План Вступ Гендерна рівність чоловіка та жінки Феномен участі жінки у війні
Скачати 168.08 Kb.
НазваПлан Вступ Гендерна рівність чоловіка та жінки Феномен участі жінки у війні
Дата конвертації02.02.2014
Розмір168.08 Kb.
ТипДокументы
uchni.com.ua > Військова справа > Документы


План
Вступ

1.Гендерна рівність чоловіка та жінки

2. Феномен участі жінки у війні

3. Жінки-розвідниці у Великій Вітчизняній війні

4. Залучення жінок до суспільного виробництва

Висновок

Література

Актуальність теми дослідження зумовлене тим, що про трагічні дні Великої Вітчизняної війни написано багато праць і проведено чимало наукових досліджень, але про події героїчної боротьби в тилу ворога залишається багато невідомого. Відійшли у вічність очевидці тих подій, і наш святий обов’язок зберегти пам’ять про них наступним поколінням . Не може існувати цивілізована держава , не знаючи свого історичного коріння.

Мета:

1)на основі власних дослідження розкрити гендерну рівність у роки Великої Вітчизняної війни;

2) показати велич духовних цінностей української жінки, яка власним голосом материнської любові, святим материнським словом не тільки підняла своїх синів і дочок на боротьбу з ворогом, а й сама нарівні з ними стала на захист рідної землі;

3) навчати старшокласників аналізувати гендерну рівність у контексті європейських цінностей; виховувати почуття відповідальності та причетності старшокласників до утвердження гендерної рівності в українському суспільстві.

Сутністю дослідження є спроба розкрити роль жінки в роки Великої Вітчизняної війни та подальшу доль її нащадків.

Структура. Робота складається зі вступу, чотирьох пунктів плану, висновків, списку використаної літератури, додатків

Подвиг простого народу не знає собі рівних в історії. Він був здійснений в ім’я захисту своєї Батьківщини й розгрому фашизму. За лінією фронту, в тилу ворога, існував ще один фронт – партизанський. І він складався з сотень, тисяч простих людей: старшого покоління, молоді, зовсім юних, які стали важливим військово-політичним фактором могутньої перемоги над нацистською Німеччиною та її союзниками.

Гендерна рівність передбачає однаковий статус для жінок і чоловіків. Вона означає, що чоловіки та жінки мають однакові умови для реалізації своїх людських прав та однаковий потенціал для здійснення свого внеску у національний, політичний, економічний, соціальний та культурний розвиток, а також рівні права на користування результатами цього розвитку.

Питання поліпшення становища жінок та впровадження гендерної рівності у суспільстві є актуальним для світової спільноти і для України.

В історії українського народу події Другої світової і Великої Вітчизняної воєн займають особливе місце. За своєю глибиною, трагізму і героїзму вони помітно виділяються серед інших і мають епохальне значення. Певною мірою це обумовлено і тим, що досі живі учасники війни, носії історичної пам’яті про неї – ті, хто воював зі зброєю в руках, вчився, працював, відновлював країну. Пам’ять про війну – духовно-історичне надбання народу, яке закладає основи його самодостатності і самобутності і органічно інтегрує його в загальноцивілізаційний потік, підносить до рівня інших народів, що активно творили історію.

В той же час війна – об’єкт історичної науки, що охоплює цілий комплекс військово-політичних, дипломатичних, економічних, соціальних, культурно-освітніх, національних, релігійних, етично-психологічних проблем. Враховуючи дихотомічний характер феномена війни, вона завжди привертала підвищену увагу не лише учених, але і публіцистів, письменників, кінематографістів, художників. З одного боку, це сприяло патріотичному вихованню, популяризації історичних знань, з іншого – створювало основу для надмірної ідеологізації, затвердження суб’єктивних оцінок, міфологізації окремих явищ.

Однією з особливостей Другої світової війни була небачена залученість в озброєний конфлікт цивільного населення, у тому числі жінок. Безперечним лідером за масштабами жіночої участі у війні став Радянський Союз. Жінки замінили чоловіків, які пішли на фронт, на виробництві і склали переважну більшість медичного персоналу військових шпиталів. Вони виконували допоміжні роботи в армії, входили до складу партизанських загонів і, нарешті, воювали нарівні з чоловіками на передовій.

Феномен участі жінки у війні складний через особливості жіночої психології, а значить, і сприйняття нею фронтової дійсності. "Женская память охватывает тот материк человеческих чувств на войне, который обычно ускользает от мужского внимания, – підкреслює автор книги "У войны – не женское лицо..." Світлана Алексієвич. – Если мужчину война захватывала, как действие, то женщина чувствовала и переносила еѐ иначе в силу своей женской психологии: бомбѐжка, смерть, страдание – для неѐ ещѐ не вся война. Женщина сильнее ощущала, опять-таки в силу своих психологических и физиологических особенностей, перегрузки войны – физические и моральные, она труднее переносила "мужской" быт войны" [1]. По суті, те, що довелося побачити, пережити і зробити на війні жінці, було жахливим протиріччям її жіночої статі.

Гендерні аспекти історії воєн останнім часом почали все частіше привертати увагу дослідників. Проблема жіночої участі у Великій Вітчизняній війні перестала бути лише часткою перформативної акції – спроби зробити "невидимих солдатів" світової війни видимими. У сучасних дослідженнях жіночої участі у війні акцент поступово зміщується на історію жіночого досвіду війни, вивчення жіночих моделей пам’яті про війну і державної політики щодо жіночого військового минулого, проблеми конструкції і деконструкції жіночих військових образів, аналіз особливостей жіночої військової психології і жіночої поведінки [2].

З початком війни сотні тисяч жінок кинулися в армію, не бажаючи відставати від чоловіків, відчуваючи, що здатні нарівні з ними винести всі тяготи військової служби, а головне стверджуючи за собою право на захист Вітчизни.

Феномен участі жінок у війні складний вже з огляду на особливості жіночої психології, яка визначала сприйняття фронтової дійсності. Якщо чоловіка війна захоплювала як дію, то жінка відчувала і переносила її інакше в силу своєї жіночої психології. Жінка сильніше відчувала, знову-таки в силу своїх психологічних і фізіологічних особливостей,перевантаження війни - фізичні та моральні, вона важче переносила чоловічий побут війни ".

Те, що довелося побачити, пережити і робити на війні жінці, жахливо суперечило її жіночого єства.

Інша сторона феномену - неоднозначне ставлення військового чоловічого більшості, так і громадської думки в цілому, до присутності жінки в бойовій обстановці, в армії взагалі. Психологи відзначають, що жінка має більш тонкою організацією, ніж чоловік. Самою природою в жінці закладена функція материнства, продовження людського роду. Жінка дає життя.

Тим неприродні здається словосполучення жінка-солдат, жінка --що несе смерть ...

Давид Самойлов – «єдиним проблиском тепла й ніжності була жінка».[3]

За підрахунками істориків, у роки Великої Вітчизняної війни понад 2 мільйони жінок з республік колишнього Радянського Союзу брали участь у війні, 800 тисяч з яких перебували безпосередньо на фронті.

Свідомість спокійно сприймає жінку в ролі телефоністки, радистки тощо.

Тобто в тих ролях, які не пов'язані необхідністю вбивати. Але жінка -льотчик, снайпер, стрілець, автоматник, зенітниця, танкіст і кавалерист,матрос і десантниця - це вже щось інше. Жорстока необхідність штовхнула її на цей крок, бажання самій захищати батьківщину від нещадного ворога,що обрушився на її землю, її будинок, її дітей. Але все одно у багатьох чоловіків було почуття провини за те, що воюють дівчата, а разом з ним – змішане почуття захоплення і відчуження. Чисто чоловіче оточення, в якому доводилося мешкати протягом тривалого часу, також створювало для жінок чимало проблем.

Хоча на думку багатьох, присутність жінки на війні, особливо перед лицем небезпеки, облагороджує людину, яка була поруч.

Жінка - друг, соратник, бойовий товариш, що ділила всі тяготи війни нарівні з чоловіками, - сприймалася з справжнім повагою. У роки Великої

Вітчизняної війни понад 150 тис. жінок були нагороджені бойовими орденами і медалями.

Жінки-розвідниці у Великій Вітчизняній війні.

Безліч яскравих сторінок в історію боротьби нашого народу проти фашистських загарбників вписали розвідники. Історично так склалося, що розвідка є чоловічою справою. Але насправді у розвідці завжди було багато жінок та заслуг перед Батьківщиною у них не менше, ніж у чоловіків. Кожна з цих жінок – унікальна, адже у розвідку відбирали кращих з кращих

Жінка і війна... Про це не можна говорити без хвилювання. В грізні роки воєнного лихоліття мати, любляча дружина, сестра чи кохана – нарівні з чоловіками рішуче і відважно ставали на захист Вітчизни.

Жінка воювала… Вбивала ворога, який з неймовірною жорстокістю йшов нашою землею, палив і руйнував домівки, знищував усе живе на своєму шляху.

Одна з жінок, що дійшла до Берліна, на стіні рейхстагу написала: “Я, Софія Кунцевич, прийшла в Берлін, щоб убити війну ”. [4]

Неможливо розповісти про всіх жінок, які воювали з фашизмом, але хочеться пригадати імена хоча б деяких наших співвітчизниць–розвідниць, які своєю мужністю і безкорисною любов’ю до Батьківщини, усіма силами, інколи ціною власного життя, наближали День Перемоги над коричневою чумою.

Зоя Анатольевна Космодемьянськая (1923 - 1941) - активістка, герой Радянського Союзу. Народилася Зоя 13 вересня 1923 року в селі Осино-гай Тамбовської області. У 1929 році разом з сім'єю почала жити в Сибіру. У шкільні роки почала страждати від нервового захворювання, а в 1940 захворіла менінгітом. Тоді в біографії Зої Космодемьянськой був пройдений курсу реабілітації (у санаторії вона познайомилася з Аркадієм Гайдаром), а пізніше закінчена школа.
В жовтні 1941 року потрапила в диверсійну школу «Спрогиса». Ставши членом розвідувальної партизанської частини, успішно виконала перше військове завдання. Наступна операція, метою якої було позбавити села від німецьких загарбників, виявилася складнішою. Група, в яку входила Зоя, підпалила декілька будинків з німцями. Потім, відірвавшись від групи, Зоя була затримана при спробі підпалу ще одного будинку.

Тоді в біографії Зої Космодемьянськой пройшли важкі тортури, але дівчина не назвала навіть свого справжнього імені. Страта Космодемьянськая витримала гордо. Навіть з мотузком на шиї вона виголошувала промови, що славлять батьківщину. А 16 лютого 1942 року їй посмертно привласнили звання Героя Радянського Союзу.

Герой Радянського Союзу Гнилицька Ніна Тимофіївна. Народилася 1 серпня 1916 року в селі Княгинівка Луганської області в сім’ї робітника. Працювала на шахті. У Червоній Армії з 1941 року. У діючій армії з листопада 1941 року. Розвідниця 465 окремої розвідувальної роти 383 стрілецької дивізії (18 армія, Південний фронт) червоноармієць Гнилицька Н. Т. в ніч на 5 листопада 1941 року провела групу розвідників у захоплене ворогом рідне село Княгинівка, вбила вартового, знищила гранатами в одному з будинків 10 гітлерівців. Після цього розвідники захопили цінні документи, зброю і взяли в полон "язика". Потрапивши в оточення з групою розвідників, Ніна Гнилицька загинула 10 грудня 1941 року. Похована в місті Вахрушеве Краснолуцького району Луганської області у братській могилі. Указом Президії Верховної Ради СРСР від 31 березня 1943 року за зразкове виконання завдань командування і проявлені у боях з німецько-фашистськими загарбниками мужність і героїзм червоноармійцеві Гнилицькій Ніні Тимофіївні присвоєно звання Героя Радянського Союзу посмертно.

Фортус Марія Олександрівна

Народилася в 1900 році на Херсонщині. Під час революції 1917 року брала участь у підпільній роботі. У 30-тих роках минулого сторіччя проживала в Іспанії разом із чоловіком — іспанцем, виконуючи при цьому завдання радянської розвідки. Після трагічної загибелі чоловіка деякий час перебувала на нелегальному становищі, під час громадянської війни в Іспанії була перекладачем радянських представників, поєднуючи це з виконанням розвідувальних доручень. Після повернення на Батьківщину закінчила Військову академію імені М. В. Фрунзе.

Під час Великої Вітчизняної війни була начальником штабу авіаполку під командуванням прославленої льотчиці Марини Раскової, потім перебувала в партизанському загоні Дмитра Медведєва, де протягом певного часу діяла спільно з радянським розвідником Миколою Кузнєцовим. У складі розвідувального відділу штабу 3-го Українського фронту готувала розвідувальні групи для засилання у тил противника. При цьому сама неодноразово десантувалася для виконання спеціальних завдань на територію Румунії й Угорщини. Після закінчення війни продовжувала працювати в розвідці. Нагороджена двома орденами Леніна, двома орденами Червоного Прапора, орденом Червоної Зірки, багатьма іншими нагородами СРСР та іноземних країн. Померла у 1980 році.

Бобирєва Марія Максимівна

Народилася 1918 року в місті Кременчук. Закінчила Харківський інститут іноземних мов. На свій перший урок у школу Марія, викладачка німецької мови, прийшла 17-річною студенткою технікуму. Потім був інститут, викладацька діяльність і війна, кожен день якої став для розвідниці складним іспитом.

Першим і найбільш небезпечним завданням, для Марії була робота секретарем у німецькому штабі у місті Вінниця. Зброєю молодої розвідниці були бездоганна німецька, вміння спілкуватися і жіноча чарівність. До її рук потрапляла таємна інформація, яка згодом передавалась партизанам і підпільникам. Перед відступом фашистів Марії вдалося добути і сховати важливі папери, що згодом врятували життя і добре ім’я багатьом вінничанам.

Нове завдання було закордонним. Щоб допомогти польському народові, Марія Бобирєва у складі розвідувально-диверсійна групи десантувалася поблизу міста Краків. Підривали поїзди, дороги, мости, брали в полон “язиків”. Проти радянських розвідників гітлерівці кинули потужні сили, які мали захопити їх живими. Командир групи підірвав себе гранатами. Марія Максимівна залишилась живою та намагалась перейти через кордон до Чехії.

6 листопада 1944 року під час перетину кордону Марію схопили. Погрози, допити, побої, одиночна камера. Смертний вирок. Проте доля усміхнулась розвідниці. Її визволили партизани. І Марія продовжила свою нежіночу справу.

Після закінчення війни вона продовжила викладати іноземні мови та стала першою в Україні жінкою – доктором наук з романських мов. Кавалер 28 орденів і медалей колишнього СРСР. Почесна громадянка Чехії та Польщі.

Жукова Ася Федорівна

Народилася 21 грудня 1924 року на Дніпропетровщині. З 1941 по 1943 рік мешкала на окупованій фашистами території. У Червоній Армії з жовтня 1943 року. До розвідувальної роботи залучена у 1944 році. Після навчання у школі радистів у місті Горький направлена у розпорядження начальника розвідувального відділу штабу 1-го Українського фронту.

В серпні 1944 року десантована в тил противника поблизу Кракова у якості радиста розвідувальної групи “Голос”, у складі якої успішно діяла до січня 1945 року. Працювала на нелегальному положенні. Завдяки її вмілим діям до штабу фронту було передано безліч розвідувальних даних про стан та чисельність противника, які надходили від розвідників та польських партизан. Після арешту другого радиста групи була направлена у партизанський загін і вже звідти підтримувала зв’язок із командуванням. При виконанні розвідувальних завдань в глибокому тилу противника проявила мужність і відвагу, відмінне знання апаратури, наполегливість та витривалість. Після війни закінчила медичний інститут, працювала лікарем у Ялтинський поліклініці. Нагороджена орденом Червоної Зірки, багатьма іншими нагородами.

Вивчення теми участі жінок у Великій Вітчизняній війні за допомогою методик гендерних досліджень неминуче фокусує увагу на проблемі "сумісності" жінки і війни. Радянська історіографія довгий час виходила з традиціоналістських уявлень про взаємини статей, характерних для пізнього сталінізму і післясталінського СРСР. Жінка вважалася непристосованої до війни насамперед через свої психо-біологічні особливості – слабкість, менша стійкість до стресів, материнство. Все це знайшло віддзеркалення у роботах С.Алексієвич, В.С.Мурманцевої, В.Я.Галаган, О.С.Сенявської та інших [5].

Сьогодні ряд дослідників намагається зруйнувати історіографічний шаблон, що склався. Деякі з них показують Велику Вітчизняну війну в тривалій історичній ретроспективі, впродовж якої жінки так чи інакше брали участь у захисті держави, формуючи власні зразки поведінки на випадок озброєного конфлікту [6]. В той же час історія участі жінок у Великій Вітчизняній війні поки залишається не написаною, незважаючи на зростання інтересу дослідників до цієї теми останніми роками.

"Війна – справа чоловіча". Проте в ХХ ст. участь жінок у війні, причому не лише як медичний персонал, але й зі зброєю в руках, стає реальністю. Особливо масовим це явище стало в період Другої світової і Великої Вітчизняної воєн. Радянський досвід використання жінок у бойових операціях на фронті, в тилу біля мартенівських печей і у вугільних шахтах найнаочніше демонстрував неспроможність уявлень про війну як "чоловічу роботу", які склалися у військовій історії під впливом радянської концепції гендерної рівності.

Після революції політика радянської держави у жіночому питанні була спрямована на залучення жінок до суспільного виробництва, сприяла швидкому розвитку емансипації зі всіма її наслідками. В результаті участь жінок у найбільш важкій фізичній праці, залучення їх до традиційно "чоловічих" професій, до занять військово-прикладними видами спорту підносилося громадській думці як найбільше досягнення соціалізму, прояв справжньої "рівноправності чоловіка та жінки" і звільнення жінки від "домашнього рабства". Ідеї емансипації були найбільш популярні в молодіжному середовищі, а масові комсомольські заклики, набори і мобілізації під гаслами "Дівчата – на трактор!", "Дівчата – в авіацію!", "Дівчата – на комсомольське будівництво!" тощо були своєрідною психологічною підготовкою до масової участі радянських жінок у майбутній війні, яка увійшла до історії як Велика Вітчизняна. З її початком сотні тисяч жінок спрямували до лав армії, не бажаючи відставати від чоловіків, відчуваючи, що здатні нарівні з ними зносити весь тягар військової служби, а головне – затверджуючи за собою рівні з ними права на захист Вітчизни.

Тому, розглядаючи питання про залучення жінок до процесу відновлення народного господарства в роки Великої Вітчизняної війни, не слід забувати про одну дуже важливу проблему. Чи завжди було виправданим залучення жінок до важкої фізичної праці? І чи не стало в післявоєнний час нормою те, що було викликане потребою і життєвою необхідністю в суворі роки війни, коли жінка спускалася в забій, стояла біля мартенівських і доменних печей, працювала на ремонті та будівництві залізничних колій?

Проблема робочої сили в роки Великої Вітчизняної війни до сьогодення залишається дискусійною. Ряд авторів трактує її у дусі традиційної для консервативної історіографії тези про "російську чисельну перевагу": "СРСР не відчував нестачі в робочій силі" [7]. Але насправді ця проблема була надзвичайно гострою. Інша річ, що її вдалося вирішити і СРСР переміг. Нездатність же Німеччини вирішити аналогічну проблему поряд з іншими чинниками призвела до її поразки [8].

Мобілізація населення проводилася насильницькими методами за повістками, без урахування фізичних можливостей і здоров’я людини, особливо щодо жінок, нерідко із залученням співробітників міліції і органів НКВС. За порушення постанови або ухилення від роботи передбачалася не лише фізичне покарання (насильницьке приведення на роботу), але і тюремний вирок строком від 5 до 6–8–10 років позбавлення волі з втратою цивільних прав [9]. Жорстокі заходи покарання породжували вкрай негативне ставлення місцевого населення до таких методів мобілізації, що призводило до масової непокори жителів.

Але важко сперечатися проти того, що такі методи одночасно включали і великі мобілізаційні можливості в екстремальних умовах війни. Лише у 1943 р. трудова мобілізація населення дала 7609 тис. осіб, у тому числі для промисловості і будівництва – 1320 тис., для роботи в сільському господарстві – 3830 тис. і для лісозаготівель – 1295 тис. осіб [10].

Масштаби таких перетворень не могли не приголомшувати. "Готовность к самопожертвованию рабочих, главным образом женщин, поскольку многие мужчины были направлены на фронт, была прямо безграничной", – підкреслює А.Неандер [11]. "Особого восхищения заслуживают советские женщины, сознающие, что они работают на своих мужей, сыновей и братьев, сражавшихся в рядах армии. Этот колоссальный по масштабам трудовой подвиг, совершенный женщинами во время войны как в сельском хозяйстве, так и в промышленности, не имел еще себе равного!" – писав А.Верт [12].

З іншого боку, щоб не допустити плинність кадрів, закріпити їх на новому місці, робилися спроби поліпшення матеріально-побутових умов. З кожним новоприбулим робітником укладалася угода, видавалися грошові позики для перевезення сім’ї і для того, щоб завести індивідуальне підсобне господарство. З лютого 1946 р. на підставі розпорядження Наркомату паливної промисловості УРСР за №25 була введена безкоштовна видача вугілля [13]. Введення акордної оплати праці з виплатою премії за прискорення відновлювальних робіт у розмірі до 50% відрядного заробітку також сприяла матеріальній зацікавленості в результатах роботи [14]. Рівень зарплати був піднятий у всій союзній промисловості, але перш за все у вугільній, нафтовій, чорній металургії, тобто в тих галузях, які складали основу військової економіки [15].

Норми продовольчого постачання робітників, зайнятих на відновленні основних шахт, були доведені до рівня норм постачання підземних робітників і склали 1 кг хліба на день, на відміну від решти категорій робітників і службовців, які отримували від 400 до 800 гр. хліба на день [16].

Таким чином, репресивна політика радянської влади, а також ідеологічний вплив у поєднанні з економічними інтересами давав певні результати. Нарівні з чоловіками багато жінок-шахтарок значно перевиконували норми праці. Вчорашні колгоспниці Наталія Савченко і Ольга Янченко, які прибули з Запорізької області на шахту №14 тресту "Боковоантрацит", швидко опанували гірницькі професії і щомісячно виконували свої норми на 200% [17].

Але не слід забувати, що прихід жінок на шахти був тимчасовим, вимушеним заходом, обумовленим не лише тоталітарним режимом держави, але і рядом моральних чинників. Жінки не могли знаходитися осторонь у драматичний період історії. До того ж для багатьох з них відновлення шахт і заводів – це відновлення їх добробуту, повернення до колишнього, довоєнного життя.

На останок наведемо слова Костянтина Сімонова: “Ми, говорячи про чоловіків на війні, звикли все-таки, беручи до уваги всі обставини, головним вважати, однак, те, як воює ця людина. Про жінок на війні чомусь іноді починають міркування зовсім з іншого. Не думаю, щоб це було правильно”.[18] Колишні солдати із вдячністю згадують своїх подружок, сестричок, які виволікали їхніх поранених з поля бою, виходжували в медсанбатах і госпіталях, боролися з ними поруч. Жінка-Друг, соратник, бойовий товариш, що ділив всі тяготи війни нарівні із чоловіками, сприймалася ними зі справжньою повагою.

Потім, через роки, ті, хто вижив, зізнаються: “Коли подивишся на війну нашими, жіночими очами, так вона страшніша ніж страшне”. [19]

Література

1. Алексиевич С. У войны – не женское лицо... / С. Алексиевич. – Минск, 1985. – С. 117.

2. Шайде К. Коллективные и индивидуальные модели памяти о "Великой Отечественной войне" (1941–1945 гг.) / К. Шайде // Россия и война в XX столетии. Взгляд из удаляющейся перспективы : материалы международного интернет-семинара. – Издательство Аиро, 2005. – С. 119–156.

3. Самойлов Д. Люди одного варианта. Из военных записок // Аврора. 1990. №2. С. 77.

4. Слова, пришедшие из боя. Статьи. Диалоги. Письма. Вып. 2. М., 1985. С. 98.

5. Алексиевич С. У войны – не женское лицо / С. Алексиевич. – М., 2004 ; Мурманцева В. С. Женщины в солдатских шинелях / В. С. Мурманцева. – М., 1971 ; она же. Советские женщины в Великой Отечественной войне. – М., 1987 ; Галаган В. Я. Ратный подвиг женщин в годы Великой Отечественной войны / В. Я. Галаган. – Киев, 1986 ; Сенявская Е. С. Психология войны в ХХ в.: исторический опыт России / Е. С. Сенявская. – М., 1999 и др.

6. Иванова Ю. Н. Женщины в истории Российской армии / Ю. Н. Иванова // Военно-исторический журнал. – 1992. – № 3. – С. 86–89.

7. Мировая экономика и международные отношения. – 1980. – № 5. – С. 133–136 ; История Второй мировой войны 1939–1945 гг. : в 12 т. – М., 1982. Т. 12. – 1982. – С. 199–203.

8. История Второй мировой войны. – 1982. Т. 12. – 1982. – С. 199.

9. Государственный архив Донецкой области (далее – ГАДО), ф. 326, оп. 2, д. 36, л. 17 ; д. 32, л. 54, 56, 61 ; д. 423, л. 12, 40 ; д. 37, л. 6 ; Государственный архив Луганской области (далее – ГАЛО), ф. Р-1, оп. 3, д. 70, л. 18, 21, 24 ; д. 71, л. 34.

10. Вознесенский Н. А. Военная экономика СССР в период Отечественной войны / Н. А. Вознесенский. – М., 1948. – С. 110.

11. Мерцалов А. И. Великая Отечественная война в историографии ФРГ / А. И. Мерцалов. – М., 1989. – С. 125.

12. Верт А. Россия в войне 1941–1945 гг. / А. Верт. – М., 1967. – С. 445–446.

13. Емченко Г. Г. Годы суровых испытаний. Из истории партийных организаций Донбасса в период Великой Отечественной войны (1941–1945 гг.) / Г. Г. Емченко. – Луганск, 1961. – С. 169.

14. ЦГАВО Украины, ф. 2, оп. 7, д. 733, л. 33.

15. ЦГАОО Украины, ф. 1, оп. 23, д. 164, л. 68–70 ;

16.Подвиг тыла : Документы, материалы газет и радио военных лет, дневники, письма, воспоминания. – М., 1970. – С. 153–154.

17.Подвиг тыла : Документы, материалы газет и радио военных лет, дневники, письма, воспоминания. – М., 1970. – С. 155–157.

18. Симонов К. Разные дни войны. Дневник писателя. М., 1975. С. 225-226.

19. Как жили на фронте // Аргументы и факты. 1995. № 18-19.

Схожі:

План Вступ Гендерна рівність чоловіка та жінки Феномен участі жінки у війні iconПлан Вступ частина І. Сексуальність людини поняття сексуальності психосексуальний розвиток
Частина ІІ: Вплив внутрішнього ідеального образу чоловіка на сексуальні відносини жінки І рівень задоволення ними
План Вступ Гендерна рівність чоловіка та жінки Феномен участі жінки у війні icon«Жінки в історії»
Мета: сприяти розвитку пізнавальних інтересів та здібностей, формуванню естетичної культури, вихованню поваги до жінки, спонукати...
План Вступ Гендерна рівність чоловіка та жінки Феномен участі жінки у війні iconПлан Принципи, на яких базується статеве виховання (вихователь Житнікова-Високос...
Роль ігор та іграшок у формуванні майбутніх чоловіка І жінки (практичне заняття, доповідь, вихователь – Дишлик С. В.)
План Вступ Гендерна рівність чоловіка та жінки Феномен участі жінки у війні iconЗа Господом друга є мати, з якою
Чоловік стає на коліна тільки в трьох випадках: щоб напитись із джерела, зірвати квітку для коханої І щоб вклонитися матері. Ваші...
План Вступ Гендерна рівність чоловіка та жінки Феномен участі жінки у війні iconСтатеве та гендерне виховання дошкільників
Чи буде людина щаслива в любові й у сімейному житті, багато в чому залежить від того, як вона вихована, від її загальної культури,...
План Вступ Гендерна рівність чоловіка та жінки Феномен участі жінки у війні iconГендерні аспекти конфліктної взаємодії
Дана програма показує відносини пар, що перебувають на різних стадіях розвитку шлюбу, І те як вони переживають конфліктні ситуації...
План Вступ Гендерна рівність чоловіка та жінки Феномен участі жінки у війні iconГендерне виховання дошкільників
Чи буде людина щаслива в любові та в сімейному житті, багато в чому залежить від того, як вона вихована, від її загальної культури,...
План Вступ Гендерна рівність чоловіка та жінки Феномен участі жінки у війні iconВступ
Бути на висоті от головне завдання сучасної жінки. Безумовно, доглянуті руки, зачіска, гарно пофарбоване волосся відіграють велику...
План Вступ Гендерна рівність чоловіка та жінки Феномен участі жінки у війні iconКонкурсний урок на тему: «Гендерна рівність та права жінок в Україні»
Україні; формувати вміння визначати історичний аспект формування гендерної політики в Україні та прав жінок; розвивати навички роботи...
План Вступ Гендерна рівність чоловіка та жінки Феномен участі жінки у війні iconЄдиний порятунок
Одного дня у великому місті багато людей: чоловіки, жінки І молодь, стояли черговими рядами
Додайте кнопку на своєму сайті:
Школьные материалы


База даних захищена авторським правом © 2014
звернутися до адміністрації
uchni.com.ua
Головна сторінка