О. С. Пушкіна «Здравствуй, племя, младое, незнакомое!»
Скачати 272.08 Kb.
НазваО. С. Пушкіна «Здравствуй, племя, младое, незнакомое!»
Сторінка1/3
Дата конвертації02.02.2014
Розмір272.08 Kb.
ТипДокументы
uchni.com.ua > Військова справа > Документы
  1   2   3
Молодівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів

Вовчанської районної ради Харківської області

Пролетить на швидких крилах час.

Багатьох з нас не буде в живих, на зміну

Нашому поколінню прийдуть нові люди,

І ми звертаємось до них словами великого

О.С. Пушкіна
« Здравствуй, племя, младое, незнакомое! »

Відмінник народної освіти

Дергоусова Ганна Іванівна.

Заслужений учитель України

Дергоусов Яків Микитович - Учителя Молодівської школи 1945 – 1990 років


Біографія Дергоусов Яків Микитович, народився 10 січня 1923 році у селі Молодова Вовчанського району Харківської області в селянській родині. Всі чоловіки по батьковій лінії були писемні. Батько Микита Романович (1887 р.н.) у 1899 році успішно закінчив навчання в Молодівському навчальному народному училищі, тому на воїнську повинність у нього була льгота. « За відмінне навчання й добру поведінку Вовчанський екзаменатор Туляков нагородив мене книжкою М.О. Некрасова. Це найдорожчий подарунок у моєму житті», - розповідав учителю батько. Батько Якова Микитовича співав у церковному хорі, а коли у Молодовій будували нову церкву, він був церковним старостою. Крім Якова Микитовича було ще двоє дітей: Андрій (він загинув у роки Великої Вітчизняної війні) і сестра Ганна (вона пройшла довге й складне життя). Мама Якова займалась господарством та вихованням дітей. Яків Микитович пригадував: «Батька люди шанували й любили за його природній розум, за щиру, людяну вдачу». Ще малим хлопчиком, слухаючи казки бабусі, Яків розширював свій кругозір, замислювався над далеко не дитячими запитаннями. У дружній сім'ї діти вчилися не тільки розуміти і цінити природу, а й любити труд, шанувати людей. Вразлива душа й допитливий розум Якова тягся до навчання, у перший клас пішов в 1930 - 1931 р., закінчив Молодівську навчальну школу (чотирьохлітку).В 1935 році вступив в Старосалтівську школу в 5 клас. Шкільні роки були веселі та незабутні...

1941 рік - страшні часи для нашої країни. Грізна війна увірвалась у життя молодого хлопця, якому було тільки 17 років. Він добровольцем пішов на фронт... Приймав участь у Сталінградській битві (літо - осінь 1942 р.), де проходили жорстокі бої, боротьба йшла за кожний дім, вулицю. Місто Сталінград було обстріляне, спалене ворожою артилерією. У цьому пеклі й було тяжко поранено Дергоусова Якова Микитовича... У 1945 році в Молодівську восьмирічну школу прийшов працювати учителем молодших класів, де й проробив до 1989 року. 19 вересня 2003 року серце заслуженого вчителя України Дергоусова Якова Микитовича перестало битися. Похований він на Молодівському кладовищі.Біографія

^ ДЕРГОУСОВА ГАННА ІВАНІВНА
Народилася 18 березня 1924 року в с. Піщане Вовчанського району Харківської області в селянській родині. В сім’ї було троє дітей, вона була найстаршою, тому з дитинства пізнала важку працю селянської жінки. Мала неабиякі здібності до навчання і, незважаючи на те, що вчилась і працювала, закінчила Вовчанське педагогічне училище. Як вчитель початкових класів була направлена до Молдавії, де і зустріла Велику Вітчизняну війну. Повернулась до рідної домівки, та село було зруйноване. Жила і працювала в селі Шестакове.

В 1944 році познайомилась з Дергоусовим Я.М. В цьому ж році вони одружилися. Ганна Іванівна переїхала до села Молодова і почала працювати вчителем в Молодівській школі. Згадувала, як було важко, не було парт, зошитів. Вчились в селянських хатах без світла. Папером для письма були паперові мішки, що знаходили в німецьких окопах. Пуд кукурудзи коштував 1000 карбованців, а підручник для 7 класу - 500 карбованців, який вона купила на ринку.

В 1957 році поступила до ХДПІ ім.Г.С.Сковороди на заочне відділення, факультет російської мови та літератури, а в 1960 році отримала диплом вчителя російської мови та літератури. Виховувала доньку, любила свою роботу і все своє відоме життя присвятила Молодівській школі. За довгі трудові роки працювала заступником директора з навчально-виховної роботи, з 1979 року по 1981 рік займала посаду директора школи, мала відзнаки. Знаходила час для громадської роботи. Саме вона є автором літопису Молодівської школи та історії села Молодова.
Атестаційний лист

  1. Прізвище, ім'я, по батькові Дергоусов Яків Микитович

  2. Рік народження 10.01.1923

З.Освіта середня-спеціальна, Вовчанське педагогічне училище 1950 рік.

4. Спеціальність вчитель початкових класів.

5. Педагогічний стаж 45 років.

6. Місце роботи Молодівська восьмирічна школа Вовчанського району, Харківської області.

7. Посада вчитель початкових класів.

8. Нагороди Заслужений вчитель України, Старший вчитель. Грамоти

Міністерства освіти і науки України (2), Головного управління освіти і науки

Харківської обласної державної адміністрації.

^ 9.Форма і результати підвищення кваліфікації за останні 5 років за посвідченням: 1983р. курси підвищення кваліфікації за напрямком «Початкові класи» при Харківському обласному науково-методичному інституті безперервної освіти.

10.Результати попередньої атестації : 1978 рік, відповідає займаній посаді,

підтвердити звання Заслужений вчитель України.

Характеристика

Дергоусов Яків Микитович працює в Молодівській восьмирічній школі з 1950 року. За час роботи проявив себе як дисциплінований, знаючий вчитель. Постійно виявляє належний рівень професіоналізму, теоретичної та методичної підготовки, сумлінно готується до кожного уроку і проводить їх на високому науково-методичному рівні. Володіє методикою проведення нетрадиційних уроків-подорожей, уроки-концерти, уроки-ігри, на яких забезпечує диференційовані завдання на різних етапах уроку для учнів з різним рівнем готовності до навчання. Реалізує принципи науковості та проблемності, виготовляє і вдало використовує наочність та дидактичний матеріал, створює ситуації успіху. Вчить дітей вчитись, висловлювати свої думки чітко, лаконічно, виховує спостережливість, вміння пояснювати й узагальнювати наукові закономірності. Більшість уроків мають практичну спрямованість, що спонукає до самостійного осмислення школярами запропонованих пізнавальних задач. Зміст навчального матеріалу вдало використовує для виховання патріотизму, людяності, любові та бережного ставлення до природи. Будучи 11 років керівником шкільного природоохоронного клубу «Соколята» проводить об'ємну, повчальну, розвиваючу та виховуючи роботу по формуванню у дітей екологічної культури, вчить бачити, цінити, любити все прекрасне в оточуючій нас природі при цьому підкреслює, що природу людина повинна берегти і захищати. Як підсумок цієї роботи є постійно діючі виставки робіт учнів «Природа очима дітей», участь вихованців Дергоусова Я.М. у районних природоохоронних та екологічних виставках, оформлення літопису роботи шкільного клубу. Його вихованці чемні, охайні, є активними учасниками всіх позашкільних заходів.

Приділяє увагу оформленню кабінету. Приймає участь в роботі районного методичного об'єднання вчителів початкових класів. Скромний, тактовний, користується авторитетом серед колективу вчителів, батьків, учнів. Оцінка професійної діяльності, загальної культури, моральних якості педагогічною радою: знає і любить свій предмет, творчо відноситься до своєї справи. Відповідає займаній посаді.

Голова педагогічної ради Т.М.Лебединська

Атестаційний лист

1. Прізвище, ім'я, по батькові Дергоусова Ганна Іванівна

2. Рік народження 18.03. 1924

3. Освіта вища, Харківський державний педагогічний інститут

ім. Г.С.Сковороди 1960 рік

4. Спеціальність вчитель російської мови та літератури

5. Педагогічний стаж 45 років.

6. Місце роботи Молодівська загальноосвітня школа Вовчанського району, Харківської області.

7. Посада вчитель російської мови та літератури

8. Нагороди Відмінник народної освіти, Грамоти Міністерства освіти і науки України (3), Головного управління освіти і науки Харківської обласної державної адміністрації.

^ 9 .Форма і результати підвищення кваліфікації за останні 5 років за посвідченням: 1985 рік курси підвищення кваліфікації за напрямком вчителів російської мови та літератури при Харківському обласному науково-методичному інституті безперервної освіти.

10. Результати попередньої атестації : 1980 рік, відповідає займаній посаді

Характеристика

Дергоусова Ганна Іванівна працює в Молодівській школі з
1945 року. За час роботи проявила себе як дисциплінований, знаючий, творчо працюючий вчитель.

Постійно виявляє належний рівень професіоналізму, теоретичної та методичної підготовки, сумлінно готується до кожного уроку і проводить їх на високому науково-методичному рівні. Структура уроку відповідає віковим та індивідуальним можливостям учнів, зміст, навчальний матеріал вдало використовує для формування вмінь та навиків грамотного письма та читання, вчить учнів орфографічної зіркості, вмінню розбиратись у стилі та жанрі літературного твору, розвиває творчі здібності учнів, виховує любов до читання, до книги. Головне на її уроці – це самостійна робота учнів з підручником, вчитель постійно підкреслює, що підручник – це джерело знань, тому вчить учнів працювати з підручником, вчить вчитись, любити та цінувати підручники.

Володіє методикою проведення нетрадиційних уроків: усні журнали, уроки-подорожі, рольові ігри, на яких забезпечує диференційовані завдання на різних етапах уроку для учнів з різним рівнем готовності до навчання. Реалізує принципи науковості та проблемності, здійснює міжпредметні та внутріпредметні зв’язки, виготовляє і вдало використовує наочність та
дидактичний матеріал, створює ситуації успіху. Вчить дітей висловлювати
свої думки чітко, лаконічно. Більшість уроків мають практичну
спрямованість, що спонукає до самостійного осмислення школярами запропонованих пізнавальних задач. Зміст навчального матеріалу вдало використовує для виховання патріотизму, людяності, любові та бережного ставлення до книги. Цю роботу продовжує і у позаурочний час, як бібліотекар проводить об'ємну, повчальну, розвиваючу та виховуючу роботу по формуванню у дітей естетичної культури, вчить бачити, цінити, любити все прекрасне в оточуючому нас житті. Як підсумок цієї роботи є постійно діючі тематичні виставки творчих робіт учнів. ЇЇ вихованці чемні, охайні, є активними учасниками всіх позашкільних заходів.

Приділяє увагу оформленню кабінету. Приймає участь в роботі районного методичного об'єднання вчителів російської мови та літератури. Скромна тактовна, користується авторитетом серед колективу вчителів, батьків, учнів. Оцінка професійної діяльності, загальної культури, моральних якості педагогічною радою: знає і любить свій предмет, творчо відноситься до своєї справи. Відповідає займаній посаді. Голова педагогічної ради Т.М.Лебединська

Клуб «Соколята»

20 березня 1974 року в Молодівській школі було організовано та відкрито Дергоусовим Яковом Микитовичем клуб любителів природи «Соколята». Ця ідея виношувалася давно. Яків Микитович пригадує:

«Я завжди багато думав про долю рідної природи, ліси, її мешканців, і зрозумів - ми дорослі мало приділяємо уваги вихованню любові до навколишнього середовища. Сухомлинський писав: «Добрі почуття людині повинні йти своїми коренями в дитинство, а людяність, ласка, доброзичливість народжується в праці, турботах, хвилюваннях про красу світу...»

Відкриття клубу «Соколята» для багатьох дітей стало другим життям, їх не треба було «заганяти» з-під палки до вступу в клуб. Учні об'єдналися навкруги однієї справи - любити, захистити, допомогти птахам, тваринам, природі.

Ми з дітьми займалися дійсно цікавою, захоплюючою, потрібною справою. Майже кожного дня члени клубу здійснювали подорожі на природу, на уроках і поза ними. Вели спостереження за життям - звірів і птахів. У шкільних майстернях виготовляли годівниці для підгодівлі косуль, оленів, лосів . Встановлювали їх в місцях , де більше всього , за спостереженням , буває звірів. Створили дві пташиних їдальні. Все їх обладнання виготовили власноручно. Подорожі в природу стали традицією школярів . Члени клубу влаштували різні змагання, конкурси , вікторини, які розвивали кмітливість, збагачували думку, розширювали знання .

Проти браконьєрів виходив на чергування «зелений патруль», який наводив у лісі порядок. І здорові мужики з рушницями боялись дітей - дітей озброєних справжньою любов'ю.

Клуб «Соколята» все більше і більше набирав сили. За 15 років існування клубу, «Соколята» зібрали для звірів десятки тонн різного корму, врятували життя сотням тварин. Одних врятували від голодної смерті, інших - від капканів і сіток браконьєрів. Клуб виходив переможцем обласних і республіканських конкурсів.» Дергоусову Якову Микитовичу за значний внесок у навчання та виховання дітей було присвоєно звання «Заслужений учитель УРСР»

«Постійне спілкування з природою, практична діяльність у заказнику пустили в душах дітей паростки добра і людяності. Вони жили однією дружньою сім'єю, де не було місця ворожнечі, суперечки, байдужості. Життя кипіло, кожен день був цікавим. Пташки звикли до дітей, прилітали до пустих годівниць і чекали того часу, коли «соколята» принесуть корм. Пернаті друзі розправлялись з кормом прямо на очах у дітей.

«Соколята» й кабанчиків маленьких врятували від голодної смерті. Корм носили на одне й теж місце - принесли - подзвонили у шкільний дзвоник, і так кілька разів, тварини звикли , у них виробився рефлекс і годувались уже при дітях.

Йшов час, життя змінилось у нашому селі. Поступово територію навколо заказника стали «окуповувати» дачники. Вони для своїх потреб безжально вирубували молодняк, розкидали по лісу сміття, будували шалаші. Звірі злякалися людей і пішли далеко в ліс. Так «соколята» залишились самотніми, діти плакали, дивлячись на засмічений шкільний ліс. «Цивілізація» перемогла. Сил не вистачало боротись і я пішов на пенсію. Клуб «Соколята» перестав існувати.

Дуже прикро у мене на душі. Скільки сил, скільки часу витрачено па добру справу і виходить - все даремно?

Природа - це і є наше життя. Пора зрозуміти: за гроші здоров’я не купиш і жити краще не станеш».

З дитячих літ і до кінця свого життя Дергоусов Яків Микитович проніс у своїй душі велику любов до природи, яку постійно вивчав і добре знав. Любити природу пізнавати її таємниці він вчив і своїх вихованців. Це любов постійно вабила вчителя до подорожі. Не було такого куточка лісу, де б не побував учитель із своїми гуртківцями.

«Соколята» вже давно стали дорослими людьми, але пам'ять про вчителя, який привив любов до природи на все життя, ніколи не згасне. Не забуваються ті добрі дитячі часи, коли вчитель учив добру, чесності, справедливості - дійсно вчив по-справжньому жити й любити!

Дергоусов Яків Микитович зробив для Молодівської школи великий внесок, так як Шевченко Т.Г. для української літератури та всього світу.

Ой пройдуть літа,

Гей пройдуть года-

Стане любов до гори, лісу й ріки

По цілому світу,

Ой згадають про нас.

Гей розкажуть про нас.

Як жили та любили

Природу і старі й малі діти.
  1   2   3

Схожі:

О. С. Пушкіна «Здравствуй, племя, младое, незнакомое!» iconІсторія бібліотеки це історія нашої країни, нашого краю. Протягом...
О. С. Пушкіна. В травні 1899 року, під час святкування 100 – річного ювілею О. С. Пушкіна, міське громадське управління прийняло...
О. С. Пушкіна «Здравствуй, племя, младое, незнакомое!» iconЛазарчук Галина Олександрівна закінчила Кіровоградський педагогічний...
Кіровоградський педагогічний інститут імені О. С. Пушкіна ( фізико-математичний факультет, спеціалізація «математика» ) у 1981 році....
О. С. Пушкіна «Здравствуй, племя, младое, незнакомое!» iconКоротка анотація на роботу
«Образ Івана Мазепи у світовій літературі (на матеріалі творів Дж. Байрона та О. С. Пушкіна)»
О. С. Пушкіна «Здравствуй, племя, младое, незнакомое!» icon1. «Сонце російської поезії». (Олександр Пушкін. Життєвий І творчий...
Тема «Сонце російської поезії». (Олександр Пушкін. Життєвий І творчий шлях митця.) Реалізація проекту «Подорож до Росії за часів...
О. С. Пушкіна «Здравствуй, племя, младое, незнакомое!» icon«Друзья души моей » (про улюблені пушкінські вірші). Життя дворян...

О. С. Пушкіна «Здравствуй, племя, младое, незнакомое!» iconЯка казка називається літературною?
Які казкові герої згадуються в уривку «У лукомор’я дуб зелений»? Чому вступ до поеми «Руслан І людмила» О. Пушкіна називають «зібранням...
О. С. Пушкіна «Здравствуй, племя, младое, незнакомое!» iconЗагальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №7 ім. О. С. Пушкіна Кіровоградської...
Мета: розширити та поглибити знання дітей про Батьківщину; виховувати почуття патріотизму на історичних прикладах українського народу,...
О. С. Пушкіна «Здравствуй, племя, младое, незнакомое!» iconЗ а п'ять років до загибелі Пушкіна схожа смерть на дуелі понесла...
Але пізніше з'ясувалося, що Галуа встиг відбутися як математик та такий, яких Франція не народжувала з часів Декарта. Цей дивно ранній...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Школьные материалы


База даних захищена авторським правом © 2014
звернутися до адміністрації
uchni.com.ua
Головна сторінка