Кримінальний кодекс України, таблиця „Обсяг юридичної відповідальності неповнолітніх залежно від їхнього віку”, матеріали кримінальної хроніки з газет „Ефір”, „Чапельський Під”. На дошці для ознайомлення пропонується таблиця „Обсяг юридичної відповідальності неповнолітніх”
Скачати 80.18 Kb.
НазваКримінальний кодекс України, таблиця „Обсяг юридичної відповідальності неповнолітніх залежно від їхнього віку”, матеріали кримінальної хроніки з газет „Ефір”, „Чапельський Під”. На дошці для ознайомлення пропонується таблиця „Обсяг юридичної відповідальності неповнолітніх”
Дата конвертації02.03.2013
Розмір80.18 Kb.
ТипКодекс
uchni.com.ua > Право > Кодекс
Мета: Забезпечити формування чітких учнів про дії Кримінального кодексу, ознайомитися з основними розділами і статтями кодексу, завданнями та видами кримінальної відповідальності; сформувати в учнів уявлення про види злочинів, за споєння яких неповнолітні несуть повну або часткову відповідальність; формувати негативне ставлення до злочинних посягань та активну правомірну поведінку; виховувати почуття високого рівня правомірної поведінки, усвідомлення і розуміння своїх вчинків, відповідальності за свої дії.

Обладнання: Кримінальний кодекс України, таблиця „Обсяг юридичної відповідальності неповнолітніх залежно від їхнього віку” , матеріали кримінальної хроніки з газет „Ефір”, „Чапельський Під”.(На дошці для ознайомлення пропонується таблиця „Обсяг юридичної відповідальності неповнолітніх”.

^ Вік особи

Обсяг юридичної відповідальності

до14 років

Юридичної відповідальності немає, застосовується лише виховні заходи ( відповідають батьки неповнолітнього)

14 років

Часткова кримінальна відповідальність

15 років

Часткова кримінальна, обмежена цивільна відповідальність

16 років

Обмежена цивільна, повна адміністративна та кримінальна відповідальність

18 років

Повна юридична відповідальність

Вступне слово вчителя

Пропоную вашій увазі перше і, сподіваюсь, останнє знайомство з кримінальним законодавством України.

Вважаю, що про існування Кримінального кодексу ви всі знаєте, але хотілось би дещо детальніше, на конкретних прикладах з життя ознайомити вас із суттю цього документа.

Отже, перегорнемо сторінки Кримінального кодексу України…

Нині діючий кримінальний кодекс України набрав чинності 1 вересня 2001 року і має завдання охороняти державний лад, осіб та права громадян, правопорядок від злочинних посягань.

Кримінальній відповідальності і покаранню підлягає лише особа, яка винна у вчиненні злочину, тобто така, що умисно або з необережності вчинила передбачене кодексом суспільно небезпечне діяння. Кримінальне покарання застосовується тільки за вироком суду. Особи, які вчинили злочин, підлягають відповідальності на підставі цього кодексу. Але давайте спочатку визначимо, що означає саме поняття „злочин”, „тяжкий злочин”, вчинення злочину умисно або з необережності?

Звернімося за відповіддю до сторінок Кримінального кодексу.

^ Підготовлений заздалегідь виступ учня

Злочином визнається передбачене кримінальним законодавством суспільно небезпечне діяння (дія або бездіяльність), що посягає на власність, особу, права громадян, на правопорядок.

Тяжким злочинами визнаються умисні діяння, що являють собою підвищену суспільну небезпеку. До тяжких злочинів належать: особливо небезпечні державні злочини, бандитизм, контрабанда, масові безпорядки, виготовлення або збут підроблених грошей, умисні вбивства, тяжкі тілесні ушкодження, грабіж за обтяжуючих обставин, зґвалтування, одержання хабарів.

Злочин вважається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала суспільно небезпечний характер своєї дії або бездіяльності, передбачала її суспільно небезпечні наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.

Злочин визнається вчиненим з необережності, коли особа, яка його вчинила, передбачала можливість настання небезпечних наслідків своєї дії, але легковажно розраховувала на їх відвернення або не передбачала можливості настання таких наслідків, хоч повинна була і могла їх передбачити.

^ Слово вчителя.

Отже, ми з’ясували, що таке злочин і тепер поговоримо про відповідальність неповнолітніх, яка передбачена Кримінальним кодексом.

Виступ учня (пояснення до таблиці)

Повній кримінальній відповідальності підлягають особи, яким до вчинення злочину минуло 16 років. Особи, які вчинили злочин у віці від 14 до 16 років, несуть часткову відповідальність лише за вбивство, умисне заподіяння тілесних ушкоджень, що спричинили розлад здоров’я, згвалтування, крадіжку, грабіж, розбій, злісне або особливо злісне хуліганство, знищення майна, що спричинило тяжкі наслідки, а також за умисне вчинення дій, що можуть викликати аварію поїзда.

Коли суд визнає, що злочин, який вчинила особа у віці до 18 років, не становить великої суспільної небезпеки, можливе не застосування кримінального покарання, а лише заходи виховного характеру, які не є кримінальним покаранням.

Сам факт неповноліття винного у скоєні злочину враховується судом як пом’якшуюча обставина. Для осіб, що вчинили злочин уперше в неповнолітньому віці, передбачено полегшені, порівняно з дорослими злочинцями, умови відбування покарання.

Дуже часто для підлітка, що вперше вчинив злочин, замість кримінального покарання застосовують наступні примусові заходи виховного характеру: забов’язання попросити пробачення, застереження, передача під нагляд, але найбільш суворий захід виховного характеру – направлення до спеціальних навчально-виховних установ (школи, професійні училища соціальної реабілітації для порушників 11-18-річного віку.)

Учитель. Кримінальний кодекс як офіційний документ визначає мету та види покарань. Це також треба знати кожному громадянину України. Нині в Україні функціонує 120 тюрем на 160 тис. місць. Засуджено понад 100 тис. підлітків, 527 тис. взято на облік у КМСН.

Учень. Покарання не тільки є карою за вчинення злочину, але й має на меті виправлення і перевиховання засуджених, точне виконання законів, запобігання вчиненню нових злочинів як засудженими, так і іншими особами.

Покарання не має на меті завдати фізичних страждань або принижувати людську гідність.

До осіб, які вчинили злочин, можуть застосовуватись такі основні покарання: позбавлення волі, виправні роботи, позбавлення права займати певні посади або займатися певною діяльністю, штраф, догана та інші.

Крім основних до засуджених можуть застосовуватись такі додаткові покарання: конфіскація майна, позбавлення батьківських прав.

Треба окремо відзначити, що у нашій країні вже немає виняткової міри – смертної кари, що замінена по життєвим ув’язненням. Де-юре (юридично) це закріплено в новому Кримінальному кодексі, а де-факто (фактично) мораторій на цю міру покарання в Україні введено з 11.03.1997 року.

У 72 країнах світу заборонено застосовувати цю міру покарання до неповнолітніх.

Учитель. Кримінальний кодекс України досить об’ємний за своїм змістом. Неможливо за один урок його вивчити чи перечитати. Окремо, в кожній частині кодексу мова йдеться про:

  • державні злочини

  • злочини проти власності

  • злочини проти життя, здоров’я, честі і гідності особи

  • злочини проти політичних, трудових прав громадян

  • службові злочини

  • військові злочини

  • злочини проти правосуддя

  • злочини проти громадської безпеки, громадського порядку та народного здоров’я.

Зупинимося на розділі, де мова йде про злочини проти громадської безпеки. Які злочини тут фігурують, яка міра покарання передбачена за скоєння саме такого роду злочинів?

Пропоную ознайомитися з деякими статтями цього розділу.

(^ Учні по черзі зачитують статті з кодексу)

Хуліганство. Хуліганство, тобто навмисні дії, що грубо порушують громадський порядок. Карається позбавленням волі на строк від 6 місяців.

^ Злісне хуліганство. Дії, що визначаються цинізмом, зухвалістю, вчинені раніше судимою особою. Карається позбавленням волі на строк до 3 років.

Знищення і руйнування пам’яток культури (позбавлення волі на строк до 3 років).

^ Доведення неповнолітнього до стану сп’яніння (позбавлення волі на строк до 1 року).

Глум над могилою (позбавлення волі на строк до 3 років).

Придбання або збут майна за відома здобутого злочинним шляхом (позбавлення волі на строк до 2 років)

^ Угін автотранспортних засобів (позбавлення волі на строк до 1 року).

Самовільна зупинка поїзда без потреби (до 2 років позбавлення волі ).

Незаконне носіння, зберігання, виготовлення і збут вогнестрільної чи холодної зброї, бойових припасів та вибухових речовин (позбавлення волі до 5 років).

^ Виготовлення, придбання, зберігання або збут отруйних і сильнодіючих речовин (позбавлення волі на строк до 3 років).

Незаконне виготовлення, придбання, зберігання, пересилка або збут наркотичних речовин (позбавлення волі на строк до 10 років).

^ Посів або вирощування заборонених культур, що містять наркотичні речовини (позбавлення волі на строк до 5 років).

Схилення до вживання наркотичних речовин ( позбавлення волі на строк до 5 років).

Крадіжка – позбавлення волі на строк до 3 років.

Грабіж – до 5 років позбавлення волі.

Крадіжка вчинена повторна чи за попереднім зговором групою осіб – до 7 років позбавлення волі, а грабіж за цих самих обставин – до 8 років позбавлення волі.

Учитель. Тепер перейдемо до реальних прикладів з життя. Я зачитаю вам ситуації, а ви спробуйте самі визначити міру покарання. А потім заслухаємо коментарі працівника правоохоронних органів, який присутній на вашій годині спілкування.

ПРИКЛАД 1

Оперативниками райвідділу міліції спільно з обласними „ беркутами” затримано кількох наркоманів, котрі „здали” точку, де придбали наркотики. Побувавши за вказаною адресою, працівники міліції вилучили 8 кущів коноплі, які, як запевнив господар, було вирощено для власних потреб.

( Учні визначають міру покарання, передбачену кодексом за цей вид злочину. Коментує ситуацію працівник правоохоронних органів).

ПРИКЛАД 2

27-річна Н. торгувала на місцевому базарі. Вранці вона повинна була отримати товар, але запізнювалась до складу. Тому, щоб скоротити шлях, вона пішла вздовж берега річки.

У цей самий час уздовж річки прогулювався 32-річний місцевий мешканець Г., який у 1998 році був засуджений за хуліганство. Побачивши жінку, він заховався в кущі і зненацька накинувся на неї. Він наніс жертві тілесні ушкодження, погрожував убити, зірвав одяг і зґвалтував…

( визначення міри покарання і коментарі).

ПРИКЛАД 3

В одному селі розгорілась пожежа. Коли пожежники прибули на місце події, було з’ясовано, що двоє неповнолітніх Н. і К. ще зранку вирішили познущатися над стареньким дідом, який вже ледве пересувався подвір’ям . Прийшовши до діда Петра, вони почали вимагати з нього золоту обручку, якої в нього з роду не було. Старий не довго думаючи пішов до своєї доньки, щоб розповісти їй про своє горе. Повертаючись додому, він ледь не знепритомнів від побаченого. Його подвір’я було охоплене полум’ям. Горіли два сараї, і люди вже боролися з вогняною стихією…

(Визначення міри покарання і коментар працівника правоохоронних органів).

Заключне слово вчителя

Ось закінчилось ваше перше і, сподіваюсь, останнє знайомство з Кримінальним кодексом України. Сьогодні нам вдалось перегорнути тільки деякі сторінки кодексу, ознайомившись лише з окремими його статтями. Сподіваюсь, що всі ви зрозуміли, що було вкладено в поняття „останнє знайомство”. Бажаю вам ніколи більше до нього не повертатись, крім випадків, якщо ви будете працювати в правоохоронних органах. Треба бути законослухняними, поважати і не порушувати закони, що діють у вашій державі. Завжди пам’ятайте, що незнання законів не звільняє від відповідальності. Будьте розсудливими, обмірковуйте свої вчинки, на помилках інших людей.

Сподіваюся, що година спілкування змусила вас над дечим замислитись і ніколи не допустити того факту, щоб вас було засуджено за статтями цього кодексу.

Міністерство освіти і науки України

Управління освіти і науки

Донецька облдержадміністрація

Слов’янський професійний машинобудівний ліцей

Методична розробка

з учбово-виховної роботи

Тема: Перше й останнє знайомство з Кримінальним кодексом України
Тип: лекція


Слов’янськ 2007р.

Схожі:

Кримінальний кодекс України, таблиця „Обсяг юридичної відповідальності неповнолітніх залежно від їхнього віку”, матеріали кримінальної хроніки з газет „Ефір”, „Чапельський Під”. На дошці для ознайомлення пропонується таблиця „Обсяг юридичної відповідальності неповнолітніх” iconДипломна робота на тему: Особливості застосування юридичної відповідальності...
Розділ Поняття та визначення юридичної відповідальності у природноресурсовому праві
Кримінальний кодекс України, таблиця „Обсяг юридичної відповідальності неповнолітніх залежно від їхнього віку”, матеріали кримінальної хроніки з газет „Ефір”, „Чапельський Під”. На дошці для ознайомлення пропонується таблиця „Обсяг юридичної відповідальності неповнолітніх” iconКримінальна відповідальність неповнолітніх
Кримінальна відповідальність неповнолітніх злочинців. Вік, як критерій застосування кримінальної відповідальності на Україні 4
Кримінальний кодекс України, таблиця „Обсяг юридичної відповідальності неповнолітніх залежно від їхнього віку”, матеріали кримінальної хроніки з газет „Ефір”, „Чапельський Під”. На дошці для ознайомлення пропонується таблиця „Обсяг юридичної відповідальності неповнолітніх” icon«Цивільна, адміністративна та кримінальна відповідальність неповнолітніх» Мета
Мета : Ознайомити дітей з різними видами відповідальності неповнолітніх за скоєні злочини. Виховувати риси відповідальності за свої...
Кримінальний кодекс України, таблиця „Обсяг юридичної відповідальності неповнолітніх залежно від їхнього віку”, матеріали кримінальної хроніки з газет „Ефір”, „Чапельський Під”. На дошці для ознайомлення пропонується таблиця „Обсяг юридичної відповідальності неповнолітніх” iconОсобливості кримінальної та адміністративної відповідальності неповнолітніх...
Неповнолітніми вважаються особи, які не досягли 18-річного віку. Дана категорія виокремлює ще одну категорію дітей, це малолітні...
Кримінальний кодекс України, таблиця „Обсяг юридичної відповідальності неповнолітніх залежно від їхнього віку”, матеріали кримінальної хроніки з газет „Ефір”, „Чапельський Під”. На дошці для ознайомлення пропонується таблиця „Обсяг юридичної відповідальності неповнолітніх” iconПринципи системи крим
Вони охоплюють основні цілі, зазначені у Концепції розвитку кримінальної юстиції щодо неповнолітніх в Україні, й враховують міжнародні...
Кримінальний кодекс України, таблиця „Обсяг юридичної відповідальності неповнолітніх залежно від їхнього віку”, матеріали кримінальної хроніки з газет „Ефір”, „Чапельський Під”. На дошці для ознайомлення пропонується таблиця „Обсяг юридичної відповідальності неповнолітніх” iconРозділ правові аспекти юридичної відповідальності в комерційній діяльності
Вступ
Кримінальний кодекс України, таблиця „Обсяг юридичної відповідальності неповнолітніх залежно від їхнього віку”, матеріали кримінальної хроніки з газет „Ефір”, „Чапельський Під”. На дошці для ознайомлення пропонується таблиця „Обсяг юридичної відповідальності неповнолітніх” icon"Общий (укр.)"
Один з видів юридичної відповідальності за порушення законів з питань оподаткування
Кримінальний кодекс України, таблиця „Обсяг юридичної відповідальності неповнолітніх залежно від їхнього віку”, матеріали кримінальної хроніки з газет „Ефір”, „Чапельський Під”. На дошці для ознайомлення пропонується таблиця „Обсяг юридичної відповідальності неповнолітніх” iconТаблиця 1 Залишки на рахунках на 01. 01. 2007 року
На підставі залишків (таблиця 1) та господарських операцій (таблиця 2) виконати наступні операції
Кримінальний кодекс України, таблиця „Обсяг юридичної відповідальності неповнолітніх залежно від їхнього віку”, матеріали кримінальної хроніки з газет „Ефір”, „Чапельський Під”. На дошці для ознайомлення пропонується таблиця „Обсяг юридичної відповідальності неповнолітніх” iconЗ якого віку наступає відповідальність дітей за злочини?
Відповідно до ст. 22 Кримінального кодексу України (КК) кримінальної відповідальності підлягають особи, яким до вчинення злочину...
Кримінальний кодекс України, таблиця „Обсяг юридичної відповідальності неповнолітніх залежно від їхнього віку”, матеріали кримінальної хроніки з газет „Ефір”, „Чапельський Під”. На дошці для ознайомлення пропонується таблиця „Обсяг юридичної відповідальності неповнолітніх” iconЗ якого віку наступає відповідальність дітей за злочини?
Відповідно до ст. 22 Кримінального кодексу України (КК) кримінальної відповідальності підлягають особи, яким до вчинення злочину...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Школьные материалы


База даних захищена авторським правом © 2014
звернутися до адміністрації
uchni.com.ua
Головна сторінка