Розділ години спілкування про кохання
НазваРозділ години спілкування про кохання
Сторінка1/6
Дата конвертації21.04.2013
Розмір0.96 Mb.
ТипДокументы
uchni.com.ua > Психологія > Документы
  1   2   3   4   5   6
Білогірський районний методичний кабінет


Статеве виховання і юнацьке кохання
( Практичний посібник з досвіду роботи)

Автор:

Котовська Олена Миколаївна-

практичний психолог

Квітневської ЗОШ І-ІІІ ст.

2013р.


Автор: Котовська Олена Миколаївна – практичний психолог.

Рецензент: Методист районного методичного кабінету – Мазур Людмила Анатоліївна

В даному посібнику подано розробки годин психолога по темі: «Статеве виховання і юнацьке кохання", які можуть використовувати практичні психологи в роботі.
Схвалено радою Білогірського методичного кабінету від 13.03.2013р.Протокол №3

Зміст

Зміст 3

Вступ 3

Розділ 1. ГОДИНИ СПІЛКУВАННЯ ПРО КОХАННЯ 4

1.1. Кохання 4

1.2. Поняття любові, основні її прояви 9

1.5. Зростання еротичних зацікавлень у період статевого дозрівання 33

1.7. Особисті проблеми пов'язані з коханням 41

^ РОЗДІЛ 2. ТРЕНІНГОВІ ЗАНЯТТЯ ДЛЯ СТАРШОКЛАСНИКІВ 46

1.1.Секрет ідеального шлюбу 46

РОЗДІЛ 3.ПРАКТИЧНІ ПОРАДИ ДЛЯ ЮНАКІВ І ДІВЧАТ: «СЕКС, МОРАЛЬ І КОХАННЯ». 70

ВИСНОВКИ 94

^ СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ 96


ВступЛюбов, як і інші етичні поняття та норми, пройшла певні етапи свого становлення не лише у зв’язку зі зміною епох, але й протягом самої доби античності та її періодів. У ліриці давньогрецьких поетів вона не виступає абстрактним почуттям, а пов’язана з певною особою, до якої виникає інтимна прихильність. Любов – не образ споглядання, а конкретна дія стосовно конкретної людини. У класичний період любовне почуття абстрагується, його починають цінувати як окрему морально-естетичну категорію, що цінна сама по собі, незалежно від об’єкта, стосовно якого вона виникла. З часом підкреслюється значення любові у сфері соціальних зв’язків, її роль, як основи сімейно-шлюбної моралі.

Бажання пізнати іншого, прояв взаємної поваги й турботи; відповідальність за наслідки кохання, забезпечення особистого зростання й розвитку для обох партнерів; можливість проявляти свободу, право на незалежність у власних інтересах, щирість у взаєминах; здатність поставити себе на місце іншого; спроможність зробити партнера щасливим і радіти самому віл того, що тебе кохають; здатність страждати разом з партнером. Порушення цієї гармонії призводить до непорозумінь, конфліктів і розриву.

Спробую в даній роботі розглянути основні риси любові, її складові, як співідносяться любов і закоханність з точки зору етичних поглядів.

^

Розділ 1. ГОДИНИ СПІЛКУВАННЯ ПРО КОХАННЯ

1.1. Кохання
«...Людина може навчитись зводити величні споруди, космічні кораблі й атомні підводні човни, але якщо вона не навчиться любити, вона залишається дикуном. Освічений дикун у сто разів не безпечніший від неосвіченого. Навчитися любити непросто. Це найбільш складна наука на світі. Навчитись любити — це означає вміти жити почуттям. Це означає «володіти собою»

Василь Сухомлинський.

Що таке кохання? Про нього написано натхненні поеми, мертві наукові праці і нестерпно нудні прописні істини, сповнені моралізування, пафосу та сумнівних знань про суть справи.

У підручниках з психології ми рідко знаходимо визначення чи описи стану, який називають коханням. Це чародійне явище не піддається точним дослідженням холодного розуму. Психологи, як правило, за краще вважають говорити, що їх цікавить гетеро сексуальна поведінка, і досліджувати різноманітні зовнішні вияви того, що називають надто багатозначним словом «кохання». Вони розрізняють такі етапи кохання:

  1. ^ Перше кохання — у майже ще дітей, які тільки-но дозрівають у статевому відношенні. Це кохання поверхове, галасливе, короткотривале. Через те, що дівчата раніше дозрівають, вони перші зазнають цього кохання і з роздратуванням переконуються, що у їхніх дванадцяти-чотирнадцятирічних ровесників у голові тільки спорт та різні дурниці. Тому вони цікавляться старшими хлопцями. Поверховість цього «початкового» кохання є водночас і позитивною його рисою, бо молодь вчиться встановлювати перші контакти з представниками протилежної статі, платячи відносно низьку ціну за розчарування й поразки.

  2. ^ Романтичне кохання — середня стадія, коли партнера часом підносять до рівня ідеалу, коли почуття домінують над розумом. У художній літературі зустрічаються такі вияви романтичного кохання, як здатність відмовитися від усіх і всього і присвятити себе об'єктові кохання, підпорядкувати своєму почуттю всі інші життєві справи, і, нарешті, культ жінки. Зразки таких дій та ставлень, що черпаються з літератури, іноді призводи і до помилкових сподівань, які мають мало спільного реальністю і психологією щасливого й тривалого житті двох людей (на цьому ми ще спинимося).

3. ^ Зріле кохання, в якому поєднуються глиби емоційний зв'язок і статева насолода, що надає взаємовідносинам двох осіб максимальної близькості, інтимності задоволення. Про таку любов піде мова далі.

Ми назвали кілька видів кохання, не наводячи жодного визначення. А чи й потрібне воно? Чи не є пережитими й відчуття кохання єдиним способом зрозуміти його? Й все ж особисті відчуття потребують певної підтримки. Насамперед зауважимо, що в цій книжці йдеться тільки про один різновид зв'язків і почуттів, які називаються коханням, і саме про кохання з еротичною основою. Але існують різновиди кохання, не пов'язані з еротикою (Фрейд щодо цього мав, звичайно, іншу думку). Говорять, наприклад, про платонічне кохання, яке позбавлене чуттєвого елемента й означає виключно духовну прихильність. Існує ще й таке позбавлене еротичного забарвлення по чуття, що виходить за межі стосунків між двома людьми протилежної статі і переноситься на інші живі й неживі об'єкти. Тоді вдаються до ширшого терміна, синоніма слова «кохання» — «любов». Існує батьківська любов, любов до друзів, любов до батьківщини. При таких емоційній зв'язках особливо важливу роль відіграє почуття відпо­відальності за об'єкт любові, готовність діяти в його інтересах і в разі потреби прийти йому на допомогу. Кохання з еротичною основою не завжди містить ці елементи, хоче пов'язується з далекосяжними очікуваннями послуг та поступливості з боку партнера. Корисно знати найважливіші різновиди цього кохання. Бо багато хто плутає кохання із залицянням або не бачить, де кохання, а де гра честолюбства та потреба мати партнера з метою здобути престиж чи розважити свою самотність.

Одне з перших і найсміливіших визначень кохання (взаємного) дав Стендаль, зазначивши, що «кохати — означає взаємно одержувати насолоду, дивлячись одне на одного, торкаючись одне одного, відчуваючи одне одного всіма органами чуттів якнайближче». У цьому визначенні на передній план висуваються чуттєві насолоди. Однак несправедливо було б думати, що автор ігнорує духовний контакт як складовий елемент кохання. Бо в іншому місці він пише: «Безперечно, будь-який різновид кохання дає насолоду, але з тієї миті, коли до нього прилучається душа, ця насолода стає живою, а спогади про неї чарівними».

Про кохання звичайно говорять тоді, коли певна особа протягом тривалого часу надзвичайно подобається іншій особі, притягує її до себе і, вступивши з нею врешті-решт у близькі стосунки, дає їй насолоду. З цього часто народжується повага до об'єкта зацікавлення, між закоханими нерідко виникає дружба.

Стендаль виділяє чотири різновиди еротичного кохання:

І. ^ Кохання серця, кохання пристрасне. Наведене вже визначення повністю його не охоплює. Ось додаткова характеристика: «Кохання — це ніби лихоманка; народжується й гасне без найменшої участі волі. Одна головних відмінностей між залицянням і коханням поля гає ось у чому: якостей коханої людини можна собі тільки бажати як щасливого випадку». Цей різновид кохання і найчастіше можна віднести до кохання, яке ми назва І романтичним.

  1. Флірт, або залицяння. Це дрібне почуття, підпорядковане розуму, різновид інтелігентної й вишуканої гри, яка спрямована на те, щоб виявити свої почуття і викликати почуття симпатії і любові в інших. На відміну від пристрасного кохання, яке не рахується з власними інтересами і часто нехтує ними, дії особи, що залицяється якнайзручніше достосовуються до цих інтересів.

  2. ^ Фізична любов, що веде до статевого потягу, а відтак, і до статевого акту.

  3. Любов з пихи. Ось як Стендаль описує її: «Величезна більшість чоловіків, особливо у Франції, намагається мати і має модну жінку так само, як гарного коня, як щось таке, що становить предмет розкоші молодого панича. Ці пристрасті породжуються більше чи менше подразнюваною пихою, з якою іноді поєднується фізична любов; але часто немає тут навіть задоволення відчуттів ...Під впливом романтичних понять людина думає, що закохана, бо пиха схильна виряджатися в шати великого почуття».

Поданий за Стендалем поділ не можна назвати вичерпним. Однак зазначені відмінності свідчать про те, що кохання між жінкою й чоловіком є складним почуттям. Хоч, в основі його лежить статевий потяг, однак воно черпає силу також і з багатьох додаткових мотивів і почуттів, які утворюють складну і не завжди усвідомлювану систему зв'язків.

Чим може бути для людини кохання в найкращому випадку? Кохання в майже досконалій його формі. Зважимо, що любов суто фізична (коли партнерів єднає лише жага) викликає хоч і сильні, але однобічні й скороминущі відчуття, які гаснуть разом із задоволенням статевого потягу. Після хвилинного екстазу один партнер часто стає для другого байдужим, зайвим, непотрібним. Натомість кохання (i то взаємне) входить в життя людини глибоко, всебічно i надовго. Кохання змінює колорит життя. Уявіть co6i: людина, яку ви піднесли своїм почуттям над yciмa іншими людьми, так само велично й шля-хетно підносить вас i ставить у центрі свого світу. Вас обдаровують визнанням i ви в свою чергу обдаровуєте тим самим свого партнера. Несподівано перетинаються межі узвичаєних зв'язків, що існують між людьми. Бо контакт між вами стає найбезпосереднішим i найінтимнішим, вільним від 6ap’єpiв, споруджених за правилами розважливої суспільної гри. Зайвими стають стриманість, недовipa, ввічлива або корислива нещирість, «носіння» масок, зникають страх i непевність щодо чужих намірів: Непотрібними стають обережні й формальні слова та фрази, жести набувають значення цілих речень i промовляють більше, ніж вони. «Кохання— це активна сила в людині, сила, що пробивається крізь мури, які відділяють людину від її близьких, сила, що єднає її з іншими людьми; завдяки коханню людина переборює почуття ізоляції й самотності, залишаючись водночас самою собою, зберігаючи свою цілісність. У коханні втілюється парадокс — дві істоти стають однією, залишаючись вод­ночас двома істотами».

Отже, завдяки коханню постає нова велична й шляхетна частинка світу. I ймення цій частинці — ми! Життя в цьому світі дає відчуття впевненості й сили. Воно дає можливість зазнати великої радості, даючи задоволення іншій людині. Для багатьох людей це — відкриття, яке з погляду дрібного егоїзму здається чимось незрозумілим. Як же це так? Даючи, ми відчуваємо себе не слабшими, не убогішими, а багатшими й сильнішими! Саме цей позитивний психологічний ефект (коли цінності даються іншій людині) свідчить про те, що думка про вплив кохання на підвищення статевої задоволеності — це не пуста балачка. Все тут дуже просто. Підвищена чутливість до бажань іншої особи і вдалі спроби задоволення цих бажань стають джерелом приємних відчуттів.

Зріле й тривале кохання, подібне до щойно описаного,— це не тільки питання особистого щастя двох істот. Воно має ще й важливе суспільне значення. Зважмо, скільки років опіки з боку чоловіка й жінки потребує дитина. Взаємне кохання двох людей дає їм самим повноту радості, а дитині — ідеальні умови для розвитку. І виявляється, що щастя двох у даному разі є щастям третього. Отже, дозрівання хлопця й дівчини, їх доростання до любові — це не тільки їхня власна справа.
  1   2   3   4   5   6

Схожі:

Розділ години спілкування про кохання iconУрок №26 (Основи здоров’я 6 клас) Тема: Спілкування людей. Типи спілкування
Мета: сформувати в учнів поняття про типи спілкування: ділове спілкування, ігрове спілкування, міжособистісне спілкування. Вказати...
Розділ години спілкування про кохання iconКохання І закоханість  яка різниця?
Кохання виключно складний об’єкт як для психологічного, так І для будьякого іншого аналізу. Про кохання сказано багато  частотні...
Розділ години спілкування про кохання iconПлан поняття про спілкування Види спілкування
У будь-якій професії спілкування посідає важливе місце, особливо в професії юриста. Тому вивченню психології спілкування та напрацювання...
Розділ години спілкування про кохання iconРзм № Загальне уявлення про ситуацію спілкування. Засоби спілкування....

Розділ години спілкування про кохання iconПлан: Вступ поняття про культуру ділового спілкування Логіка мови співрозмовника
У ньому джерело наших радостей І прикростей, надій І успіхів. Людина ніколи не буває один. Навіть спілкування з машиною по суті справи...
Розділ години спілкування про кохання icon«Етика спілкування в Інтернеті»
Наприкінці XX ст завдяки розвитку комп'ютерних технологій з'явився ще один засіб спілкування — так зване віртуальне спілкування....
Розділ години спілкування про кохання icon«Єдина справжня розкіш — це розкіш людського спілкування» (А. Екзюпері). Мета
Обладнання: роздавальний матеріал (роздруковані картки, на яких подані ситуативні задачі); вислови відомих людей про спілкування;...
Розділ години спілкування про кохання icon1. Спілкування як одна з нагальних потреб людини
Одні з них вважають, що спілкування та діяльність — дві рівнозначні категорії буття людини, інші — що спілкування є однією зі сторін...
Розділ години спілкування про кохання iconКруглий стіл "Правила, важливі для всіх"
Мета: розширити знання учнів про спілкування з людьми, вчити правилам етикету, познайомити з корисними рекомендаціями з питань спілкування...
Розділ години спілкування про кохання iconУрок з української літератури в 10 класі на тему: із
Що ж означає любити? У ранню пору життя, як вранішнє сонце, сходить у душі кохання трепетне, світле, що боїться розчарувань, але...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Школьные материалы


База даних захищена авторським правом © 2014
звернутися до адміністрації
uchni.com.ua
Головна сторінка