Рольова гра-суд «Тютюн на лаві підсудних»
Скачати 116.91 Kb.
НазваРольова гра-суд «Тютюн на лаві підсудних»
Дата конвертації20.05.2013
Розмір116.91 Kb.
ТипДокументы
uchni.com.ua > Спорт > Документы
ДПТНЗ « Соснівський професійний ліцей»


Рольова гра-суд «Тютюн на лаві підсудних»

Підготували:

майстер в/н

Дячук Г.В.

викладач правознавства

Онищук Л.М.

учні групи №9


Тема: Рольова гра-суд «Тютюн на лаві підсудних».
Мета: Виховувати в учнів прагнення до здорового спобосу життя,

продовжувати боротьбу із шкідливими звичками, вивчивши історію

поширення і використання тютюну та підкреслити шкоду, яку завдає

тютюнопаління організму людини.
Обладнання: Закон України « Про внесення змін до деяких законодавчих актів

України «Щодо вдосконалення окремих положень про обмеження місць

куріння тютюнових виробів» від 06 грудня 2012 року.
Зал прикрашений висловами про шкоду тютюнопаління та застережними знаками «Палити заборонено»

^ Виступ майстра в/н групи №9 Дячука Григорія Васильовича
06 грудня 2012 року вступив у дію Закон України «Про обмеження місць куріння тютюнових виробів».

Забороняється куріння тютюнових виробів:

- у закладах охорони здоров'я ;

- у навчальних та освітньо-виховних закладах;

- на дитячих майданчиках;

- на спортивних майданчиках, стадіонах, у приміщення відкритих та закритих спортивних споруд;

- у під'їздах житлових будинків;

- у громадському транспорті ( включаючи транспорт міжнародного сполучення);

- приміщення закладах культури;

- у закритих приміщення закладів громадскього харчування.
Необладнання спеціально відведених для куріння місць витяжною вентиляцією та нерозміщення наочної інформації штраф 3400 грн.

Невживання заходів з припинення куріння у місцях, передбачених законом штраф від 1000 грн. до 10 000 грн.

Розміщення попільничок або невживання заходів з припинення куріння за межами місць , спеціально відведених для куріння штраф від 1000 грн. до 10 000 грн.

Всі знають, що куріння шкідливе для всіх, хто вдихає дим як для курців так і некурців. Тому перед тим, як закурити чергову сигарету поміркуй, що ж краще вибрати?

Група №9 для вашої уваги підготувала рольову гру- суд «Тютюн на лаві підсудних»
e:\фото день святого валентина\p1270115.jpg e:\фото день святого валентина\p1270116.jpg

Секретар. Встати! Суд іде.

Суддя. Ми сьогодні зібрались з приводу обвинувачення тютюну у тяжких моральних, психологічних та фізичних злочинах.

Секретар. Суд вислухає коротку його автобіографію. Тютюн був виявлений Христофором Колумбом, коли він висадився у 1492 році на узбережжя американського контингенту. Двоє із його матросів таємно завезли листки й насіння тютюну в Іспанію. Спочатку ця рослина вважалась декоративною. Французький посол в Іспанії Ніко (1560р).в подарунок дав своїй королеві Катерині Медічі листки тютюну. Від імені посла було утворено слово «нікотин». Але дуже швидко з'ясувалось, що паління не лікує, а калічить. Вперше почали боротись з нікотином в ХУІ ст.. В Англії переслідували курців, їх відлучали від церкви, а російський цар Михайло Федорович Романов карав курців палками, різками, навіть наказував відрізати носи. Турецький султан Мурад ІУ забороняв паління тютюну під страхом смертної кари. Попри всі заборони, сьогодні паління тютюну є всесвітнім суспільно визнаним явищем. Воно стало однією з головних проблем охорони здоров'я всіх країн світу.


e:\фото день святого валентина\p1270105.jpg e:\фото день святого валентина\p1270109.jpg

^ Суддя. Слово надається звинуваченню.

Прокурор. Шановний суд! Вивчаючи детально справу тютюну, ми просимо заслухати свідчення компетентних спеціалістів.

^ Суддя. Будь ласка викликайте свідків.

Прокурор. Я запрошую першого свідка. Прошу представтесь.

(Виходить лікар-лаборант)

Лікар-лаборант. Я –лікар-лаборант, працюю в лабораторії районної лікарні 10 років.

Прокурор. Яке ви маєте відношення до сьогоднішнього судового засідання?

Лікар-лаборант. Ось уже кілька місяців поспіль в хіміко-фармацевтичний лабораторії я досліджую тютюн. Стало відомим, що його листя та тютюновий дим містять близько 1200 найменувань шкідливих речовин. До прикладу найсильнішої отрути – нікотину 9% вугільних смол – 14% вуглеводів – 20%, білків – 13% ефірних масел – 2%, а також у значній кількості присутні: синильна кислота, оксид карбону, ціаністий водень, оцтова та мурашина кислоти, аміак, етилен, сполуки арсену, оксид нітрогену, фурфурол, бензопірен, навіть радіоактивний полоній. Під час паління вони утворюють тютюновий дьоготь – клейку суміш, яка забарвлює фільтр у бурий колір.

За 1 рік курець поглинає дим в середньому від 6-8 тис. цигарок, тобто випалює 5 кг тютюну, де є 30г нікотину. А смертельною дозою для людини є тисячна частина цієї норми.

Адвокат. Пане суддя! Заперечую цей факт. Адже всім відомо, що навіть заядлі курці, які випалюють по 20 цигарок за один день одноразово та одночасно не помирають.

^ Суддя. Зауваження приймаються! Прошу свідка бути послідовним.

Лікар-лаборант. Шановний суд, я не помилився. Це доведено наукою. Справа в тому, що нікотин до організму потрапляє поступово, невеликими дозами. Сам організм його частково знешкоджує, крім того, тютюн виводиться з потом, сечею. Але отруєння організму відбувається поступово.

Прокурор. Дякуємо за свідчення. Суд, прошу вислухати наступного спеціаліста у цій справі. Представтесь, будь ласка!

(Виходить лікар-терапевт)


e:\фото день святого валентина\p1270118.jpge:\фото день святого валентина\p1270119.jpg

Лікар-терапевт. Я – лікар-терапевт. У лікарню звертаються люди зі своїми хворобами. Досвід показує, що моїми пацієнтами дуже часто виявляються курці. Адже під час паління нікотин всмоктується слизовою оболонкою рота, носа, гортані, трахеї, легень, при ковтанні диму – слизовою оболонкою стравоходу й шлунку. Потрапивши в кров, отрута швидко розповсюджується по всьому організму, викликаючи зміни в нервовій системі, роботі серця, легень, печінки, органів травлення, зору.

Прокурор. Просимо пояснити детальніше!

Лікар-терапевт. Насамперед паління вражає легені. Вдихання тютюнового диму знімає ритм дихання, пригнічує його глибину. Під час паління зменшується життєва ємність легень і погіршується насичення крові киснем, порушується вентиляція бронхів.

Курцям притаманний «тютюновий» кашель». Ми називаємо цей стан емфіземою легень. Вона починається із задишки. Жертви тютюну відчувають постійну задуху. Це відбувається внаслідок закупорки димом дрібненьких повітропровідних шляхів, які ведуть до повітряних кульок-альвеол. Повітря може потрапити в альвеоли, але вийти з них – ні. І як лопає дитяча кулька, яку сильно надувають, так і розривається альвеола. Тому деякі мої пацієнти вже в похилому віці не можуть обійтись без кисневого апарату. Встановлено, що тютюнопаління підвищує більш ніж у 10 разів ризик захворіти раком легень, бронхів. Вміст бензопірену в тютюновому дьогті прискорює появу раку.

На серцево-судинну систему особливо згубно впливають нікотин і чадний газ. Останній спричиняє крововиливи в стінках судин і накопичення в них холестерину, що стає однією з причин виникнення атеросклерозу. Викликаючи спазми великих судин, нікотин підвищує тис, тим самим прискорюючи роботу серцевого м’яза для подолання додаткового тиску по проштовхуванню крові. Серце вимушене скорочуватись зайвих 20-25 тис. разів на добу.

Оболонка рота подразнюється гарячим димом , викликаючи стоматит. Ясна стають блідими, часто кровоточать, тому що під впливом нікотину руйнується вітамін С. Судини стають ламкими. Легені курця стають мало еластичними, що зменшує їх ємність і газообмін.

^ Зір, органи нюху, смаку. Нерідко вражається зоровий нерв, знижується гострота зору, порушується сприймання спочатку зеленого, потім червоного,

Жовтого та синього кольорів.

^ Шлунок. Підвищується кислотність, що викликає виразку шлунку.

Нервова система. Нікотин і СО заважають постачанню кисню до тканин мозку. Щоправда, нікотин спочатку розширює судини мозку ( стає «краще думати») , але потім вони звужуються, виникає кисневе голодування мозку. Порушуються структура й функції нервових клітин і розвиваються стійкі неврози – головний біль, запаморочення, дратівливість, тремтіння рук. Людина постійно перебуває в пригніченому стані, втрачає сон, апетит.

Оксиди нітрогену й карбону викликають зниження імунітету людини.

Коротка довідка: найпоширенішою пристрасть до тютюну є в азіатських країнах, де населення мало обізнане про вплив нікотину на організм людини.

Тютюнова держава №1 –Китай. В Індії щороку помирає від захворювань, пов’язаних з палінням, 1 млн.людей. 99% сільських жителів нічого не знають про шкоду паління. У В'єтнамі палять 73% чоловіків.

Прокурор . Дякуємо! Я прошу вислухати наступного свідка. Представтесь, будь ласка.

(Входить колишній курець).

Колишній курець. Я- колишній затятий курець. Майже весь свій вік я палив. Вважаю: мою долю зруйнував підсудний. Ще у 20 років цигарки, яких я випалював по 20-30штук за день, впливали на моє здоров'я непомітно. Я працював на машинобудівному заводі токарем, мав сім'ю , житло. У 30 років мені потрібно було лікуватись: мучила задуха, хронічний кашель, руки почали тремтіти, погіршився зір. На роботі мої вирізьблені деталі бракували, я не встигав з нормою виробітку. Невдовзі з роботи мене звільнили. Знайти знову роботу було нелегко, заробітку не було, палити став ще частіше. В сім'ї почались сварки, нервові напруження. Щоб купити цигарки, без яких я не уявляв життя, економив на їжі.

Згодом стан здоров'я ще більше погіршився, лікарі виявили туберкульоз легень. З сім'єю мусив розлучитися, бо не хотів наражати дружину і сина на небезпеку зараження. Хворобу подолав тільки через 2 роки. Кинув палити, проте здоров'я було вже підірване, сім'ї немає, житло – непостійне. Тепер я шкодую, що колись у юні роки, заприятелював з підсудним, бо він виявився підступним ворогом.
e:\фото день святого валентина\p1270124.jpg


e:\фото день святого валентина\p1270123.jpg
Прокурор. Дякуємо! Слово надається спеціалісту з відділу статистики.

( Виходить статист).

Статист. За останніми даними відділу статистики США, в цій країні палить третина дорослого населення. Кожні 24 години через паління цигарок передчасно помирає 1 тис. осіб. Кожен рік американці витрачають 14 млрд. доларів на цигарки і ще 12 млрд. доларів –на приналежності до паління. Якщо додати ще вартість лікування хвороб, спричинених тютюнопалінням, то сума перевищить 100 млрд. доларів на рік. А за ці гроші можна побудувати й обладнати всіма новинками індустрії таке велике місто як Київ.

В Україні паління щороку викликає 33 тис. випадків захворювання раком легень, 900 тис. –хронічних бронхітів, 1 млн. 200 тис. –ішемішечної хвороби серця. А летальних випадків, пов’язаних з хворобою паління, за останній рік зареєстровано 120 тис. Загалом на Землі – 1,5 млн.

Прокурор. Дякуємо! Звинувачення викликає останнього свідка. Представтесь, будь ласка.

(Виходить еколог).
Еколог. Я – представник Всесвітньої організації охорони природи.

Прокурор. Поясніть, яку ви маєте причетність до звинувачення тютюну.

Еколог. Хочу відмітити вплив тютюнового диму на навколишнє середовище та атмосферу зокрема. Людина, яка палить цигарку, вдихає повітря, забруднення якого у 384 тис.разів перевищує всі гранично допустимі норми. А вдихати повітря з тютюновим димом біля курця у 4 рази шкідливіше, ніж вихлопні гази безпосередньо з труби автомобіля. Треба наголосити, що протягом останніх десятиліть тютюн ста набагато отрутнішим ніж, скажімо, в ХІХ ст.. Це спричиняється високою гігроскопічністю тютюнових листків, які активно поглинають із повітря шкідливі домішки, кількість яких сьогодні дедалі зростає.

Особливої шкоди паління завдає жіночому організму. Воно неприступне для вагітних жінок – це в 100% випадків призводить до ненормального розвитку дитини, народження мертвих дітей, або дітей з розумовими вадами.

Прокурор. Дякуємо! Хочу додати, що поширенню паління серед молоді сприяє барвиста іноземна реклама. А між тим така реклама в США давно заборонена, і взагалі, палити на Заході стало немодно, а на людей, які палять, дивляться на «бампкінів» ( тобто на тупих, неосвічених).

Шановний суд, присяжні! Звинувачення не має більш обґрунтованих та змістовних фактів, що вже прозвучали, які свідчать про вину підсудного тютюну у скоєних злочинах.

^ Суддя. Суд вислухав звинувачення. Слово надається захисту.

Адвокат. Дякую, панове суддя. Уважно слідкуючи за ходом звинувачення, шановний суд, присяжні, не слід забувати, що перед судом постала звичайнісінька рослина. А хіба ця проста, безпомічна сама по собі особина може зробити злочин? Чи може вона вбити за рік 1,5 млн. людей, коли її життя в будь-який момент знаходиться під загрозою? До слухання суду я запрошую свідка. Представтесь, будь ласка.

(Виходить ботанік).

Ботанік. Я- ботанік. Вже багато років я досліджую основні види рослин родини пасльонових. Слід відмітити, що тютюн справжній – це однорічна культура висотою 50-120 см., має розгалужене стебло, довго черешкові широкі яйцеподібні цілокраї листки, жовтувато-зелений віночок, цвіте на території України у липні-серпні. Слід пам’ятати про космічну роль будь-яких рослин на Землі, в тому числі й тютюну. І цей рід, шановні, під впливом сонячного світла у своїх листках засвоює неорганічні сполуки, перетворюючи в органічні та постачає в повітря життєво необхідний кисень. Крім того, ця рослина розпушує грунт, після відмирання утворює перегній.
e:\фото день святого валентина\p1270128.jpg


e:\фото день святого валентина\p1270126.jpg

Адвокат. Дякуємо. Захист викликає наступного свідка. Представтесь, будь ласка.

(Виходить пасічник).

Пасічник. Я – пасічник. Вже не один рік займаюсь бджільництвом на території України, зокрема в Автономній Республіці Крим. У мене велика пасіка. Як відомо, квітучі запашні луги, троянди, едельвейс та працьовиті бджоли- це невід'ємні атрибути отримання цілющого меду. Внаслідок довгого періоду цвітіння тютюну у другій половині літа бджоли збирають нектар, з якого одержують товарний мед. Хоча через гіркий смак тютюновий мед не використовується як харчовий продукт, однак він стає в пригоді на період зимівлі бджіл, коли залишається у вуликах. Так мої бджоли безпечно переносять холодну пору року. Ця жовто-зелена квітуча рослина приносить пасічникам лише користь.

Адвокат. Дякуємо! Захист просить виступити наступного свідка. Представтесь, будь ласка.

( Виходить домогосподарка).

Домогосподарка. Я- домогосподарка.

^ Адвокат. Що ви скажете на захист підсудного?

Домогосподарка. Хочу сказати, що я використовую тютюнове листя у домашніх практичних справах. В мене є хутряні та вовняні зимові речі. Без особливого догляду і захисту влітку у них може оселитись міль. А личинки молі, як відомо, поїдаючи хутро, вовну, псують його. Річ стає непотрібною. Щоб якось захистити свій гардероб, я пересипаю речі тютюновим листям. А його запах відлякує злісних комах.

Садівник. Я – садівник, займаюся садівництвом. Неодноразово кроплю фруктові дерева, кущі «тютюновим» чаєм, відлякуючи шкідників саду. Для нас і багатьох людей тютюн служить у господарстві лише на користь.

Адвокат. Дякуємо. Захист викликає наступного свідка. Представтесь, будь ласка.

(Виходить юна дівчина).

Юна дівчина. Я – школярка, мені 15 років.

Адвокат. Що ви можете додати у захист підсудного?

^ Юна дівчина. До знайомства з цигаркою в моєму житті зовсім не було друзів, я цілими днями вдома самотньо нудьгувала. Але коли на вулиці мені запропонували запалити, я відчула себе впевненою і сильною. Я стала ближчою до моди. Тепер у мене багато друзів. Тютюн нас зближує до відвертих розмов, яких мені не вистачало раніше.

Адвокат. Дякуємо! Захист просить вислухати останнього свідка. Представтесь, будь ласка.

(Виходить бізнесмен).

Бізнесмен. Я- бізнесмен.

Адвокат. Які ви маєте факти до захисту підсудного?

Бізнесмен. Тільки 3 роки тому я був бідним. Але завдяки тютюну, який почав купувати у фермерів на півдні України та виготовляти цигарки, я став одним із найбагатших жителів міста. Це справа досить прибуткова не лише для мене, а й для держави. Сплачуючи величезні суми податків, платежів до Пенсійного фонду, від цієї діяльності наповнюється державна скарбниця.

Адвокат. Дякуємо. Шановний суд, присяжні! Захист ще раз вас просить згадати, що тютюн – рослина, яка має певні властивості як і будь-яка інша. Попри усі звинувачення ніхто не бачив, щоб ця рослина самовільно руйнувала долі, організм людей, врешті атмосферу. Я можу лише додати, що підсудний сам став жертвою в руках всесильної Людини!

^ Суддя. Панове Присяжні, до якого висновку ви прийшли, прослухавши інформацію?

Присяжні. Тютюн винен не більше, ніж будь-яка інша жива рослина. Людина ж наділена розумом. Саме вона має право користування, володіння тютюном та його розпорядженням. Останнє право вибору залишається саме за Людиною розумною: використовувати тютюн на благо собі чи ним руйнувати, вбивати свій організм.

Суддя. Високий суд постановляє: тютюн винен у ненавмисних вбивствах. Людина ж, втручаючись у закони природи, масово культивуючи та переробляючи тютюн, має завжди самостійно прогнозувати наслідки своєї діяльності. Повна відповідальність вибору лежить лише на Людині.

Рішення прийняте. Судове засідання закінчено.

Схожі:

Рольова гра-суд «Тютюн на лаві підсудних» iconІнтерактивна гра «Рекламний ролик»
Рольова гра розвиває креативну компетентність учнів, артистизм, риторичне мистецтво, сприяє виявленню індивідуальності, формує уявлення...
Рольова гра-суд «Тютюн на лаві підсудних» iconУрок по темі «Комп'ютерні мережі. Internet»
Узагальнюючий урок по темі «Комп'ютерні мережі. Internet» рольова гра «Суд над Інтернетом. Internet: глобальне добро або зло?»
Рольова гра-суд «Тютюн на лаві підсудних» iconУрок засвоєння нових знань (урок гра). Форми І методи: рольова гра...
Методичне забезпечення уроку: опорний конс­пект «Кислоти, солі». Інструктивні картки «Нітратна кислота», «Нітрати»
Рольова гра-суд «Тютюн на лаві підсудних» iconУроку : Узагальнення й систематизація вивченого про прислівник. 7...
Тема уроку : Узагальнення й систематизація вивченого про прислівник. 7 клас (з елементами зацікавлення: захист знань, лінгвістичні...
Рольова гра-суд «Тютюн на лаві підсудних» iconУрок-рольова гра
...
Рольова гра-суд «Тютюн на лаві підсудних» iconУрок-тренінг «За здоровий спосіб життя» тема : Правда про тютюн
Мета: Надати учням достовірну інформацію про тютюн І тютюнопаління, розвінчати поширені міфи про популярність І магічність властивості...
Рольова гра-суд «Тютюн на лаві підсудних» iconПлан-конспект відкритого уроку із зарубіжної літератури у 5 класі...
«рольова гра»: розкажіть від імені пасербиці про те, як вона почувалася в зимовому лісі
Рольова гра-суд «Тютюн на лаві підсудних» iconКам'янська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат для слабочуючих...
Матуся. Доброго ранку, донечко! Вітаю тебе з днем народження! Бажаю здоров’я міцного, щастя рясного, лагідних ранків І чистих світанків!Проміння...
Рольова гра-суд «Тютюн на лаві підсудних» iconКодекс торговельного мореплавства україни
У тексті Кодексу слова "арбітражний суд" в усіх відмінках замінено словами "господарський суд"
Рольова гра-суд «Тютюн на лаві підсудних» iconУрок математики в 3му класі Математична гра «Хто швидше»
Серед засобів виховання компетентності особливе місце посідає гра. Гра це особливий вид діяльності, в якому важливим є не тільки...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Школьные материалы


База даних захищена авторським правом © 2014
звернутися до адміністрації
uchni.com.ua
Головна сторінка