Відділ освіти Віньковецької райдержадміністрації Районний методичний кабінет Пилипо-Олександрівська зош І-ІІІ ступенів
Скачати 387.77 Kb.
НазваВідділ освіти Віньковецької райдержадміністрації Районний методичний кабінет Пилипо-Олександрівська зош І-ІІІ ступенів
Сторінка1/4
Дата конвертації18.03.2013
Розмір387.77 Kb.
ТипДокументы
uchni.com.ua > Туризм > Документы
  1   2   3   4Відділ освіти Віньковецької райдержадміністрації

Районний методичний кабінет

Пилипо-Олександрівська ЗОШ І-ІІІ ступенів


(ПОСІБНИК)

Уклала:

Дереш Тетяна Василівна,

вчитель хімії Пил.-Олександрівської ЗОШ І-ІІІ ступенів
Дереш Т.В.
Відоме та невідоме: посібник для вчителів та учнів основної школи загальноосвітніх навчальних закладів. – 2009. – 30с.
Посібник містить інформацію про воду, яку можна використовувати на заняттях з природничих предметів.

Розрахований на вчителів та учнів основної школи ( 5 – 9 класи ) загальноосвітніх навчальних закладів, студентів, вищих педагогічних навчальних закладів, усіх зацікавлених.

^ Рецензент: Побєдінська Н.В.,

методист районного методичного кабінету,

« Старший вчитель »

Рекомендовано до використання у навчально – виховному процесі загальноосвітніх навчальних закладів.

( Протокол №8 від 05.11.08 засідання комісії з хімії районного методичного кабінету ).

Зміст

ВСТУП 4

РОЗДІЛ 1

Погляд з космосу 5

РОЗДІЛ 2

Вода у природі 6

РОЗДІЛЗ

Агрегатні стани води 9

РОЗДІЛ 4

Фізичні властивості води 11

РОЗДІЛ 5

Колообіг води у природі 14

РОЗДІЛ 6

Людина і Вода 16

РОЗДІЛ 7

Склад, будова та хімічні властивості води 18

РОЗДІЛ 8

Інформаційні властивості води 20

РОЗДІЛ 9

Питна вода 22

РОЗДІЛ 10

Охорона води 27

РОЗДІЛ 11

Видобуток мінеральних вод 29

РОЗДІЛ 12

Як забезпечити себе водою у природних умовах?

Спитаймо у Робінзона Крузо та П'ятниці 3 1

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ……………………………,,32

^ Вступ В останні десятиліття наука сягнула неба­чених висот у пізнанні світу, природи і законів, які нею керують.

Проте з кожним новим відкриттям учені щоразу впевнюються в тому, як багато ми ще не знаємо! Наприклад, донедавна вважалося, що простішого й зрозумілішого, ніж вода, нічого у світі не існує. Але, як свідчать результати останніх наукових досліджень, усе навпаки. Саме ця звична речовина, яка супроводжує кожен день нашого життя, є однією з найнерозгаданіших таємниць на Землі. Тому не дивно, що із десяти останніх найважливіших відкриттів людства чотири стосуються саме води.

Наприклад, виявилося, що вода, наче комп'ютер, може записувати і запам'ятовувати будь-яку інфор­мацію — як позитивну, так і негативну. Красива музи­ка і добре слово, приємний пейзаж залишаються у пам'яті води і передають тому, хто її п'є, добрий настрій. І навпаки, якщо воду «ображати» злим сло­вом, це може завдати людині шкоди. Адже вплив води на людину вимірюється не тільки необхідністю втамо­вувати спрагу.

^ Люди з давніх-давен поселялися біля води, наділя­ли її чудодійними властивостями, уклонялись їй, віри­ли у її надприродну силу.

Достеменно відомо, що своїм народженням та існу­ванням людина завдячує воді, залишаючись залеж­ною від неї протягом усього життя. Чому? А тому, що вода міститься у кожній нашій клітині. Так, організм дорослої людини складається з води на 55-60 %, дитини — на 75 %, а у немовляти цей відсоток ще більший. Виявляється, що з віком людина втрачає воду і в цьому — одна з причин старіння. Якщо пити достатню кількість якісної природної води — це може бути запорукою здоров'я і довголіття.

^ Наш посібник розкриє вам аж ніяк не всі таємниці води. Великі відкриття, пов'язані з нею — ще попереду. І хто зна, можливо, їх зробите ви?

РОЗДІЛ 1

^ Погляд з космосу

Наша планета ЗЕМЛЯ — єдина у Сонячній системі, що має водяну оболонку (гідросферу). Вода складає 71 % усієї поверхні планети. Тому, якщо поглянути з космосу, то її краще було б назвати Вода, ніж Земля.

Як же виникла вода? Існує кілька гіпотез про її по­ходження. За гіпотезою астрономів, вода — речовина космічного походження. У космічному просторі атоми Гідрогену та Оксигену сполучаються, утворюючи воду, яка замерзає через наднизькі температури. За підра­хунками вчених, утворених брил льоду могло б виста­чити для виникнення всіх океанів нашої планети.

За геохімічною гіпотезою, вода має земне поход­ження. Велика кількість води знаходиться у породах, що містяться у земній мантії. Під час виверження ста­родавніх вулканів вода у вигляді пари з іншими газо­подібними речовинами потрапила в атмосферу. А вже потім випала у вигляді дощу й снігу, які й утворили Світовий океан.

Води, що оточують материки та острови називають Світовим океаном. І він займає площу 361 млн. км2 Найбільший і найглибший із чотирьох океанів нашої планети — Тихий океан. До його складу входять 25 морів.

Атлантичний океан — другий за розмірами та глибиною. Моря займають приблизно десяту частину його площі.

^ Наступний океан — Індійський. Тут мало морів і заток.

Північний Льодовитий океан — найменший і наймілкіший. Більше половини його площі припадає на моря та затоки.
РОЗДІЛ 2

^ Вода у природі

«Ти і є життя... Ти найбільше багатство у світі»

Антуан Сент-Екзюпері
Вода — найпоширеніша речовина на Землі. Вона утворює океани та моря, річки та озера, льодовики та снігові шапки на вершинах гір. Вода у великій кількості знаходиться в атмосфері: водяна пара, хмари, туман. У вигляді опадів: дощу, снігу, граду, інею, повер­тається з атмосфери у земну кору, перетворюючись у ґрунтову вологу. Багато води міститься у надрах Землі (літосфері) — це підземні води.

^ У Світовому океані зосереджено 96,5 % усіх запасів води нашої планети.

Вода Світового океану — солона. У середньому солоність складає 35% (проміле), тобто це означає, що у кожному літрі води океану розчинено 35 г різних солей. А поверхневі води суходолу: річки, озера, болота, водосховища, льодовики — прісні. Майже усі запаси прісної води — 97 % зберігаються у льодовиках. Лише 3 % прісної води знаходиться у річках, озерах, болотах, водосховищах.

Приблизно 10 % земної поверхні постійно вкриті льодовиками. Великі за розмірами льодовики можуть спускатися з гір, утворюючи долини. У водах Світового океану дрейфують величні айсберги. Вони виринають над поверхнею води лише на третину, а більша частина їх підступно прихована від наших очей.

^ Чим представлений Світовий океан в Україні? Так, Чорним та Азовським морями.

Моря

Чорне море внутрішньоконтинентальне. Воно омиває береги європейських та азійських країн: України, Російської Федерації, Туреччини, Грузії, Болгарії, Румунії. Таку назву море отримало за версією гідрологів (дослідників водойм) через те, що металеві вироби (якорі, затонулі судна) чорніють у його глибинах, оскільки море має унікальний подвійний шар води.

^ Верхній шар Чорного моря значно прісніший, ніж нижній шар.

Доступ кисню атмосфери дуже обмежений, і через це у нижньо­му шарі накопичується гідроген сульфід (Н2S), продукт анаеробного (безкисневого) розкладу органічних решток. У нижньому шарі проживають тільки бактерії, що продукують гідроген сульфід, а у верхньому шарі — кількасот видів морської флори і фауни.

Азовське море мілководне, його максимальна глибина не перевищує 15 м. Воно сполучається із Чорним через Керченську протоку, омиває береги Украї­ни та Російської Федерації. Азовське море — дивовижне, воно має довгі пісчано-черепашкові коси: Арабатська стрілка (112 км), Федотова коса (50 км) та ін.; лимани: Ейський, Бетлюгський, Утлюгський, Молочний та заливи Таганрозь­кий, Темрюкський та Арабатський. Вода Азовського моря улітку сильно прогрівається, до +30 °С, а взимку замерзає. Товщина льоду може сягати 80-90 см. Солоність води Азовського моря менша, ніж Чорного. Тут умови для життя риб більш сприятливі, тому ведеться активний рибний промисел.

Річки

^ Значна кількість водних ресурсів України — це великі та малі річки: Дніпро, Дунай, Південний Буг, Дністер, Західний Буг, Псел, Ворскла, Тиса, Прут та ін.

Всього по території України протікає більше 65 тис. річечок (довжиною до 10 км) та малих річок (до 100 км), 120 середніх (100-500 км) і 14 великих (більше 500 км). Більшість річок належить до басейнів Чорного та Азовсь­кого морів. Лише 4 % річок України впадають у Віслу, яка несе свої води у Балтійське море. Напрямок течії усіх великих річок України — з північного заходу на південний схід. Деякі рівнинні ріки починаються у Карпатських го­рах. Через великий нахил русла такі річки мають бурхливий характер і ду­же стрімку течію, яку перейти убрід практично неможливо. До того ж тем­пература води в усіх гірських річках у найспекотніший час улітку залишається низькою — від +7 до +16 °С, про неї кажуть «льодяна вода».

Озера

Приємно відпочивати на берегах маленького озерця чи великого озера, які влітку дарують захист від спеки, а взимку запрошують схопити ковзани та ковзати гладеньким льодом. Напевне найкрасивіші озера — це Синевир у Карпатах та Шацькі озера на Волині, найбільше з яких озеро Світязь.

В озерах вода тече або дуже повільно, або взагалі стояча, тому водообмін тут відбувається десятиліттями. Тобто вміст бактерій та забруднюючих речовин залишається сталим тривалий час, процес природного очищення та
відновлення води озер дуже вповільнений. Використання добрив та пестицидів у сільському господарстві, які знищують флору і фауну, також негатив­но впливає на озера.

В Україні споруджено більше 1000 водосховищ, які утворюються внаслідок перекривання русел річок, наприклад, при побудові гідроелектростанцій. Незрівнянний каскад утворюють на річці Дніпро шість найбільших водосхо­вищ: Київське, Канівське, Кременчуцьке, Дніпродзержинське, Запорізьке та Каховське.

В Україні багато рукотворних каналів, що роблять придатними для життя території бідні на воду. Серед найбільших слід згадати Північно-Кримський (402 км), Дніпро-Донбас (263 км), Сіверський Донець-Донбас (131,6 км), Дніпро-Кривий Ріг (35,4 км).

^ Підземні води

Справжнім багатством для людей є підземні води, які, рухаючись поро­жнинами гірських порід, взаємодіють з ними і змінюють свій склад та вла­стивості. Відбувається процес вилуговування деяких порід, які, розчиняю­чись, збагачують мінеральними солями підземні води. Таким чином утворюються мінеральні води.


Джерела

Джерела мінеральної води є цінним природним ресурсом країни. Джере­ла — це природні виходи підземних вод на поверхню, які можуть бути пооди­нокими або утворювати цілу лінію життєдайної вологи. Із багатьох джерел вода б'є постійно, а деякі невеличкі джерельця функціонують лише під час випадання та інфільтрації атмосферних опадів, а в посушливі періоди року пересихають.

Далеко поза межами України відомі мінеральні води Карпат, Поділля, Полтавщини, центрального регіону. Мінеральну воду з деяких джерел мож­на пити без обмежень. Та є мінеральні води з лікувальними властивостями, їх вживають за призначенням лікарів. Унікальні джерела знаходяться на Прикарпатті. Добре відоме джерело у містечку Моршин Львівської області, відкрите у 1879 році.

^ У народі джерело дістало назву «Під Матінкою Божою».

Моршинське джерело — одне з небагатьох у світі родовищ чистої природ­ної води, яка має ідеально збалансований для людини мінеральний склад, тому цю воду використовують для щоденного споживання без обмежень. Письмові згадки про Моршинські джерела сягають XV ст. За давнім повір'ям, дітям, які бавилися біля джерела, явився образ Божої Матері Марії. Вона ніби пропонувала їм скуштувати воду з джерела. З того часу в народі воно й носить таку назву. Вода моршинського джерела сама б’є із надр Землі, для її видобування не потрібне втручання людей.

РОЗДІЛ З

^ Агрегатні стани води

Вода — єдина речовина, що в умовах пла­нети Земля перебуває одночасно у трьох агрегатних станах: твердому, рідкому і газо­подібному —- чим не таємниця!Твердий стан води це — лід, сніг, іній, град. Різнови­ди твердофазної води розрізняють за місцем поход­ження. Лід атмосферний — це сніг, іній, град. На по­верхні води утворюється водний лід — льодовий покрив. А в товщі води на різній глибині кристалізується внутрішньоводний лід. Ґрунтовий лід утво­рюється у промерзлих вологих ґрунтах. Цей лід здатен розламувати каміння і руйнувати гірські породи. У районах залягання льодовиків з дуже ущільненого й перекристалізованого снігу утворюється льодови­ковий (глетчерний) лід.

Але найцікавішим із відомих різновидів льоду є «гарячий лід», який отримують під тиском 21000 атм Він має температуру +76 °С. І не дивно, якщо в надрах Землі (на глибині в декілька сотень кілометрів) вияв­лять такий «гарячий лід».

^ Рідкий стан води с сама вода.
У склянці вода безбарвна, а в товстому шарі має блакитний відтінок через заломлення світла та його розсіювання. При атмосферному тиску (760 мм рт. ст.) і температурі 0 °С вода переходить у тверду фазу (лід), а при температурі 100 °С кипить, перетворюючись у пару.

Газоподібна вода — це водяна пара, яка постійно міститься в повітрі. Вона потрапляє в атмосферу шляхом випаровування з поверхні води і воло­гого ґрунту, а також шляхом транспірації рослинами.

Водяна пара знаходиться в атмосфері при температурі, яка завжди значно нижча за температуру її випаровування і навіть за температуру кристалізації води. При конденсації водяної пари утворюються хмари та тумани.
  1   2   3   4

Схожі:

Відділ освіти Віньковецької райдержадміністрації Районний методичний кабінет Пилипо-Олександрівська зош І-ІІІ ступенів iconВідділ освіти Віньковецької райдержадміністрації Інформаційно-методичний...
Автор: В. Д. Нагорна, учитель початкових класів Пилипо-Олександрівської зош І-ІІІ ступенів
Відділ освіти Віньковецької райдержадміністрації Районний методичний кабінет Пилипо-Олександрівська зош І-ІІІ ступенів iconВідділ освіти Балтської райдержадміністрації районний методичний...
«Забезпечення конкурентоспроможних освітніх послуг шляхом запровадження системно – цільового підходу в управління сучасними загальноосвітніми...
Відділ освіти Віньковецької райдержадміністрації Районний методичний кабінет Пилипо-Олександрівська зош І-ІІІ ступенів iconМагдалинівська районна державна адміністрація Відділ освіти Районний...
Складання опорних схем за текстом підручника – один з найефективніших методів формування географічної освіти
Відділ освіти Віньковецької райдержадміністрації Районний методичний кабінет Пилипо-Олександрівська зош І-ІІІ ступенів iconВідділ освіти Миронівської райдержадміністрації Районний методичний...
Сувенір – подарунок на згадку або річ, пов’язана зі спогадами. Сувенір на згадку – зазвичай про якусь подію або подорож. З розвитком...
Відділ освіти Віньковецької райдержадміністрації Районний методичний кабінет Пилипо-Олександрівська зош І-ІІІ ступенів iconПоложення про районний методичний кабінет відділу освіти Першотравневої райдержадміністрації
Засновником районного методичного кабінету (далі методкабінет) є відділ освіти Першотравневої райдержадміністрації
Відділ освіти Віньковецької райдержадміністрації Районний методичний кабінет Пилипо-Олександрівська зош І-ІІІ ступенів iconВідділ освіти Старокостянтинівської райдержадміністрації Старокостянтинівський...
Луценко Л. П., методист іноземної мови сектора мов І літератур Хмельницького оіппо
Відділ освіти Віньковецької райдержадміністрації Районний методичний кабінет Пилипо-Олександрівська зош І-ІІІ ступенів iconВідділ освіти Переяслав-Хмельницької райдержадміністрації Районний методичний кабінет
Ковтун С. В. Зображення просторових фігур на площині Переяслав-Хмельницький. 2008. с
Відділ освіти Віньковецької райдержадміністрації Районний методичний кабінет Пилипо-Олександрівська зош І-ІІІ ступенів iconПочаткова школа відділ освіти Віньковецької райдержадміністрації...
Касапа Г. Д., заступник директора з навчальної роботи Руда В. П., керівник Школи молодого вчителя
Відділ освіти Віньковецької райдержадміністрації Районний методичний кабінет Пилипо-Олександрівська зош І-ІІІ ступенів iconПанченко І. В., Букатенко А. М., Косогова Т. О., Панченко П. К., Терещенко В. А
Використання ігрових технологій упродовж навчально-виховного процесу. Методичний посібник / Укладачі: Панченко І. В., Букатенко А....
Відділ освіти Віньковецької райдержадміністрації Районний методичний кабінет Пилипо-Олександрівська зош І-ІІІ ступенів iconВідділ освіти Сквирської райдержадміністрації Районний методичний...
...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Школьные материалы


База даних захищена авторським правом © 2014
звернутися до адміністрації
uchni.com.ua
Головна сторінка