Геофізичні дослідження території будівництва центру ділових зустрічей вп хаес та прилеглої території в м. Нетішин з метою виявлення місць захоронення знищених
Скачати 126.62 Kb.
НазваГеофізичні дослідження території будівництва центру ділових зустрічей вп хаес та прилеглої території в м. Нетішин з метою виявлення місць захоронення знищених
Дата конвертації07.03.2013
Розмір126.62 Kb.
ТипДокументы
uchni.com.ua > Військова справа > Документы
Геофізичні дослідження території будівництва центру ділових зустрічей ВП ХАЕС та прилеглої території в м. Нетішин з метою виявлення місць захоронення знищених під час другої світової війни мирних жителів1. МЕТА ДОСЛІДЖЕННЯМетою геофізичних досліджень території будівництва центру ділових зустрічей (ЦДЗ) ВП ХАЕС та прилеглої території в м. Нетішин є виявлення місць захоронення знищених під час другої світової війни мирних жителів. Дослідження проводились згідно розпорядження міського голови м. Нетішин №143-р від 19 червня 2007 р. та листа гр. Аршинова Г.Й..

На попередньому етапі була проведена дистанційна біолокаційна зйомка та виявлені три ділянки з ймовірними похованнями біологічних об’єктів.

Досліджувана ділянка розташована в районі (рис. 1).

Рисунок 1 – Ситуаційна схема^ 2. МЕТОДИ ДОСЛІДЖЕННЯ2.1 Дослідження історичних матеріалівМетою досліджень історичних матеріалів був збір документів та виявлення свідчень, які відносяться до подій початку II Світової війни та стосуються земель на межі Рівненської та Хмельницької областей, (раніше кордон СРСР-Польщі), що надали б можливість висвітлити події, які пов’язані із масовим знищенням мирного місцевого населення на території біля м.Нетішин, в основному мешканців м. Острога.

З початком військових дій гітлерівської Німеччини проти СРСР, цей район став місцем значних подій. Так сусіднє з Нетішиним місто Острог було захоплено німецьким десантом вже через 4 дні після початку війни. Захопивши м. Острог передовими загонами невеликої чисельності, німці спонукали радянські війська зробити спробу відбити місто. В той же час німецькі війська підтягували до населеного пункту все нові сили та обороняли його в умовах слабкого постачання. Факт дії такого автономного загону у глибині оборони радянських військ психологічно впливав на радянське командування та прив’язував до нього значні сили. За схожим сценарієм відбувався бій за м. Острог в останні дні червня 1941р.

Ранком 27 червня 1941р. 381-й та 602-й мотострілецькі полки 109-ї моторизованої дивізії повели наступ на Острог з боку с. Вільбівне, з протилежного боку р. Горинь та р. Вілія.

Подолавши р. Вілію по мосту, частини 109-ї дивізії розпочали бої за місто, але ворог примусив їх відступити за р. Вілію, накриваючи артилерійським та кулеметним вогнем.

У радянських військ артилерійська підтримка атаки була відсутня, оскільки 404-й артилерійський полк не вспів війти до с. Вільбівне. Полки наступали тільки при підтримці 76-мм полкової артилерії й вогню 45-мм гармат танків Т-26 и БТ із складу 57-ї і 13-ї танкових дивізій. Подолавши річку Вілію по єдиному мосту і уплав, частини 109-ї дивізії почали бій за місто.

У другій половині дня до Острога підійшов 15 танковий полк 11 танкової дивізії німців, і баланс сил відразу схилився на бік противника.

До темна всі, хто зумів переправитись через Вілію, зосередилися у лісі східніше с. Вільбівне. Саме тоді ж в район м. Острога підійшов 404-й артилерійський полк 109-ї моторизованої дивізії, підтримки якого так не вистачало в денному бою [3].

Вертаючись в нинішній час зазначимо, що ділянка, яка підлягала геофізичному дослідженню, знаходиться в межах лінії оборони червня 1941 року (с. Кривин – с. Дорогоща (села, що нині затоплене водосховищем)), яку зайняла 109 мсд. На ділянці села с. Кривин - шосе - “гай Нетішин” оборону зайняв один з підрозділів батальйону 109-ї мотострілецької дивізії. На межі лісу було викопано велику кількість оборонних споруд (траншеї, окопи, бліндажі), які з часом, ймовірно, були використані німцями для проведення акцій знищення мирного населення. Ця ділянка за останні десятиліття була засаджена лісом. На цій ділянці візуально простежуються сліди боїв. Ліс, де були розташовані радянські частини, обстрілювався, про що свідчать воронки від снарядів, що частково збереглися до сьогодні.

Після відходу радянських частин місто Острог захопили німці. Арешти місцевої інтелігенції м. Острога розпочалися в перші дні німецької окупації. Всіх заарештованих було розстріляно на старому єврейському кладовищі міста.

У понеділок 4 серпня 1941 року у м. Острозі з’явилися німецькі солдати з собаками. Вони примусили вийти євреїв на вулицю. Колону повели на місце знищення у район Нового містечка, в ліс [2].

Пізніше, на початку вересня 1941 року, німцями було проведено так звану “тиху акцію”. Місцевих жителів (євреїв) вивозили у ліс під Нетішин та розстрілювали у підготовлених ямах та окопах, які збереглися після відходу радянських військ [2]. Зі слів Є.О.Мукосій (1923 року народження, м.Нетішин) розстріли проводились на протязі трьох днів [4].

Наступна акція знищення єврейського населення м. Острога проводилася 19 листопада 1942 року, на наступний день після свята Йом Кипур [2].

За весь воєнний період всього орієнтовно загинуло понад 10 тисяч місцевих жителів, головним чином євреїв м. Острога.

2.2 Геофізичні дослідження із застосуванням георадараПри проведенні геофізичних досліджень застосовувався георадар ВІЙ 2-300 виробництва Transient Technologies м.Київ.

Принцип дії георадара заснований на зондуванні електромагнітними імпульсами поверхні землі і відображення среди зондування за відображеним сигналом.

Роботи проводилися в липні 2007 р. Було пройдено 26 профілів до глибини 6 м. Вимірювання виконувалися шляхом протягування георадара по поверхні де одна координата відповідала глибині, а друга - горизонтальній відстані.

Положення георадара та оператора показано на рис. 2), приклад радіограм на (рис. 3, 4).

Рисунок 2 – Положення георадара та оператора на профілі

Рисунок 3 – Радіограма. Профіль SmartGPR_3 (Синім кольором позначені зовнішні границі аномалій).

Рисунок 4 – Радіограма. Профіль SmartGPR_19 (Синім кольором позначені підземні об’єкти).2.3 Геофізичні дослідження методом ДЕМПГеофізичні дослідження методом ДЕМП (дипольне електромагнітне профілювання і зондування) проводились за допомогою апаратури типу “ДЕМП”, з робочою частотою 40 кГц.

Комплект апаратури (рис. 5) складається з приймача (1), генератора (2), приймаючого (3) та випромінюючого (4) диполів.

Глибина досліджень визначається робочою частотою і розносом установки “приймач-генератор” і вологістю геологічних порід. Оскільки у нашому випадку частота (40 кГц) залишається незмінною, то глибина досліджень в основному залежала від розносу установки.

Основним розносом був рознос 6 м, що дозволяло проводити дослідження на глибині 1,5-3 м, в залежності від вологості ґрунтів. Положення установки при роботі на профілі показано на (рис. 6).

Залучення методу ДЕМП було обумовлене відсутністю при роботі електродів заземлення, на відміну від класичної електророзвідки на постійному струмі (наприклад АЕ-72), що дозволяло працювати в міських умовах на заасфальтованих (забетонованих) ділянках та по піщаним грунтам. До недоліків методу слід віднести деяку складність обробки польових матеріалів, і деяку чуттєвість до зовнішніх електромагнітних впливів (тимчасових).

Роботи проводились в липні – серпні 2007 р. Було пройдено 11 профілів. Приклад графіка ДЕМП показано на (рис. 7).

Рисунок 5 – Комплект апаратури ДЕМПРисунок 6 – Положення апаратури ДЕМП на профіліРисунок 7 – Графік ДЕМП. Синім кольором показані аномалії.2.4 Геофізичні дослідження із застосуванням приладу ИГА-1При проведенні геофізичних досліджень застосовувався прилад ИГА-1. Прилад ИГА-1 являє собою високочутливий селективний вимірювач електромагнітного поля. Прилад налаштований на фіксовану частоту прийому природнього електромагнітного випромінювання геомагнітного поля Землі в диапазоні наддовгих волн. В якості вихідного параметру приладу використовується інтеграл фазового зсуву на частоті прийому, величина якого змінюється на межі переходу середовищ (грунт-вода, грунт-порожнеча і т.д.), при перетині геопатогенних сіток і енергетичних плям. Прилад призначений для дослідження геопатогенних і технопатогенних зон на земельних ділянках перед забудовою. Він дозволяє визначати розміщення границь водяних жил і водоносних шарів, карстових вирв, геопатогенних зон в вигляді енергетичних плям і тектонічних розломів. Прилад виконаний в вигляді переносного вимірювального датчика із візуальною індикацією і блока живлення, з’єднаних кабелем (рис. 8). Положення приладу при роботі показано на (рис. 9).Рисунок 8 – Прилад ИГА-1Рисунок 9 – Робоче положення приладу ИГА-12.5 Контрольне шурфуванняКонтрольне шурфування виконувалося в присутності представників єврейської громади м. Острога та відділу культури і туризму Нетішинського міськвиконкому із допомогою екскаватора АТЕК 30 26 24 з ємністю ковша 0,25 м3 (рис. 10). Зачистка стінок шурфів проводилася вручну (рис. 11).Рисунок 10 – Відривання шурфів із допомогою екскаватораРисунок 11 – Зачистка шурфа вручну^ 3. РЕЗУЛЬТАТИ ДОСЛІДЖЕНЬВ результаті проведення геофізичних досліджень різними методами було пройдено 11 профілів методом ДЕМП, 26 георадарних профілів, проведено обстеження за допомогою приладу ИГА-1. Контрольне шурфування проводилось в присутності представників єврейської громади м. Острога та відділу культури і туризму Нетішинського міськвиконкому.

Аномалія №1 виявляється на георадарних профілях SGPR 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 та на профілях ДЕМП № 1, 2. Приклади приведені на (рис. 12,рис. 13).

Рисунок 12 – Профіль SGPR 3. Синім кольором показані аномалії.Рисунок 13 – Графік ДЕМП № 1. Синім кольором показані аномалії.Слід зауважити, що ширина аномального об’єкту згідно графіка ДЕМП складає менше половини розносу установки, тобто менше 3 метрів. Можна зробити припущення, що об’єкт являє собою траншею. Підтверджено контрольним шурфом (рис. 14).

Рисунок 14 – Контрольний шурф № 1Аномалія № 2 виявляється на георадарних профілях SGPR 10, 11. Приклади приведені на (рис. 15).

Рисунок 15 – Профіль SGPR 10. Синім кольором показані аномалії.Підтверджено контрольним шурфуванням (рис. 16).

Рисунок 16 – Контрольний шурф №2Аномалія № 3 виявляється на георадарних профілях SGPR 15, 18. Приклади приведені на(рис. 17) .

Рисунок 17 – Профіль SGPR 15. Синім кольором показані аномалії.Підтверджено контрольним шурфуванням (рис. 18).

Рисунок 18 – Контрольний шурф №3Аномалія № 4 виявляється на профілі ДЕМП № 4. Приклади приведені на (рис. 19).

Рисунок 19 – Графік ДЕМП № 4. Синім кольором показані аномалії.Підтверджено контрольним шурфуванням (рис. 20).

Рисунок 20 – Графік ДЕМП № 4. Контрольний шурф № 4Аномалія № 5 виявляється на георадарних профілях SGPR 20, 21. Приклади приведені на (рис. 21).

Рисунок 21 – Профіль SGPR 20. Синім кольором показані аномалії.Контрольне шурфування не проводилось через наявність густого підліску.

Аномалія № 6 виявляється на профілях ДЕМП № 5, 6. Приклади приведені на (рис. 22).

Рисунок 22 – Графік ДЕМП № 5. Синім кольором показані аномалії.Підтверджено контрольним шурфуванням (рис. 23).

Рисунок 23 – Контрольний шурф № 6Аномалії № 7, 8, 9 можна уявити як такі, що належать одному протяжному об'єкту (траншея). Виявляються на графіках ДЕМП № 5, 7, 8,. Приклади приведені на (рис. 24,рис. 25,рис. 26).

Рисунок 24 – Графік ДЕМП № 5. Синім кольором показані аномалії.Рисунок 25 – Графік ДЕМП № 7. Синім кольором показані аномалії.Рисунок 26 – Графік ДЕМП № 8. Синім кольором показані аномалії.Контрольне шурфування проводилося по профілю із зміщенням на північ. Аномалію підтверджено (рис. 27).

Рисунок 27 – Контрольний шурф № 7Аномалія № 10 виявляеться на профілі ДЕМП № 9. Приклад приведено на (рис. 28).

Рисунок 28 – Графік ДЕМП № 9. Синім кольором показані аномалії.Контрольне шурфування проводилось по профілю (2 шурфи) і зміщувалося на північ. Аномалію підтверджено (рис. 29,рис. 30,рис. 31).

Рисунок 29 – Контрольний шурф № 10аРисунок 30 – Контрольний шурф № 10бРисунок 31 – Контрольний шурф № 10вАномалія № 11 виявляеться на профілі ДЕМП № 11. Приклад приведено на (рис. 32). Підтверджене контрольним шурфуванням (рис. 33).

Рисунок 32 – Профіль ДЕМП № 11. Синім кольором показані аномалії.Рисунок 33 – Контрольний шурф № 114. ВИСНОВКИВ результаті проведення геофізичних досліджень було виявлено три місця поховання людей (рис. 34,рис. 35,рис. 36), і два місця поховання тварин (скотомогильники) (рис. 37,рис. 38). Це було підтверджено контрольним шурфуванням, яке проводилось в присутності представників єврейської громади м. Острога та відділу культури і туризму Нетішинського міськвиконкому.

Рисунок 34 – Місце № 1Рисунок 35 – Місце № 2Рисунок 36 – Місце №3Рисунок 37 – Місце № 4Рисунок 38 – Місце № 5За результатами історичних досліджень та обробки геофізичних даних можна зробити висновок, що місця поховань являють собою траншеї, які були облаштовані на лінії оборони радянських військ влітку 1941р. По фрагментам одягу, та знайденим гільзам від патронів можна зробити висновок, що місця розстрілу біля будівлі ЦДЗ, та в лісі (на відстані 80м. від ЦДЗ) відносяться до різних хронологічних періодів. Розстріли біля сучасної будівлі ЦДЗ здійснювались ймовірно восени 1942р., а розстріли на місці сучасного лісу здійснювались ймовірно влітку 1941р.

За даними історичних досліджень поховання ймовірно належать розстріляним влітку 1941р. та восени 1942р. місцевим жителям, інтелігенції (можливо євреям) з м. Острога, та прилеглих населених пунктів.

^ Дані висновки згідно завдання технічного звіту надано замовнику та повноважним державним органам (міськвиконкому м. Нетішин) та можуть бути оприлюднені.5. ЛІТЕРАТУРА1.В.К. Хмелевский, В.М. Бондаренко. Электроразведка (справочник геофизика). М.: Недра. – 1998.

^ 2.C. Древецкий, “И целый мир спасти”, гл. 1 «Трагедия евреев Острога»-К.: Астарта,2003.

3.А.В. Исаев «От Дубно до Ростова» гл.2, издательство Военная литература, М.:АСТ; Транзиткнига – 2004.

4.Сайт www.slavuta.km.ua .Волинський Центр історичних та геофізичних досліджень «Рівне-Суренж» © 2011

Використання матеріалів сайту, їх передрукування можливе тільки з посиланням на даний сайт. Всі права застережені


Схожі:

Геофізичні дослідження території будівництва центру ділових зустрічей вп хаес та прилеглої території в м. Нетішин з метою виявлення місць захоронення знищених iconПамятка на території об’єкта торгівельного призначення Власники зобов’язані...
Межі закріпленої території та обсяги пайової участі визначає власник об’єкта благоустрою. У разі оренди території, будівель І приміщень...
Геофізичні дослідження території будівництва центру ділових зустрічей вп хаес та прилеглої території в м. Нетішин з метою виявлення місць захоронення знищених iconВплив столичного середовища на соціально-економічний розвиток прилеглої території
Отже, під столичним середовищем слід розуміти, насамперед, складний простір, що розташований на конкретній території та розвивається...
Геофізичні дослідження території будівництва центру ділових зустрічей вп хаес та прилеглої території в м. Нетішин з метою виявлення місць захоронення знищених iconПлан Вступ Розділ 1: Встановлення «нового порядку» на окупованій...
Метою цього дослідження є аналіз діяльності рухів опору як соціального явища на території окупованої України, з урахуванням історичних...
Геофізичні дослідження території будівництва центру ділових зустрічей вп хаес та прилеглої території в м. Нетішин з метою виявлення місць захоронення знищених iconШостого скликання
Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та з метою встановлення єдиних вимог до процесу залучення замовників об’єктів...
Геофізичні дослідження території будівництва центру ділових зустрічей вп хаес та прилеглої території в м. Нетішин з метою виявлення місць захоронення знищених iconТа природокористування
Оцінка екологічної безпеки території Харківської області та виявлення факторів ризику”
Геофізичні дослідження території будівництва центру ділових зустрічей вп хаес та прилеглої території в м. Нетішин з метою виявлення місць захоронення знищених iconНа якій території вирощували льон?
Тести: «Сільське господарство на території України під владою Російської та айстро-Угорської імперій»
Геофізичні дослідження території будівництва центру ділових зустрічей вп хаес та прилеглої території в м. Нетішин з метою виявлення місць захоронення знищених iconРозпорядження
Про затвердження проекту землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) Лобко А. С. на території Шипуватської сільської...
Геофізичні дослідження території будівництва центру ділових зустрічей вп хаес та прилеглої території в м. Нетішин з метою виявлення місць захоронення знищених iconДва дні в Парижі!
Виїзд з залізничного вокзалу. Переїзд по території Польщі. Транзитна ночівля на території Польщі
Геофізичні дослідження території будівництва центру ділових зустрічей вп хаес та прилеглої території в м. Нетішин з метою виявлення місць захоронення знищених iconЗагальний список зареєстрованих учасників для участі у Тестуванні...

Геофізичні дослідження території будівництва центру ділових зустрічей вп хаес та прилеглої території в м. Нетішин з метою виявлення місць захоронення знищених icon2. Найдавніші землероби та скотарі на території України
Позначте назву історико-археологічного періоду, коли започатковані зображені на малюнку види господарської діяльності давніх людей...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Школьные материалы


База даних захищена авторським правом © 2014
звернутися до адміністрації
uchni.com.ua
Головна сторінка