План: Вступ. Виникнення І розвиток гештальту. Основні поняття гештальт терапії
Скачати 273.07 Kb.
НазваПлан: Вступ. Виникнення І розвиток гештальту. Основні поняття гештальт терапії
Сторінка1/3
Дата конвертації08.03.2013
Розмір273.07 Kb.
ТипДокументы
uchni.com.ua > Психологія > Документы
  1   2   3


Оксана Білогурова

1. Гештальт групи.

План:

Вступ.

 1. Виникнення і розвиток гештальту.

 2. Основні поняття гештальт терапії.

 3. Основні процедури.

 4. Вправи.

Висновок
«Lose your head, come to your senses»
Ф. Перлз

Початок ХХ століття характеризувався вибуховим розвитком мистецтва, науки і нових технологій. Це час появи нових напрямів в соціальних науках, в політичному мисленні. Виразний вплив бурхливих змін в суспільній свідомості помітно проявив себе у філософії та психології того періоду.

Саме в цей час, багатий науковими ідеями, творчими відкриттями та філософськими концепціями формувалися погляди основоположників гештальт терапії Фріца і Лаури Перлз.
Виникнення і розвиток гештальту.

ГештальтGestalt» - в перекладі з німецького – фігура, образ, цілісність, те, що ні «з чого» стало «чимось») – сучасний напрям в екзистенціальний психотерапії. Сьогодні гештальт виявляє свій потенціал і можливості бути ефективно використаним не тільки в психотерапії, а також в педагогіці, освіті, бізнесі, мистецтві. [9]

^ Гештальт терапія (нім. Gestalttherapie) — напрям психотерапії, основні ідеї та методи якого розробив Ф.Перлз. Творець гештальт підходу вважав гештальт терапію одним з трьох сучасних напрямів, разом з екзистенціальним аналізом Л. Бінсвангера і логотерапією В. Франкла. Її базова ідея заснована на здатності психіки до саморегуляції, на творчому пристосуванні організму до навколишнього середовища та на принципі відповідальності людини за всі свої дії, наміри, очікування. Основна роль терапевта полягає в тому, щоб фокусувати увагу клієнта на усвідомленні того, що відбувається, обмеженні спроб інтерпретувати події, увазі до відчуттів-індикаторів потреб, власній відповідальності клієнта як за реалізацію, так і за заборони на реалізацію потреб. Окремі гештальт терапевти вважають, що при правильній постановці гештальт терапія на відміну від психоаналізу не викликає опору клієнта. [5]

Гештальт терапія виникла в кінці 1920-х років в Німеччині. Її творець – Фріц Перлз – починав свою практику як психоаналітик, поява гештальт терапії була пов'язана з його незадоволеністю жорсткими психоаналітичними рамками, що обмежують творчість терапевта. [8]

^ Фріц Перлз «Мене часто називають засновником Гештальт терапії. Це - нісенітниця. Якщо ви називаєте мене відкривачем або відновником гештальт терапії, тоді гаразд. Гештальт так само старий, як і світ. Світ, особливо кожен організм, що підтримує себе, є ціліснісним, завершеним. І єдиний постійний закон в нім - закон утворення гештальтів. Гештальт є органічною функцією. Гештальт - це основна одиниця досвіду. Якщо ви розчленували гештальт, то він вже таким не є. Візьмемо простій приклад з хімії. Ви знаєте, що вода – Н2О – складається з двох молекул водню та однієї молекули кисню. Якщо Ви порушуєте цілісність води, розщеплюєте її на водень та кисень, то води вже більше немає. І якщо ви тепер відчуєте спрагу, то ви можете вдихати скільки завгодно водню і кисню, але це не втамує вашої спраги. Таким чином, гештальт - це феномен, що переживається. Якщо ви аналізуєте, якщо ви розчленовуєте його, - це стає чимось іншим. Можна називати це одиницею досвіду, подібно, скажімо, вольтам в електриці або ергам в механіці». [9]

Після кінця другої світової в Ню-Йорку оселився Фредерік С.Перлз. Йому за 50, позаду у нього плідна професійна діяльність. Здобувши освіту у багатьох знаменитостей психоаналізу та психіатрії того часу, після декількох років «класичної» практики в Німеччині, з настанням гітлеризму він, будучи євреєм, був вимушений емігрувати.

Спочатку він живе в Нідерландах, потім його запрошують до Південної Африки, де він відкриває Інститут психоаналізу. Ось декілька важливих зустрічей, які стали віхами на шляху його інтелектуального зростання в цей період:

 • Його дружина Лора, доктор гештальтпсихології; вона вкладе в розробку того, що потім перетвориться на гештальт терапію, своє знання цього напряму психології з початку століття. Почавши з вивчення психології сприйняття, гештальтпсихологія поступово розширилася до вивчення всіх «гештальтів» (форм, конфігурацій) до такого ступеню, що зробила широкий вплив на всю сучасну психологію та епістемологію. Лора також відкриває шляхи різним напрямам екзистенціалізму 20 – 30-х років, зокрема, філософії Мартіна Бубера («Я і Ти») і Пауля Тілліха («Мужність існування»).

 • Курт Ґольдштейн, лікар, вельми відомий своєю наполегливістю в затвердженні цілісного підходу до людини («Будова організму»), відмовляється услід за гештальт теоретиками від розділення на органи, частини або функції. Перлз якийсь час працював у нього асистентом.

 • Макс Рейнґар, засновник театральної школи, в якій навчався Перлз, Баухауз, естетичний рух. Обидві цих течії роблять великий вплив на культурне життя Берліну 20-х рр.

 • Психоаналітики, такі як Карен Хорні, Клара Ґаппель, Олена Дейч, Пауль Шильдер і деякі інші, були його аналітиками або супервізорами.

 • Вільґельм Райх, психоаналітик, що «відколовся». Зокрема, своїми роботами про «м'язовий панцир», характерологічні структури,  він  найактивнішим чином ввів тілесне вимірювання в психотерапевтичну роботу.

 • Ж.С.Смутс, філософ і політичний діяч з Південної Африки; ввів в 20-ті роки поняття «холізм», сприяв розвитку цілісного підходу до людини та матерії.

Ці різноманітні впливи з'єдналися в роботі Ф.Перлза «Его, голод і агресія», опубліковану в  1942 році. Її підзаголовок «Перегляд теорії і методу Зіґмунда Фройда» - уже  вказує на дистанцію стосовно традиційного психоаналізу. З часом ця дистанція тільки збільшуватиметься, закладаючи основи майбутньої психотерапії.

На запрошення Карен Хорні і Еріха Фромма, відомого своїм визначенням «екзистенціального психоаналізу», має деякий авторитет серед «групи присвячених» завдяки своїй книзі, Перлз приїжджає до Ню-Йорку. Якийсь час опісля він починає співпрацю з Полом Ґудменом, який швидко стає найважливішою фігурою в розвитку гештальт терапії. Пол Ґудмен, невизнаний письменник, есеїст і поет поставив на службу ідеям Перлза всі свої літературні, філософські та психоаналітичні знання. Він зробив значно більше, ніж просто роботу з письма, яке від нього було потрібне, додав стрункість, послідовність та глибину перлзовским інтуїтивним знахідкам, які без нього так, можливо, залишилися б в чорнових ескізах.

Навколо Перлза, його дружини Лори і Пола Ґудмена об'єднуються Ізідор Фром, ще декілька чоловік, утворюючи так звану «Сімку». Незабаром вони створюють в Ню-Йорку перший Інститут гештальт терапії. Ню-йоркська група розробила основні принципи гештальт терапії, яку спочатку назвали екзистенціальною терапією, а потім – гештальт аналізом.

Коли книга, над якою працювали Ґудмен і Перлз разом з іншими членами групи, була готова, причому її останній розділ був відредагований в останню мить, видавець зажадав додати до неї практичну частину. І, на превеликий жаль всієї групи, розділ, написаний Ґефферліном той, що складається з дослідів, проведених із студентами університету, перетворився на першу частину книги, яку іноді називають Біблією Ню-йоркського напряму гештальт терапії.

Дуже скоро сформувалося ще декілька груп, що дотримуються цього підходу, зокрема, в Клівленді (на її базі виник інститут Клівленду гештальт терапії - навколо Ірвіна Полстера) і в Каліфорнії (навколо Джима Сімкіна).

Перлз був вже немолодою людиною, коли йому захотілося знайти більше визнання. У групі творців гештальт терапії відбувся розкол: Фріц Перлз і Джим Сімкін покинули Ню-Йорк. Перлз почав в основному працювати з групами, заявляючи, що індивідуальна психотерапія застаріла. Ню-йоркська група була з цим абсолютно не згодна, вважала, що старий Перлз просто помиляється. Лора Перлз і Ізідор Фром продовжували свою роботу як психотерапевти та тренери в Ню-Йорку, розвиваючи метод. Пол Ґудмен (після десяти років практичної роботи та викладання) залишив терапевтичну практику, щоб повністю присвятити себе літературній творчості. Інші члени-засновники йшли своїми шляхами, а Перлз ділив свій час між туристичними подорожами напів-пенсіонера та поїздками для викладацької діяльності в різні кінці Сполучених Штатів.

В середині 60-х років Перлз був на якийсь час запрошений в Есален — центр, що тільки-но відкрився, на березі Тихого океану, в Каліфорнії, що став меккою для Руху Розвитку Людського Потенціалу. Він почав розвивати так званий психотерапевтичний стиль Західного узбережжя. Багато в чому це була не психотерапія, а видовище, психологічний атракціон Каліфорнійського Гуру. Але без цих атракціонів не було б популярності та автономії гештальт терапії. Саме у цей період безліч людей була інфікована вірусом інтересу до власного психічного життя, психотерапія змогла стати тим, що вона є зараз – не просто «клізмою» в руках медицини, а феноменом людської культури.

Гештальт терапія тоді відчувала значний підйом, Інститути і Центри, що заявляють про свою захопленість цим поглядом, розвивалися - іноді в кращу сторону, але часто в гіршу. Сам Перлз продовжував працювати з неймовірною творчою енергією, в основі цієї творчості лежав величезний досвід 45-річної клінічної, психіатричної та психотерапевтичної роботи. Проте, він віддавав дань моді того часу, що розглядала будь-яке теоретизування як «компастування мізків», що замінювала її чіткими рекламними формулюваннями. Мода також постійно вимагала від нього нового - за всяку ціну, іноді навіть ціною заплутування самих основ гештальт підходу.

Цей період «68-го року» в історії гештальт терапії ще сьогодні відгукується тяжкими наслідками. Навіть якщо розглядати цю фазу як свіжий вітер в психотерапевтичній практиці, недолік чіткості позицій та всякого роду крайнощі сильно похитнули довіру до нового підходу.

«Учні чародія», підхоплюючи без розбору те, що вони бачили в практиці вчителя, але не маючи ні його досвіду, ні його таланту клініциста, терпіли крах, або, краще сказати, ефективність їх терапевтичних втручань була рівна нулю. Крім того, багато професіоналів, які зустрілися з кон'юнктурною формою гештальт терапії, були впевнені, що остання не володіє ніякою серйозною теоретичною базою. Це поширена думка стала перешкодою для тих, хто хотів би вести довгострокову психотерапевтичну роботу з пацієнтами.

Після смерті Перлза в 1970 році, можна прослідкувати наступні важливі процеси в гештальт терапії:

 • Одні, слідуючи моді, зверталися до інших методів психотерапії. Інші, прийнявши своє незнання теоретичних і клінічних основ гештальт терапії за їх відсутність, заповнили цей недолік, прийнявши теоретичні положення, які, як їм здавалося, мали якусь схожість з практикою Перлза останнього періоду. Зокрема, деякі гештальтисти, зберігши гештальтиську методологію та технологію, звернулися до психоаналітичної теорії, найчастіше до англосакських течій - до аналізу об'єктних відносин або інтерперсональної теорії.

 • Деякі заповнювали свою неспроможність, акумулюючи і комбінуючи різну техніку, неначе введення біоенергетичних та психодраматичних методик, робота в басейні, масаж або інші прийоми дозволяють замістити бракуючий «хребет» адекватної метапсихології.

 • Нарешті, дехто знов звернувся до забутих джерел – до фундаментальних текстів і викладачів-практиків, які не припиняли на них спиратися, розвиваючи підхід. Таким чином, Лора Перлз, Ізідор Фром і інші члени групи, засновники гештальт терапії, вийшли з тіні, в якій їх залишило каліфорнійське сонце Перлза, дали можливість великої частини співтовариства гештальтистів знов знайти сенс цього підходу, зі всією його радикальністю та творчою енергією, в теорії «self», наміченій Перлзом й Ґудменом в 1951 році.

В наш час гештальт терапія переживає значний підйом, особливо в Європі (у Франції, Німеччині, Нідерландах), де вона має безліч культурного коріння (психоаналіз, феноменологія, екзистенціалізм, гештальтпсихологія, тощо). Це зростання виявляється в прямій (число практиків, що збільшується, поглиблення їх компетентності, зростання числа пацієнтів) і непрямій формах – в останньому випадку мається на увазі поступова асиміляція (часто неусвідомлювана) іншими сучасними психотерапевтичними напрямами (зокрема, психоаналітичними) багатьох понять та інструментів, розроблених гештальт терапіею впродовж п'ятдесяти років свого існування. Принципи «тут і тепер» в роботі психотерапевтичних груп всіх напрямів стали справді «народними», так само як ідеї «ментальної їжі», «ментальної жуйки» і т.д. Відносна молодість даного напряму, невелика прихильність багатьох практиків до написання текстів приводять до того, що багато тем все ще потребують розвитку, а взаємодія теорії та практики сьогодні все ще ускладнена. Проте, професіонали-сусіди, які ризикують перевірити, чи дійсно обґрунтовані чутки, що дійшли до них, про гештальт терапію, завжди вражаються переконливості, творчій енергії, свободі думки та клінічній ефективності даного підходу, далеко не такого поверхневого, як вони звикли думати.

Безліч інститутів зайняті практикою та викладанням гештальт терапії у всіх кінцях світу: від Японії до Скандинавії, від СНД до Латинської Америки, від колишньої Югославії до Ізраїлю або Берегу слонового кістки. Якщо не рахувати деяких непримиренних гештальтистів, що сумують за псевдоперлзівскою спонтанністю, або деякі езотеричні відхилення, гештальт терапія в цілому знов знайшла своє теоретичне, практичне та клінічне коріння, зуміла ввібрати в себе досягнення сучасного психотерапевтичного знання, а іноді й зробити в нього свій внесок. Гештальт підхід зберігається в чистому вигляді: інститути, що намагаються поєднувати його з чимось іншим, не приймаются в асоціації, зокрема, в Європейську асоціацію Гештальт терапії (EAGT).

Орієнтація Західного Узбережжя (її ще презирливо називають «бум-бум-терапією») практично втратила свій вплив, тому що в її рамках не було побудовано адекватної системи підготовки. Ню-йоркський підхід розширився та зміцнився, перший з гештальт інститутів існує донині, дуже мало змінившись за багато років, зберігши свою початкову анархічність. Найбільш організованим гештальт інститутом з найстійкішою системою в США є Клівленд. Йому 50 або 60 років. У США існує безліч Гештальт інстітутів, хоча є міста (Сан-Франциско, наприклад), де Гештальт інституту немає, а в інших можуть співіснувати два або більше, як в Лос-Анджелесі: старий (Гарі Йонтефа) – Gestalt Therapy Institute of Los-Angeles (ГТІЛА), і новий – Gestalt A Therapy of Los-Angeles (ГАТЛА) Боба Резніка.

Існує декілька міжнародних організацій. Наприклад, Американська Association of Advansementin Gestalt Therapy (AAGT) дуже схожа на ту структуру (Суспільство розвитку Гештальт підходу), яка зараз розвивається в Росії. У ній неможливе членство організацій – тільки індивідуальне, декілька членів Ааgt є і в Росії. Ще одна міжнародна організація - IAGT (International Assotiation of Gestalt Therapy) – відносно нова, діє протягом останніх двох років. Серед її співзасновників – Д.Н. Хломов, директор МДІ. 

Європейська Асоціація Гештальт Терапії (EAGT) конфліктує з американськими асоціаціями, рахуючи Європу чимось в корені відмінним від Америки.

Ще одна організація, у ній, навпаки, неможливе індивідуальне членство, – Федерація організацій, що займаються освітою в області Гештальт терапії (FORGE), створена Сержем Жінжером і достатньо сильно пов'язана з EAGT.

Окремі національні організації Європейських країн не входять в Європейську Асоціацію (наприклад, німецька Deutsche geselschaft fuer Gestalt), проте, це продиктовано не принциповими розбіжностями в підході, а іншими міркуваннями. Назва однієї з конференцій ААГТ звучить так: «Різні думки, але загальна основа», це якнайкраще відображає суть справ в світовому Гештальт товаристві. [7]
  1   2   3

Схожі:

План: Вступ. Виникнення І розвиток гештальту. Основні поняття гештальт терапії iconПлан. Вступ. Розділ Причини виникнення та розвиток терористичних...
Розділ Терористичні організації сучасності: нова методика та організаційні структури
План: Вступ. Виникнення І розвиток гештальту. Основні поняття гештальт терапії iconПлан Вступ частина І. Сексуальність людини поняття сексуальності психосексуальний розвиток
Частина ІІ: Вплив внутрішнього ідеального образу чоловіка на сексуальні відносини жінки І рівень задоволення ними
План: Вступ. Виникнення І розвиток гештальту. Основні поняття гештальт терапії iconПлан Світогляд. Історичні типи світогляду. Сутність, структура І...
Основні поняття: філософія, світогляд, міфологія, релігія, матеріалізм, ідеалізм, онтологія, гносеологія, аксіологія, діалектика,...
План: Вступ. Виникнення І розвиток гештальту. Основні поняття гештальт терапії iconПлан вступ Розділ Поняття принципів права та його основні характеристики Генезис принципів права
Загальнолюдські (цивілізаційні) та загальноправові принципи права – основа правової системи
План: Вступ. Виникнення І розвиток гештальту. Основні поняття гештальт терапії iconПлан стор. Вступ 3 Розділ Поняття права 5 1 Різноманітність підходів...
Право, як І держава, належить до числа не тільки найважливіших, але І найскладніших суспільних явищ
План: Вступ. Виникнення І розвиток гештальту. Основні поняття гештальт терапії iconПлан-конспект тема : Основні поняття видавничих систем
Шрифт—типографський спосіб кодування текстової інформації. Основні характеристики – гарнітура (малюнок), розмір, зображення
План: Вступ. Виникнення І розвиток гештальту. Основні поняття гештальт терапії iconОсновні поняття термодинаміки
Вступ
План: Вступ. Виникнення І розвиток гештальту. Основні поняття гештальт терапії iconПлан Вступ Теоретичні основи побудови податкової системи П’ять етапів...
Визначимо основні поняття які стосуться даної теми І перше з них, чи не найголовніше – це визначення податку
План: Вступ. Виникнення І розвиток гештальту. Основні поняття гештальт терапії iconХарактеристика злочинів, поняття та основні елементи. Зміст. I. Вступ. 2 II
Розвиток процесуальної думки наприкінці XIX ст та пекучі потреби практики створили умови до відгалуження від фундаментальних правових...
План: Вступ. Виникнення І розвиток гештальту. Основні поняття гештальт терапії iconПлан Вступ Поняття екологічного моніторингу. Подальший розвиток системи...
В даний час під моніторингом розуміють сукупність спостережень за визначеними компонентами біосфери, спеціальним чином організованими...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Школьные материалы


База даних захищена авторським правом © 2014
звернутися до адміністрації
uchni.com.ua
Головна сторінка