Адаптація до школи
Скачати 29.46 Kb.
НазваАдаптація до школи
Дата конвертації03.04.2013
Розмір29.46 Kb.
ТипДокументы
uchni.com.ua > Психологія > Документы
Адаптація до школи


  Однією з найбільших проблем першокласника є адаптація до школи, тобто період пристосування до умов та вимог нового середовища. Результатом адаптації є пристосованість як особистісна якість, що виступає показником здатності дитини орієнтуватися та впливати на довкілля.
  Вступ до школи змінює весь спосіб життя дитини. Це пов’язано з новим і важливим видом діяльності — навчанням, із новим типом стосунків з однокласниками і дорослими. Період входження дитини у шкільне життя, тобто соціально-психологічна адаптація до нових умов, у кожного першокласника проходить по-різному. Отже важливо, щоб дитину в цей період підтримували як педагоги, так і батьки.
  Перші п’ять-сім днів шкільного життя діти знайомляться з однокласниками, з новим режимом дня. Унаслідок реакції на незвичну обстановку у першокласників може виникнути психічне напруження. Деякі учні хворобливо реагують на зміни умов життя: у них порушується сон, апетит, знижується опір організму хворобам. Усе це позначається на працездатності, дитина втрачає інтерес до школи, навчання. Через півтора-два місяці фізичне і психічне самопочуття дитини стабілізується, але за умови врахування дорослими психічного стану та вікових особливостей дітей.
  Як відомо, рівень розвитку першокласників дуже різний. А успіх в адаптації дитини до нового середовища залежить від її готовності до школи, стану здоров’я, віку, з якого вона почала навчатися, режиму дня. Кожен першокласник має свій індивідуальний рівень адаптації до школи.
  ^ Діти з високим рівнем адаптації позитивно ставляться до школи, уважно слухають настанови вчителя, легко засвоюють навчальний матеріал, самостійно виконують доручення, легко входять у контакт із ровесниками. Як правило, це самостійні, цілеспрямовані, добре підготовлені до школи діти, у яких раціональність переважає імпульсивність.
   Діти із середнім рівнем адаптації також позитивно ставляться до школи, розуміють навчальний матеріал, але їх більше приваблює емоційна сторона уроку, наочність.
   ^ Діти з низьким рівнем адаптації байдуже ставляться до навчання, часто порушують дисципліну. їх необхідно постійну контролювати, оскільки працювати самостійно їм дуже важко. Найчастіше ці діти не підготовлені до школи, з неблагополучних сімей, із нестійким типом нервової системи.
  Іноді до цієї групи потрапляють і здібні діти. Річ у тому, що успішність дитини за недостатньої психофізіологічної готовності до навчання досягається доланням надзвичайного напруження, яке призводить до втоми і виснаження, а доволі часто і до нервових розладів.
  Таким дітям необхідна увага батьків, особливий режим. Перед вступом до школи бажано переглянути додаткове навантаження першокласника, розробити чіткий розклад дня, продумати відпо¬чинок.
  Допомога у кожному конкретному випадку має бути цілеспрямованою і систематичною. Батьки, учитель і психолог мають діяти злагоджено. Це одна з основних і важливих умов позитивного адаптаційного періоду.

Чим батьки можуть допомогти своїм дітям у цей важкий період?

► Постарайтеся спланувати ваше життя так, щоб другу половину дня першокласник проводив вдома, а не на групі продовженого дня.

► Бажано, щоб він спав вдень.

► Його нічний сон повинен тривати не менше 11 годин.

► Не навантажуйте першокласницю додатковими інтелектуальними заняттями. А ось фізичні навантаження - дуже корисні.

► І звичайно, потрібна психологічна підтримка. Дитина повинна бути впевнена, що її як і раніше люблять, не дивлячись на шкільні невдачі.

Важливо

► Початок навчання в школі - велике навантаження на організм малюка. Від розумової напруги змінюється пульс, артеріальний тиск, дихання.

► Дослідження фізіологів показують, що для відновлення після розумової роботи нормального кровообігу і дихання потрібно в два рази більше часу, ніж найтриваліша  робота. Якщо організм не встигає відновитися, стомлення накопичується, може відбутися зрив адаптації.

► За спостереженнями медиків, 60%  першокласників худнуть до кінця 1-ї чверті, у багатьох відзначається зниження артеріального тиску (що є ознакою стомлення), а у деяких - значне його підвищення (ознака перевтоми).

До речі

Дослідження наших психологів показали, що до січня найбільших успіхів домагаються ті першокласники, яким у вересні було від 6 років 5 місяців до 6 років 9 місяців.

Схожі:

Адаптація до школи iconАдаптація першокласника
Адаптація першокласників перший раз в перший клас. Це серйозне випробування не тільки для дітей, а й для батьків. Адже часто ми бачимо...
Адаптація до школи iconВступ до школи змінює весь спосіб життя дитини. Однією з найбільших...
На перших заняттях діти знайомляться один з одним, звикають до вчителя, до нової атмосфери
Адаптація до школи iconТема: Успішна адаптація першокласників до школи як умова гармонійного розвитку особистостей
Обладнання: Таблиці «Готовність дитини до школи», «Режим дня першокласника»; діагностичний матеріал; виставка перших зошитів учнів;...
Адаптація до школи iconАдаптація дітей до школи
Проте, слід відзначити, що ікт мають І значні переваги над іншими інноваційними технологіями. Зокрема вони
Адаптація до школи iconАдаптація шестирічок до навчання в першому класі
Процес адаптації до шкільного життя у дітей триває по-різному — від 2 тижнів до 2-3 місяців (залежно від рівня їх готовності до школи,...
Адаптація до школи iconАдаптація дітей до життя в суспільстві заняття І. Ознайомлення з інформаційними повідомленнями
Поняття «адаптація» одне з ключових у дослідженні живого організму, оскільки саме механізми адаптації, вироблені в результаті тривалої...
Адаптація до школи iconАдаптація учнів 5-х класів до навчання у основній школі
Вступ дитини до п'ятого класу, перехід від молодшої до середньої школи – відповідальний І достатньо важкий період у житті кожного...
Адаптація до школи iconАдаптація дитини до школи
У період начання дитини у першому класі важливе значення має успішність адаптаційного періоду. Створення сприятливого середовища...
Адаптація до школи iconКорекційно розвивальні заняття вчителя з дітьми
Звичайно, згодом кожна дитина навчиться писати, читати, рахувати, стане грамотною, але до моменту вступу до школи важливо, щоб дитина...
Адаптація до школи iconАдаптація п’ятикласників до навчання у середній школі
У процесі навчання у школі дитина проходить через ті чи інші кризові етапи, кожний із яких має свою специфіку, свої проблеми, що...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Школьные материалы


База даних захищена авторським правом © 2014
звернутися до адміністрації
uchni.com.ua
Головна сторінка