На допомогу класному керівнику Великдень
НазваНа допомогу класному керівнику Великдень
Дата конвертації03.03.2014
Розмір31.6 Kb.
ТипДокументы
uchni.com.ua > Туризм > Документы
На допомогу класному керівнику
Великдень
Мета.

Поповнити знання учнів про звичаї та обряди святкування Великодня в Україні.

Ознайомити із символом воскресіння Ісуса Христа – писанкою.

Розвивати творчість дітей, уяву, пам’ять, мислення.

Виховувати любов до всього живого, любов та повагу до нашого народу, його традицій, українського

фольклору.
З року в рік ми з великим нетерпінням чекаємо приходу весни. Рахуємо дні, виглядаємо, коли пташки на своїх крилах принесуть з далекого вирію весну – красну. Чекаємо, коли весна прожене холод, устелить землю молодою травичкою, прикрасить квітами, а пташки наповнять гаї та діброви своїм голосним і веселим щебетом.

Колись давно наші предки закликали в гості весну, виходячи на пагорби за селом й виспівуючи веснянки.

З нетерпінням чекали люди весну й вважали, що це птахи на своїх крилах приносять її з далекого вирію та проганяють люту зиму з її морозами і заметілями. Жінки випікали з тіста пташок, діти брали це печиво, вибігали у двір і весело стрибаючи, підкидали угору, співаючи пісень. Цих випечених пташок називали «жайворонками». Старі люди розповідали, ніби ця пташка народилася із сонячного жару. Вона прокидається разом із сонечком і своїм срібним дзвінким голосочком сповіщає, що весна прийшла, в поле виходити час, час орати, сіяти.

Квітну неділю, по-іншому називали ще Вербною неділею. Традиційно в суботу хлопчики заготовляли вербові гілочки й приносили до церкви. У неділю священик святив їх і люди несли їх додому. Повернувшись з відправи, батьки символічно «били» дітей, рідних, близьких і знайомих свяченими прутиками, приказуючи: «Не я б’ю – верба б’є, через тиждень – Великдень. Будь дужий, як вода, а багатий, як земля!». Люди вірили в те, що освячена верба таїть в собі чародійну силу. Торкаючись нею до своїх рідних і близьких, кожен вірив, що в такий спосіб відганяє від людини всяке зло, яке може спіткати протягом цілого року. Били цими галузками і худобу, щоб її «ніякі хвороби не чіпляли і влітку мухи не кусали».

Освячену гілку верби клали у воду, коли купали хвору дитину.

Після вербної неділі наступав «чистий» тиждень. На цьому тижні віруючі дотримували суворого посту. Найважливішим днем тижня був «чистий четвер». Саме тоді чистили дім, обійстя, кололи поросят, писали писанки, а ввечері йшли до церкви «на Страсті». Страсну свічку берегли і використовували як засіб, що охороняє від блискавки, нечистої сили, хвороби.

Найбільше з усіх християнських свят – Великдень в Україні відзначали надзвичайно урочисто. Сяяли чистотою хати і подвір’я. Готували спеціальні обрядові страви, головними з яких були паска (хліб) та крашанки. Увійти у свято потрібно було з чистим серцем і чистими помислами. Тому в перші та останні дні посту просили одне в одного прощення за заподіяні кривди. Разом з людьми на Великдень торжествує природа, святкуючи перемогу життя над смертю – воскресіння із мертвих Ісуса Христа і весняне відродження світу. Цього дня, за повір'ям, грає веселкою, красується сонечко, вода в річках стає цілющою. На коротку мить Бог відкриває на Великдень небо. Й тоді може здійснитися будь-яке бажання людини, якщо вона має чисті помисли. Всі дні свят люди вітають одне одного словами «Христос воскрес!» (відповідають: «Воістину воскрес!»), родичі, куми провідують одне одного. Діти ходять по дворах «христувати» – вітати сусідів, родичів зі святом – і отримують за це гостинці.

У багатьох регіонах України до свята писали писанки, зображуючи різноколірними знаками на тонкій шкаралупі яйця цілий світ. Писанки дарують один одному, зберігають в домі як оберіг. Писанка – один із національних символів нашого народу. У давнину яйце вважали символом початку життя, тому фарбовані, розмальовані яйця вважають оберегами, їх намагалися зберегти якомога довше.

Дівчата вмивалися водою, у яку клали крашанку або писанку, щоб бути гарними. А ще освячену писанку клали до першої купелі немовляти, щоб краще родило жито – пшениця і всяка пашниця.

Кожен значок, кожен символ, кожна риска чи цяточка на писанках має своє значення, свою життєдайну силу.

Червоний колір - це життя, а сонце – носій світла.

Зелений колір – це колір весни, воскресіння природи, а коло – знак безсмертя.

Жовтий колір це місяць, зорі, врожай, а хрест – символ Всесвіту

Синій колір – це небо, повітря, а граблі – символ дощу.

Отож запам’ятаймо це. Живімо мирно, пишімо писанки, хай вони будуть, як ясні сонечка, даруймо їх на Великодні свята один одному як символ добра і краси.
Використана література


  1. Барабаш О.Д., Калуська Л.В., Яновська О.В. Свята і розваги. – К.: Освіта, 1995.

  2. Скуратівський В. Святвечір. – К.: Перлина, 1994.

  3. Українські свята – Львів: Панорама, 2003.

  4. Українські свята та звичаї. Упорядник Сапіга В.К. – Київ, 1993.

Схожі:

На допомогу класному керівнику Великдень iconПам'ятка класному керівнику
Щоденники психолого-педагогічних спостережень за учнями, індивідуальної роботи з учнями
На допомогу класному керівнику Великдень iconВеликдень (Пасха)
Великдень — найбільше християнське свято. Цей день вважається днем Воскресіння Ісуса Христа І має ще одну назву — Пасха
На допомогу класному керівнику Великдень iconКонтрольная работа по предмету «Правовая работа в народном хозяйстве Украины»
Юридична служба міністерства підпорядковується безпосередньо керівнику міністерства або за його рішенням одному із заступників, а...
На допомогу класному керівнику Великдень iconКоли у твоїй душi дзвонять дзвони, лагiдне сонце пригріває землю,...
Великдень. Свято це встановлене у пам’ять воскресiння розп’ятого на хресті Ісуса Христа. Пiсля введення християнства на Русi Великдень...
На допомогу класному керівнику Великдень iconРекомендації щодо забезпечення належного контролю з боку адміністрації...
На виконання рішення колегії відділу освіти від 14. 12. 2011 року надаємо рекомендації щодо забезпечення належного контролю адміністрації...
На допомогу класному керівнику Великдень iconЦиклограма роботи класного керівника щоденно
З'ясовувати причини відсутності учнів на занят­тях, фіксувати пропуски у класному журналі
На допомогу класному керівнику Великдень iconЗакон України "Про правову допомогу"
...
На допомогу класному керівнику Великдень iconКерівнику міського округу м. Вороніж
Головному федеральному інспектору апарату повноважного представника Президента РФ в цфо по Вороніжській області
На допомогу класному керівнику Великдень iconВеликоднева повчальна казка
Даринка: Як весело сьогодні! Як добре! І всі-всі сьогодні ласкаві та привітні, бо свято велике – Великий день – Великдень!Теплий,...
На допомогу класному керівнику Великдень iconД36 Педагогічна діагностика у класному керівництві. X.: Вид
Посібник містить значну кількість діагностичних методів та методик, які допоможуть класним керівникам успішно вирішувати навчальні,...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Школьные материалы


База даних захищена авторським правом © 2014
звернутися до адміністрації
uchni.com.ua
Головна сторінка