49°31′″ пн ш. 25°39′″ сх д
Скачати 43.48 Kb.
Назва49°31′″ пн ш. 25°39′″ сх д
Дата конвертації11.03.2013
Розмір43.48 Kb.
ТипДокументы
uchni.com.ua > Спорт > Документы

Великі Гаї

Основні дані

Засноване

1785

Населення

3 944

Територія

6.325 км²

Густота населення

623.56 осіб/км²

Поштовий індекс

47722

Телефонний код

+380 352

^ Географічні дані

Географічні координати

49°31′″ пн. ш. 25°39′″ сх. д.

Середня висота
над рівнем моря

341 м

Найближча залізнична станція

Гаї Великі
^ Місцева влада

Адреса ради

47722, с. Великі Гаї, вул. Галицька, 47

Сільський голова

Кохман Олег Андрійович


^ Великі Гаї - село в Тернопільському районі Тернопільської області, центр Великогаївської сільради, південно-східна околиця міста Тернополя (4 км від центру міста). Населення 3944 мешканці (перепис 2001), близько 1300 дворів. Одне з найбільших сіл області.

Історія


Відоме з 1785 року. Назва походить від густих дубових гаїв, що вкривали сучасну територію села. До приходу в 1939 році Радянської влади офіційно вважалося передмістям Тернополя під назвою Tarnopolskie Gaje.

На території села розміщувався парк Лучаківського (сьогодні Гай Кобзаря). Найулюбленіше місце відпочинку української громади міста Тернополя. В першій половині ХХ століття село Великі Гаї слугувало місту радше як місце заміського відпочинку (таке собі дачне містечко). Сьогодні парк існує далі і є особливою гордістю гаївчан. До парку Лучаківського на початку століття було навіть організоване транспортне сполучення. Туди з міста ходили так звані омнібусу – транспортний засіб, що являв собою пасажирський критий візок на кінній тязі. Всередині омнібуса розміщалось 10-12 місць для пасажирів. Часто пасажири також перебували на даху омнібуса. Це транспортне сполучення дозволяло тернополянам малим ходом добиратись по вул. Гайовій в парк Лучаківського, або, як його ще називали Парк здоров`я. А ті, хто не бажав їхати, прекрасно діставались до Гаїв пішки. На викладеній каменем вулиці Гайовій у час великодніх та зелених свят можна було завжди зустріти гурти української молоді у святкових вишиванках, що прямували на празники української громади.


На час утворення в цьому ж році сільської ради в селі проживало 2938 мешканців.

Чимало життів забрала війна, чимало гаївчан-патріотів загинуло, воюючи на стороні УПА. Близько 300 сімей стали жертвами сталінських репресій та було вивезено в Сибір та Воркуту.

В післявоєнний період село поступово відроджується, в 1960-х із хрущовською "відлигою" повертається на батьківщину більшість вивезених на Сибір родин. Перепис населення 1970 року зафіксував 2549 жителів. Село впорядковують, воно стає зразковим не тільки у Тернопільському районі, а й в області. Проте, як і в усій Західній Україні, справжнє національне відродження села розпочалося лише наприкінці 80-х із розпадом СРСР і утвердженням суверенної України.

У 1989 році відновлюють збудовану ще у 1910, але занедбану за часи тоталітарного режиму греко-католицьку церкву (до того її використовували як склад для реквізитів Тернопільського драмтеатру). На прицерковній території було насипано символічну могилу-курган на честь загиблих
Січових Стрільців та воїнів УПА а також споруджено хрест з нагоди 1000-ліття Хрещення Русі князем Володимиром.

В центральній частині села, поруч із стадіоном було відновлено парк - ^ Гай Кобзаря із алеями, пам'ятником Т.Г. Шевченку та Співочим полем. Весь цей комплекс є улюбленим місцем відпочинку гаївчан та гостей села. Тут в літню пору щорічно влаштовуються концерти, спортивні змагання, обжинки та народні гуляння.

^

Географічне розташування


Село простяглося на 4 км вздовж центральної вулиці - Галицької, по якій здійснюється автомобільне сполучення між Тернополем і селами Товстолугом, Білоскіркою, Грабовцем, Баворовом та ін. Центральна вулиця розміщена на височині (найвища точка - висота 370 м над рівнем моря, в районі школи), яка поступово знижується з заходу на схід до позначки 351 м (геодезичний пункт гора Грель між Великими Гаями та птахофабрикою). Межа території, підпорядкованої Великогаївські сільській раді (площа 14,95 км2) проходить вздовж південно-східного кордону Тернополя - вулицями Микулинецькою, Об'їзною, Протасевича, Підволочиським шосе (від Збаразького кільця до району аеропорту).

В побуті історично сформувалися назви частин села, відповідно до назв автобусних зупинок на вулиці Галицькій: ^ Парк, Школа, Дуби, Четверта зупинка, Доми. Також виділяють Сеньківський Кут (район тубдиспансеру), Кордубівку, Радеччину, Білявщину.
^

Транспортне сполучення


На північно-східній околиці села знаходиться зупиночний пункт Гаї Великі на Львівській залізниці (7 км від станції Тернопіль). Налагоджене регулярне автобусне сполучення (маршрутне таксі) із Тернополем, через село проходить багато транзитних маршрутів із більш віддалених сіл.
^

Соціально-економічна ситуація


В селі працює загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів, розрахована на 500 школярів. Значна кількість дітей шкільного віку та студентського віку щоденно доїжджає на навчання в Тернопіль.

Головне підприємство, що розміщене на території Великих Гаїв - ВАТ "Птахофабрика Тернопільська» - найпотужніше птахівницьке підприємство не лише в Тернопільській області, а в усьому західному регіоні України.

Сьогодення


Із середини 90-х село є районом інтенсивної приміської забудови приватними будинками. Актуальною із кінця 90-х років залишається проблема заробітчанства: за неофіційними даними близько 220 осіб-мешканців Великих Гаїв постійно перебувають на заробітках за кордоном (Італія, Польща, Іспанія, Португалія, Греція, Росія та ін.).

Додайте кнопку на своєму сайті:
Школьные материалы


База даних захищена авторським правом © 2014
звернутися до адміністрації
uchni.com.ua
Головна сторінка