Монастирські лікарняні Київської Русі
Скачати 128.59 Kb.
НазваМонастирські лікарняні Київської Русі
Дата конвертації02.03.2013
Розмір128.59 Kb.
ТипДокументы
uchni.com.ua > Право > Документы
План:

Вступ……………………………………………………………………………3

  1. Монастирські лікарняні Київської Русі…………………………………..4

  2. Роль Києво-Печерського монастиря у розвитку медицини в Київській Русі…………………………………………………………………………..7

  3. Лікарі-монахи Києво-Печерської лаври…………………………………..9

  4. Антоній Преподобний…………………………………………………….10

  5. Агапіт Печерський - лікар безмездного…………………………………11

  6. Учні Агапіта в лікарській справі…………………………………………13

Висновок……………………………………………………………………...17

Список використаної літератури………………………………………….18

Вступ

З моменту християнізації Європи великого значення в її політичному і суспільному житті набувають монастирі. Як культурний феномен, вони постають невід’ємною частиною не лише релігії та архітектури, а й медицини. Прийняття християнства зіграло вирішальну роль у формуванні медичних знань і удосконалюванні медичної практики в слов'ян, у появі на Русі нової форми медичного обслуговування населення - церковної, чи монастирської медицини. У 996 p. Великий князь Володимир Святитель спеціальним указом надав монастирям право лікувати не тільки послушників і ченців, а й мирян незалежно від їх віросповідання. Поза сумнівом, в історії Київської Русі яскравим підтвердженням цього є Києво-Печерська лавра, Кирило-Білозерський монастир та інші. Церковна, чи монастирська медицина створювалася по образі і подобі візантійської, де з глибокої стародавності (ІV - V вв.н.е.) монастирі мали лікарні і були центрами медичних знань. Про монастирські лікарні на Русі писали багато авторів, але при цьому якось упускалося з виду, що вони стали новою формою медичного обслуговування населення і важливим етапом розвитку медичних знань.

^ Монастирські лікарняні Київської Русі

Першою монастирською лікарняною установою по праву називають лікарню, відкриту ігуменом Киево-Печерського монастиря Теодозією (1062-1074). Факт її існування підтверджується двома видатними пам'ятниками агіографіческої літератури - "Житієм Феодосія Печерського", приписуваним перу великого Нестора, і "Києво-Печерськ патериком". Ця лікарня виконувала функції піклування інвалідів і надання стаціонарної лікувальної допомоги хворим: "А ще хто коли принеся ще детищъ хворий, кацемъ або недугою одержимо принесяху в монастир . приимаху исцеленье". Теодозією був заведений порядок по який усі хворі, що приходять у монастир, попередньо показувалися йому і він у залежності від характеру хвороби направляв їх до того чи інший нкоку - "лечьцу". Так, Алимпий лікував по перевазі хворих зі шкірними захворюваннями, а Дем'ян - очним образом дітей. Хворих було багато. Серед хворих були представники всіх груп населення, більше всього незаможних їхній бували і представники вищого стану. Так, за лікувальною допомогою в монастир звертався Володимир Мономах. Бідних лікували безкоштовно.

Докладний опис монастирських лікарень у древній Русі приводиться в працях відомого історії медицини Богоявленского. Лікарні будувалися на ділянках монастиря, монастирськими стінами, у місцях, найменш доступних для обстрілу. Поруч розташовувалися лазні, городи, цвинтар. Спочатку це були дерев'яні будівлі, а потім стали з'являтися і кам'яні будинки. Лікарні звичайно поділялися на "келій", у кожній з який могли поміститися від 2 до 5-6 чоловік. Спали хворі на дерев'яних тапчанах з підстилкою з очерету, хвої, моху, соломи, сіна. Ковдр не покладалося, укривалися "шубами". Лікарні опалювалися звичайно печами, іноді ж з підвальних приміщень через систему внутрішніх труб надходив нагріте повітря. Хворих було покладено годувати з монастирської кухні так само, як "работных людей".

Монастирські лікарні керувалися спеціальним "доглядачем", чи "старшим над лікарнею". Роль санітарів виконувалася "служебниками лікарняними" з числа ченців. У монастирському статуті докладно обмовлялися витрати на зміст хворих, штати і порядок керування лікарнею. Перебування в монастирській лікарні багатих хворих оплачувалося, їм виділяли окремі келій і забезпечували відповідним відходом і харчуванням. Що ж стосується незаможних, то вони лікувалися чи безкоштовно ж, якщо могли, були зобов'язані працюва якийсь час на користь монастиря на ріллі, у візництві, чи на промислах скотарні. Іноді при монастирських лікарнях улаштовували своєрідний амбулаторний прийом хворих, що прибувають з навколишніх сіл, тут хворі одержували ради і "обязы" (перев'язку ран і виразок). У літописах XІ - XІІ вв. згадуються монастирські лікарні в Києві, Смоленську, Чернігові, Полоцьку, Новгороді, Пскову, Луцьку.

Монастирська медицина була організатором перших на Русі лікарень. Найперші згадки про монастирські лікарні відносяться до XI ст. Вони були відкриті при монастирях у Переяславі та Києві на Дніпрі, згодом в Новгороді, Смоленську, Львові. Жоден монастир на Русі не будувався без «шпитальних палат». Монастирські лікарні перетворювались на військові шпиталі під час воєнних дій, облоги міст, на карантинні лікарні — під час епідемій. Так Никонівський літопис засвідчує, що в XI ст. (1091 р.) митрополит Єфрем поставив у Переяславі будівлю «банну», влаштував лікарні, де лікарі подавали «всім прихідцям безплатно лікування». Слава про монастирських лікарів сягала далеко за межі їхніх монастирів, навіть за кордони землі руської: так, наприклад, митрополита Олексія хан запросив в орду, щоб той вилікував очі його дружини Тайдули.

^ Роль Києво-Печерського монастиря у розвитку медицини в Київській Русі

Велику роль в історії української медицини відіграв Києво-Печерський монастир, заснований в ХІ ст. Прп. Антонієм та Феодосієм. Києво-Печерський монастир вже з перших років свого існування став не тільки одним з центрів православ'я, але й осередком вітчизняної культури — літописання, мистецтва, архітектури. Тут жили і працювали видатні письменники, художники. Перші ченці Печерського монастиря прийшли з Афонської гори, де за імператора Романа при монастирі була закладена св. Афанасієм «лікарня хворих ради», і принесли з собою лікарські знання. Печерський Патерик доносить до нас відомості про кількох подвижників печерських, що уславилися своїм лікарським мистецтвом. На скрижалях вітчизняної історії значаться імена таких подвижників, котрі славилися даром зцілення й лікування хворих, як Антоній Преподобний, Даміан, Агапіт Печерський, Пимен Посник тощо. Чимало праведних «лічців» жило в Києві за часів Ярослава Мудрого, при дворі князя Всеволода Ярославича та його сина Володимира Мономаха.c:\users\александр дмитриевич\desktop\350px-kiev_caves.jpg

Ченці з Києво-Печерського монастиря ішли в сусідні руські землі, засновували нові монастирі, спри­яючи тим широкому розповсюдженню медичних знань, нагромаджених у стінах Лаври. «Від Печерського монастиря Пречистої Богородиці многі єписко­пи поставлені були, і яко світила освітили всю руську землю святим хрещенням», — так говориться у стародавньому сказанні про монахів Печерської обителі.

Серед ченців руських монастирів було чимало митецьких лікарів, деякі з них користалися великою популярністю. Так, збереглося ім'я київського "лечьца" - ченця Агапита. У монастирях проходило навчання молодих людей лікарському мистецтву. У штатах монастирських лікарень нерідко згадуються так називані "врачевские отрочаты (подмастерья)", деякі з них згодом одержували право самостійного лікування. Медицину могли вивчати і жінки. Так, відомо, що княгиня Єфросинія Чернігівська під керівництвом ченця Федора, "извыкашая" у читанні "асклепиевых книг", займалася лікуванням у заснованій нею монастирській лікарні в Суздалі.

^ Лікарі-монахи Києво-Печерської лаври

Життя печерських подвижників об’єднані в збірник, відомий під назвою «Києво-Печерський патерик», який розповідає про цілу плеяду монахів-цілителів. Видатний український історик і державний діяч М.Грушевський дав дуже високу оцінку “Патерику”, назвавши його “золотою книгою” українського письменного люду. Автори «Патерика» Нестор, Симон і Полікарп були сучасниками подій, пов’язаних з виникненням монастиря. За їх свідоцтвом, вже в XI ст. в монастирі була лікарня, куди приносили і приводили різних хворих – хірургічних, терапевтичних, хворих з психічними і нервовими захворюваннями (знаменита “келія біснуватих”, яка існує по сьгоднішній день). Ще при Феодосії – ігумені Києво-Печерського монастиря (1062—1074) – був заведений такий порядок: усіх хворих, що приходили до монастиря, спочатку дивився настоятель, який направляв їх до одного з ченців-«лічців», виходячи з характеру захворювання. Особливо треба відзначити життя і лікарську діяльність ченця Агапіта, який за свідченням «Києво-Печерського патерика», мав велику популярність серед усіх верств населення стародавнього Києва.картинка 1 из 285

^ Антоній Преподобний

Антоній Преподобний — засновник Києво-Печерського монастиря, що багато років провів в Афонському монастирі, де й засвоїв медичні знання. Антоній — цей «пречудний лікар», як іменує його монастирська хроніка, походить з Любеча, що поблизу Чернігова. Можливо, саме він приніс в Київ медичні знання, ліки, літературу з медицини й організував першу медичну допомогу в Києво-Печерському монастирі. З «Києво-Печерського Патерика» відомо, що преподобний старець Антоній сам доглядав за хворими, благословляв їм, власноруч виготовлені мікстури та відвари, а, передусім, творив над цими ліками молитву. Після зцілення у Антонія великий князь київський Ізяслав подарував обітелі гору над печерами, а «ігумен же й братія заложила церковь велику и монастирь». Так починався Печерський монастир, зазначає літописець. Продовжувачем справи Антонія Печерського стає преподобний Агапіт. Це найвідоміший фахівець в галузі медицини, яка зароджувалася в ХІ столітті. Його святі мощі вже дев'ять століть спочивають у Ближніх печерах Лаври.http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/ab/antonipechersky.jpg/190px-antonipechersky.jpg

^ Агапіт Печерський - лікар безмездного

Невідомо, коли народився Агапіт, але прийшов до монастиря одним із перших і мав постриг від самого прп. Антонія. Зцілював людей Агапіт Печерський молитвою і зіллям. Його сердечне, дбайливе ставлення до хворих породило про нього небувалу славу і повагу в народі, причому далеко за межами Києва, хоча сам Агапіт практично ніколи не виходив за територію монастиря. Він став одним з найзнаменитіших лікарів XI століття. Люди називали його «лічець від Бога». Він виліковував настільки важкі хвороби, за які вже ніхто не брався з тодішніх знаменитих лікарів. Взяти хоча б такий історично відомий факт, коли Агапіт зцілив знаходився при смерті чернігівського князя Володимира Всеволодовича Мономаха. Лікар на прізвисько Вірменин, який вважався кращим на той час ескулапом у знатних людей, нічого не міг зробити, щоб допомогти князю. А Агапіту достатньо було передати з посильним князя «чудодійного зілля», приготованого з молитвою Агапіта, щоб за лічені дні поставити Володимира Мономаха на ноги. Пізніше князь приходив до Печерського монастиря, щоб віддячити Агапіта і приносив з собою багато дорогих подарунків і золото. Але Агапіт відкинув все це як від самого князя, так і від боярина, якого той надіслав пізніше від свого імені. Бо лікував Агапіт як простих людей, так і знатних з однаковим запалом безоплатно, за що його називали Агапітом лікаря безмездного.d:\рабочка\рефераты на заказ\монастырь\200px-агапит.gif

Агапіт не тільки досконало володів медичними знаннями, а й іншими дисциплінами. Знав декілька мов. Вільно читав трактати-оригінали античних, давньоримських авторів. Займався перекладом книг на слов'янську мову. Переклав для «кнігоположніци» Ярослава Мудрого не тільки деякі давньо-єгипетські манускрипти, а й книги зі Сходу, мови якої в той час рідко хто знав, не кажучи вже про стародавні зниклих діалектах. Пізніше Агапіт також допомагав ... або, краще сказати, консультував Святослава, що становив «Ізборника 1073 року», де, крім статей енциклопедичного характеру, були детально описані медичні відомості. Зокрема, способи розпізнавання хвороб, різні поради з виготовлення та застосування лікарських рослин, відомості про фізіології та анатомії людини. Ця книга потім довгий час виконував функції навчального посібника. Агапіт прищеплював культуру і спрагу до пізнання, природно, і серед ченців. Деяких він навчав медичних знань. Іншим допомагав у вільний час просто освоювати книги. До речі кажучи, згодом було узаконено монастирським статутом і стало обов'язковим читання книг ченцями у вільний час. Саме за його ініціативою була створена кнігоположніца Києво-Печерського монастиря.

Агапіт дійсно творив чудеса в лікуванні. І це багато в чому було пов'язане з внутрішньою вірою людей, які до нього приходили, з їх позитивним прагненням. Тих, хто вірував, він швидко ставив на ноги, як би не було важко їх захворювання. А ті, хто приходив до нього озлобленим, а таких, на щастя, було дуже мало, він просто не брався лікувати, навіть якщо їх недугу був легко виліковний. Як сказано в Євангелії від Матвія у главі 13 вірші 58, навіть Ісус Христос, прийшовши до Своєї батьківщини, «... не вчинив тут чуд багатьох через їхню невіру».

^ Учні Агапіта в лікарській справі

Агапіт допомагав деяким здатним монахам освоювати майстерність лікування. В основі навчання лежали спеціальні молитви, вимовляється в особливому стані свідомості. Завдяки чому рідина наповнювалася силою, після чого її використовували як ліки, даючи хворому для вживання всередину або ж для нанесення зовнішньо. Простіше кажучи, учні Агапіта навчалися змінювати не тільки фізичні параметри рідини, але і структуру молекул, накладаючи необхідну інформацію. Природно, вони до тонкощів не знали всього процесу, який відбувався в мікросвіті молекули рідинної структури і як саме цей процес впливав на макрооб'єктів. Але їм це було й не треба. Монахи просто користувалися загальними постулатами цих знань, яким навчав їх Агапіт, як ми, наприклад, сьогодні користуємося електрикою. Енергією електричного струму люди користуються щодня, хоча до цих пір ніхто толком так і не знає, що це таке.

Так от, приміром, у Даміана, який навчався у Агапіта, добре виходило лікувати людей, особливо дітей, з допомогою помазуванням єлеєм. Ялин - це оливки, "дерев'яне" масло. У християн, наприклад, є цілий обряд, так зване елеосвящение - таїнство, яке відбувається сім'ю священиками, а якщо немає такої можливості, то одним священиком, над хворим. Інакше його ще називають соборування маслом. Суть його знов-таки полягає в тому, що над хворим вимовляють певні молитви і помазують його освяченим єлеєм. І так роблять сім разів. Чому саме сім священиків, сім разів? Це пояснюється сім'ю якостями духовної сили, сили Семи Архангелів, які є посередниками між Богом і людьми. А простіше кажучи - родину бодхісатви. А що стосується використання єлею таким способом, так це - дуже древній спосіб лікування хворих, оскільки в основі процесу лікування лежать саме ті знання, про які я вам розповідав - про можливості людини впливати на навколишній світ через рідину. Тому подібне можна зустріти в різних релігіях і ритуальних обрядах народів світу. Прп. Даміан був постником, до самої смерті він вживав тільки воду та хліб.преподобный дамиан печерский, целебник

А, приміром, інший учень Агапіта - Аліпій замість єлею використовував фарби. Він був іконописець. Ще будучи юнаком, Аліпій допомагав грекам розписувати Успенський собор в Печерському монастирі. А потім і сам став писати ікони. Агапіт же навчив його, як за допомогою молитви і фарб можна лікувати шкірні захворювання у людей, приміром, ті ж виразки, гнійні рани. Фарба має рідку основу. Це ті ж масла, які змішують з барвниками. Плюс ще самі барвники мають додаткові лікувальні властивості, що природно підсилює загальний оздоровчий ефект. Адже раніше використовувалися натуральні фарбники, не те, що нинішня хімія. Деякі барвники мають хороші антибактеріальні властивості, наприклад, той же барвник синього кольору індиго, що отримується з рослини індігоноскі. Крім того, в ті часи часто використовувалися червоні і жовті фарби, які завдяки своїм компонентам рослинного і тваринного походження мали антисептичну, некролитическим, протизапальну, ранозагоювальні властивості. Тому прп. Аліпія ми шануємо як першого дерматолога. Аліпію приписували спроможність виліковувати найрізноманітніші гострі і хронічні шкірні захворювання. Під час лікування Аліпій брав фарбу з «вапниці» (горщика живописця) і змазував нею гнійні виразки, роблячи це кілька разів. Потім хворий змивав фарбу водою. Видужання хворого викликало захоплення пацієнтів. Фарбами лікували не тільки шкірні хвороби. Фарбою індіго, сандалом, кубовою фарбою давньоруські лікарі успішно виліковували «вогневиці», малярію, пропасницю. Жовті і червоні фарби застосовувались при гнійних виразках і ранах.картинка 1 из 74

На монастирському городі розводив лікарські трави прп. Прохор Лободник. Для лікування хворих ці трави використовували всі печерські цілителі, серед яких і сам Прохор. А під час голоду у Києві цей святий лікар творив чудеса. Так, з трави лободи він виготовляв хліб, а з попілу, що збирав у чернечих келіях, — сіль. Багато люду врятував він від голодної смерті: за чудеса такі його прозвали Лободником.картинка 5 из 22

Прп. Лаврентій затворник, єпископ Туровський (ХІІ ст.), як був іще печерським ченцем, прославився тим, що лікував різні виразки на тілі та виганяв бісів.

Ефективно лікував хворих прп. Пімен Постник, мав він ще й дар прозорливості. Пімен міг передбачити, скільки ще проживе хворий після одужання, передрік за два роки і власну смерть.

Чернігівський князь Микола Святоша (ХІІ ст.), прийнявши чернечий постриг у Печерському монастирі, активно діє в справі реорганізування та упорядкування медичної допомоги. Він переніс монастирську лікарню на інший бік обителі й розширив настільки, що утворився цілий «больничный монастырь». Зараз на цьому місці в Лаврі розташована Микільська церква. Названа вона так на честь небесного покровителя фундатора лікарні Миколи Святоші. Згодом при лікарні почав діяти притулок для важкохворих та самотніх старців.картинка 3 из 90

Займалися лікуванням і інші печерські ченці. Никонівський літопис повідомляє про св. Єфрема Переяславського (помер у 1098 р.), який теж вийшов із печерських стін: «зданія многа воздвиг и строенія банное и врачеве и больницы всим преходящим безмездное врачевание иже не бысть прежде на Руси». Треба зазначити, що лікувальна справа ніколи не припинялася в Лаврі. І лікарня, і притулок продовжували функціонувати аж до закриття монастиря у 20-х роках ХХ століття.

Висновок

Таким чином, ми бачимо, що в ХІ–ХІІ століттях в Україні-Русі існувала медична допомога, зароджувалася медична наука. У Києво-Печерському монастирі преподобними Антонієм та Феодосієм збирється ціла плеяда талановитих лікарів-ченців. Це вже були справжні професіонали, які знали праці Галена, Гіппократа, Авіцени та інших видатних лікарів. Вони активно сприймали багатовіковий досвід народної медицини й користувалися знаннями лікарів-іноземців. Відомо, що деякі рослини привозилися з самої Візантії. Наявність першої лікарні в Лаврі, розвиток наук і мистецтв, освячення самої лікарської справи та висока ефективність самого лікування сприяли поширенню слави про печерських лікарів далеко за межами давньоруської держави.

Список використаної літератури

  1. Богуславський В.В. - Слов'янська енциклопедія. Київська Русь - Московія: в 2 т. - М.: ОЛМА-ПРЕСС, 2001.

  2. Верхратській С.А. - Історія медицини. - 3-тє видання. - К.: Вища школа, 1983. - С. 161-199.

  3. Назаренко А.В. - Ігумен. Андронік (Трубачов) Агапіт, лікар безвідплатний / / Православна енциклопедія. Том I. - М.: Церковно-науковий центр «Православна енциклопедія», 2000 .- С. 229-230. - 752 с.


Схожі:

Монастирські лікарняні Київської Русі iconТема. Великі князі Київської Русі
Мета: сформувати в учнів уявлення про внутрішнє І зовнішньополітичне становище Київської Русі за правління Святослава та Володимира,...
Монастирські лікарняні Київської Русі iconДавньоруська література література Київської Русі
Література Київської Русі є спільною для трьох братніх східнослов’янських народів російського, українського І білоруського
Монастирські лікарняні Київської Русі iconКонспект уроку на тему: «Хрещення Русі»
Хрещення Русі — процес прийняття І поширення християнства на землях Київської Русі
Монастирські лікарняні Київської Русі iconПерша книгозбірня Київської Русі
За літописними свідченнями, бібліотека Ярослава Мудрого – перша бібліотека Київської Русі – розташовувалася на території Софіївського...
Монастирські лікарняні Київської Русі iconПлан заходів щодо підготовки до відзначення 1025-річчя хрещення Київської...
Проведення єдиної тематичної години спілкування «Хрещення Київської Русі та його історичне значення у розвитку християнства»
Монастирські лікарняні Київської Русі iconІнформуємо про проведення Всеукраїнського історико-літературного...
«Хрестителі Київської Русі. Тисячоріччю заснування Софії Київської присвячується» та Всеукраїнського мистецько-просвітницького конкурсу-фестивалю...
Монастирські лікарняні Київської Русі icon“ Художня культура Київської Русі”
Окрім слов’янських традицій, творчість давньоруських митців зазнала значного впливу культур сусідніх народів, зокрема провідної християнської...
Монастирські лікарняні Київської Русі iconРеферат Формування української народності. Походження та поширення назви «Україна»
Київської Русі населення Наддніпрянщини перейшло на територію Центральної Росії І згодом утворило Московську державу. Інакше кажучи,...
Монастирські лікарняні Київської Русі iconМетодичні рекомендації щодо підготовки відзначення 1025-ї річниці...
Ької Русі, доручення Кабінету Міністрів України від 23. 11. 2009 року №64462/1/1-09, листа Міністерства освіти І науки України від...
Монастирські лікарняні Київської Русі iconПитання до модульного контролю №1 з історії України
Охарактеризувати процес становлення Київської держави. Розкрити сутність теорій походження Київської Русі
Додайте кнопку на своєму сайті:
Школьные материалы


База даних захищена авторським правом © 2014
звернутися до адміністрації
uchni.com.ua
Головна сторінка