суглоб; и - повзуча пов'язка

Різні типи бинтових пов'язок: а, б, в- спіральна (на передпліччя і гомілку); г - хрестоподібна на потилицю і гомілковостопний суглоб; д - поворотна, що накла­дається на кисть; е-розбіжна «черепашача» на колінний суглоб; ж - збіжна на колінний суглоб; з - колосоподібна на плечовий суглоб; и - повзуча пов'язка


Схожі:

Тема 16-17: Методи накладання пов’язок на голову, груди, плече, живіт, верхні та нижні кінцівки iconАмбулаторна хірургія реферат
У хірургічних відділеннях або кабінетах поліклініки (амбулаторії) крім прийому хворих, проводять  невеликі за об'ємом операції, перев'язки,...
Тема 16-17: Методи накладання пов’язок на голову, груди, плече, живіт, верхні та нижні кінцівки iconЛекція тема 14: Перша медична допомога при пораненнях. Правила накладання...
Мета: сформувати у студентів поняття про рани та їх види; про асептику та антисептику
Тема 16-17: Методи накладання пов’язок на голову, груди, плече, живіт, верхні та нижні кінцівки iconНаукма реферативна робота з екології рослин на тему
Нижні, зрослі частинки пелюсток утворюють трубочку віночка. Тичинки зрослися з трубочкою віночка; з 4 тичинок 2 нижні довші від двох...
Тема 16-17: Методи накладання пов’язок на голову, груди, плече, живіт, верхні та нижні кінцівки iconМетоди дослідження та зв’язок з іншими науками галузь медичних знань
Гігієна як наука, її мета, зміст, завдання, методи дослідження та зв’язок з іншими науками галузь медичних знань
Тема 16-17: Методи накладання пов’язок на голову, груди, плече, живіт, верхні та нижні кінцівки iconТема : Основи накладання шин з
Показати зв'язки між якістю надання пмд при переломах та вивихах та життям потерпілого
Тема 16-17: Методи накладання пов’язок на голову, груди, плече, живіт, верхні та нижні кінцівки iconЗміст
Також на початку 21 століття актуальними є ідеологія, засоби та методи об’єктно-орієнтованого програмування. Це зокрема пов’язано...
Тема 16-17: Методи накладання пов’язок на голову, груди, плече, живіт, верхні та нижні кінцівки iconТема. Цикл з умовою
В). На відрізку довжиною а розміщено максимально можлива кількість відрізків довжиною в (без накладання). Не використовуючи операції...
Тема 16-17: Методи накладання пов’язок на голову, груди, плече, живіт, верхні та нижні кінцівки iconТема: у царстві тварин
Мета: закріпити знання про тваринний світ, його різноманітність та роль в біосфері, виявити взаємозв’язок людини І тварини, збагатити...
Тема 16-17: Методи накладання пов’язок на голову, груди, плече, живіт, верхні та нижні кінцівки iconТема. Методи контролю якості
Мета. Охарактеризувати сутність управління якістю. Назвати методи управління якістю
Тема 16-17: Методи накладання пов’язок на голову, груди, плече, живіт, верхні та нижні кінцівки icon1. Методи розподілу пам'яті без використання дискового простору
Усі методи керування пам'яттю можуть бути розділені на два класи: методи, що використовують переміщення процесів між оп І диском,...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Школьные материалы


База даних захищена авторським правом © 2014
звернутися до адміністрації
uchni.com.ua
Головна сторінка