Тема. Говори вишукано Ми живемо в Україні, на благородній батьківській землі І називаємо свій край Батьківщиною
Скачати 50.46 Kb.
НазваТема. Говори вишукано Ми живемо в Україні, на благородній батьківській землі І називаємо свій край Батьківщиною
Дата конвертації01.02.2014
Розмір50.46 Kb.
ТипДокументы
uchni.com.ua > Право > Документы
1 клас

Бесіда про мову «Говори вишукано»

Тема. Говори вишукано

Ми живемо в Україні, на благородній батьківській землі і називаємо свій край Батьківщиною.

У нас чудова, мелодійна мова – українська державна мова. Тепер українською повинні розмовляти всюди: на виробництві, у школах, інституті, інших навчальних закладах, нею ведеться вся документація: тому що мова – державна.

Та крім того мова – ще душа народу, його думки, мрії, сподівання, історія, культура, традиції, яких так багато, що всі й не перелічити, бо народ наш стародавній і стародавня, але вічно молода, його мова.

Як і народ, його мова не стоїть на місці – молодіє, прогресує, розвивається, збагачується новими словами, виразами, тому кількість слів у мові весь час зростає. І, щоб бути культурною, освіченою людиною, треба мати в активному словнику дуже багато слів. Адже тільки грамотна людина вміє красиво та правильно висловлювати свої думки, ніколи не вживає слів-паразитів, слів-суржиків.

Кажуть, що чужу мову можна вивчити за шість років, а от свою – треба вчити все життя. І це правда, Адже, щоб знати мову, нею слід розмовляти щодня і не лише розмовляти, а й мислити рідною мовою. Тобто твоя рідна мова повинна жити в тобі, бути твоєю невід’ємною частиною, суттю твого єства.

У кожного народу – своя мова. Вона для нього найрідніша, найдорожча. Всі люди – громадяни тієї чи іншої держави – розмовляють своєю державною мовою, яка є для всіх необхідною та обов’язковою. Але в жодного народу не існувало такої проблеми з мовою, яка була в Україні. Нашу мову нищили, не давали розвиватися, неодноразово забороняли, знищували навіть букварі, щоб українські діти не могли вивчати рідну мову.

Багатьом кортіло загарбати нашу землю. Адже в Україні і клімат гарний, і земля родюча, і краєвиди чудові, і річки та озера, ліси та степи, гори та долини чарівні, і джерела з цілющою водою. А народ мирний, роботящий, добрий та тямущий. Тому ті, хто стояв при владі, все робили для того, щоб закріпитися в Україні навіки.

Але український народ боровся та перемагав. Він віками плекав свою мрію про вільну, незалежну Україну, про ті часи, коли його діти вільно розмовлятимуть своєю рідною українською мовою, коли вільно поллється його мелодійна пісня синіми просторами країни.

Складна наша історія, вистраждана наша воля, виплекана віками у народному серці наша мова, тому вона для нас стала ще найдорожчою. Багато людей, живучи в Україні, перестали розмовляти рідною українською мовою, бо в містах і селах, особливо на східній частині України, позакривали українські школи, тому діти були вимушені спілкуватися російською мовою. Це тривало десятиліття, і поступово люди втрачали свою мову, а розмовляли і не російською, і не українською, а тим, що називають «суржиком», у якому перемішувалися українські і російські слова.

Тому рідну мову треба всім добре знати, володіти нею досконало, щоб уміти правильно говорити та писати, вільно висловлювати свої думки – щоб тебе не тільки розуміли, а й хотіли слухати.

Мова – це генетичний код національної культури. Його порушення веде до руйнування, до деградації не тільки самої мови, а й людини, як особистості. Адже людина, яка добре володіє рідною мовою, має під ногами твердий грунт, вона впевнена у собі, вона несе високу культуру.

Втрата рідної мови веде до найстрашнішої трагедії з усіх трагедій, в якій може опинитися народ. Бо тоді губиться не тільки його минуле, його здобутки, історія, культура, весь попередній досвід, всі надбання.

Наша мова багата, мелодійна, прекрасна, добра та щира. За красою та повнотою звучання українська серед інших мов світу мова гідно тримає першість разом з іспанською.

Чому ж ми часом чуємо від людей, замість рідної мови страшний «суржик»? Адже сьогодні є всі умови для вивчення рідної української мови! Але люди просто лінуються прислухатися до правильної вимови, чистоти висловів, краси рідного слова. А дехто наполегливо не хоче розмовляти українською мовою, хоч з діда-прадіда живе в Україні. Це духовно убогі люди. Їхні серця не може розбудити слово – цей найтонший дотик до людської душі, який робить справжні дива: робить людину добрішою, чутливішою, чуйнішою.

Чи треба нам рівнятися на таких убогих? Звичайно, ні! «Хто не любить своєї рідної мови, солодких святих звуків свого дитинства, не заслуговує на ім’я людини»

Мова – це втілення думки людини,

Мова із рясту, любистку, роси.

Мова – це Всесвіт увесь для дитини,

Стільки в ній радості, щастя й краси.

Мова із поля, з дзвінкої криниці,

Мова вогненна й ласкава така!

Може твердішою бути від криці,

Може летіти, мов пташка легка.

Ти у гармонії з серцем народу,

Мово, моя Берегиня свята!

Маю від звуків твоїх насолоду –

Ти найвеличніша, рідна, проста.

Рідна мова! Найпрекрасніша, найкраща для людини, бо в ній усе, що є навколо, уся гама почуттів, уся гармонія світу.

То чому ж так легко дехто зрікається рідної мови? Чому розмовляє каліченою мовою іншого народу, а рідною нехтують?

Це тому, що така людина просто дуже низької культури. У неї бідний словниковий запас, вона не вміє чітко, ясно і гарно висловити свої думки, тому і вдається до розмови чужою для неї мовою, сподіваючись таким чином піднестися в очах інших.

Але розумна людина добре все розуміє та не дивується, бо, як правило, таких людей важко переконати в їхній убогості. Вони не здатні вивчити рідну мову, не здатні нести високо культуру свого народу. Такі люди не можуть бути справжніми патріотами України. Вони готові продати все: і себе, і свою державу, аби їм було добре. Про щось велике вони навіть і не мріють, а чи мріють вони взагалі про щось?

Мова не тільки засіб спілкування. Мова – це набагато більше, це душа народу, його мрія, політ, пісні, поезія, його мудрість, щирість, доброта. Заберіть в українця чарівну, ніжну, лагідну мову – і перед вами постане безлика людина, людина без роду, людина без племені, без коріння. У мові втілено характер народу, його темперамент, оте – щось дуже особливе, що вказує на приналежність до нації, до тієї землі, де знаходиться її коріння.

Бо ж рідна мова – це душа народу,

Його поезія, і пісня, і казки.

Оспівує він нею всю природу,

Несе в своєму серці залюбки.

Бо в ній усе – і рушники з квітками,

І хліб та сіль, як гості – на поріг.

Й свята Мадонна – мати з діточками,

І Матір Божа – вічний оберіг.

І верби, що схилилися на воду,

Калини цвіт, дівочий ніжний спів.

Все те найкраще, що в душі народу,

Про що віками мріяв, що любив.

В садку вишневім засміялась хата,

З дитям за руку – мати молода…

О! Мово рідна, щира та багата –

Ти треба, як повітря і вода!

Як хліб і сіль, як росяне світання,

В тобі живуть такі п’янкі слова!

Любов, добро та трепетне кохання,

Ти вічна, мово, щира та жива!

Українська мова така чудова, мелодійна, що кожне слово хочеться не говорити, а співати. Яка ж вона гарна, рідна, найдорожча у світі – українська мова!

Вчіть її, говоріть вишукано, правильно, бо це мова Тараса Шевченка, Лесі Українки, Івана Франка. Любіть, бережіть її, бо без рідної мови ми – не народ. Доки у народу є рідна мова, його історична спадщина, його пісні, традиції, любов до волі, незалежності, мрії про майбутнє, доти він – великий народ! А ви, діти, і є цей великий, волелюбний український народ!

Схожі:

Тема. Говори вишукано Ми живемо в Україні, на благородній батьківській землі І називаємо свій край Батьківщиною iconПам’ятаєте слова з букварика: «Рідний край, де ми живемо, Україною зовемо»?
Україна… Прекрасний мальовничий край на нашій величезній планеті… Невеличкий куточок землі, на якій живемо ми, українці
Тема. Говори вишукано Ми живемо в Україні, на благородній батьківській землі І називаємо свій край Батьківщиною iconТема. Символи України. Виготовлення прапорців. Мета
Україна… Прекрасний мальовничий край на нашій величезній планеті… Невеличкий куточок землі, на якій живемо ми, українці
Тема. Говори вишукано Ми живемо в Україні, на благородній батьківській землі І називаємо свій край Батьківщиною iconМатеріали виховної години для учнів початкових класів
Ми живемо на мальовничій землі — в Україні. Тут жили наші предки, живуть наші батьки, живемо І ми з вами. Із задоволенням милуємося...
Тема. Говори вишукано Ми живемо в Україні, на благородній батьківській землі І називаємо свій край Батьківщиною iconБібліографічний огляд літератури
Всі вони – громадяни незалежної країни. Ви теж громадяни України, тому що живете на цій землі, знаєте співучу українську мову, любите...
Тема. Говори вишукано Ми живемо в Україні, на благородній батьківській землі І називаємо свій край Батьківщиною icon«Дніпропетровщина –регіон-лідер»
Юбові до рідного краю; почуття причетності до всіх подій, які відбуваються на Дніпропетровщині, Україні; пробудження національної...
Тема. Говори вишукано Ми живемо в Україні, на благородній батьківській землі І називаємо свій край Батьківщиною iconЗапорізької області
Всеукраїнського конкурсу-виставки з декоративно-ужиткового та образотворчого мистецтва «Знай І люби свій край», відділом освіти та...
Тема. Говори вишукано Ми живемо в Україні, на благородній батьківській землі І називаємо свій край Батьківщиною iconІ рушник вишиваний на щастя на долю дала
Учитель. Щасливі ми, що народилися, живемо, в Україні. Тут жили наші прадіди, діди, живуть наші батьки. Тут корінь українського народу....
Тема. Говори вишукано Ми живемо в Україні, на благородній батьківській землі І називаємо свій край Батьківщиною iconВсту п
Сьогодні робітника ми називаємо виконавцем робіт, кваліфікованого спеціаліста ми називаємо “діловою людиною”. У цьому вияв поваги...
Тема. Говори вишукано Ми живемо в Україні, на благородній батьківській землі І називаємо свій край Батьківщиною iconУкраинский государственный центр внешкольного образования
Про підсумки Всеукраїнської виставки-конкурсу декоративно-ужиткового І образотворчого мистецтва «Знай І люби свій край»
Тема. Говори вишукано Ми живемо в Україні, на благородній батьківській землі І називаємо свій край Батьківщиною iconКожної людини є такі місця на землі, де вона почуває себе затишно І
Для наших працівників професійним кредо є слова великого педагога-гуманіста О. А. Захаренка: «У школі учень пови­нен себе почувати,...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Школьные материалы


База даних захищена авторським правом © 2014
звернутися до адміністрації
uchni.com.ua
Головна сторінка