Як впливає тютюнопаління на гіпертонію?
Скачати 211.01 Kb.
НазваЯк впливає тютюнопаління на гіпертонію?
Дата конвертації26.02.2013
Розмір211.01 Kb.
ТипВопрос
uchni.com.ua > Психологія > Вопрос
Як впливає тютюнопаління на гіпертонію?
Якщо більш глибоко проаналізувати факт тютюнопаління і зв’язок його з артеріальною гіпертензією, то виявляється, що тут існує тісний зв’язок. Палять в Україні 51% чоловіків працездатного віку у містах та 60% у селах. Серед жінок працездатного віку за останніх 20 років у містах паління зросло з 5 до 20%. За даними оцінки експертів Всесвітньої організації Охорони Здоров’я у світі від захворювань, пов’язаних з тютюнопалінням щорічно помирає 4 мільйони чоловік, а якщо ситуація не зміниться відносно цієї звички, до 2025 року щорічні втрати будуть складати до 10 мільйонів чоловік.

Чому вони палять? Можливо отримують від того задоволення, деякі вкладають в цей ритуал якийсь фарс, молодь хоче стати дорослими. Для декого – це процес спілкування. Ну, наприклад, дівчина виходить в тамбур поїзда, хлопці стоять. Так нібито і не зручно стояти, а тут взяла, витягнула сигарету, запальничку, смачно затягнулася... Придивилися один до одного: "А які Вам сигарети подобаються? А чи не має у Вас сірників? А можна прикурити?". От і розмова зав’язалася. А можна просто і помовчати, задумливо, або ж грайливо затягуючись сигаретою. В цей час може якась думка виникне. А так просто стояти - нібито незручно, відчуття, що тебе можуть розглядати, як при сватанні пічку колупає. А так нібито при ділі. Палю! Повільно затягуюся. А часом ще й сплюне. Круто так!

Деякі молоді люди відмічають, що почали палити в армії. І навіть були для того причини. Хто не палить, той виконує певну роботу. А так людина нібито зайнята серйозною справою. Не просто байдикує або відпочиває, а вийшов покурити.

Деякі жінки виправдовують це тим, що доводиться нервувати. Робота така, життя таке, чоловік то скандалить, то ревнує, діти. Я то знаю, що нібито шкідливо палити, і всі навколо про це теревенять. А мама, як би знала, то мабуть би інфаркт отримала. Але то мені допомагає, то мене заспокоює. І справді, нібито знімає стрес. Нервуєш, і чимось мусиш зайнятися: одні ходять, інші їдять, а треті – палять. Нас правді – це оманливо. Адже в процесі тютюнопаління збуджується симпатичний відділ нервової системи, в результаті виникає тахікардія – прискорене серцебиття і ще дужче збуджується нервова система. Виникає замкнуте коло: палю, тому що нервую, а нервую, тому що палю. Я сам проводив дослідження: мій товариш, якому я рекомендував кинути палити, до речі, лікар. А серед лікарів також багато палять, на жаль. Це дуже негативно впливає на психологію оточуючих. Існує оправдання: от і лікарі також палять. А роблять вони це через ці ж самі психологічні причини. Так от він сказав, що палить вже менше, і так звані “жіночі м’ягкі сигарети – з ментолом” і, мовляв, вони зовсім не шкодять для здоров’я. Я обстежив його серцево-судину систему за допомогою моніторування варіабельності серцевого ритму з вивченням показників симпатичного тонусу (які відповідають кількості виділеного адреналіну та норадреналіну), і сказав: “Викури сигарету, а коли почнеш це робити – натиснеш кнопочку, щоб зафіксувати початок першої затяжки”. І довів йому просто, що з перших затяжок змінюється діяльність серцево-судинної системи: збуджується симпатичний відділ вегетативної нервої системи і прискорюється частота серцевих скорочень. Але як то кажуть: "поки грім не вдарить, чоловік не перехреститься". Так і мій знайомий кинув палити тільки тоді, коли з’явилися через кілька років гіпертонічні кризи.

Багато людей, які палять, вважають, це їх справа. Вони вільні у своєму виборі. Хочу і палю! А чи дійсно це так? Чи дійсно це було саме Ваше рішення? А чи не задумалися Ви над цим, що Ви є просто жертвою реклами. Адже реклама стає все дедалі вишуканішою. Не дивлячись на фразу: Міністерство охорони здоров’я попереджає. Тютюнопаління небезпечно для Вашого здоров’я. Яка звучить трошки навіть насмішкувато. І це саме з зухвалою насмішкою сприймається більшістю молодих людей. Але існують прекрасно виконані плакати з мужнім ковбоєм на коні, або з людиною, яка покоряє вершину гір. Це обособлює образ мужньої людини, справжнього мужчини, лицаря. І надпис “Мальборо”. Чи, як тепер кажуть – “торгова марка”. А в рекламу тютюнопаління вкладаються пристойні кошти. Я спілкувався з молодою людиною, який займався бізнесом – організацією реклами та продажу якихось імпортних сигарет. Він мені розповідав, як довго, терпляче потрібно вчити дівчат, які в костюмах фірми підходять до людей на вулиці, пропонують ті чи інші сигарети, чи проводять рекламні акції. Скільки він тратив зусиль, щоб ці дівчата не губилися, не червоніли, коли їм грубо відповідають. А плата їх дуже пристойна – від половини до одного долара за годину. Цікаво, що сам цей бізнесмен зовсім не палив. А на моє запитання, як же він може займатися справою, яку фактично не підтримує, відповів: “Просто потрібні були гроші!”

А який негативний вплив виникає, коли компанії, які реалізують тютюнові вироби, приймають участь в організації молодіжних заходів, дискотек, ставлять торгові намети з емблемами тієї або іншої компанії. Це чомусь не помічається владою. Гроші ж потрібні!

Або красива молода жінка, яка кокетливо затягується димом з сигарети у якомусь фільмі. І це спрацьовує! Хоча мабуть ті, що палять, скажуть: Та ні, це зовсім на мене не впливає. Але впливає на підлітків, і подібні психологічні речі вплинули на Вас ще раніше, по-трошки, по чуть-чуть. І тепер Ви вільні у своєму виборі! Ніхто, звичайно, не признається собі, що він проста жертва реклами. Тільки, коли пройдуть роки, станеться біда: інфаркт, інсульт, рак легенів, задихатися почне людина, тоді, коли розкладеш по поличках можливі причини цієї катастрофи, дехто починає задумуватися.

Можна порахувати скільки прокурює людина за своє життя. Палять від півпачки, до двох пачок сигарет на день. Я проводив опитування, і виявилося, що більшість людей палить не дорогі сигарети, але й не найгірші, в середньому по 2 гривні за пачку. Тобто за місяць це виходить від 30 до 80 гривень. А за рік від 360 до 1440 гривень. А оскільки наш читач звик значні покупки робити в доларовому еквіваленті, то це приблизно складає від 70 до 250 доларів, а якщо взяти термін паління від 20 до 60 років, а переважна більшість курців більше не живе, то це вийде від 2800 до 10000 доларів. Що можна купити на ці гроші? Квартиру, пару машин, вивчити двох дітей у престижному вузі. На це у скептичного курця заготовлені вже відповіді. Ну, а якщо економити на їді, також можна за життя знаєте скільки зекономити. Інші можуть сказати: мовляв, я ось і палю, і все це маю, а от багато людей не палять, але й не мають ані шикарної квартири, ні машини і взагалі, даруйте, живуть досить скромно. А деякі все-таки задумуються. Але не від того, що гроші тратилися. А тільки тоді, коли стають задихатися, переносять інфаркти, інсульти, не можуть ходити. Тоді і шкодують. Коли вже розуміють, що паління було вагомим фактором, який привів до такого стану. Ех, треба було б кинути і нібито знав, от дурень! А це вже й важкувато зробити. Сформувалася тютюнова залежність.

А проста артеріальна гіпертонія часто є недостатнім фактором, який би заставив кинути палити. Справа вся в тому, що артеріальна гіпертензія, як написано у підручнику, переважно протікає безсимптомно, до появи ускладнень. А які ускладнення? Це гіпертонічний криз, інфаркти, інсульти, серцева недостатність, крововиливи та ексудати в сітківці з набряком диску зорового нерва, враження нирок. І тільки в невеликої частини пацієнтів, підвищення артеріального тиску супроводжується головними болями. І як правило, ці люди починають звертатися до лікаря, отримують необхідну допомогу, починають лікуватися. І можливо хтось і кидає палити. Але більшість людей таки недостатьо інформовані про шкоду тютюнопаління, не дивлячись на цю банальну фразу на пачці сигарет “Міністерство Охорони Здоров’я попереджає...”, яка сприймаєтся скептично, або ж взагалі не сприймається.

Так чим все ж таки шкідливе тютюнопаління?

Нікотин – інсектицид, який є одним з найсильніших відомих ядів. Крім популярної фрази, що капля нікотину може вбити коня, можна додати, що тютюновий дим містить в собі більш як 4 тисячі хімічних сполук, 10% з яких (більш 40) є канцерогенами, тобто сприяють виникненню раку. В ньому також є кілька сотень ядів, в тому числі синильна кислота, миш’як, цианіди. Тютюновий дим є радіоактивним, містить в собі ізотопи свинцю, полонію, вісмуту. І за рік паління доза доходить до 500 рентгенів. Відомо, що дим сигарет змінює реактивність імунної системи і збільшує ризик лейкозу.

Існує сумна статистика

  1. серед людей, які помирають від раку гортані у людей - 98 % палять;

  2. серед людей, які помирають від раку легень - 96 % палять ;

  3. серед людей, які помирають від хронічного бронхіту та емфіземи легень - 75% палять ;

  4. серед людей, які помирають від ішемічної хвороби сердця. - 25% палять.

Дуже часто в молодих людей, які палять, вражаються судини. Розвивається хвороба “облітеруючий ендартеріїт”. Виникає спазм артерій, що призводить до погіршення кровообігу м’яз ніг, виникають різкі болі, зміни в тканинах. Людина просто не може ходити.

Часто це може призвести до гангрени, до ампутації ніг. Людина просто стає інвалідом, або ж помирає. Зміни в кровообігу також дуже часто призводять до імпотенції. Виникають трагедії, розпадаються сім’ї. А виразкова хвороба, тромбофлебіт, інфаркт міокарда? А передчасне старіння, неприємний запах з рота?

Багато людей, які палять, у захист своєї звички, приводять в приклад свого дідуся, який палив і жив до 80 років, а деякі ще і Черчеля згадують, який палив свою трубку і дожив до похилого віку. Ну, по-перше, є таке поняття, як статистика. Дійсно є поодинокі екземпляри, які доживають до старості і палять. Але може б вони дожили до 100 і більше років, якби не палили. По-друге, знаєте чому відбувається автомобільна аварія? Трошки швидкість перевищили, трошки дорога була слизькою, трошки гальма несправні, трошки водій втомлений. І де тут як назло взявся той пішохід, або зустрічний автомобіль!? І ось автокатастрофа!. Отак і тут: трошки палю, трошки холестерин підвищений, трошки мало рухаюся, понервував і ось катастрофа – раптова біль в грудях – інфаркт, або інсульт.

В рекомендаціях Українського товариства кардіологів з профілактики та лікування артеріальної гіпертензії чітко записано: "Нікотин різко підвищує артеріальний тиск навіть у завзятих курців. Ефект кожної сигарети триває біля 30 хвилин. Вже на першій хвилині після її випалювання систолічний артеріальний тиск підвищується на 15 мм рт.ст., а на 4-й – на 25 мм рт.ст. Мозковий інсульт та ішемічна хвороба серця у осіб, що палять, виникає в 2-3 рази частіше, ніж у тих, хто не палить, при однакових рівнях артеріального тиску". Це дані конкретних досліджень. А якщо деякі палять через кожних 30 хвилин?

Але пересічний любитель закурити на це не зреагує. Навіть багатьох вагітних це не вражає. Хоч всім відомо, що тютюнопаління шкодить матері та майбутній дитині, тільки 20% вагітних відмовляються від паління. Часто можна побачити таку картину: стоїть мама над коляскою та димить сигаретою. Або дві мамочки собі мило розмовляють, покурюючи, та смачно спльовуючи, а діточки в пісочку граються. Попробуйте їм що-небуть сказати! Вони вам і екологію згадають, і Чорнобиль, і дим з вихлопних газів від машин. І взагалі, чому Ви вмішуєтеся до них та їх дітей! І все ж таки доведено, що паління під час вагітності приводить до підвищеного ризику передчасних родів, передчасної відслойки дитячого місця “плаценти”. У дітей, в яких матері курили під час вагітності, частіше зустрічаються вроджені дефекти серця, головного мозку. Паління матері може збільшувати ризик раптової смерті у новонародженого. Діти матерей, які палять, часто гірше розвиваються, гірше вчаться, частіше хворіють. Таким чином, страждає фізичний та інтелектувальний розвиток дітей. Це пов’язано з тим, що нікотин стимулює вивільнення речовин, які викликають спазм судин плаценти, що призводить до недостатку кисню під час розвитку плоду. Але це не про мене, це мене не стосується,– скажуть деякі мамочки, або ж вагітні із сигаретою в зубах і нагадає про не чисте повітря на вулиці, і Чорнобиль.

Звичайно ж, майбутній мамі, якщо вона палить, необхідно від цього категорично відмовитися. Важливо також не знаходитися в приміщенні, де тютюновий дим. Якщо Ваші родичі палять - потрібно їм це пояснити. Деякі курці досить агресивно ставляться, якщо їм зробити зауваження не палити. Деякі можуть демонстративно димити на зупинках, не дивлячись, що біля них знаходяться люди. Цікаво, що дуже часто їдучи в маршрутних таксі чути дим сигарет в салоні. І коли починаєш з’ясовувати, хто ж це наважився у салоні палити – виявляється, що це водії. Вони не можуть витримати і палять. На зауваження, що це може бути неприємно для пасажирів, у кращому випадку можуть відчинити вікно, жадно допалюють сигарету, або ж не реагують. Хоча в нас заборонено паління в людних місцях тільки у закладах освіти і науки, ще пожежники можуть це заборонити і навіть за це передбачений штраф. Це ніколи не виконується. Адже, на жаль, більшість тих, хто мав би це контролювати, в тому числі працівники правоохоронних органів у переважній більшості також палять. А в Росії вже прийнятий цілий закон про заборону тютюнопаління в людних місцях.

Існують дослідження, які вказують, що паління батьків підвищує частоту виникнення карієсу у дітей. Вдих табачного диму супроводжується всмоктуванням нікотину, який перетворюється в конітин. У обстежених дітей визначали рівень конітину в крові і співвідносили цей показник з розповсюдженістю карієса.

Серед всіх дітей 47 відсотків мали порожнини в молочних зубах і 26 відсотків – у постійних зубах. Це явище було пояснено тим, що маленькі діти більшість часу проводили з батьками, які палили.

Але, як скаже пересічний курець: “Про ці шкідливі звички ми всі знаємо, все це ми ще чули змалку від батьків, вчителів”. Але чомусь все одно цього не робимо. Як сказав мені в кінці прийому один молодий чоловік 33 років, який був досить повний – до 120 кг, хоча і ріст мав 185 см, палив дві пачки сигарет на день: "Ви мені не буже багато нового сказали". Він був переконаний, що не дуже вже і повний. "В принципі, – каже він, –я і сам знаю, що треба було б схуднути". На моє зауваження, що багато палить – каже, що він жіночі, м’ягкі сигарети палить, з ментолом. На зауваження не випивати півлітри-літру горілки 2-3 рази на тиждень – послався на роботу. Та і як можна не випити, спілкуючись із друзями, компаньйонами? "От єдине, що ви корисного зробили доктор, це призначили мені оцю таблеточку, а все то я і без вас добре знаю", – таким було його резюме. Склалося враження, що він не дуже буде міняти свій спосіб життя. Ще мабуть добре не вдарило. А лікування артеріальної гіпертонії в першу чергу включає необхідність змінити свій спосіб життя. Це нібито всім зрозуміло і просто. А одночасно і так важко.

А певна частина людей, які вже досить тривалий час палять, поступово збирають букет хвороб. Коли їм постійно вказується на те, що необхідно кинути цю пагубну звичку, то можливо хотіли би це зробити. Але не можуть. Що цьому може завадити? Зовсім юних курців стримує їх бажання бути дорослими, бути подібними на своїх ровесників. Певну роль виконує реклама. В деяких сім’ях палять, а тому це вважається зовсім нормальним. Пізніше кинути палити стає на заваді вже стереотип поведінки, створення певного іміджу, поліпшення ситуації спілкування, антистресовий ефект, а в деяких вже формується фізична залежність, яка в подальшому наростає, незважаючи на те, що вже починають усвідомлюватися негативні наслідки паління.
Для визначення ступеня нікотинової залежності можна використовути тест Фагерстрема:

1. Коли Ви запалюєте першу сигарету після того як прокинулися?

протягом 5 хвилин 3 бала

від 31 до 60 хвилин 2 бала

пізніше ніж через 60 хвилин 0 балів

2. Чи важко Вам утриматися від куріння у заборонених місцях?

так 1 бал

ні 0 балів

3. Від якої сигарети найважче всього утриматися?

від ранішньої 1 бал

від наступних 0 балів

4. Скільки сигарет Ви вдень випалюєте?

10 чи менше 0 балів

від 11 до 20 1 бал

від 21 до 30 2 бала

більше 30 3 бала

5. Ви більше палите ранком чи протягом дня?

ранком 1 бал

протягом дня 0 балів

6. Чи палите Ви під час хвороби, коли повинні притримуватися ліжкового режиму?

так 1 бал

ні 0 балів
Ступені залежності оцінюються в балах від 0 до 10.
0-3 бала – низький рівень залежності. Для того, щоб припинити паління потрібно приділити увагу психологічним факторам.

^ 4-5 бала – середній рівень залежності. Рекомендується використання медикаментозної терапії.

6-10 балів – високий рівень залежності. Необхідно використання медикаментозної терапії.

Для тих, хто хоче кинути палити рекомендується тест, який я побачив на сторінках інтернету, і який запропонований доктором медичних наук В.К.Смирновим.

Для початку пропонується курцю вивчити таблицю, по відповідям на питання, в якій він визначає для себе свій тип паління.
Завжди

Часто

Не дуже
часто

Рідко

Ніколи

А.

Я палю, щоб не розслабитися

5

4

3

2

1

Б.

Часткове задоволення отримую,
ще розминаючи сигарету

5

4

3

2

1

В.

Паління приносить мені задоволення і дозволяє розслабитися

5

4

3

2

1

Г.

Я починаю палити, коли серджуся на що-небудь чи кого-небудь

5

4

3

2

1

Д.

Коли закінчуються сигарети, мені здається нестерпним той проміжок часу, поки я їх не придбаю

5

4

3

2

1

Е.

Я закурюю автоматично,
навіть не помічаючи цього

5

4

3

2

1

Ж.

Я палю, щоб підняти свій тонус

5

4

3

2

1

З.

Часткове задоволення мені дає процес закурювання

5

4

3

2

1

І.

Паління приносить мені задоволення

5

4

3

2

1

К.

Я запалюю, коли мені не по собі і я розчарований у чому-небудь

5

4

3

2

1

Л.

Я дуже гостро відчуваю ті моменти, коли не палю

5

4

3

2

1

М.

Я запалюю нову сигарету, не помічаючи, що попередня ще не догоріла у попільниці

5

4

3

2

1

Н.

Я запалюю, щоб “підбадьорити” себе

5

4

3

2

1

О.

Коли я палю отримую, часткове задоволення, випускаючи дим і спостерігаючи за ним

5

4

3

2

1

П.

Я хочу запалити, коли я зручно влаштувався і розслабився

5

4

3

2

1

Р.

Я запалюю, коли почуваю себе пригніченим, хочу забути всі неприємності

5

4

3

2

1

С.

Якщо я деякий час не палив, мене починає мучити справжнє почуття голоду за сигарою

5

4

3

2

1

Т.

Знайшовши в себе в роті сигарету, не згадати, коли закурив

5

4

3

2

1

В наведеній нижче таблиці біля кожної букви поставте ту цифру, яку ви вибрали. Складіть ці цифри

1.

А

Ж

Н

СТИМУЛЯЦІЯ

2.

Б

З

О

^ ГРА З СИГАРЕТОЮ

3.

В

И

П

РОЗСЛАБЛЕННЯ

4.

Г

К

Р

ПІДТРИМКА

5.

Д

Л

С

ЖАГА

6.

Е

М

Т

ЗВИЧКА


Строка, де сума буде більшою 11 означає Ваш тип паління.

Таким чином, Ви знаєте свій тип паління. Часто бажання закурити виникає по асоціації. Наприклад, якщо людина звикла копати город з сигаретою в роті, то варто тільки йому взяти в руки лопату, він тут же запалює. Це характер паління по типу СТИМУЛЯЦІЯ. Якщо у Вас такий тип паління, Вам потрібно навчитися себе відволікати. Найкраще всього за допомогою фізичних навантажень. Спробуйте з першого дня, коли Ви вирішили кинути палити, кожні 30-40 днів своїх занять або роботи переривайте 10-хвилинною навантажувальною паузою: зробіть спочатку невеличку розминку, 20-30 раз присядьте, позаймайтеся на тренажорі, відіжміться від підлоги, підтягніться на турніку та інше. Фізичне навантажування “стирає” з пам’яті запах тютюнового диму і на годину-півтора полегшує стан.

Бажання запалити у курців по типу ГРИ З СИГАРЕТОЮ формується при згадці, з ким вони палили, якими сигаретами їх пригощали, у якій упаковці вони були. Тобто у свідомості курця домінує образ власного “я”. Подавити в собі виникаюче бажання запалити неважко: достатньо пошукати в пам’яті більш значимі та хвилюючі образи, ніж образ власного “я”, плаваючого в клубах сигаретного диму. Варто навчитися цьому, і домінанта тяги до тютюну поступово згасне.

В основі паління по типу РОЗСЛАБЛЕННЯ лежить неправдиве відчуття розслаблення і відпочинку після викуреної сигарети. Погасити у собі це бажання знов запалити такому курцю також неважко. Потрібно тільки знайти такий вид занять (книжка, музика, малювання або щось інше), щоб він відчував себе відпочиваючим.

Якщо Ваш тип паління ПІДТРИМКА, то кращим засобом кинути бажання запалити буде спроба заміняти чим-небудь цей процес. Наприклад, там, де стояла попільничка, поставте коробку з цукерками (льодяниками). В кишені носіть не пачку сигарет, а жувальну гумку. Виникаюче бажання запалити Ви зможете легко нейтралізувати ковтком чаю, соку. Якщо в Вас буде завжди щось “вкинути в рот”, щоб перебити смак тютюну, який довго зберігається у свідомості, то з цією вредною звичкою зможете справитися.

Люди зі ЗВИЧКОЮ до паління закурюють тільки у колі курців, разом з іншими. Не дивлячись на те, що вони випалюють до 10 або більше сигарет чи папірос, в них не має бажання запалити в ситуації, яка цьому не сприяє. Тому, відмова від паління для них може бути безболісною. Але рано чи пізно при щоденному палінню “за компанію” вони, як правило, перетворюються в заядлих курців. При цьому типі паління не формується патологічної тяги до тютюну. Тому самостійна відмова від тютюнопаління не супроводжується неприємними відчуттями. Достатньо твердо вирішити кинути палити та призначити днь, коли Ви це зробите. І успіх гарантований. Поступово зникає тютюнова інтоксикація і Ваш організм очищається від ядовитих сполук, які Ви вдихаєте з тютюновим димом.

Важливо в період відвикання не перевіряти себе на “стійкість”. Запам’ятайте: тяга до тютюну входить у Вашу підсвідомість і завжди може “прорватися” нагору, і знов ввійти в Вашу свідомість.

“ЖАГА” як тип тютюнопаління свідчить про достатньо складні механізми тютюнової залежності, які сформувалися в організмі. Тому, якщо Ви хочете кинути палити без медичної допомоги, виконайте декілька умов. Насамперед потрібно вирішити, чому паління стало для Вас неприйнятним. Наприклад, Ви стали задихатися, піднімаючись на другий поверх, по ночам у Вас болі в серці, у Вас підвищується артеріальний тиск. І розуміння того, що у Вас високий ризик розвитку інфаркту, інсульту. Або ж наприклад, виявилась алергічна реакція на тютюновий дим у Вашої дружини, або дитини. Це може бути важливою причиною, щоб кинути цю згубну звичку. Звичайно, не варто чекати, щоб кожна випалена сигарета скорочувала Ваше життя, або життя Ваших близьких людей. Розумніше буде вже сьогодні знайти такий мотив, який би перевищував сумнівне задоволення від вдихання тютюнового диму. Скажімо, “я не буду палити більше тому, що це з’їдає певну частину моїх грошей”, або “куплена нова дорога мебель і я не хочу, щоб вона пропахла тютюном”, або “мої колеги вважають мене ледарем, тому що я постійно ходжу на перекури”.

І якщо мотив для відмови від паління знайдений, то переходіть до вирішення другої задачі: призначте дату відмови від паління. Це може бути день народження, початок відпустки. Декого не так сильно тягне палити під час мікростресів, виробничних авралів. Якщо ви помітите у себе таку особливість, призначайте дату відмови від паління на будь-який будній день, коли роботи дуже багато. Є люди, які палять тільки на роботі, а вдома, в тиші і в спокої їх до сигарети не тягне. Тоді краще кидати палити в перший день відпустки, або у вихідні.

Таким чином, Ви вибрали мотив і визначили дату для відмови від паління. Але, як кинути палити? Зразу, чи поступово скорочувати кількість випалюваних сигарет? Обидва шляхи можливі. Але запам’ятайте, якщо підете першим шляхом – кинути палити відразу і назавжди – попереду кілька важких, випробовуючих силу волі днів. Але через 3-4 тижні тяга до паління почне слабнути. Буває, що в перші дні жага запалити може не з’являтися зовсім. І все ж приготуйтеся до того, що через 2-3 тижні воно дасть про себе знати, і виникає несподівано. І якщо Ви витримаєте, ця жага пропаде назавжди.

Якщо Ви вирішите поступово знижувати кількість випалених сигарет, тут потрібно бути готовим контролювати себе 1,5-2 місяці.

На початку помітьте для себе час випалювання кожної сигарети та встановіть часові інтервали між палінням. Запам’ятайте, в який час виникає бажання запалити і його важко пересилити. Ви переконаєтесь, що найбільш сильне непереборне бажання запалити виникає не частіше ніж 8-10 разів в день. Якщо ви палите 15 і більше сигарет, то Ви в змозі безболісно зменшити це бажання до 8-10 штук на день. Тепер візьміть собі за правило не палити вранці, коли прокидаєтесь, і перед тим як заснути, натще, в приміщенні, де знаходяться люди, які не палять, під час виконання будь-якої фізичної праці.

Наступний етап – відмова ще від 4-5 сигарет в день. І з цим можна справитися, якщо:

  1. відтягнути запалювання першої сигарети, наприклад, з ранку до обіду;

  2. допалювати сигарету тільки до середини;

  3. не запалювати сигарету, як згасла.

Якщо Ви станете більше бувати на свіжому повітрі, відпрацюєте систему фізичних навантажень (прогулянки, гімнастика, біг, лижі або велосипед і таке інше) то з часом зрозумієте, що 3-4 наполовину недопалених сигарет стали Вам абсолютно не потрібні.

В наш час також існують методи лікування тютюнової залежності за допомогою фармакотерапії. Ефективним препаратом, який отримав високий ефект при лікуванні тютюнової залежності є бупропіон (зібан). Це єдиний в Україні препарат, який призначають лікарі, не містить никотину, та діє на специфічні біохімічні процеси, які відіграють роль у формуванні тютюнової залежності.

Препарат впливає на дофамін і норадреналін в синаптичній щілині. Вплив на дофамінові нейромедіаторні механізми запобігає формуванню психологічного ефекта задоволення при палінні, а впливаючи на норадреналінові структури - подавляє психологічні і фізіологічні прояви синдрома відміни нікотина. При вживанні зібана формуються позитивні установки при відмові від паління, значно знижується або ж навіть взагалі відсутні прояви синдрому відміни. Важливо, що у більшості пацієнтів відсутня прибавка ваги після вілмови від паління .

Препарат випускається по 150 мг. Терапію починають за 1-2 тижні до початку відмови тютюнопаління. Перші 5-6 днів приймають 150 мг/добу (1 таблетка з переводом потім на стандартну дозу: по 150 мг 2 рази в день).

Препарат рекомендується використовувати особам, які випалюють більше 10 сигарет в день. Приймають 7-12 тижнів (підтримуюче лікування до 6 місяців).

Побічна дія: безсонниця, сухість в роті. Частота алергічних реакцій одна на 10000.

Противопокази: Не рекомендується особам із судорожними приступами в анамнезі і пацієнтам із зниженою вагою тіла

Схожі:

Як впливає тютюнопаління на гіпертонію? iconУрок №2   (Основи здоров’я 6 клас)
Мета: показати учням, як людина впливає на природу, як впливає природа на людину, та сформулювати правила поведінки людини в природному...
Як впливає тютюнопаління на гіпертонію? iconВиховна година
Формування звичок здорового способу життя. Шкідливий вплив тютюнопаління І вживання алкоголю на здоров'я дитини
Як впливає тютюнопаління на гіпертонію? iconДодаток до наказу №149
Зош №2 щодо профілактики тютюнопаління, пропаганди здорового способу життя серед учнів на 2011-2012 н р
Як впливає тютюнопаління на гіпертонію? iconРольова гра-суд «Тютюн на лаві підсудних»
Зал прикрашений висловами про шкоду тютюнопаління та застережними знаками «Палити заборонено»
Як впливає тютюнопаління на гіпертонію? iconБережи мене, мій законе! № п/п Заходи
Заходи до Всесвітнього дня здоров’я: бесіди «Про шкідливість алкоголю та тютюнопаління», «Загроза людству снід», «Здоровий спосіб...
Як впливає тютюнопаління на гіпертонію? iconПро шкідливість алкоголю І куріння
Одна з гострих проблем сьогодення це поширення серед дітей та підлітків тютюнопаління І вживання алкоголю. Успішність боротьби з...
Як впливає тютюнопаління на гіпертонію? iconСистема психогігієни, психопрофілактики, психотерапії та корекції...
С. Риткіс, кандидат медичних наук, докторант Українського науково-дослідного інституту соціальної І судової психіатрії та наркології...
Як впливає тютюнопаління на гіпертонію? iconУрок-тренінг «За здоровий спосіб життя» тема : Правда про тютюн
Мета: Надати учням достовірну інформацію про тютюн І тютюнопаління, розвінчати поширені міфи про популярність І магічність властивості...
Як впливає тютюнопаління на гіпертонію? icon"Національна економіка (укр.)"
За допомогою чого держава впливає на соціально-економічні процеси, що відбуваються в суспільстві
Як впливає тютюнопаління на гіпертонію? iconПедагогічна творчість учителя впливає на розвиток учня. Адже плекати...
Педагогічна творчість учителя впливає на розвиток учня. Адже плекати талант це велика відповідальність, але разом із тим відчуття...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Школьные материалы


База даних захищена авторським правом © 2014
звернутися до адміністрації
uchni.com.ua
Головна сторінка