Любарт Гедимінович – останній галицько-волинський князь
Скачати 33.75 Kb.
НазваЛюбарт Гедимінович – останній галицько-волинський князь
Дата конвертації28.03.2013
Розмір33.75 Kb.
ТипДокументы
uchni.com.ua > Військова справа > Документы
Любарт Гедимінович – останній галицько-волинський князь.
Любарте-князю, срібнобородий лицарю.

Вже заніміли гудців твоїх яворові гуслі,

Маєстати княжі на спорохнілому пергаменті

Вицвіли І почорніло ймено твоє на щербатім залізі.

Валентин Мороз. “Луцьк”

Нелегкий спадок дістався сьомому синові великого Гедиміна. Протягом всього життя довелося захищати від запопадливих сусідів свої землі. Засновник нашого містечка був невтомним воїном, знав радість перемог і гіркоту поразок. Права на волинські землі Любарт (у хрещенні- Дмитро) отримав завдяки одруженню. Котра з дочок галицько-волинських князів стала дружиною молодого Гедиміновича достеменно невідомо. Най вірогіднішою кандидаткою вважається донька галицько-волинського князя Юрія-Болеслава Тройденовича і сестри Любарта Офки. Отже, його дружина доводилась йому і племінницею. Такі шлюби, заради династичних прав, були в ті часи звичною справою. Є дані, що за життя Юрія-Болеслава Любарт мав якусь волость на Волині. Але де саме – невідомо. Цілком вірогідно, що це був уділ десь в районі сучасного Любара. На цей рахунок існує кілька версій. Та в одному дослідники згодні: Любарт отримав спадкові права на Волинь та Галичину не лише завдяки силі батькового війська, а в більшій мірі, завдяки шлюбним зв”язкам Гедиміновичів з Юрієм-Болеславом.

Галицькі бояри, які постійно намагалися позбутися влади князя 7 квітня 1340 року отруїли тестя Любарта Юрія ІІ Болеслава Тройденовича – таке його повне ім.”я. Боярську опозицію очолював Перемишлянський воєвода Дмитро Детько. Бояри задумали зберегти самостійність своїх земель під протекторатом Орди та Литви.

Але не так сталося, як гадалося: польський король Казимир Великий та його союзник Людовик Угорський заявили свої претензії на Галичину. І вже в кінці квітня 1340 року Казимир з військом та один полк угорців захопили Львів.

І, звісно, найперше захопили скарбницю галицьких князів, дорогоцінні корони, коронаційний плащ, престіл та й швиденько повернулись до Кракова. А в червні того ж року вже з більшим військом Казимір вирушив на Галичину. Та Детько з боярами закликали татар і довелось претендентам сідати за стіл переговорів. Такий аргумент, як татарське військо, змусив Польщу та Угорщину визнати правління Детька, хоч землі понад Сяном Казимір так і не віддав. Для підтримки з боку Литви на галицький престол і запросили Любарта-Дмитра, який на той час вже був повноправним володарем на Волині. Важливу роль зіграло і те, що Любарт як і більшість Гедиміновичів (Ольгерд, Коріят, Наримунт, майже всі сини Ольгерда) був православної віри. Казиміру таки вдалося забезпечити невтручання татар і 1349 року він з сильним військом виступив проти Любарта , захопив Львів, Белз, Берестя, Володимир. Відповідь Любарта не забарилася - відбивши свої землі він захопив Польшу до самої Вісли. Згодом Казиміру вдалося відвоювати свої землі і він знову захоплює Галичину. Якщо рахувати з 1340 року – то боротьба за галицько-волинський спадок тривала 42 роки до самої смерті Любарта. В серпні 1350 року Любарт виступає на Галичину і забирає великий полон. Наступного року – напав на Львів і сильно поруйнував місто. А весною 1352, обидва його суперники. Казимир та Людовик разом виступили на Любартові міста. Але цього разу їм не повелося на успіх. Вже під Белзом, який обороняв воєвода Дрозд, союзники були зупинені. Під час облоги загинув близький родич угорського короля, сам король отримав сильний удар по голові, впав з коня й мало не загинув. До того ж місцеве населення підтримувало Любарта. Хатину, в якій заночував угорський король, вночі підпалили селяни. Та й татари знову стали союзниками Гедиміновича.

В 1353 Любарт здобуває Галич, але в 1366 році Казимир з великими силами захоплює Белз, Холм, Володимир. А в 1368-69 рр., Белз та Холм знову відвоював впертий Любарт. Першим з цієї затятої трійці (Любарт, Казимір, Людовик) помер Казимир –1370 року. Любарт тут же знову відвоював Володимир, зруйнувавши побудований там Казимиром замок. А Людовик став королем угорським та польським. І війна на пограниччі тривала. В 1376 році Любарт знову захопив землі до самого Кракова. Полону взяли 23 тисячі людей!. Відповідь Людивика – наступного року польсько-угорське військо захоплює Холм, Белз та прикордонні волинські міста. Так з перемір рим успіхом боротьба тривала до 1383року. Здавалося, що бог війни так і не вирішив, хто з завзятих воїнів гідний вирішальної перемоги.

А там де чоловіки нічого не можуть вирішити з допомогою сили, звісно, з”являється …жінка.! І Любарт і Людовик умирають 1382 року. Людовикова донька, вона ж польська королева Ядвіга, завдяки шлюбові з литовським князем Ягайлом, поклала початок новій великій державі. Ядвіга та небіж Любарта створили державу, що поглинула і Польщу. і Литву, і Галичину та Волинь , і не тільки їх….

З нащадків Любарта-Дмитра деякий час утримався на волинському князюванні син – Федір Любартович (помер 1431 року). Внук, Андрушко Федорович вже не мав можливості претендувати на дідову спадщину .(Андрушко помер 1438 року).

Від тих бурхливих часів дійшли до нас пожовклі сторінки літописів, ще гуляє вітер над руїнами Любартового замку у Луцьку, ще скликає на молитву львів”ян дзвін, подарований церкві св.Юрія князем Любартом. А над Случем стоїть поки що містечко, засноване останнім галицько-волинським князем і називається його іменем.

Канчура Віктор.(Любар)

Схожі:

Любарт Гедимінович – останній галицько-волинський князь iconВишенський І.                Послання до єпископів
...
Любарт Гедимінович – останній галицько-волинський князь icon“ Князь Галицько-Волинського князівства Ярослав Осмомисл”
«патріярха» серед князів. За цей час оформився розклад Київської держави на ряд окремих земель. Принцип сепаратизму переміг прагнення...
Любарт Гедимінович – останній галицько-волинський князь icon«Місто Новоград-Волинський»
Старовинне місто Новоград-Волинський розквітло на щедрій Житомирській землі на перехресті шляхів, що з’єднують столицю України –...
Любарт Гедимінович – останній галицько-волинський князь iconУроку історії України у 7 класі Тема: Утворення Галицько-Волинської
Романа Мстиславовича та Данила Романовича, І вплив Золотої Орди на долю Галицько-Волинської держави
Любарт Гедимінович – останній галицько-волинський князь iconКонспект відкритого уроку із світової літератури у 7 класі О. Генрі «Останній листок»
О. Генрі «Останній листок». Взаємопорозуміння та прагнення зробити добро іншим як засіб подолання життєвих негараздів
Любарт Гедимінович – останній галицько-волинський князь iconДля учнів 7 – А, б класів
Нечуй-Левицький "Кайдашева сім’я", історична повість “Князь Єремія Вишневецький”
Любарт Гедимінович – останній галицько-волинський князь iconВасиль барка жовтий князь
А знов лихо: повели чоловіка в сільраду. Скільки їм треба? Чіпляються І гризуть: давай! — як не гроші, так хліб
Любарт Гедимінович – останній галицько-волинський князь iconГолодомор в художній літературі Барка В. К
Барка В. К. Жовтий князь: Роман / Передм. М. Жулинського.– К.: Київська правда, 2003. – 320 с. 1
Любарт Гедимінович – останній галицько-волинський князь iconДенежк а
Книги повсюду. Зала похожа на кабинет ученого. Песочные часы, карты, иконы. На высоте – большой плат с изображением Спаса. В комнате...
Любарт Гедимінович – останній галицько-волинський князь iconОсвячення храму в селі Галіївка
Галіївка Чуднівського району. В цей день, який вже ввійшов в історію села, Високопреосвященніший архієпископ Житомирський І новоград-Волинський...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Школьные материалы


База даних захищена авторським правом © 2014
звернутися до адміністрації
uchni.com.ua
Головна сторінка